Spis treści

Naming – czym jest? Jak wymyślić dobrą nazwę firmy?

Są nazwy, które od razu zapadają w pamięć, znane niemal na całym świecie. Takie, które w perfekcyjny sposób oddają charakter firmy, sprawiają, że na myśl przychodzi konkretny produkt. Ale, za każdą taką nazwą stoją godziny pracy, dyskusje, badania, analizy, testy. Proces namingu, czyli tworzenia nazw, obejmuje wiele czynności, wymaga kreatywności i znajomości grupy docelowej. Sprawdź, jak dokładnie przebiega i na co warto zwrócić uwagę. 

Naming co to?

Zacznę od definicji namingu. Naming to proces tworzenia nazwy marki, produktu, usługi, firmy, osoby, wydarzenia itp. Z namingiem do czynienia ma każdy z nas ‒ w końcu nadajemy imiona dzieciom, zwierzętom, miejscom, przedmiotom itp. Tworzenie nazw spełnia też ważną rolę w biznesie, jest krokiem do zbudowania marki, która będzie wyróżniać się na tle konkurencji i pozostanie w pamięci odbiorców.

Historia namingu

Naming towarzyszy nam praktycznie od zawsze. Nazwy pozwalają na organizowanie i klasyfikowanie otaczającego nas świata, nadają znaczenie zjawiskom i miejscom, umożliwiają przekazywanie wiedzy między pokoleniami.

W starożytności nazwy odgrywały ważną rolę religijną i kulturową. Nazwy miejsc często opisywały charakterystyczne cechy danego obszaru lub upamiętniały ważne wydarzenia ( i tak pozostało do dziś). W średniowieczu, wraz z postępem nauk, w tym filozofii, rozwijało się także nazewnictwo. 

W epoce nowożytnej i współczesności proces namingu zyskał nowy wymiar. Nazewnictwo stało się kluczowym elementem marketingu i budowania marki. 

Rodzaje namingu

Wyróżniamy różne rodzaje nazw, są to:

Opisowe nazwy firm

Nazwy opisowe, czyli nazwy opisujące produkt lub usługę, na przykład:

 • Polish Airlines ‒ nazwa informuje, że chodzi o linie lotnicze z Polski
 • Toys“R”Us ‒ popularna sieć sklepów z zabawkami
 • General Motors ‒ nazwa informuje, że firma działa w branży motoryzacyjnej.

Sugestywna nazwa firmy

Nazwy sugestywne/sugerujące, czyli takie, które wskazują na korzyści związane z danym produktem, podkreślające jego cechy, np. 

 • Facebook ‒ Księga twarzy, czyli miejsce, w którym użytkownicy mogą tworzyć profile, publikować zdjęcia, komunikować się ze znajomymi.
 • Burger King ‒ nazwa sugeruje, że marka jest królem wśród burgerów, ma to budować skojarzenia z jakością i smakiem.
 • Greenpeace ‒ nazwa organizacji ekologicznej łącząca słowa green (zielony) i peace (pokój), wskazuje na pokój i harmonię z naturą.

Nazwy abstrakcyjne

Nazwy abstrakcyjne nie mają związku z produktem lub usługą, ale są unikalne i łatwo zapadają w pamięć. Abstrakcyjna nazwa firmy, przykład:

 • Apple ‒ Apple, czyli jabłko, to nazwa, która nie ma bezpośredniego związku z komputerami czy smartfonami, a mimo tego jest rozpoznawalna praktycznie na całym świecie.
 • Shell ‒ Shell, czyli znana na rynku globalnym muszla.
 • Nike ‒ nazwa ta pochodzi od imienia greckiej bogini zwycięstwa.

Akronimy

To nazwy utworzone dzięki użyciu skrótów lub inicjałów. Są krótkie, zwięzłe, łatwe do zapamiętania. Przykład: IBM (International Business Machines), BMW (Bayerische Motoren Werke).

Geo naming

Nazwa kojarzy markę z określoną lokalizacją, z danym państwem, miastem, regionem. Takie nazwy podkreślają pochodzenie produktu, na przykład: New York Times.

Nazwy firm związane z historią / dziedzictwem

Koncentracja na historii, dziedzictwie, na przykład poprzez wykorzystanie nazwiska założyciela, to kolejna droga  do stworzenia nazwy. Marki wykorzystujące takie rozwiązanie wprowadzają do swojej tożsamości element autentyczności, podkreślają rodzinny charakter, korzenie. Klienci często odbierają takie marki jako bardziej autentyczne i godne zaufania.

 • Ford – nazwany od Henry’ego Forda, założyciela firmy.
 • Bosch – nazwa pochodzi od nazwiska Roberta Boscha, niemieckiego inżyniera i założyciela firmy.
 • Adidas – nazwa utworzona od pseudonimu założyciela, Adi Dasslera.
  Walt Disney – firma nazwana od imienia i nazwiska założyciela, Walta Disneya.
 • McDonald’s – nazwa pochodzi od nazwiska braci Richarda i Maurice’a McDonaldów, którzy założyli pierwszą restaurację.

Jak wymyślić nazwę firmy?

Jak już wspomniałam na początku, wymyślenie fajnej, zapadającej w pamięć nazwy nie jest łatwym zadaniem. Należy przeprowadzić analizę rynku, zrozumieć grupę docelową i cele biznesowe. Dużą rolę dogrywają też kreatywność i nieszablonowe myślenie. 

Misja i wartości firmy

W pierwszej kolejności musisz zrozumieć cele i wartości firmy. Pomyśl, jakie są kluczowe cechy Twojej oferty? Co chcesz przekazać klientom?

 • Badania rynku

Analiza konkurencji i rynku sprawi, że zaznajomisz się z trendami i unikniesz podobieństwa do nazw, które już funkcjonują na rynku. Ponadto, poznasz preferencje i oczekiwania grupy docelowej.

 • Burza mózgów i kreatywność

Burza mózgów to sposób, by wygenerować wiele kreatywnych pomysłów. Ważne jednak, abyś był otwarty na różne propozycje. Weź pod uwagę grę słów, metafory, nietuzinkowe połączenia. Pamiętaj jednak, że nazwa powinna być nie tylko kreatywna, ale też odzwierciedlać charakter firmy. Nie ograniczaj się do kilku propozycji. Zadbaj o to, by powstało przynajmniej około 15-20 wersji. Fajna nazwa nie powstaje w 5 minut, miej to na uwadze.

Testy

Po opracowaniu listy kilkunastu propozycji, przychodzi czas na testy. Zastanów się, czy nazwa dobrze brzmi, czy jest łatwa do wymówienia i zapamiętania. Porozmawiaj z kilkoma osobami, zapytaj o pierwsze skojarzenia. Nawet krótkie rozmowy dostarczą Ci wielu ważnych informacji i pomogą w wyborze.

Sprawdzenie dostępności nazwy i aspektów prawnych

Pamiętaj o kwestiach prawnych. Sprawdź, czy nazwa nie jest zajęta bądź zastrzeżona.

Znaczenie nazwy na rynku międzynarodowym

Myślisz o działaniu na rynku międzynarodowym? Koniecznie sprawdź, co dana nazwa oznacza w różnych językach i kulturach. Research pozwoli na unikanie negatywnych konotacji i niepożądanych skojarzeń.

Naming co to
Naming – najważniejsze informacje. Naming co to? Jak wymyślić nazwę firmy?

Zasady dobrego namingu

Jakie są zasady dobrego namingu? Jak wymyślić nazwę firmy? Poniżej kilka wskazówek. Mam nadzieje, że będą przydatne.

Łatwa wymowa i pisownia

Nazwa powinna być łatwa do wymówienia, zapisania i zapamiętania. Skomplikowane propozycje, słowa zaczerpnięte z innych języków, łączenie cyfr, wyrazów i innych znaków może poskutkować trudnościami. Odbiorcy mogą mieć problemy zarówno z wymówieniem nazwy, z jej zapisem czy ze znalezieniem Twojej strony firmowej.

Skalowalność

Czy w przyszłości zamierzasz zmienić zakres usług? Jeśli tak, uwzględnij to przy wyborze nazwy. Jeśli w Twojej ofercie aktualnie znajdują się wyłącznie biurka, ale za jakiś czas lat chcesz sprzedawać także regały i krzesła, nazwa powinna być na tyle uniwersalna i elastyczna, aby nie ograniczać się do jednego rodzaju produktu. Wybierając nazwę, która odnosi się wyłącznie do biurek, możesz mieć trudności z budowaniem marki w przyszłości, gdy Twój asortyment się rozszerzy.

Zwięzłość

Krótkie i zwięzłe nazwy są zazwyczaj łatwiejsze do zapamiętania i bardziej efektywne komunikacyjnie. Ale oczywiście, zdarzają się wyjątki.

Wizualność

Nazwa, która łatwo „rysuję się” w umyśle, może być łatwiejsza do zapamiętania i przyciągnąć więcej zainteresowanych. 

Naming – najczęstsze błędy

 • Zbyt skomplikowana nazwa ‒ Trudności z wymówieniem lub zapamiętaniem nazwy, mogą szybko zniechęcić klientów do produktu bądź, szukania go w sieci, a finalnie do zakupu.
 • Brak unikalności ‒ Nazwa podobna do konkurencyjnych może prowadzić do pomyłek i osłabić pozycję marki. Co więcej, konsumenci mogą oskarżyć Cię o papugowanie.
 • Negatywne skojarzenia ‒ Niewłaściwe konotacje kulturowe, językowe czy historyczne mogą zaszkodzić Twojemu wizerunkowi.

Ile kosztuje Naming?

Na pytanie, ile kosztuje naming, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na wysokość ceny wpływa wiele czynników, dlatego większość agencji namingowych przygotowuje indywidualną wycenę.

 • Cennik namingu a rodzaj projektu

Ceny będą wyglądały inaczej w przypadku niewielkiej firmy, a inaczej w przypadku międzynarodowego, korporacyjnego przedsiębiorstwa. Projekty o większej skali i złożoności będą oczywiście droższe.

 • Zakres usług agencji namingowej

Na wysokość ceny wpływa także zakres świadczonych przez agencję namingową usług. Specjalistyczne badania rynkowe, analiza konkurencji, grupy fokusowe i inne metody badawcze zwiększą koszty.

 • Koszt namingu a doświadczenie i reputacja agencji

Renomowane agencje, mające wiele udanych projektów w portfolio, będą mieć wyższe stawki. Cena za usługę doświadczonej agencji namingowej może zaczynać się od około 10 000 PLN i sięgać nawet 50 000 PLN.

 • Kwestie prawne

Koszty związane z rejestracją nazwy jako znaku towarowego, sprawdzenie dostępności i zakup domeny to dodatkowe wydatki, które mogą wynieść od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Promocja marki – dodatkowe usługi

Opracowanie identyfikacji wizualnej, logo czy strategii komunikacji to dodatkowe usługi, które mogą zwiększyć koszt projektu. Kolejna kwestia to funkcjonalna, widoczna w sieci strona internetowa ‒ budowa strony www bądź sklepu e-commerce, pozycjonowanie, promocja w social mediach i szeroko pojęty marketing to kolejne koszty.

Wracając do meritum, naming ma duże znaczenie, wpływa na postrzeganie marki na rynku. Nie do końca przemyślana nazwa może odbić się negatywnie na wizerunku i rozpoznawalności firmy. Zaplanuj więc budżet i dokładnie przemyśl wybór agencji namingowej.

Naming agency – jak wybrać?

Jak wspomniałam powyżej, wybór odpowiedniej agencji namingowej to kluczowy krok do stworzenia skutecznej i unikalnej nazwy marki. Ale, jak wybrać odpowiednią agencję?

 • Dokładnie sprawdź portfolio kilku firm namingowych. Oceń, czy styl i doświadczenie specjalistów pasują do Twojego projektu.
 • Sprawdź, z jakimi markami i firmami agencja pracowała do tej pory, poszukaj opinii poprzednich klientów.
 • Przed podjęciem decyzji poznaj szczegółowe zasady oraz koszty współpracy.
 • Warto też, byś zapytał, jakie metody i narzędzia agencja stosuje w procesie namingu, jakie badania i testy wykonuje.
 • Zwróć też uwagę na komunikatywność i otwartość – współpraca oparta na wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu jest bardzo istotna. 

Naming design: kreowanie tożsamości

Naming design to nie tylko nazwa firmy, ale szeroko pojęta tożsamość marki. Wszystkie elementy ‒ design, styl komunikacji, nazwa, powinny być spójne. Pracując nad nazwą i innymi ważnymi kwestiami dotyczącymi Twojej firmy miej na uwadze:

 • Spójność

Design powinien być spójny z charakterem nazwy, odzwierciedlać jej ton i ducha. Istotne też, by kolorystyka, typografia, grafika harmonizowały z przekazem, jaki niesie nazwa. Na przykład, jeśli nazwa firmy jest dynamiczna i nowoczesna, design również powinien być awangardowy i świeży. Spójność pomoże klientom zrozumieć, czym jest marka i co reprezentuje.

 • Logo

Logo jest niezwykle ważnym elementem w identyfikacji wizualnej marki. Warto więc byś na etapie wyboru nazwy przemyślał, jak mogłoby wyglądać Twoje logo.

 • Uwzględnienie różnych formatów

Naming design powinien być elastyczny, dobrze prezentować się w różnych mediach i formatach ‒ od wizytówek po billboardy i media społecznościowe.

Design to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność i komunikacja. Skuteczne połączenie nazwy z designem może stworzyć silną i trwałą tożsamość marki, która zostanie zapamiętana przez konsumentów i wyróżni się na rynku.

Przyszłość namingu

Jakie trendy i prognozy dotyczące namingu czekają nas w przyszłości? Oczywiście nikt z nas nie ma szklanej kuli, ale możemy zauważyć następujące zjawiska:

 • Jednym z kluczowych trendów jest coraz większe znaczenie AI. Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest do analizy danych, badania rynku i generowania kreatywnych propozycji nazw.
 • Marki stoją przed wyzwaniem stworzenia nazw, które będą uniwersalne i zrozumiałe w różnych kulturach i językach. Wraz z tym zwiększa się znaczenie badań lingwistycznych i kulturowych ‒ są one konieczne, by uniknąć nieporozumień i błędów, które mogłyby szkodzić wizerunkowi marki.
 • Duże znaczenie mediów cyfrowych sprawia, że dostępność domen internetowych i zgodność z SEO staje się  istotnym czynnikiem podczas wyboru nazwy. 
 • Ważnymi czynnikami są także świadomość społeczna i ekologiczna. Odbiorcy dużą wagę przywiązują do autentyczności i wartości marki, co przekłada się na potrzebę tworzenia nazw, które odzwierciedlają misję i cel firmy.

Świat namingu stawia przed nami wiele ekscytujących wyzwań i możliwości, a w przyszłości z pewnością jeszcze nieraz nas zaskoczy.

Naming FAQ

Naming force – co to?

Naming Force to platforma online specjalizująca się w tworzeniu kreatywnych nazw produktów, usług, firm. Platforma wykorzystuje także crowdsourcing ‒ użytkownicy mogą proponować nazwy, a najlepsze propozycje są nagradzane. Jest to nowoczesne podejście do procesu namingu, umożliwiające generowanie unikalnych i przyciągających uwagę nazw.

Brand naming – co to?

Brand naming to proces tworzenia nazwy, która ma na celu odzwierciedlenie charakteru i wartości firmy oraz jej pozycji na rynku. Jest to kluczowy element strategii marketingowej, mający wpływ na postrzeganie marki przez konsumentów.

Naming convention – co to?

Naming convention to zbiór zasad i reguł, które określają sposób nazywania takich  elementów, jak pliki, zmienne, obiekty, klasy, funkcje itd.

W przypadku programowania, konwencja nazewnictwa może obejmować zasady dotyczące użycia wielkich i małych liter, zastosowania podkreśleń, sposobu nazywania zmiennych i funkcji. Dzięki temu wszystko jest jasne i zrozumiałe dla programistów.

 • Przykładowo, w języku programowania Python często stosuje się tzw. snake_case do nazywania zmiennych i funkcji (np. my_variable), w Javie jest to natomiast camelCase (np. myVariable).
 • W biznesie i administracji, konwencje nazewnictwa mogą dotyczyć formatowania nazw dokumentów, folderów lub projektów, aby ułatwić ich organizację i wyszukiwanie.

Kluczową korzyścią stosowania konwencji nazewnictwa jest zapewnienie spójności, jasności i porządku, co z kolei ułatwia zarządzanie danymi i zasobami oraz współpracę w zespołach.

Java naming conventions – co to?

Naming conventions w języku programowania Java to zestaw zasad, według których programiści nazywają zmienne, metody, klasy, pakiety itd. Konwencje te mają na celu zapewnienie spójności, czytelności i zrozumienia kodu źródłowego. Oto kilka podstawowych zasad konwencji nazewniczych w Javie:


 • Klasy: Nazwy klas powinny zaczynać się wielką literą i używać notacji PascalCase, np. EmployeeDetails.
 • Metody: Nazwy metod powinny zaczynać się małą literą i używać notacji camelCase, np. calculateSalary().
 • Stałe: Stałe (final variables) powinny być pisane wielkimi literami z podkreślnikami jako separatorami, np. MAXIMUM_SIZE.

Podsumowanie

Naming to nie tylko proces nadawania nazw, ale kluczowy element budowania tożsamości firm, marek, konkretnych produktów ( i nie tylko). Proces namingu wymaga weryfikacji celów biznesowych i grupy odbiorców, kreatywności, analizy i strategicznego myślenia. Choć cały proces jest czasochłonny, pamiętaj, że odpowiednia nazwa może zdecydować o Twoim sukcesie na rynku. Powodzenia!

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza