Spis treści

Footer, czyli stopka strony internetowej

Dlaczego footer, czyli stopka strony internetowej, jest tak ważnym elementem? Wydaje się, że to tylko mały fragment na dole strony, ale w rzeczywistości, pełni kilka kluczowych funkcji i może wpływać na doświadczenia użytkownika oraz pozycjonowanie Twojej witryny. Właśnie dlatego, nie powinieneś go lekceważyć. Mamy dla Ciebie garść informacji.

Co to jest footer? Definicja

Footer to inaczej stopka, czyli sekcja znajdująca się na samym dole strony internetowej. W zależności od charakteru strony zawartość footera może być różna, jednak najczęściej zawiera takie informacje i elementy jak nazwa, adres, dane kontaktowe i logo firmy, godziny otwarcia, certyfikaty i wyróżnienia, odnośniki do profili w serwisach społecznościowych, informacje dotyczące wykonawcy strony i praw autorskich, dodatkowa nawigacja w postaci odnośników do innych podstron. Najważniejszym elementem stopki są jednak dane kontaktowe, które ułatwią użytkownikom kontakt z firmą. Z założenia footer powinien bowiem zawierać najważniejsze informacje z punktu widzenia użytkownika. Często stopka oddzielona jest od pozostałych sekcji jakimś elementem graficznym albo wyróżniona innym kolorem po to, aby była lepiej widoczna i odróżniała się od reszty informacji na stronie. Warto pamiętać, że footer jest wyświetlany na każdej podstronie w obrębie witryny.

Footer: design, najważniejsze elementy

Typowy footer zawiera kilka kluczowych elementów, są to:

 • Linki: W stopce mogą znajdować się linki do innych, ważnych sekcji Twojej strony, takich jak: O nas, Usługi, Blog, itp.
 • Informacje kontaktowe: W stopce często umieszczane są takie elementy, jak adres e-mail, numer telefonu i fizyczny adres firmy.
 • Linki do mediów społecznościowych: Ikonki prowadzące do Twoich profili w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Instagram, itd. to kolejne elementy. 
 • Informacje prawne i ochrony prywatności: Linki do polityki prywatności i warunków korzystania z serwisu.

Jak zrobić footer?

Przygotowanie footera obejmuje kilka kroków, oto kilka wskazówek.  

Zdefiniuj treść

W pierwszej kolejności zdefiniuj, co chciałbyś umieścić w footerze. Czy będą to linki to do innych podstron Twojej witryny? Dane kontaktowe? Ikony mediów społecznościowych?

Zaprojektuj layout

Następnie zaprojektuj layout footera. Ile kolumn będzie znajdować się w stopce? Jakie informacje będą umieszczone w każdej kolumnie? Warto zrobić szkic na papierze lub w programie graficznym i wszystko dokładnie rozplanować. 

Footer HTML

Teraz, gdy masz jasny obraz tego, co chcesz osiągnąć, możesz przygotować strukturę HTML. Do oznaczenia sekcji footera użyj semantycznego tagu <footer>. Aby zbudować strukturę stopki, wewnątrz wspomnianego tagu możesz umieścić inne elementy HTML, takie jak <div>, <ul>, <li>, <a> itp.

Stylizacja CSS

Kolejny krok to stylizowanie footera z użyciem CSS. Ustaw kolor tła, kolor tekstu, padding, marginesy, czcionki itp.

Sprawdź responsywność

Upewnij się, że Twój footer jest responsywny, czyli prawidłowo wyświetla się na wszystkich urządzeniach i rozdzielczościach ekranu.

Testuj i poprawiaj

Przetestuj swój footer w różnych przeglądarkach internetowych i na różnych urządzeniach. Dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko działa poprawnie.

Wdrożenie

Gdy Twój footer będzie gotowy i przetestowany, pozostanie tylko jedno – wdrożenie. W zależności od tego, w jakiej technologii pracujesz (np. czysty HTML/CSS, system zarządzania treścią jak WordPress, framework jak Bootstrap), proces wdrażania będzie się różnił.Jak skutecznie projektować footer?

Na co zwrócić uwagę, przy projektowaniu stopki? 

 • Najważniejsze elementy: Umieść najważniejsze linki i informacje na górze footera, dzięki temu użytkownik od razu je zauważy.
 • Skup się na estetyce i czytelności: Upewnij się, że Twój footer jest estetyczny i czytelny. Unikaj zbyt małych czcionek oraz kolorów, które będą się zlewać i utrudniać odczytanie tekstu. 
 • Pamiętaj o urządzeniach mobilnych: Upewnij się, że Twój footer wygląda dobrze na różnych urządzeniach, zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na smartfonie czy tablecie.

Footer WordPress

WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS) na świecie. Dzięki jego elastyczności i łatwości użycia, jest doskonałym wyborem dla wielu osób, niezależnie od poziomu doświadczenia w projektowaniu stron internetowych. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci edytować i dostosować footer w WordPressie:

 • Zaloguj się do swojego panelu administracyjnego WordPress.
 • Przejdź do Wygląd -> Edytor.
 • W prawym menu znajdź plik footer.php. Jest to plik, w którym znajduje się kod HTML Twojego footera.
 • Otwórz plik footer.php i edytuj kod zgodnie z własnymi potrzebami. Możesz dodać linki, obrazy, tekst i inne elementy, które chcesz umieścić w swoim footerze.
 • Oto przykład prostego kodu HTML, który możesz umieścić w swoim pliku footer.php:
  php
  Copy code
  <footer>
  <p>Copyright © 2023 Twoja Firma. Wszelkie prawa zastrzeżone.</p>
  <a href=”polityka-prywatnosci”>Polityka prywatności</a>
  <a href=”kontakt”>Kontakt</a>
  </footer>
 • Po zakończeniu edycji pliku footer.php, kliknij Zaktualizuj plik, aby zapisać zmiany.

Warto również wspomnieć, że wiele motywów WordPressa zawiera opcje dostosowywania footera przez panel administracyjny, co sprawia, że jest to jeszcze prostsze, zwłaszcza dla osób bez doświadczenia.

Pamiętaj też, że WordPress oferuje różne wtyczki, które umożliwiają dodanie dodatkowych funkcji do footera, takich jak mapy, formularze kontaktowe czy widgety mediów społecznościowych.

E-mail footer

E-mail footer, podobnie jak footer na stronie internetowej, jest ważnym, ale często niedocenianym elementem. E-mail footer zazwyczaj zawiera imię i nazwisko, stanowisko, nazwę firmy, dane kontaktowe i linki do mediów społecznościowych. Może również zawierać ważne informacje prawne czy adres firmy.

Oto kilka wskazówek, jak stworzyć skuteczny e-mail footer:

 • Postaw na krótkie i zwięzłe informacje: E-mail footer powinien być krótki i zwięzły, zawierać tylko najważniejsze informacje. Unikaj umieszczania zbyt wielu linków lub informacji, które mogą przytłoczyć odbiorcę.
 • Dodaj dane kontaktowe: Upewnij się, że Twój e-mail footer zawiera ważne dane kontaktowe, takie jak numer telefonu, adres e-mail i linki do mediów społecznościowych.
 • Użyj profesjonalnych grafik: Jeśli umieszczasz  w stopce logo firmy lub inne grafiki, sprawdź, czy mają dobrą jakość.
 • Dodaj ważne informacje prawne: W zależności od kraju, w którym prowadzisz działalność, możesz być zobowiązany do umieszczenia pewnych informacji prawnych, takich jak numer rejestrowy firmy i adres siedziby.

Generator email footer

Tworzenie stopki nie jest zadaniem, w którym dobrze się czujesz? Użyj generatora e-mail footer. Jest to narzędzie online, które pozwala stworzyć profesjonalnie wyglądający e-mail footer w kilka minut. Wiele tego typu narzędzi oferuje gotowe szablony, które można dostosować do swoich potrzeb.

HTML footer

Footer na stronie internetowej jest zazwyczaj tworzony przy użyciu języka HTML (HyperText Markup Language). HTML to język znaczników używany do tworzenia stron internetowych. 

 • Otwórz plik HTML: W edytorze tekstu otwórz plik HTML strony, do której chcesz dodać stopkę (footer).
 • Użyj znacznika <footer>: HTML5 wprowadził znacznik <footer>, który jest używany do definiowania stopki na stronie internetowej.
 • Dodaj treść: Wewnątrz znacznika <footer> możesz dodać różne elementy, takie jak linki, obrazy, tekst, itp.
 • Stylizuj footer: Możesz również dodać style CSS do Twojego footera, aby wyglądał bardziej estetycznie.

Footer HTML – przykład 

<html>
<head>
<style>
footer {
background-color: #333;
color: white;
padding: 20px;
text-align: center;
}
</style>
</head>
<body>

<!– Treść strony –>

<footer>
<p>Copyright © 2023 Twoja Firma. Wszelkie prawa zastrzeżone.</p>
<a href=”polityka-prywatnosci.html” style=”color: white;”>Polityka prywatności</a><br>
<a href=”kontakt.html” style=”color: white;”>Kontakt</a>
</footer>

</body>
</html>

W tym przykładzie footer ma ciemnoszare tło, biały tekst, 20 pikseli paddingu i wyśrodkowany tekst.

Pamiętaj, że to jest tylko prosty przykład i Twój footer może zawierać inne elementy i style, w zależności od Twoich potrzeb. Ważne jest, aby był dobrze zorganizowany, estetyczny i przydatny dla użytkowników.

Footer pełni wiele ważnych funkcji na stronie internetowej, od nawigacji po udostępnianie ważnych informacji czy danych kontaktowych. Upewnij się, że Twoja stopka jest estetyczna, czytelna i zawiera wszystkie ważne linki.

Footer – dodatek dla Ciebie

Oto kilka narzędzi i zasobów, które pomogą Ci w projektowaniu skutecznego footera:

 • Adobe XD: To narzędzie do projektowania interfejsów użytkownika, które umożliwia łatwe projektowanie i prototypowanie footerów.
 • Google Fonts: To zbiór darmowych czcionek, które możesz użyć w Twoim footerze.
 • Font Awesome: To darmowe ikony, które możesz wykorzystać w stopce.

FAQ

Co to jest bootstrap footer?

Bootstrap jest popularnym frameworkiem do projektowania responsywnych i mobilnych stron internetowych. Oferuje gotowe komponenty, których można użyć do szybkiego projektowania interfejsu użytkownika.
Bootstrap footer to po prostu stopka strony internetowej, która została zaprojektowana z użyciem frameworka Bootstrap. Dzięki Bootstrap, można łatwo stworzyć estetyczny i responsywny footer, który będzie dobrze wyglądał na wszystkich urządzeniach i rozdzielczościach ekranu.

Bootstrap oferuje różne klasy CSS i komponenty, które można wykorzystać do projektowania footera. Możesz użyć klas container i row do zorganizowania treści wewnątrz footera i klasy col do podziału treści na kolumny.

Footer CSS ‒ najważniejsze informacje

Stopka (footer) strony internetowej jest jednym z kluczowych elementów interfejsu użytkownika. Ważne więc, by była miła do oka, funkcjonalna i responsywna. Do stylizowania footera używamy CSS-a (Cascading Style Sheets), który pozwala na kontrolę wyglądu i układu elementów HTML na stronie.
Oto kilka wskazówek dotyczących stylizowania footera z użyciem CSS-a:

Ustawienia ogólne

 • Kolor tła: Wybierz kolor tła kontrastujący z kolorem tekstu, ale jednocześnie pasujący do ogólnej palety kolorów Twojej strony.
 • Padding i margines: Ustaw odpowiednie odstępy wewnętrzne (padding) i zewnętrzne (margin) dla footera, aby treść była czytelna i miała wystarczająco dużo miejsca.
 • Granice (borders): Możesz dodać ramki dookoła footera lub jego poszczególnych sekcji.

Układ treści

Używaj siatki (grid) lub flexboxa, aby kontrolować układ treści wewnątrz footera. Umożliwi Ci to organizację treści w kolumnach i rzędach, a także sprawi, że Twój footer będzie responsywny.

Styl tekstu

Wybierz czytelny font i ustaw odpowiedni rozmiar. Możesz również wybrać kolor tekstu, styl (np. pogrubienie), zastosować odstępy między liniami (line-height). 

Stylizacja linków

Ustaw kolory, rozmiar i styl tekstu linków w stopce. Ważne, aby linki były widoczne na tle footera i zmieniły kolor lub styl po najechaniu kursorem (hover effect).

Czy footer jest naprawdę ważny?

Tak, footer jest bardzo ważny. Pełni wiele istotnych funkcji, takich jak nawigacja w obrębie strony, udostępnianie informacji kontaktowych i linków do mediów społecznościowych.

Czy powinienem umieszczać w footerze linki do wszystkich podstron na mojej stronie internetowej?

Niekoniecznie. Footer powinien zawierać linki do najważniejszych podstron na Twojej stronie internetowej. Jeśli masz bardzo dużą stronę, z wieloma sekcjami, najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie odnośników do  najważniejszych sekcji oraz przygotowanie mapy strony zawierającej linki do wszystkich podstron.

Latex footer – co to?

W systemie LaTeX, footer odnosi się do dolnej części strony dokumentu, która może zawierać różne informacje, takie jak numer strony, nazwa rozdziału, data, nazwa autora, itp. Domyślnie, większość klas dokumentów w LaTeX umieszcza jedynie numer strony w stopce.

Jednak, można dostosować footer według własnych potrzeb, dodając inne informacje lub zmieniając jego wygląd, używając różnych pakietów, takich jak fancyhdr.

Header – co to?

To górna część strony internetowej, która zazwyczaj zawiera logo firmy, menu nawigacyjne i inne, ważne elementy, takie jak dane kontaktowe, przyciski do mediów społecznościowych. Header jest widoczny na każdej podstronie i ułatwia nawigację. 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza