Magento

Spis treści

Magento, Magento 2, Magento demo – wdrożenie, marketplace, zalety – poradnik

Przedsiębiorcy, wybierając platformę e-commerce, szukają rozwiązań, które będą dopasowane do potrzeb biznesu i, które sprawdzą się także wtedy, gdy firma będzie dynamicznie się rozwijać. Magento to platforma z wieloma zaawansowanymi, ważnymi w e-commerce funkcjami. Umożliwia ona zarządzanie produktami, wysyłką, stanami magazynowymi. Dzięki dużej społeczności i szczegłowej dokumentacji wdrożenia i administracja platformą są intuicyjne. Co jeszcze warto wiedzieć na temat Magento, Magento 2 i Magento demo?

Magento? Co to? Definicja

Magento to platforma e-commerce stworzona z myślą o elastyczności i skalowalności. Od momentu powstania – w 2008 roku, zdobyła uznanie na całym świecie. Dostępne są dwie główne wersje Magento: Magento Open Source (dawniej Community Edition), która jest darmowa, oraz Magento Commerce – wersja płatna, ale oferująca dodatkowe funkcje i wsparcie techniczne (przeznaczona dla większych przedsiębiorstw).

Czym jest Magento 2?

Magento 2 to najnowsza wersja platformy Magento, wprowadzona w 2015 roku. Została całkowicie przebudowana i zoptymalizowana, celem zapewnienia jak najlepszej wydajności, łatwej skalowalności oraz bardziej intuicyjnego interfejsu użytkownika. Magento 2 oferuje również nowe funkcje i ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa, co czyni ten CMS bardziej przystosowanym do dzisiejszych wymagań rynkowych.

Magento 2 demo

Aby potencjalni użytkownicy mogli zobaczyć, jak działa Magento 2 bez instalowania oprogramowania na własnych serwerach, dostępne są wersje demonstracyjne. Demo pozwala na interakcję z panelem administracyjnym, przetestowanie funkcji zarządzania produktami, zamówieniami, klientami i marketingiem. Jest to szczególnie użyteczne narzędzie dla osób decyzyjnych i technicznych, które rozważają budowę sklepu internetowego w oparciu o Magento.

Install Magento 2, czyli instalacja Magento 2

Instalacja Magento 2 wymaga dokładnego przygotowania środowiska serwerowego, w tym zainstalowania serwera Apache lub Nginx, PHP oraz bazy danych MySQL.
Proces rozpoczyna się od pobrania najnowszej wersji Magento 2 z oficjalnej strony Magento lub za pośrednictwem Composer.
Po skonfigurowaniu serwera i utworzeniu bazy danych, należy przeprowadzić proces instalacji poprzez interfejs webowy lub linię komend, konfigurując podstawowe ustawienia sklepu, takie jak waluta, język, strefa czasowa oraz dane dostępowe do bazy danych.
Po instalacji ważne jest dokonanie odpowiednich konfiguracji bezpieczeństwa i przeprowadzenie testów funkcjonalności sklepu.

Plugin Magento 2

Pluginy Magento 2, znane również jako rozszerzenia, są instalowane w celu dodania nowych funkcjonalności lub integracji z zewnętrznymi usługami.
Instalacja pluginu może odbywać się poprzez Magento Marketplace, za pomocą narzędzia Composer lub ręcznie poprzez przesłanie plików na serwer.
Przy instalacji wtyczek ważne jest sprawdzenie kompatybilności z aktualnie używaną wersją Magento oraz dokładne przetestowanie wtyczki w środowisku deweloperskim.

Magento 2 na GitHub

Deweloperzy zainteresowani Magento 2 mogą znaleźć jego kod źródłowy w publicznym repozytorium na GitHubie. Dostęp do kodu pozwala na ściąganie najnowszej wersji platformy, udział w jej rozwijaniu oraz monitorowanie aktualizacji i poprawy bezpieczeństwa. Społeczność GitHub to również merytoryczne dyskusje i wymiana doświadczeń między programistami pracującymi z Magento.

Magento 2 documentation

Oficjalna dokumentacja Magento 2 obejmuje wszystkie istotne informacje – od podstaw instalacji, przez konfigurację i zarządzanie sklepem, aż po rozwijanie i dostosowywanie platformy.
Dokumentacja zawiera przewodniki dla użytkowników i programistów, omawia sposób korzystania z systemu, jego architekturę, najlepsze praktyki oraz rozwiązywanie potencjalnych problemów. Dokumentacja jest niezbędnym zasobem dla tych, którzy chcą nauczyć się zarządzać Magento lub rozwijać własne rozszerzenia i tematy.

Dlaczego warto wybrać Magento 2?

Magento 2 może przynieść wiele korzyści, takich jak wyższa prędkość ładowania strony, responsywność i łatwiejsze zarządzanie treścią. Ponadto, zaktualizowana architektura i nowe API umożliwiają lepszą integrację z innymi systemami i usługami.

Magento PHP

Magento 2 wymaga zainstalowania konkretnej wersji PHP – zwykle PHP 7.3 lub nowszej oraz aktywacji specyficznych rozszerzeń PHP, takich jak PDO_MySQL, mbstring, xml, ctype, które są niezbędne do zapewnienia pełni funkcjonalności platformy. Zgodność z wersją PHP jest kluczowa podczas aktualizacji i instalacji nowych rozszerzeń – zapewnia stabilność i bezpieczeństwo sklepu.

Magento Marketplace

Magento Marketplace to oficjalna platforma do dystrybucji rozszerzeń i motywów dla sklepów Magento. Użytkownicy mogą tu znaleźć tysiące dodatków, które pomagają rozbudować funkcjonalność i poprawić wygląd sklepu internetowego.

Jak korzystać z Magento Marketplace?

Aby korzystać z Magento Marketplace, wystarczy założyć konto i zacząć przeglądać dostępne rozszerzenia i motywy. Każdy dodatek jest sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa i zgodności, co daje Ci pewność, że instalujesz produkty wysokiej jakości.

Administracja Magento

Panel administracyjny Magento jest bogaty w funkcje i oferuje pełną kontrolę nad wszystkimi aspektami sklepu. Użytkownicy mogą zarządzać produktami, kategoriami, zamówieniami, klientami, promocjami, a także analizować dane sprzedażowe i zachowania klientów.

Jakie są najlepsze praktyki administracji Magento?

Dla efektywnego zarządzania sklepem warto regularnie aktualizować oprogramowanie, robić kopie zapasowe oraz monitorować wydajność strony. Ważne jest również śledzenie najnowszych trendów e-commerce i implementowanie ich w swoim sklepie.

Magento Docker

Docker to narzędzie, które umożliwia programistom tworzenie, wdrażanie i uruchamianie aplikacji w tzw. kontenerach. Kontenery zawierają wszystkie elementy, których aplikacja potrzebuje do działania. Zapewnia to spójność środowiska między różnymi komputerami i serwerami. Dzięki temu, deweloperzy mogą skupić się na kodowaniu aplikacji, nie martwiąc się o różnice w środowiskach, które mogłyby wpływać na działanie ich oprogramowania.

 • Elastyczność: Docker pozwala na łatwe dodawanie nowych funkcji do sklepu lub modyfikowanie istniejących, dzięki czemu sklep może się rozwijać i dostosowywać do zmieniających się potrzeb.
 • Skalowalność: Kiedy sklep się rozrasta i potrzebuje więcej mocy obliczeniowej lub pamięci, Docker ułatwia dodawanie tych zasobów. To jak rozbudowywanie sklepu o nowe pomieszczenia, gdy przybywa więcej klientów.
 • Zarządzanie wieloma aplikacjami: W kontenerze Docker możesz mieć różne aplikacje, które działają niezależnie od siebie, ale zarządzane nimi odbywa się w jednym miejscu. To ułatwia pracę, gdy trzeba zajmować się wieloma projektami naraz.
 • Bezpieczeństwo: Izolacja między procesami oznacza, że jeśli coś pójdzie nie tak z jedną częścią sklepu, nie wpłynie to na inne elementy. Można to porównać do różnych działów w firmie, które działają niezależnie – jeden problem nie zakłóca pracy pozostałych osób.

Magento e-commerce ‒ funkcje i możliwości

Magento sklep to różnego typu funkcje, które ułatwiają zarządzanie produktami, klientami i zamówieniami.

 • Możesz sprawnie dodawać i edytować produkty, zarządzać stanami magazynowymi, ustalać ceny i promocje.
 • Platforma zapewnia również zaawansowane narzędzia SEO, które pomagają w poprawie widoczności sklepu w wynikach wyszukiwania.
 • Kolejna zaleta to integracja z różnymi systemami płatności, która sprawia, że obsługa transakcji jest płynna i bezproblemowa.

Zarządzanie produktami

 • Katalog produktów: Magento pozwala na łatwe zarządzanie szeroką gamą produktów.
 • Konfiguracja produktów: Możliwość określenia cech produktów rozmiarów, kolorów, materiałów.
 • Zarządzanie zapasami: Funkcje zarządzania stanem magazynowym umożliwiają weryfikację dostępności produktów i automatyczne aktualizowanie informacji o wielkości zapasów.

Zarządzanie zamówieniami

 • Przetwarzanie zamówień: Magento umożliwia sprawną obsługę zamówień, od przyjęcia przez system, poprzez kompletację, aż do wysyłki.
 • Zarządzanie zwrotami: Platforma oferuje narzędzia do obsługi zwrotów i reklamacji, co jest kluczowe dla utrzymania wysokiego poziomu satysfakcji klientów.

Personalizacja i User Experience

 • Dostosowywanie interfejsu: Magento oferuje szerokie możliwości personalizacji wyglądu sklepu, dzięki czemu można go dostosować do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów.
 • Responsywność: Sklepy Magento są w pełni responsywne, co oznacza, że doskonale wyświetlają się na urządzeniach mobilnych.

Marketing i promocja

 • Narzędzia SEO: Magento oferuje zaawansowane narzędzia do optymalizacji sklepu pod kątem wyszukiwarek internetowych.
 • Kampanie promocyjne: Użytkownicy mogą tworzyć i zarządzać różnorodnymi kampaniami promocyjnymi, wyprzedażami i kodami rabatowymi.

Bezpieczeństwo i wydajność

 • Zabezpieczenia: Magento regularnie aktualizuje swoje oprogramowanie, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa.
 • Szybkość ładowania: Optymalizacja wydajności jest kluczowa dla zapewnienia szybkiego ładowania strony, co jest ważne zarówno dla użytkowników, jak i dla pozycji w wynikach wyszukiwania.

Analiza danych i raportowanie

 • Raporty sprzedaży: Magento oferuje bogaty zestaw narzędzi analitycznych i raportów sprzedażowych, które pomagają zrozumieć zachowania klientów i efektywność poszczególnych kampanii.
 • Integracja z Google Analytics: Możliwość integracji z Google Analytics pozwala na jeszcze głębszą analizę danych i optymalizację sklepu.

Wsparcie i społeczność

 • Społeczność: Magento ma ogromną, globalną społeczność użytkowników i developerów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
 • Wsparcie techniczne: Istnieje wiele firm specjalizujących się w wsparciu technicznym platformy Magento, co w razie potrzebygwarantuje dostęp do profesjonalnej pomocy.
Magento, magento 2, magento marketplace - najważniejsze informacje
Magento, Magento 2, Magento marketplace, magento developer – najważniejsze informacje

Magento – rozszerzenia i integracje

 • Magento jest platformą e-commerce o otwartej architekturze, co oznacza, że może być rozbudowywany i dostosowywany do specyficznych potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Modułowa konstrukcja zapewnia elastyczność w implementacji rozmaitych funkcji i integracji, co przekłada się na możliwość tworzenia kompleksowych, spersonalizowanych rozwiązań dla sklepów internetowych.
 • Rozbudowany ekosystem rozszerzeń Magento obejmuje tysiące modułów, zarówno darmowych, jak i premium, które mogą być łatwo dodawane do platformy. Dzięki temu użytkownicy mogą rozbudowywać swoje sklepy o nowe funkcje, takie jak zaawansowane opcje zarządzania magazynem, zintegrowane systemy płatności, narzędzia analityczne czy też funkcjonalności związane z SEO. Wszystko to umożliwia stworzenie unikalnego i efektywnego środowiska sprzedaży, które spełnia zarówno wymagania biznesowe, jak i preferencje klientów.
 • Integracje zewnętrzne z Magento pozwalają na połączenie sklepu z innymi systemami używanymi w przedsiębiorstwie, takimi jak ERP (Enterprise Resource Planning), CRM (Customer Relationship Management) oraz systemy logistyczne.
 • Rozszerzenia logistyczne mogą obejmować zaawansowane systemy zarządzania zamówieniami, integracje z kurierami, automatyzację procesu zwrotów, a także narzędzia do optymalizacji kosztów wysyłki i śledzenia przesyłek.
 • Wśród narzędzi marketingowych dostępnych jako rozszerzenia Magento znajdziemy programy lojalnościowe, kampanie e-mail, automatyzację marketingu, personalizację treści, czy też integracje z platformami mediów społecznościowych.
 • Liczne możliwości zapewniają płynny przepływ danych między różnymi działami firmy, co jest kluczowe dla efektywnego zarządzania zamówieniami, zapasami i relacjami z klientami. Synchronizacja systemów z Magento może znacząco usprawnić operacje e-commerce, od automatyzacji procesów magazynowych po personalizację komunikacji marketingowej.
 • Wszystkie te elementy sprawiają, że Magento jest wyjątkowo potężnym narzędziem dla przedsiębiorców, którzy chcą zbudować skalowalny i w pełni zintegrowany system e-commerce. 

Jak zacząć pracę z Magento?

Rozpoczęcie pracy z Magento może wydawać się trudne, ale dzięki bogatej społeczności i dostępności zasobów, nowi użytkownicy mogą szybko zdobyć wiedzę i umiejętności. Osoby początkujące mogą korzystać z for internetowych, blogów i tutoriali, które pomogą w zrozumieniu i wykorzystaniu potencjału Magento.

Magento download

Oprogramowanie Magento można pobrać z oficjalnej strony internetowej projektu lub poprzez GitHub. Pakiet zawiera pełną wersję platformy wraz ze wszystkimi niezbędnymi bibliotekami i rozszerzeniami. Po pobraniu, Magento jest gotowe do instalacji na odpowiednio skonfigurowanym serwerze, co jest pierwszym krokiem do stworzenia własnego sklepu internetowego.

Wdrożenie Magento

Proces wdrożenia Magento jest kompleksowy i wymaga dokładnego planowania strategii e-commerce. Zaczyna się od instalacji platformy, kolejny krok to konfiguracja ustawień i funkcji. Późniejsze etapy to projektowanie interfejsu użytkownika, integracja z istniejącymi systemami, takimi jak ERP czy CRM. Proces kończy się testowaniem sklepu w różnych scenariuszach oraz optymalizacją jego działania pod kątem szybkości i bezpieczeństwa.

Magento e-commerce – wady i zalety

Magento, jak każde oprogramowanie, ma swoje zalety i wady. Do największych atutów należą elastyczność, skalowalność i rozbudowane funkcje. Jednakże, ze względu na swoją złożoność, Magento może być trudniejszy w opanowaniu dla osób bez doświadczenia technicznego. Ponadto, koszty utrzymania i rozwoju sklepu na platformie Magento Commerce mogą być wysokie, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw.

Pozycjonowanie Magento

Pozycjonowanie Magento to optymalizacja sklepu internetowego działającego na platformie i prowadzenie działań off-site. Ma to na celu poprawę widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania, zwiększenie ruchu organicznego i potencjalnie, konwersji. Jest to proces wieloetapowy, który obejmuje optymalizację techniczną strony, regularne wdrażanie wartościowych treści, link building.

 • Optymalizacja pod kątem słów kluczowych: Należy przeprowadzić szczegółową analizę słów kluczowych, za pomocą których potencjalni klienci mogą szukać produktów oferowanych przez Twój sklep.
 • Optymalizacja techniczna: Kluczowe aspekty techniczne optymalizacji SEO w Magento to szybkość ładowania strony, responsywność, poprawna architektura informacji. Dodatkowo, należy zadbać o przyjazne URL-e, właściwe wykorzystanie tagów meta, a także strukturę linkowania wewnętrznego, które wspiera indeksację strony przez roboty wyszukiwarek.
 • Optymalizacja treści: Tworzenie wartościowych, unikalnych opisów produktów, artykułów blogowych i innych treści to ważny czynnik rankingowy Google. Ważne są tutaj hierarchia nagłówków oraz naturalne rozmieszczenie słów kluczowych. Kolejna kwestia to przygotowanie alt tagów. Magento pozwala na łatwą edycję treści i tagów meta, co jest niezbędne dla SEO.
 • Link building: Budowanie linków zwrotnych to długofalowa strategia, która może znacząco wpłynąć na pozycje strony internetowej lub sklepu e-commerce w wynikach wyszukiwania. Ważne jest zdobywanie linków z zaufanych i tematycznie związanych ze sklepem źródeł.
 • Integracja z narzędziami analitycznymi: Magento można zintegrować z Google Analytics i innymi narzędziami do analizy ruchu, co pozwala na monitorowanie i analizę zachowania użytkowników – a to jest kluczowe w procesie optymalizacji.
 • Kompatybilność z rozszerzeniami SEO: Istnieje wiele rozszerzeń SEO dostępnych dla Magento, które automatyzują część procesu optymalizacji, w tym generowanie mapy witryny XML, zarządzanie przekierowaniami 301 czy optymalizacja tagów.

Należy pamiętać, że SEO to proces ciągły, wymagający  analizy oraz dostosowywania strategii działań do zmieniających się algorytmów wyszukiwarek i trendów w  zachowaniu użytkowników. W przypadku Magento, sukces w SEO zależy zarówno od dobrze skonfigurowanej platformy, jak i od jakości tworzonych treści oraz strategii linkowania.

Oczywiście pozycjonowanie to zaledwie jedna z możliwości, marketing internetowy to wiele opcji, na przykład kampanie Google Ads, działania w mediach społecznościowych, działania na YouTube i wiele innych. 

Magento ile kosztuje?

Koszt wdrożenia i utrzymania sklepu na platformie Magento może się różnić w zależności od wybranej wersji platformy, indywidualnych potrzeb biznesowych, rozmiaru i złożoności sklepu oraz zakresu niestandardowych funkcjonalności.

 • Magento Open Source: Jest to bezpłatna wersja platformy, którą można pobrać bez opłat licencyjnych. Jednakże, koszty może generować hosting, zakup dodatkowych rozszerzeń, niestandardowe projektowanie, integracja zewnętrznych usług oraz wsparcie techniczne, które może być potrzebne w konfiguracji i utrzymaniu sklepu. Dla średnich przedsiębiorstw, które same zajmują się wdrożeniem, koszty te mogą wynosić do kilku tysięcy dolarów rocznie. W przypadku większych przedsiębiorstw, które wymagają bardziej złożonych rozwiązań i profesjonalnego wdrożenia, koszty mogą być wyższe.
 • Magento Commerce: To płatna wersja (dawniej znana jako Magento Enterprise Edition), która oferuje dodatkowe funkcje i wsparcie techniczne od Adobe. Koszt licencji na Magento Commerce zaczyna się od około 22,000 USD rocznie i może wzrastać w zależności od obrotów sklepu internetowego i innych czynników. Dla dużych firm i przedsiębiorstw, które wymagają rozszerzonej funkcjonalności, wsparcia i skalowalności, całkowity koszt może wynieść nawet kilkaset tysięcy dolarów rocznie.
 • Koszty dodatkowe: Niezależnie od wybranej opcji, należy wziąć pod uwagę dodatkowe koszty, takie jak projektowanie i rozwój sklepu, zakup specjalistycznych wtyczek, koszty integracji z innymi systemami (ERP, CRM), koszty utrzymania serwerów, optymalizacji wydajności, marketingu cyfrowego, SEO i innych usług związanych z prowadzeniem sklepu internetowego.

Podane ceny są orientacyjne, najlepiej poprosić o indywidualną wycenę certyfikowanych partnerów Magento lub agencjię e-commerce, która specjalizuje się we wdrożeniach Magento.

Magento – FAQ

Kim jest Magento developer?

Magento developer to specjalista, który zajmuje się tworzeniem, dostosowywaniem i utrzymaniem sklepów internetowych opartych na platformie Magento. 

Jakie umiejętności powinien mieć Magento developer?

Dobry developer Magento powinien mieć umiejętności z zakresu programowania, zwłaszcza w PHP, HTML, CSS i JavaScript. Ważna jest też znajomość architektury Magento, umiejętność pracy z bazami danych MySQL, a także doświadczenie w tworzeniu i modyfikowaniu rozszerzeń Magento.

Magento sklepy – zalety

 • Magento to możliwość personalizacji sklepu, począwszy od designu przez niestandardowe funkcje, aż po złożone procesy biznesowe. Daje to właścicielom możliwość kreowania unikalnych, dostosowanych do potrzeb e-commerce rozwiązań.
 • Sklepy Magento są projektowane z myślą o rozwoju firmy, mogą obsłużyć zarówno małe, jak i bardzo duże ilości transakcji oraz katalogi produktów z tysiącami pozycji.
 • Wokół Magento wytworzyła się jedna z największych społeczności deweloperów e-commerce, co przekłada się na szeroką gamę gotowych rozszerzeń i motywów, a także zapewnia wsparcie w rozwiązywaniu problemów.
 • Magento łatwo integruje się z wieloma systemami zewnętrznymi, w tym z ERP, CRM, systemami płatności i wysyłki, co umożliwia tworzenie zautomatyzowanych i wydajnych operacji e-commerce.
 • Platforma jest przyjazna dla SEO, oferuje wiele funkcji, które pomagają w optymalizacji sklepu pod kątem wyszukiwarek internetowych.
 • Magento umożliwia łatwe zarządzanie wielojęzycznymi i wielowalutowymi sklepami, co ułatwia ekspansję na rynki międzynarodowe.

Wdrożenia Magento – czy są skomplikowane?

Wdrożenie Magento może być skomplikowane, zwłaszcza dla osób bez wiedzy technicznej. Ze względu na zaawansowane funkcje i elastyczność platformy, proces ten może obejmować niestandardowe konfiguracje serwera, integrację z zewnętrznymi systemami oraz optymalizację wydajności. W przypadku dużych sklepów często konieczna jest współpraca zespołu specjalistów.

Magento development – co to?

Magento development odnosi się do procesu projektowania, budowania, testowania i utrzymania sklepów internetowych na platformie Magento. To praca programistów i projektantów stron internetowych, którzy tworzą niestandardowe rozwiązania, integracje i funkcje spełniające konkretne potrzeby biznesowe sklepu e-commerce.

Magento Open Source – co to znaczy?

Magento Open Source to bezpłatna wersja platformy e-commerce. Oznacza to, że każdy może pobrać oprogramowanie, używać go i dostosowywać potrzeb biznesu.

CMS Magento – czy jest łatwy w obsłudze?

Panel administracyjny Magento jest rozbudowany i oferuje wiele opcji, co może być utrudnieniem dla nowych użytkowników. Jednak po przeszkoleniu i zdobyciu doświadczenia, Magento zapewnia szerokie możliwości zarządzania zawartością i sklepem e-commerce.

Podsumowanie

Magento to potężne, elastyczne rozwiązanie dla sklepów internetowych. Modułowa budowa platformy, rozbudowane funkcje i aktywna społeczność sprawiają, że jest to jedna z najpopularniejszych platform e-commerce. Mimo że omawiany CMS może wymagać większego nakładu czasu i zasobów, możliwości, które oferuje, sa warte uwagi. 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza