gdzie wpisać słowa kluczowe

Spis treści

Gdzie wpisać słowa kluczowe? – 7 najważniejszych miejsc

Prawidłowe umieszczenie słów kluczowych na stronie internetowej jest kluczowe dla jej skutecznego pozycjonowania. Jeśli chcesz, aby Twoja strona zajęła wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania (SERP), to musisz inteligentnie i umiejętnie umieścić słowa kluczowe w obrębie swojej strony www. W tym wpisie omówimy siedem miejsc, w których należy umieścić słowa kluczowe, jeśli chcesz, aby pozycjonowanie strony przyniosło najlepsze efekty. Zaczynajmy!

Adres URL

Adres URL Twojej strony internetowej jest pierwszym i bardzo ważnym miejscem do umieszczenia słów słów kluczowych. Adres URL pełni funkcje nawigacyjną dla użytkowników jak i robotów wyszukiwarek. Adresy URL powinny być maksymalnie treściwe i zawierać w sobie ważne słowa kluczowe, najlepiej umieszczone maksymalnie od lewej strony adresu. Jeśli przyjmiemy, że ważnym słowem kluczowym dla naszego biznesu jest np. fraza „Pozycjonowanie Warszawa” to zawarcie tego słowa w adresie URL powinno wyglądać następująco „https://1stplace.pl/pozycjonowanie-warszawa. Miejmy na uwadze, żeby w żadnym wypadku nie stosować w adresie URL polskich znaków lub znaków specjalnych. Dodatkowo jako odstęp między wyrażeniami stosujmy znak „-„.

Tytuł strony (tag meta title)

Tytuł strony jest kolejnym i być może nawet najważniejszym miejscem do umieszczenia słów kluczowych na swojej stronie internetowej. Tag meta title to fragment kodu HTML, który mówi przeglądarce internetowej, jaki jest tytuł danej strony internetowej. Tytuł strony www powinien mieć charakter opisowy i zwięzły, a także zawsze powinien zawierać odpowiednie słowa kluczowe na które chcemy się pozycjonować. Miejmy na uwadze, że tag tytułowy strony nie powinien przekraczać 70 znaków. Dodatkowo zawsze podchodzimy z dużą staranności do jego optymalizacji za pomocą słów kluczowych, ponieważ w dalszym ciągu jest to jeden z najważniejszych czynników rankingowych wyszukiwarki Google.

Opis strony (tag meta description)

Meta opisy to krótkie fragmenty tekstu, które opisują daną stronę internetową. Chociaż tag meta description nie jest czynnikiem rankingowym, nadal istotnym jest, aby używać słów kluczowych w tym elemencie kodu HTML. Dobrze napisany i zoptymalizowany pod kątem słów kluczowych tag meta description może pomóc w poprawieniu współczynnika klikalności (CTR) z wyników wyszukiwania, co może mieć pozytywny wpływ na pozycjonowanie Twojej strony. Podczas optymalizacji meta description pamiętajmy o tym, aby nie przekraczać 150 znaków.

Nagłówki H1 – H6

gdzie wpisac slowa kluczowe

Nagłówki to elementy kodu HTML, które wskazują swoiste tytuły i podtytuły dla treści zawartej na stronie internetowej. Dostępnych jest sześć poziomów nagłówków – od H1 do H6. Najważniejszy nagłówek w hierarchii to H1, natomiast najmniej ważny to H6. Nagłówki powinny być zawsze używane w kolejności ważności, przy czym najważniejsze nagłówki pojawiają się jako pierwsze na stronie. Pamiętaj, że nagłówek powinien zawsze opisywać tytuł lub podtytuł dla treści. Nie używaj go do oznaczania fragmentów treści. Nagłówek zawsze powinien być zwięzły i konkretny, dodatkowo powinien oczywiście zawierać słowa  kluczowe, które są istotne dla pozycjonowanej strony.

Teksty alternatywne (tag alt)

Tekst alternatywny to krótki opis obrazka, który może być odczytany przez roboty wyszukiwarek. Tak zwany atrybut „alt” jest umieszczany w kodzie HTML znacznika img i powinien zawsze zawierać słowa kluczowe istotne dla pozycjonowanej strony. Optymalizacja tekstów alternatywnych dla obrazów jest ważna z dwóch powodów – po pierwsze, poprawia dostępność Twojej strony dla osób niepełnosprawnych, które korzystają z czytników ekranu, a po drugie jest istotną informacją dla robotów wyszukiwarek, co pozytywnie wpływa na pozycjonowanie strony internetowej.

Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne to proces łączenia jednej strony Twojej witryny z inną. Można to zrobić poprzez zakotwiczenie słów kluczowych na stronie internetowej do innych stron w obrębie tej samej witryny. Linki wewnętrzne pomagają robotom wyszukiwarek lepiej zrozumieć strukturę Twojej strony internetowej, a także, poprawiają doświadczenie użytkownika, ułatwiając odwiedzającym znalezienie treści, których szukają. Przy stosowaniu linkowania wewnętrznego bardzo ważne jest umieszczenie słów kluczowych jako anchor text’u (tekstu, który jest klikalny). Miejmy tutaj na uwadze fakt, aby używane jako kotwica (anchor text) słowo kluczowe oddawało faktyczną zawartość linkowanej strony.

Treść na stronie internetowej

I wreszcie dochodzimy do najważniejszej części – treści na Twojej stronie. Tworzenie wysokiej jakości i bogatych w słowa kluczowe treści jest niezbędne z punktu widzenia SEO i pozycjonowania stron internetowych. Treść powinna zawierać ważne dla użytkowników informacje i być napisana w pełni naturalnie. Podczas pisania artykułów lub tworzenia innych rodzajów treści na stronę www, upewnij się, że używasz słów kluczowych w całym tekście w maksymalnie naturalny sposób. Nie przesadzaj ze słowami kluczowymi, ponieważ spowoduje to tzw. „keyword stuffing”, co może negatywnie wpłynąć na pozycje Twojej strony w wyszukiwarkach.

Podsumowując, pamiętaj, że właściwe rozmieszczenie słów kluczowych na Twojej stronie jest kluczowe dla skutecznego SEO i procesu pozycjonowania. Stosując się do powyższych wskazówek, możesz mieć pewność, że robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby poprawić pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google.

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Paweł Kapłan

W branży marketingu internetowego od 2010 roku. Swoja przygodę rozpoczynał od lokalnego SEO oraz Google Ads (w tamtym czasie jeszcze Google Adwords), natomiast znacznie bardziej zaczęło go pociągać tradycyjne pozycjonowanie w bardzo trudnych i konkurencyjnych branżach. Pracował przy wielu projektach dla dużych brandów(Empik, Bonprix, BMW), ale najbardziej lubi mocne wyzwania gdzie klient znajduje się w pozycji "underdoga". Paweł brał udział w warsztatach prowadzonych przez takie osobistości jak Dixon Jones (Majestic SEO), Razvan Gavrilas (cognitiveSEO) czy Neil Patel.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza