ui co to jest

Spis treści

UI – User Interface – co to jest?

Jeśli kiedykolwiek miałeś okazję być obecny w procesie tworzenia stron internetowych to z pewnością choć raz słyszałeś o czymś takim jak UI czyli User Interface. Jest to niesamowicie ważny aspekt o który należy zadbać zarówno podczas tworzenia zwykłych stron www jak i sklepów internetowych.

UI User Interface – definicja

UI, czyli user interface, może dotyczyć różnych produktów, najczęściej jednak omawiany jest w kontekście stron www, sklepów internetowych, aplikacji. UI definiujemy jako elementy umożliwiające interakcję witryny z użytkownikiem. Są to przede wszystkim elementy graficzne, między innymi kolorystyka, przyciski, fonty. UI uzupełnia się z UX, czyli user experience.

Jakie elementy zaliczamy do UI?

Do user interface zaliczamy wszystkie elementy, które może wykorzystać użytkownik w interakcji z elementami na stronie internetowej. Są to między innymi:

  • galerie,
  • grafiki,
  • obrazy,
  • wygląd menu,
  • przyciski i buttony,
  • animacje,
  • przejścia,
  • architektura wizualna,
  • miejsca gdzie umieszczony jest tekst.

Należy pamiętać, że UI jest uzupełnieniem elementów UX na stronie internetowej. Przeważnie user interface jest jednym z ostatnich etapów tworzenia strony internetowej.

Prawidłowy UI Design

Nie ma jednego, prawidłowego schematu dotyczącego tego w jaki sposób należy tworzyć projekty stron pod UI. Z pewnością należy się tutaj trzymać zasad takich jak estetyka i intuicyjność. Strona powinna przede wszystkim przyciągać oko użytkowników i wywierać na nich pozytywne wrażenia, tak aby mieli ochotę jeszcze na nią wrócić, a jej użytkowanie było dla nich w pełni przyjemne.

UI Designer – czym się zajmuje?

UI Designer to osoba, która jest obdarzona doskonałym zmysłem graficznym. UI Designer zdaje sobie sprawę z panujących trendów i potrafi dopasować odpowiedni styl przewodni do wymagań ze strony klienta.

UI Designer w pierwszej kolejności skupia się na przygotowaniu głównego stylu w jakim będzie podążać identyfikacja wizualna strony internetowej. Następnie przystępuje do stworzenia wszystkich elementów które będą wykorzystywane na stronie www. Obowiązkowa jest również jego stała współpraca z działem UX lub UX Designerem.

UI, a SEO i pozycjonowanie stron

UI nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie stron, natomiast ma olbrzymi wpływ na to, w jaki sposób osoby trafiające na nią będą ją odbierać. Jak wiadomo przyciągnięcie odwiedzających na stronę internetową to połowa sukcesu. Drugą jest jego zatrzymanie.

UI, User Interface – podsumowanie

User Interface to działania, które są absolutnie obowiązkowe przy tworzeniu jakiejkolwiek strony internetowej, która ma zadania sprzedażowe. Obecny rozwój technologiczny wymaga na wszystkich właścicielach stron rozwoju i inwestycji w innowacje takie jak UI.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Paweł Kapłan

W branży marketingu internetowego od 2010 roku. Swoja przygodę rozpoczynał od lokalnego SEO oraz Google Ads (w tamtym czasie jeszcze Google Adwords), natomiast znacznie bardziej zaczęło go pociągać tradycyjne pozycjonowanie w bardzo trudnych i konkurencyjnych branżach. Pracował przy wielu projektach dla dużych brandów(Empik, Bonprix, BMW), ale najbardziej lubi mocne wyzwania gdzie klient znajduje się w pozycji "underdoga". Paweł brał udział w warsztatach prowadzonych przez takie osobistości jak Dixon Jones (Majestic SEO), Razvan Gavrilas (cognitiveSEO) czy Neil Patel.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza