Wtyczki WordPress – TOP 20 najlepszych i darmowych

Spis treści

Wtyczki WordPress – TOP 20 najlepszych i darmowych

System CMS WordPress, to bez wątpienia najpopularniejsza platforma blogowa na świecie. Skutecznie jest również wykorzystywana do tworzenia nowoczesnych stron internetowych. Dzięki swojej popularności oraz oparciu na modelu GNU (wersja darmowa), pozwala na praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy. Przy tak dużej ilości użytkowników powstaje coraz więcej gotowych rozwiązań, które w szybki sposób pozwalają na edycję naszej strony. Z pomocą przychodzą również wtyczki (pluginy), o których dzisiaj napiszemy. Poniżej znajdziesz 20 przydatnych wtyczek do WordPress’a, które warto poznać i z których korzysta nasza agencja SEO. Naszym zdaniem są one niezbędne przy procesie pozycjonowania stron internetowych.

Dlaczego warto korzystać z darmowych wtyczek na wordpress?

Korzystając z CMS WordPress zyskujemy dostęp do ogromnej bazy darmowych wtyczek z różnego zakresu –  od zabezpieczeń strony po kwestie techniczne, takie jak SEO czy formularze kontaktowe. W gotowych wtyczkach znajdziemy wiele przydatnych rozwiązań. Potrzebujesz formularza? Instalujesz wtyczkę. Potrzebujesz wsparcia SEO? Instalujesz wtyczkę. Potrzebujesz zmienić wygląd graficzny strony? Instalujesz wtyczkę i tak dalej – wymieniać można bez końca.

Gotowych rozwiązań jest naprawdę dużo, dlatego przygotowaliśmy listę 20 najlepszych wtyczek do WordPress’a, które pomogą Ci w codziennej pracy nad swoją stroną lub blogiem.

Najlepsze darmowe wtyczki do WordPress’a – TOP 20

Pozycjonowanie / SEO [5 wtyczek]

Wtyczki seo wordpress

1. Wtyczka Yoast by SEO

Pozycja obowiązkowa do optymalizacji strony kątem SEO.

Pozwala na kompleksową optymalizację kodu strony pod wyszukiwarki. Sama instalacja wtyczki Yoast by SEO daje nam sporo możliwości takich jak:

 • edycja znaczników meta/title bezpośrednio we wpisie,
 • możliwość konfiguracji pliku robots.txt oraz .htaccess,
 • możliwość ustawienia standardowych form generowanych tytułów,
 • możliwość ustawień indeksu dla poszczególnych kategorii i wpisów,
 • ustawienia zaawansowane SEO i strony.

 

Wtyczka jest idealna zarówno dla laików, jak również dla użytkowników bardziej zaawansowanych. Sama instalacja wtyczki pozwala także na automatyczne wygenerowanie mapy witryny w formacie *.xml. Użytkownicy początkujący docenią też intuicyjność wtyczki. Na plus przemawia także generowanie powiadomień i podpowiedzi od Yoast by SEO oraz wykrytych błędów.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

2. Wtyczka WP Super Cache

Jeżeli Twoja strona ładuje się wolno, warto pomyśleć o instalacji tej wtyczki. Pozwala za pomocą jednego kliknięcia wykonać „cache” strony. Dzięki temu Twój blog lub strona na WordPress będzie się szybciej ładować. Szybszy czas ładowania to zadowolenie użytkowników oraz zmniejszenie współczynnika odrzuceń w Google Analitycs. WP Super Cache ma kilka ciekawych dodatków jak obsługa CDN czy kompresja gzip – więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać tutaj [Poradnik WpZen]

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/wp-super-cache/

3. Wtyczka Autoptimize

Kolejna z wtyczek pomocna w przyśpieszeniu czasu ładowania strony. Działanie wtyczki do wordpressa Autoptimize jest proste – automatycznie optymalizuje pliki HTML, CSS oraz JS i przechowuje je w swojej pamięci. Dzięki optymalizacji strona chodzi szybko i przyjemnie co można zaobserwować w PageSpeed Insights. Wtyczka dobrze uzupełnia się z innymi pluginami, posiada też kilka zaawansowanych opcji, takich jak: wyłączenie Google fonts, czy emoji.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/autoptimize/

4. Wtyczka EWWW image optimizer

EWWW image optimizer to wtyczka przeznaczona do optymalizacji obrazków na stronie. Większość początkujących użytkowników CMS WordPress bagatelizuje kompresję obrazków, jednak to duży błąd. Za pomocą kompresji zmniejszymy czas ładowania strony praktycznie bez żadnej wizualnej różnicy na stronie/blogu. Samo wykorzystanie wtyczki jest bardzo proste- instalując i przechodząc w „użyj narzędzia Masowa optymalizacja” możesz w sposób automatyczny skompresować wszystkie obrazki na stronie. Pamiętaj, że Twój serwer musi mieć włączone opcje jpegtran, optipng/pngout.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/ewww-image-optimizer/

5. Wtyczka Redirect 404 to 301

Zadaniem wtyczki jest przekierowanie wszystkich podstron, które generują błąd „404 – nie znaleziono” do strony głównej naszego serwisu bądź bloga. Jest to bardzo ważne pod kątem SEO, ponieważ w momencie braku takiego przekierowania usuniętej strony, tracimy wszystkie pozyskane do niej odnośniki, a tym samym ruch. W panelu wtyczki możemy obserwować również jak zachowują się roboty oraz użytkownicy klikający na usuniętą stronę.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/404-to-301/

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

6. Wtyczka All-in-One WP Migration

Jedna z najpopularniejszych wtyczek do wykonywania kopii zapasowej strony. Do mojej ulubionej opcji należy szybka możliwość przenoszenia strony z jednego serwera na drugi bez konieczności logowania się do serwera FTP. All-in-One WP Migration pobiera wszystkie elementy strony takie jak baza danych, pliki graficzne, wtyczki, motywy, komentarze i zapisuje je w formacie .zip. Korzystając z wtyczki WP Migration możemy zapisać kopię zapasową na wielu serwisach takich jak: Dropbox, Box czy Amazon S3. Samo użytkowanie wtyczki do wordpressa jest prostę i intuicyjne, dlatego z wtyczką poradzą sobie również początkujący użytkownicy.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/all-in-one-wp-migration/

7. Wtyczka Login LockDown

Poprawne zabezpieczenie WordPress’a to zmora wielu początkujących użytkowników tego CMS. Na szczęście przychodzą nam gotowe wtyczki do wordpressa. Jedną z nich jest „Login LockDowm”. Pozwala na podstawowe zabezpieczenie strony poprzez dodanie ograniczeń próby logowania do panelu administracyjnego. Wtyczka posiada również bazę, dzięki czemu blokuje „podejrzane” adresy IP z których ma nastąpić zalogowanie. Wtyczka jest bardzo skuteczna i praktycznie w 98% zabezpiecza przed metodą „Brute Force”, czyli masowego wysyłania zapytań do miejsc logowania, w celu jego przechwycenia.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/login-lockdown/

8. Wtyczka Jetpack

Wtyczka do WordPress’a Jetpack posiada wiele przydatnych funkcji wpływające na kwestie bezpieczeństwa naszej strony. Do korzystania z wtyczki konieczne jest połączenie jej z naszym kontem wordpress.com, jednak nie zajmuje to więcej niż 60 sekund. Do głównych opcji wtyczki Jetpack for WordPress można wyróżnić:

 • monitorowanie stanu strony, gdy są problemy otrzymujemy e-mail,
 • ochrona przed włamaniem,
 • monitorowanie wejść na stronę (szczegółowa analityka, z jakich miejsc, na jakie podstrony),
 • możliwość przyśpieszenia strony,
 • automatycznie umieszczanie nowych wpisów w portalach social media,
 • dodatkowe możliwości promocji wpisów, poprzez dodanie interaktywnych ikonek do facebook, pinterest, twitter i wiele innych,
 • możliwość wyświetlania podobnych wpisów.

 

Wtyczka Jetpack to jedna z lepszych uniwersalnych wtyczek do WordPress’a, jednak warto podczas jej instalacji poświęcić chwilę na poprawną konfigurację.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/jetpack/

9. Wtyczka Google Authenticator

Chciałbyś zabezpieczyć WordPress’a w bardzo prosty, niewymagający wielu ustawień sposób? Wtyczka Google Authenticator jest idealnym rozwiązaniem w takim przypadku. Działanie plugin’u polega na weryfikacji dwuetapowej – tak zwanej WP. 2FA (Two Factor Authentication). Podczas logowania do panelu musimy potwierdzić naszą tożsamość kontem Google lub innym lastpass, amazon. Oczywiście wtyczka jest w pełni darmowa.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/miniorange-2-factor-authentication/

10. Wtyczka Akisment

Jest to wtyczka automatycznie dodana do każdej instalacji CMS WordPress, jednak jest domyślnie wyłączona. Aktywując wtyczkę Akisment, możemy w błyskawiczny sposób pozbyć się spamu. Plugin monitoruje wszystkie podejrzane adresy IP, z których dodawane są spamowe komentarze, a następnie je blokuje. Tak w prosty sposób możemy pozbyć się niepotrzebnych komentarzy. W darmowej wersji możliwe jest zabezpieczenie niekomercyjnego bloga. Akisment pozwala skutecznie zabezpieczyć bloga przez niechcianymi komentarzami nawet w 99%. Sama instalacja wtyczki jest bardzo prosta- wystarczy pobrać odpowiednie API, a następnie wkleić je do naszego plugin’u.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/akismet/

Inne przydatne wtyczki

inne wtyczki

11. Wtyczka WPBakery Page Builder for WordPress by wpbakery

Jeśli korzystasz z WordPress’a systematycznie, to na pewno wiesz o wprowadzonej 6 grudnia 2018 roku aktualizacji WordPress’a pod nazwą „Gutenberg WordPress 5.0”. Zmienia ona dotychczasowy schemat edycji wpisów z edytora klasycznego na wizualny. Wtyczka WPBakery działa na podobnej zasadzie, z tym że jest bardziej rozbudowana i bardziej intuicyjna. Pozwala na wizualną edycję każdego wpisu lub strony bez konieczności znajomości kodowania HTML, CSS czy JS. Posiada wiele gotowych widgetów jak:

 • automatyczne separatory,
 • możliwość ustawienia struktury kafelkowej,
 • możliwość dodawania animacji i efektów graficznych.

 

Z wtyczką WPBakery Page Builder for WordPress, możemy sami wykonać w pełni profesjonalną stronę.

Zobacz jakie to proste:

Link do wtyczki: https://wpbakery.com/ , darmową alternatywą jest wtyczka elementor

12. Wtyczka Coming Soon Page

Pewnie nie raz zdarzyły Ci się wydłużające prace konserwacyjne na Twojej stronie www. Wtyczka Coming Soon Page pozwala na wyświetlenie spersonalizowanego komunikatu dla użytkowników, przeglądających Twoją stronę. W skrócie użytkownik otrzyma powiadomienie, że strona jest w trakcie budowy i niektóre elementy mogą wyświetlać się niepoprawnie. W zależności od naszych predyspozycji, możemy wyświetlić komunikat na całej stronie lub tylko na jej wyselekcjonowanej części. Wtyczka do wordpressa w 100% darmowa.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/coming-soon/

13. Wtyczka Contact Form 7

Chcesz, aby użytkownicy korzystający z Twojej strony internetowej mogli się z Tobą w łatwy sposób skomunikować? Nic prostszego – wystarczy, że zainstalujesz wtyczkę Contact Form 7. Pozwala ona na proste tworzenie formularzy na wordpressie za pomocą tak zwanych „shortcode”. Na start dostajemy gotowy formularz, który wystarczy dopasować do swoich wymagań. Wtyczka Contact Form 7 jest bardzo przemyślana- pozwala na automatyczne wysyłanie powiadomień do określonej domeny np. przyklad@twojadomena.pl. W prosty sposób ustawimy również komunikaty takie jak: „Dziękuje za wiadomość” czy „Skontaktujemy się wkrótce”. Jak wdrożyć formularz na dowolnej stronie? Wystarczy podać wygenerowany shortcode jak [contact-form-10 404 „Not Found”].

Contact Form 7 to wtyczka dla WordPress’a nr 1 jeśli chodzi o komunikację.

Poradnik jak skonfigurować wtyczkę znajdziesz tutaj [Poradnik]

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/contact-form-7/

14. Wtyczka Disqus Comment System

Masz problemy z moderacją komentarzy lub ze spamem? Nie podoba Ci się domyślny system komentarzy na WordPress’ie? Disqus Comment System pozwala na zmianę tego zjawiska. Sama wtyczka jest darmowa, jednak może wyświetlać reklamy, dlatego warto pomyśleć o wyższym pakiecie Plus lub Pro, cena to $9 miesięcznie.

Dlaczego warto zainstalować wtyczkę Disqus Comment?

– Disqus pomaga pokonać spam,
– Disqus jest przyjazny dla użytkowników, wystarczy być zalogowanym przez np. FB,
– Disqus ściąga dodatkowy ruch dla użytkowników,
– Disqus pomaga zbudować świetną społeczność.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/disqus-comment-system/

15. Wtyczka Duplicate Post

Prosta w użyciu wtyczka polega na możliwości kopiowana dowolnego wpisu lub strony. Jest szczególnie przydatna przy przebudowanie strony oraz gdy chcemy zmienić stronę- wtedy przyda nam się dodatkowa kopia zapasowa do której zawsze możemy wrócić. Duplicate Post jest darmowa, a aktywacja jest automatyczna – wystarczy że wejdziesz w dział „Wpisy” lub „Strony”, aby zobaczyć dodatkowe pole jakim jest „Clone it”.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/duplicate-post/

16. Wtyczka Really Simple SSL

Wtyczka pozwala na szybkie podpięcie SSL’a na naszą stronę internetową – automatycznie lub półautomatycznie. Za wykorzystaniem wtyczki przemawia jej prostota. Sama aktywacja wtyczki poprawi za nas większość funkcji, a nam zostanie tylko ustawienie odpowiednich adresów url w opcjach naszego WordPress’a. Really Simple SSL posiada też ciekawe funkcje dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, np. automatyczna podmiana „mixed content” czy możliwość przekierowania JS do SSL’a. Wtyczka poinformuje nas także o powodzeniu instalacji i ustawieniu certyfikatu SSL, a także wskaże ewentualne problemy.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/really-simple-ssl/

17. Wtyczka Custom CSS & JS

Wtyczka pozwala nam na szybkie dodane dowolnego kodu CSS, JS lub HTML do kodu strony. Na plus wtyczki można wyróżnić „lekkość” i prostotę oraz możliwość konfiguracji. Korzystając z Custom CSS & JS możesz wstawić kod zarówno do nagłówka strony, jak również do stopki. Oczywiście wtyczka wymaga minimum podstawowej wiedzy o kodowaniu, jednak wiele rzeczy możemy zrobić sami korzystając z poradnika od Mozilli w 100% po polsku i bezpłatnie.

Naucz się CSS tutaj [Kompletny poradnik od Mozilli]

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/custom-css-js/

18. Wtyczka SiteOrigin CSS

Ciekawa alternatywa wtyczki Custom CSS & JS do wordpressa przeznaczona do edycji wizualnej strony oraz części programistycznej. Co przemawia za instalacją tej wtyczki? Możliwość konfiguracji ustawień kodu CSS i HTML bez ich znajomości. Wtyczka zrobi to za Ciebie poprzez wbudowane funkcje – wystarczy, że trochę o nich poczytasz, aby móc w pełni samodzielnie personalizować swoją stronę lub bloga na WordPress’ie. Jeśli potrzebujesz prostego edytora dla początkujących administratorów strony, wtyczka SiteOrigin CSS jest zdecydowanie dla Ciebie.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/so-css/

19. Wtyczka Nofollow for external link

Wtyczka pozwala na automatyczne wyłączenie atrybutu dofollow dla linków wychodzących. Czemu to tak istotne? Linkując zbyt często do różnych stron, oddajemy ich cenny autorytet, który z kolei nasz serwis może stracić poprzez zbyt dużą ilość linków wychodzących z witryny. Sama instalacja wtyczki skutecznie rozwiązuje ten problem. Oczywiście masz możliwość odblokowania atrybutu dofollow dla danych stron. Taka operacja jest szczególnie przydatna podczas sprzedaży artykułów sponsorowanych.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/nofollow-for-external-link/

20. Wtyczka WP Dashboard Notes (notatki w kokpicie)

Prosta wtyczka, która tworzy w głównym kokpicie CMS karteczki z możliwością personalizacji. Często zapominasz o swoich projektach, masz dużo pomysłów lub masz problem z organizacji pracy swojej strony? Wtyczka WP Dashboard Notes jest dla Ciebie. Możesz dowolnie personalizować swoje zadania dzień po dniu w celu uzyskania niesamowitych efektów.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/wp-dashboard-notes/

Dobre praktyki wykorzystania wtyczek i plugin’ów

 1. Jakość nie ilość. Szukając wtyczki pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić jej możliwości przed pobraniem, oraz oceny i opinie użytkowników. Pozwoli to ograniczyć ilość wtyczek. Zdecydowanie złą metodą jest instalacja wszystkiego co popadnie. W przypadku wielu wtyczek o tej samej funkcjonalności, możemy zaśmiecić naszą stronę, lub nawet doprowadzić do jej uszkodzenia.
 2. Odinstaluj wtyczkę jeśli z niej nie korzystasz. Bardzo ważna zasada. Czasami zapominamy odinstalować wtyczkę, co może wiązać się ze spowolnieniem strony, jak również innymi problemami technicznymi, takimi jak np. kolizja dwóch podobnych wtyczek. Usuwając wtyczkę, zachowujemy harmonię i spójność naszej strony.
 3. Zaufane źródła – wtyczki do WordPress’a możemy znaleźć dosłownie wszędzie – na grupach FB, forach, oficjalnej stronie czy innych stronach z tematyką WordPress. Jednak pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić źródło pochodzenia wtyczki. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z oficjalnej strony pl.wordpress.org/plugins/ . W innym przypadku możemy trafić na wirusa, który wraz z instalacją wtyczki zainfekuje nam stronę, co może mieć niemiłe konsekwencję takie jak: blokada hostingu, czy utrata ruchu organicznego.

Podsumowanie

Korzystając z CMS WordPress, trudno wyobrazić sobie pracę bez gotowych elementów. To właśnie dlatego WP jest tak popularną platformą. Zdecydowanie WARTO korzystać z dostępnych wtyczek i plugin’ów, które nie tylko usprawnią naszą pracę, ale także pozwolą dostosować witrynę do najnowszych standardów. Warto również pamiętać, że większość z nich jest nie tylko przydatne, ale przede wszystkim są za darmo.

Chciałbyś podzielić się swoją ulubioną wtyczkę? Zapraszamy do komentowania.

Ocena strony: 5/5 - (15 głosów)
Maciej Kałużny

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Jedna odpowiedź

 1. Warto dodać że im więcej wtyczek tym strona działa wolniej. Bo każda wtyczka dodaje swoje kody. Coraz więcej wtyczka też nie tylko obciąża stronę ale i stwarza większe zagrożenie, gdy jakaś wtyczka będzie miała luki bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza