ui co to jest

Spis treści

UI – User Interface – co to jest?

Jeśli kiedykolwiek miałeś okazję być obecny w procesie tworzenia stron internetowych to z pewnością choć raz słyszałeś o czymś takim jak UI czyli User Interface. Jest to niesamowicie ważny aspekt o który należy zadbać zarówno podczas tworzenia zwykłych stron www jak i sklepów internetowych.

UI User Interface – definicja

UI, czyli user interface, może dotyczyć różnych produktów, najczęściej jednak omawiany jest w kontekście stron www, sklepów internetowych, aplikacji. UI definiujemy jako elementy umożliwiające interakcję witryny z użytkownikiem. Są to przede wszystkim elementy graficzne, między innymi kolorystyka, przyciski, fonty. UI uzupełnia się z UX, czyli user experience.

Jakie elementy zaliczamy do UI?

Do user interface zaliczamy wszystkie elementy, które może wykorzystać użytkownik w interakcji z elementami na stronie internetowej. Są to między innymi:

  • galerie,
  • grafiki,
  • obrazy,
  • wygląd menu,
  • przyciski i buttony,
  • animacje,
  • przejścia,
  • architektura wizualna,
  • miejsca gdzie umieszczony jest tekst.

Należy pamiętać, że UI jest uzupełnieniem elementów UX na stronie internetowej. Przeważnie user interface jest jednym z ostatnich etapów tworzenia strony internetowej.

Prawidłowy UI Design

Nie ma jednego, prawidłowego schematu dotyczącego tego w jaki sposób należy tworzyć projekty stron pod UI. Z pewnością należy się tutaj trzymać zasad takich jak estetyka i intuicyjność. Strona powinna przede wszystkim przyciągać oko użytkowników i wywierać na nich pozytywne wrażenia, tak aby mieli ochotę jeszcze na nią wrócić, a jej użytkowanie było dla nich w pełni przyjemne.

UI Designer – czym się zajmuje?

UI Designer to osoba, która jest obdarzona doskonałym zmysłem graficznym. UI Designer zdaje sobie sprawę z panujących trendów i potrafi dopasować odpowiedni styl przewodni do wymagań ze strony klienta.

UI Designer w pierwszej kolejności skupia się na przygotowaniu głównego stylu w jakim będzie podążać identyfikacja wizualna strony internetowej. Następnie przystępuje do stworzenia wszystkich elementów które będą wykorzystywane na stronie www. Obowiązkowa jest również jego stała współpraca z działem UX lub UX Designerem.

UI, a SEO i pozycjonowanie stron

UI nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie stron, natomiast ma olbrzymi wpływ na to, w jaki sposób osoby trafiające na nią będą ją odbierać. Jak wiadomo przyciągnięcie odwiedzających na stronę internetową to połowa sukcesu. Drugą jest jego zatrzymanie.

UI, User Interface – podsumowanie

User Interface to działania, które są absolutnie obowiązkowe przy tworzeniu jakiejkolwiek strony internetowej, która ma zadania sprzedażowe. Obecny rozwój technologiczny wymaga na wszystkich właścicielach stron rozwoju i inwestycji w innowacje takie jak UI.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?