Spis treści

Google ban – czym jest? Jak działać, by go nie dostać?

Google ban niesie za sobą bardzo nieprzyjemne skutki. Jakie? Wykluczenie strony www bądź sklepu e-commerce z indeksu Google. Jest to najsurowsza kara Giganta, równoznaczna z utratą wiarygodności witryny, spadkiem ruchu i konwersji. Ważne więc, by wszystkie działania z zakresu pozycjonowania  prowadzone były zgodnie z zasadami dla webmasterów. Próby manipulacji wynikami mogą sprawić, że konieczna będzie budowa nowej strony www, a wszelkie działania SEO trzeba będzie rozpocząć od nowa.  

Google ban – co to?

Google ban (ban od Google), to rodzaj kary nakładanej przez Google na stronę internetową za nieprzestrzeganie wytycznych dla webmasterów i pozycjonowanie strony nieuczciwymi metodami zaliczanymi do Black Hat SEO. Nałożenie bana na witrynę (zbanowanie) skutkuje usunięciem strony z wyników wyszukiwania Google. Ukarana w ten sposób strona przestaje być widoczna dla robotów Google, a w konsekwencji dla użytkowników, nie pojawia się w wyszukiwarce na żadne słowo kluczowe. Przyczyny nałożenia Google bana mogą być różne, np. ukrywanie treści (np. tekst w kolorze tła), korzystanie z systemów wymiany linków, duplikacja czy prezentowanie robotom wyszukiwarek innych treści niż użytkownikom (cloaking, maskowanie).

Ban manualny a algorytmiczny 

Ban od Google może przyjąć różne formy, zależnie od rodzaju naruszenia. Są to:

 • Ban manualny: Zespoły Google przeglądają strony internetowe i, jeśli są ku temu przesłanki, mogą ręcznie nałożyć ban. W takiej sytuacji właściciel otrzymuje powiadomienie w Google Search Console.
 • Ban algorytmiczny: Automatyczne systemy Google mogą wykryć i ukarać strony, w przypadku których prowadzone są działania mające na celu manipulowanie wynikami wyszukiwania, na przykład przez stosowanie technik black hat SEO. Tego typu bany są trudniejsze do zidentyfikowania, ponieważ Google rzadko o nich informuje.

Kiedy możesz otrzymać ban Google?

Jakie działania narażają witrynę na ban? 

 • Nadużywanie słów kluczowych: Częste powtarzanie słów kluczowych na stronie, używanie fraz w nienaturalny sposób. 
 • Ukryte teksty i linki: Stosowanie tekstu w tym samym kolorze co tło strony lub używanie bardzo małej czcionki. 
 • Kiepskiej jakości linki: Linki zewnętrzne słabej jakości – pozyskane z nietematycznych, podejrzanych źródeł to kolejne działania, które mogą poskutkować obniżeniem pozycji w Google. 
 • Kiepski content: Kopiowanie treści z innych stron, masowe generowanie treści, które nie mają wartości dla użytkownika to kolejne złe praktyki.  
 • Cloaking i przekierowania niezgodne z wytycznymi: Prezentowanie różnych treści robotom wyszukiwarek i użytkownikom lub używanie szkodliwych przekierowań to działania, które mogą spowodować natychmiastowe wykluczenie z indeksu Google.

Jak sprawdzić ban w Google?

Aby zidentyfikować, czy strona www została zbanowana, możesz podjąć następujące kroki:

 • Weryfikacja ruchu organicznego: Gwałtowny spadek ruchu organicznego to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. 
 • Google Search Console: Zaloguj się do Google Search Console i sprawdź, czy pojawiły się ostrzeżenia lub komunikaty dotyczące manualnych działań podjętych przez Google.
 • Indeksacja: Wpisz w okno wyszukiwania operator: „site:twojadomena.com” i przeanalizuj, ile podstron zostało zaindeksowanych. Jeśli wyniki są kiepskie, o wiele gorsze od szacowanych, szanse na to, że Twoja witryna otrzymała bana, są spore.
 • Weryfikacja widoczności w innych wyszukiwarkach: Warto także sprawdzić widoczność strony w innych wyszukiwarkach, np. takich, jak Bing czy Yandex. Dowiesz się dzięki temu, czy Twoja witryna straciła widoczność wyłącznie w wyszukiwarce Google. 

Google Ban – co zrobić? 

 • Analiza i naprawa problemów: Przejrzyj swoją stronę www pod kątem wszystkich potencjalnych naruszeń wytycznych Google, a następnie  przeprowadź działania naprawcze. Prace mogą obejmować usunięcie spamerskich treści, nienaturalnych linków, ukrytych tekstów i innych działań, które były przeprowadzone niezgodne z wytycznymi Google.
 • Wniosek: Po przeprowadzeniu zalecanych działań, złóż wniosek o ponowne rozpatrzenie strony www. Ów wniosek należy złożyć przez Google Search Console. Dołącz szczegółowy opis podjętych działań, materiały potwierdzające wprowadzenie zmian. 
 • Monitoring i cierpliwość: Proces ponownego rozpatrzenia może zająć od kilku dni do kilku tygodni. Monitoruj swoją skrzynkę odbiorczą i Google Search Console, sprawdzaj na bieżąco status wniosku.

Wykluczenie strony z indeksu – o czym pamiętać?

Przede wszystkim, wyciągnij odpowiednie wnioski. Google dąży do tego, by wyniki wyszukiwania były jak najwyższej jakości, by spełniały oczekiwania użytkowników. Droga na skróty i manipulowanie wynikami wyszukiwania nie przyniosą dobrych rezultatów. Uczciwe pozycjonowanie, regularne, przemyślane działania – tak. 

Zadbaj więc o to, by Twoja strona była użyteczna, zawierała merytoryczne informacje i tematyczne linki. Zbuduj wiarygodne, wartościowe źródło informacji, które jest polecane przez inne witryny. 

Zapobieganie przyszłym banom

Jak zapobiegać przyszłym banom? Tutaj liczą się: 

 • przestrzeganie wytycznych dla webmasterów,
 • regularna aktualizacja wiedzy na temat o wytycznych Google,
 • publikacja wartościowych, unikalnych treści,
 • pozyskiwanie linków z tematycznych, mających autorytet źródeł.
ban Google-
Ban Google – jak go uniknąć?

Podsumowanie 

Ban to odpowiedź Google na działania naruszające wytyczne dla webmasterów. Nakładanie takich kar ma na celu redukcję widoczności stron internetowych w organicznych wynikach wyszukiwania. Wyróżniamy dwa główne typy banów: manualne, gdy zespół Google ręcznie nakłada sankcję na stronę, oraz algorytmiczne, wynikające z automatycznej detekcji manipulacji wynikami wyszukiwania. Aby zidentyfikować ban, warto analizować ruch organiczny, sprawdzać komunikaty w Google Search Console oraz monitorować indeksację strony za pomocą zapytania „site:”. W przypadku zbanowania witryny należy wdrożyć działania naprawcze. Kolejny krok to złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie strony. Najlepiej jednak unikać takich sytuacji, prowadzić działania zgodnie z wytycznymi Google i nie sięgać to metody Black Hat SEO.

 

 

 

  Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
  Karina Zielińska

  Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

  Zapisz się do naszego Newslettera

  bądź na bieżąco ze światem
  marketingu internetowego!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Picture of Karina Zielińska
  Karina Zielińska

  Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

  Podobne publikacje

  Chcesz odkryć potencjał
  swojej strony?

  Reklamy PPC
  Strony i sklepy
  Social Media
  Więcej z kategorii Wiedza