Spis treści

Struktura strony www – praktyczne wskazówki i najlepsze praktyki

Struktura strony internetowej jest fundamentem, na którym opiera się cała witryna. Przemyślane menu czy trafna hierarchia ułatwiają nawigację, usprawniają wyszukiwanie informacji i zwiększają szansę na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania. Struktura wpływa więc na satysfakcję odwiedzających, efektywność działań marketingowych oraz realizację celów biznesowych.

Jak powinna wyglądać taka struktura? Na jakie elementy zwrócić uwagę?

Struktura strony internetowej – podstawowe informacje 

Ogólna struktura i układ strony głównej

Strona główna to wizytówka witryny, zadbaj o to, by była przejrzysta i estetyczna. Najważniejsze elementy w strukturze strony głównej to:

  • header z logo i menu nawigacyjnym
  • sekcja główna z treścią
  • stopka, czyli footer, z dodatkowymi informacjami i linkami. 

Struktura podstron i ich wzajemne powiązania

Kolejny element to podstrony – powinny być logicznie zorganizowane i powiązane za pomocą systemu linków wewnętrznych. Każda podstrona musi mieć jasno określoną funkcję i cel. Układ podstron powinien być spójny z ogólnym stylem witryny. 

Hierarchia informacji

Hierarchia strony powinna koncentrować się na organizowaniu treści w sposób, który odzwierciedla priorytet informacji. Najważniejsze treści najlepiej umieścić w widocznym miejscu, mniej istotne, niżej. Stosowanie nagłówków, list i odpowiedniego formatowania pomoże użytkownikom znaleźć ważne dane oraz poprawi czytelność i użyteczność witryny.

struktura strony hierarchia informacji
Struktura strony: hierarchia informacji

 

Rola menu w nawigacji po stronie

Menu może przybierać różne formy, np.:

  • menu poziome, które umieszczone jest na górze strony,
  • menu boczne, które znajduje się po lewej lub prawej stronie ekranu,
  • menu rozwijane, które pozwala na ukrycie dużej liczby linków w podmenu.

Menu odgrywa kluczową rolę w nawigacji stron i sklepów internetowych, umożliwia użytkownikom szybkie i łatwe znalezienie potrzebnych informacji. Dokładnie więc przeanalizuj, która opcja najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojej witryny. 

Najlepsze praktyki w projektowaniu menu

  • Menu musi być czytelne i intuicyjne. Powinno zawierać logicznie uporządkowane linki, jasne terminy.
  • Należy unikać zbyt wielu poziomów podmenu, aby nie przytłoczyć użytkowników.
  • Responsywność menu, czyli dostosowanie do różnych rozmiarów ekranów, jest w dobie urządzeń mobilnych konieczne. 

Struktura strony HTML 

HTML (HyperText Markup Language), to język wykorzystywany do budowy i strukturyzowania treści na stronach internetowych. Podstawowe elementy struktury HTML omawiamy poniżej. 

Header

Sekcja nagłówkowa (<header>) znajduje się na początku dokumentu HTML. Wspomniana sekcja zawiera takie elementy jak logo, nazwa strony, główne menu nawigacyjne oraz inne, ważne informacje. 

 

Struktura strony html heder
Struktura strony html: heder

Main

Sekcja główna (<main>) to centralna część dokumentu HTML. Umieszczone są tutaj najważniejsze informacje i zasoby witryny. 

Struktura strony html: main
Struktura strony html: main

 

Footer

Sekcja stopki (<footer>) znajduje się na dole dokumentu HTML i zawiera dodatkowe informacje, takie jak prawa autorskie, linki do polityki prywatności, dane kontaktowe itp.

Struktura strony html: footer
Struktura strony html: footer

Znaczniki HTML5 i ich rola

Najważniejsze znaczniki HTML to

<header>: Zawiera nagłówek strony lub sekcji.
<nav>: Definiuje sekcję z linkami.
<main>: Zawiera główną treść dokumentu.
<section>: Definiuje sekcję treści.
<article>: Oznacza samodzielną treść, np. artykuł.
<aside>: Zawiera treści poboczne lub dodatkowe, np. boczne paski informacji.
<footer>: Zawiera stopkę strony lub sekcji.

Przykładowa struktura dokumentu HTML wygląda następująco: 

 

Struktura strony www: znaczniki html
Struktura strony www: znaczniki html

Struktura strony internetowej a pozycjonowanie 

Indeksacja 

Przemyślana struktura witryny ułatwia proces indeksacji. Witryna z jasną hierarchią oraz logicznym podziałem na kategorie i podkategorie przyspiesza proces skanowania i rozumienia zawartości strony.

Architektura informacji

Przejrzysta architektura informacji, rozmieszczenie słów kluczowych w nagłówkach, opisach i linkach wewnętrznych jest kluczowe w SEO. Takie działania zwiększają szansę na uzyskanie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Linkowanie wewnętrzne

Właściwa struktura ułatwia tworzenie efektywnego systemu linkowania wewnętrznego. Linki wewnętrzne pomagają rozprowadzać „link juice”, poprawiają ranking poszczególnych stron oraz ułatwiają użytkownikom i botom poruszanie się w obrębie witryny. 

Struktura strony a doświadczenia użytkownika 

Intuicyjność

Użytkownicy oczekują, że nawigacja strony www będzie prosta i intuicyjna. Dobrze zaplanowana struktura umożliwia odbiorcom sprawne znalezienie potrzebnych informacji, zwiększa ich satysfakcję i zmniejsza współczynnik odrzuceń.

Spójność

Spójna struktura witryny sprawia, że użytkownicy czują się pewnie i wiedzą, czego się spodziewać, przeglądając różne sekcje strony. Ułatwia to korzystanie z witryny i zachęca do dalszej eksploracji treści.


Podsumowując, poprawna struktura sprawi, że witryna będzie czytelna i użyteczna. Dobrze zorganizowane treści umożliwią użytkownikom szybkie znalezienie informacji, a to zwiększy ich satysfakcję i zachęci do dłuższego przebywania na stronie. Logiczny układ, z odpowiednio użytymi nagłówkami, akapitami i listami, ułatwi też nawigację i usprawni indeksację strony, co pozytywnie wpłynie na pozycjonowanie. Wszystko to przełoży się na realizację celów biznesowych i marketingowych. 

 

 

 

 

 

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza