Mapa strony sitemap.xml – co to jest i jak ją stworzyć?

Spis treści

Mapa strony sitemap.xml – co to jest i jak ją stworzyć?

Przygotowanie mapy strony to jeden z podstawowych elementów pozycjonowania. Chociaż nazwa pliku sitemap.xml brzmi nieco skomplikowanie, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Przygotowanie mapy witryny nie jest skomplikowaną czynnością i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem. Dowiesz się z niego między innymi, co to jest mapa strony, jak sprawdzić, czy strona już ją posiada, a jeśli nie, to jak stworzyć plik sitemap.xml.

Co to jest mapa strony (sitemap.xml)?

Plik sitemap.xml to nic innego jak lista adresów URL podstron danej witryny, które mają być widoczne w wyszukiwarce internetowej dla każdego użytkownika. Za pomocą mapy strony możemy więc ustalić, które adresy URL w obrębie naszej witryny mają być publicznie dostępne.

Plik sitemap.xml może też posiadać dodatkowe informacje dotyczące danej witryny, takie jak na przykład:

• data ostatniej modyfikacji podstrony,
• liczba plików graficznych na podstronie,
• priorytet podstrony w wyszukiwarce internetowej.

 

Do czego służy mapa witryny?

Mapa strony to swego rodzaju mapa drogowa dla robotów indeksujących. Dzięki niej roboty, takie jak na przykład Googlebot, mają ułatwione zadanie jeśli chodzi o odpowiednie zaindeksowanie danej witryny. Plik sitemap.xml informuje robota, które podstrony powinny zostać zaindeksowane.

Głównym zadaniem sitemapy jest więc ułatwienie czy też przyspieszenie indeksacji strony. Co prawda nie jest ona konieczna i strona zostanie zaindeksowana przez robota indeksującego również bez niej. Niemniej jednak warto poświęcić swój czas na jej stworzenie, ponieważ dzięki sitemapie podstrony zostaną zaindeksowane szybciej. Jest to istotne zwłaszcza przy bardziej rozbudowanych stronach, na przykład sklepach internetowych.

Jak sprawdzić czy strona posiada mapę xml?

Sprawdzenie czy na stronie znajduje się mapa xml jest bardzo proste. Wystarczy wpisać w oknie przeglądarki adres witryny plus „/sitemap.xml”.

Jak stworzyć mapę strony sitemap.xml?

Stworzenie pliku sitemap.xml nie jest skomplikowaną czynnością i nie zajmuje dużo czasu. Czasami nawet nic nie musimy robić. Jeśli nasza strona jest postawiona na WordPressie i mamy zainstalowaną wtyczkę Yoast SEO to nie musimy sami tworzyć mapy witryny – tworzy ją automatycznie wspomniana wtyczka.

Jeśli mamy stronę na WordPressie, ale nie korzystamy z Yoast SEO to też żaden problem. Wystarczy zainstalować jedną z wtyczek-generatorów mapy strony, która w szybki i łatwy sposób stworzy plik sitemap.xml na naszą stronę.

Jeśli nasza strona została postawiona na innym CMS-ie albo nie posiada żadnego CMS-a będziemy musieli wygenerować plik sitemap.xml ręcznie. Jednak również w tym przypadku nie jest to zbyt skomplikowaną czynnością. W tym momencie z pomocą przychodzą nam bowiem różnego rodzaju generatory mapy strony oraz narzędzia dla webmasterów i pozycjonerów, które zostały wyposażone w tego typu generatory. Jednym z takich narzędzi, umożliwiających szybkie i łatwe wygenerowanie mapy strony, jest WebSite Auditor.

Korzystając z WebSite Auditor wystarczy wejść we wbudowane narzędzie do generowania mapy strony i zaznaczyć podstrony, które mają być widoczne dla wyszukiwarek internetowych.

generowanie mapy strony

Po zaznaczeniu podstron, które mają być publicznie dostępne zapisujemy plik na dysku i gotowe.

Wygenerowany w ten sposób plik sitemap.xml należy umieścić w głównym folderze strony internetowej na FTP.

Jak przesłać mapę strony do Google?

Chociaż nie jest to konieczne, to stworzoną mapę strony powinniśmy przesłać do Google. Warto to zrobić, ponieważ w ten sposób przyspieszymy proces indeksacji naszej strony.

Mapę strony prześlemy do Google za pomocą Google Search Console. Cały proces jest bardzo prosty i sprowadza się w zasadzie do wpisania adresu URL, pod którym znajduje się plik sitemap.xml. W kolumnie po lewej stronie wchodzimy w „Mapy witryn”, następnie wpisujemy adres URL mapy strony, klikamy „prześlij” i gotowe. W ten oto prosty sposób mapa strony została zgłoszona do Google.

Mapa strony a pozycjonowanie

Tak jak już zostało wspomniane, mapa strony nie jest konieczna, jednak myśląc na poważnie o pozycjonowaniu powinniśmy zadbać o to, aby nasza strona posiadała jednak sitemapę. Jej obecność korzystnie wpływa na widoczność strony w sieci. Dzięki niej roboty indeksujące wyszukiwarek mają ułatwione zadanie jeśli chodzi o poruszanie się po stronie i możliwość poznania jej budowy. To z kolei przekłada się na szybszą indeksację i lepsze pozycje strony w organicznych wynikach wyszukiwania. A o to przecież nam chodzi.

Ocena strony: 4.9/5 - (16 głosów)
Tomasz Górniak

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza