Hreflang

Spis treści

Hreflang: czym jest? Dlaczego jest istotny w SEO międzynarodowym?

Twoja strona internetowa lub sklep e-commerce zawiera treści w różnych językach? Jeśli tak, hreflang należy do grupy zagadnień, z którymi powinieneś się zapoznać. Dlaczego? Ponieważ hreflangi sygnalizują, kiedy powinna zostać wyświetlona konkretna wersja językowa strony www. Ale, od początku. Czym jest hreflang? Jaki ma wpływ na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania i jak oddziałuje na satysfakcję odbiorcy?

Hreflang: co to? Definicja

Hreflang to atrybut HTML, który wskazuje wyszukiwarkom, że dana strona internetowa ma różne wersje językowe. To sygnał, że witryna przeznaczona jest dla użytkowników posługujących się różnymi językami, pochodzących z różnych regionów świata. Dzięki dodaniu atrybutu hreflang, wyszukiwarka weryfikuje preferencje językowe użytkownika i dostosowuje do nich wyniki wyszukiwania. W ten sposób internauta otrzymuje wyniki wyszukiwania zgodne z językiem, którym się posługuje.

Hreflang a satysfakcja użytkownika

Wyświetlanie odpowiedniej wersji językowej ma pozytywny wpływ na doświadczenia użytkownika. Sprawia, że odbiorca od razu widzi treść w preferowanym języku. Jakie płyną z tego korzyści?

 • Prawdopodobieństwo, że potencjalny klient zostanie dłużej na stronie www i będzie bardziej zaangażowany, wzrasta.
 • Szanse na konwersję wzrastają.
 • Zmniejsza się współczynnik odrzuceń.

Wyższy poziom zaangażowania i niższy współczynnik odrzuceń to sygnał dla Google, że strona jest wartościowa i odpowiednia dla  odbiorców z różnych części świata.  Często skutkuje to poprawą widoczności w wynikach wyszukiwania.

Jak pisaliśmy już nieraz na naszym blogu i potwierdza to także Google, satysfakcja użytkownika jest priorytetem. Google chce, aby wyniki wyszukiwań spełniały najwyższe standardy. Co więcej, jednym z czynników branych pod uwagę podczas rankowania witryny jest kontekst. Co to oznacza? Skupienie na tym, by wyniki były przydatne w danym momencie – dopasowane snippetów do lokalizacji i języka odbiorcy jest bardzo ważne. 

Hreflang seo – wpływ atrybutu na widoczność witryny

 • Hreflang jest kluczowy w strategii SEO międzynarodowego, ponieważ umożliwia wyszukiwarkom lepsze zrozumienie struktury strony www i jej globalnego charakteru.
 • Hreflang to sygnał dla Google, że dana wersja strony powstała z myślą o konkretnym języku i regionie, a treści nie są duplikatami. Ów sygnał zapobiega karom za duplikację treści i pomaga w efektywnym indeksowaniu.
 • Omawiany atrybut HTML sprawia, że Google może dopasować wyniki wyszukiwania do zapytań użytkowników, a to zwiększa szanse na wyższe pozycje w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Podsumowując, hreflang jest niezwykle ważnym narzędziem dla każdej firmy, która chce dotrzeć do międzynarodowych odbiorców. 

Hreflang, Hreflang seo, Hreflang checker
Najważniejsze informacje: Hreflang seo, Hreflang checker, Hreflang a satysfakcja użytkownika

Hreflang implementacja

Jednym ze sposobów implementacji hreflang jest dodanie odpowiednich tagów do kodu HTML strony internetowej. W jaki sposób to zrobić?

W sekcji <head> każdej strony, dodaj tagi <link rel=”alternate” hreflang=”x” href=”url” />

gdzie:

 • x to kod języka i/lub regionu
 • url to adres URL odpowiedniej wersji strony.
herflang
Hreflang: implementacja HTML

Hreflang plugin WordPress

Wtyczki do WordPressa dedykowane hreflang umożliwiają łatwą implementację tagów hreflang na stronach internetowych. WPML (WordPress Multilingual Plugin) czy Polylang automatyzują proces dodawania i zarządzania tagami hreflang, co jest szczególnie przydatne przy stronach wielojęzycznych. Dzięki odpowiednim wtyczkom, webmasterzy mogą przeprowadzić poprawną konfigurację hreflang bez potrzeby ręcznej edycji kodu, a to minimalizuje ryzyko błędów i ma pozytywny wpływ na SEO.

Hreflang checker – narzędzia do sprawdzania poprawności hreflang

Dostępne są narzędzia, które umożliwiają sprawdzanie poprawności tagów hreflang, ułatwiają identyfikację błędów i problemów. Oto kilka popularnych narzędzi:

 • Google Search Console: opcja generowania raportów dotyczących hreflang, co pomaga w identyfikacji ewentualnych problemów.
 • Screaming Frog SEO Spider: umożliwia skanowanie strony i sprawdzanie poprawności tagów hreflang.
 • Ahrefs: dostępna jest funkcja audytu strony, która pomaga w analizie i poprawie tagów hreflang.

Hreflang a inne tagi SEO

Hreflang a canonical

Tag canonical informuje wyszukiwarki o preferowanej wersji strony, pozwala tym samym uniknąć problemów z zakresu duplikacji treści. Jeśli stosujesz tagi hreflang, skup się na tym, by nie kolidowały z tagami canonical.

Tag rel=canonical może być stosowany łącznie z tagami hreflang, w sytuacji, gdy witryna ma kilka wersji językowych – wtedy poszczególne wersje zostaną oddzielnie zaindeksowane.  

Hreflang x default

Atrybut hreflang=”x-default” wskazuje wersję strony, która powinna być wyświetlana użytkownikom, dla których nie zidentyfikowano odpowiedniego języka lub regionu. Hreflang x default

Hreflang x default

Hreflang – najczęstsze błędy

 • Brak wzajemnych linków hreflang: Każda strona powinna zawierać tagi hreflang wskazujące na wszystkie inne wersje językowe, w tym na samą siebie. Częsty błąd polega na tym, że strony nie mają wzajemnych linków, co dezorientuje wyszukiwarki.
 • Nieprawidłowe kody języka i regionu: Używanie niepoprawnych lub niepełnych kodów języka (ISO 639-1) i regionu (ISO 3166-1 Alpha 2) może spowodować, że tagi hreflang nie będą rozpoznawane przez wyszukiwarki. Na przykład, użycie „en” zamiast „en-US” lub „en-GB” w przypadku różnych anglojęzycznych regionów.
 • Błędy w adresach URL: Wprowadzenie błędnych lub niedziałających URL-i w tagach hreflang może prowadzić do problemów z indeksacją. Każdy URL w tagu hreflang musi być dokładnie sprawdzony.
 • Brak tagu x-default: Pominięcie tagu hreflang=”x-default” może skutkować tym, że użytkownicy bez dopasowanego języka lub regionu zobaczą niewłaściwą wersję strony. Tag x-default to gwarancja, że wszyscy zainteresowani trafią na odpowiednią stronę domyślną.
 • Niezgodność z tagami canonical: Tagi hreflang muszą być poprawnie skonfigurowane z tagami canonical. Błędna konfiguracja może prowadzić do duplikacji treści i problemów z indeksacją. Każda wersja strony powinna mieć swój własny tag canonical.

Powyższe błędy mogą znacznie osłabić skuteczność tagów hreflang i negatywnie wpłynąć na SEO, dlatego ważne jest staranne planowanie i regularne testowanie implementacji.

Najlepsze praktyki SEO dla hreflang

Aby tagi hreflang były skuteczne i wspierały pozycjonowanie, warto stosować się do kilku sprawdzonych metod:

 • Upewnij się, że wszystkie wersje językowe i regionalne mają odpowiednie tagi hreflang, a każda strona wskazuje na wszystkie pozostałe wersje.
 • Używaj poprawnych kodów języka (ISO 639-1) i regionu (ISO 3166-1 Alpha 2), np. en-US dla angielskiego w USA, fr-CA dla francuskiego w Kanadzie.

Podsumowanie 

Hreflang to kluczowy tag HTML, który informuje wyszukiwarki o wersjach językowych i regionalnych strony internetowej. Ów tag, poprzez kierowanie użytkowników na odpowiednie wersje językowe witryny, poprawia doświadczenia odbiorców. Prawidłowa implementacja tagów zwiększa także szanse na uzyskanie lepszej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza