Spis treści

Jak EEAT definiuje Twoją pozycję w cyfrowym świecie?

Zyskanie i utrzymanie zaufania jest kluczowe dla każdej firmy, która chce zaistnieć w internetowym świecie. W procesie budowania zaufania, dużą rolę odgrywa koncepcja EEAT – skrót od Experience, Expertise, Authority, Trust (Doświadczenie, Ekspertyza, Autorytet i Zaufanie). Zrozumienie i efektywne stosowanie zasad EEAT kreuje wizerunek eksperta, lidera, zwiększa szanse na sukces w danej branży. Ów model jest ważnym elementem oceny indywidualnych twórców treści, jak i całych organizacji. 

E-E-A-T – czym jest? 

Jak wspomnieliśmy powyżej, na skrót E-E-A-T składają się pierwsze litery takich słów, jak: experience, expertise, authority, trust, czyli doświadczenie, ekspertyza, autorytet, wiarygodność. Omówmy w kilku słowach każdą część. 

 • Experience (doświadczenie) – to najmłodsze E, dodane w grudniu 2022 roku, które odnosi się do doświadczenia, praktycznej wiedzy oraz umiejętności twórcy treści. Osoba mająca doświadczenie, może tworzyć merytoryczne treści, spojrzeć na dane zagadnienie z różnych perspektyw, udzielić wartościowych porad.
 • Expertise (Ekspertyza) – Ekspertyza, czyli kolejne E, obejmuje zaawansowaną wiedzę w określonej dziedzinie, zdobytą poprzez edukację i badania. Ekspercka wiedza jest kluczowa, zwłaszcza jeśli chodzi o takie dziedziny, jak medycyna, prawo, finanse, czyli strony Y-M-Y-L. 
 • Authority (Autorytet) – A to autorytet, którym cieszy się autor bądź cała instytucja. Zyskanie autorytetu to zwykle efekt długotrwałej edukacji, doświadczenia, wieloletnich działań w danej dziedzinie.
 • Trust (Zaufanie) – T dotyczy zaufania, jakim odbiorcy darzą autora lub markę. Na zaufanie składają się takie czynniki, jak spójność w działaniu, etyka i transparentność. Zaufanie jest podstawą wszelkich interakcji, stanowi kluczowy element w budowaniu długoterminowych relacji z użytkownikami, klientami czy pacjentami. 

Odświeżyliśmy pojęcie E-E-A-T, czas teraz przejść do działań, które możesz wykonać, by Twoja witryna spełniała wspomniane wytyczne.

E-E-A-T a autor treści

Jak łatwo zauważyć, E-E-A-T koncentruje się na autorytecie i doświadczeniu autora  (duże znaczenie autora potwierdza także ostatni wyciek danych Google). Oryginalne treści, zawierające porady eksperta, opisy doświadczeń są wartościowe dla odbiorców i cenione przez Google – zwłaszcza w dobie, w której zalewają nas treści generowane przez AI

Ale, jak zbudować autorytet autora, potwierdzić ekspercką wiedzę? Jak się okazuje, jest to dość trudne. Ważne są nie tylko konkretne informacje na temat autora, ale też jego działania w sieci, aktywność w mediach społecznościowych, to, czy jest cytowany w innych źródłach. Sam autor musi zadbać o to, by zbudować autorytet i zyskać miano lidera.  

Przeanalizujmy konkretne elementy, które wpływają na budowę autorytetu autora. 

Strona autora

Strona autora to jeden z podstawowych, a zarazem bardzo ważnych elementów w budowie autorytetu. Wspomniana strona powinna zawierać istotne informacje na temat autora, przede wszystkim: 

 • imię i nazwisko
 • wykształcenie
 • zawód, stanowisko, pełnione funkcje 
 • doświadczenie, nagrody, certyfikaty, kursy, wystąpienia, publikacje 
 • umiejętności, mocne strony, informacje potwierdzające kwalifikacje
 • odnośniki do social mediów, publikacji itp. 

Aktywność w sieci i nie tylko 

Mamy stronę autora, ale taki opis można stworzyć bardzo szybko, także dla fikcyjnej postaci. Nie ma tak łatwo. Dla Google liczą się także inne sygnały, potwierdzające wiedzę i doświadczenie. Do takich sygnałów zaliczamy: 

 • Aktywność w social mediach: Regularne publikacje wartościowego, tematycznego contentu, udzielanie się na forach, w grupach dyskusyjnych, odpowiedzi na komentarze.
 • Konferencje: Rozpoznawalność autora znacząco zwiększa aktywne uczestnictwo w konferencjach i branżowych wydarzeniach – zarówno w roli prelegenta, jak i uczestnika. Prelekcje i wykłady umożliwiają prezentację wiedzy i doświadczeń, a także nawiązywanie relacji z innymi ekspertami oraz odbiorcami. 
 • Szkolenia i warsztaty: Prowadzenie szkoleń i warsztatów jest doskonałym sposobem, by podzielić się specjalistyczną wiedzą. Takie zaangażowanie tworzy silny fundament, przedstawia autora jako osobę, która nie tylko dysponuje wiedzą, ale też potrafi ją przekazać.
 • Publikacje: Regularne publikowanie artykułów, studium przypadku, raportów w uznanych czasopismach czy na popularnych portalach to kolejny sposób, by zaprezentować ekspercką wiedzę. Częste publikacje, zwłaszcza te recenzowane, zwiększają wiarygodność autora. 
 • Nagrywanie webinarów i podcastów: Webinary i podcasty to nowoczesne, będące na topie sposoby dzielenia się wiedzą, zdobywania popularności i budowy autorytetu. 

To jeszcze nie koniec. Opisane powyżej aktywności powinny iść w parze z takimi działaniami, jak: 

 • Regularne pogłębianie wiedzy w wybranej dziedzinie, samokształcenie, czytanie branżowych artykułów.
 • Autorytet wymaga nie tylko umiejętności, ale także spójności i etyki w publikacjach. Twój przekaz powinien być klarowny, rzetelny, oparty na solidnych podstawach. 
 • Interakcje z czytelnikami, klientami lub innymi ekspertami są cenne. Zwracanie uwagi na feedback, zarówno pozytywny jak i negatywny, pomoże w dalszym doskonaleniu umiejętności i w adaptacji do zmieniających się potrzeb odbiorców.

Budowanie autorytetu to proces długotrwały, wymagający ciągłego rozwoju, uczciwości oraz zaangażowania.

EEAT: Autorytet firmy i strony www 

Przybliżyliśmy autorytet autora i znaczenie eksperckiej wiedzy. Ale, ważna jest także wiarygodność całej firmy, strony internetowej.

Sekcja o nas

W sekcji O nas, która w przypadku wielu witryn zawiera kilka ogólnych zdań, bądź jest pomijana, warto  przedstawić historię firmy, jej misję, osiągnięcia, powód, dla którego powstała. W tym miejscu dobrze umieścić informacje, które podkreślą doświadczenie w branży i sukcesy, uwzględnić certyfikaty, nagrody oraz akredytacje, które potwierdzają ekspertyzę i autorytet firmy.

Zespół

Przedstawienie zespołu nie tylko humanizuje markę, ale także podkreśla ekspercką wiedzę osób, które ją tworzą. Profesjonalne biografie, wskazujące na kwalifikacje, doświadczenie i osiągnięcia zespołu, budują autorytet i pokazują, że za firmą stoją kompetentne osoby.

Wartościowy content

Publikowanie wysokiej jakości treści, zawierających aktualne informacje to podstawa, by zyskać zaufanie użytkowników i wyższe pozycje w wynikach organicznych. 

Referencje i opinie

Opinie klientów i partnerów biznesowych mogą znacząco wpłynąć na postrzeganie firmy. Takie treści są wiarygodne dla odbiorców, wielu użytkowników kieruje się nimi, podejmując decyzje zakupowe. Opinie warto umieścić zarówno na stronie www, jak i na Profilu Firmy w Google oraz w mediach społecznościowych. 

Linki zwrotne

Zdobywanie linków zewnętrznych z wiarygodnych, tematycznych źródeł to budowa autorytetu firmy, a także ważny element pozycjonowania

Architektura informacji

Logiczna i intuicyjna struktura strony www, która ułatwia użytkownikom poruszanie się w obrębie witryny i odszukiwanie ważnych informacji to kolejny istotny element. Przejrzysta struktura, dostęp do istotnych danych zwiększa zaufanie i zaangażowanie odbiorców.

Podsumowanie 

EEAT, skrót od Experience, Expertise, Authority, Trust (Doświadczenie, Ekspertyza, Autorytet, Zaufanie), jest kluczowym modelem oceny jakości treści i wiarygodności twórców oraz stron internetowych. Doświadczenie odnosi się do praktycznej znajomości tematu, ekspertyza wskazuje na głęboką, fachową wiedzę, autorytet to efekt działań w danej dziedzinie, a zaufanie – uczciwości i pozytywnych interakcji z użytkownikami. Te cztery elementy tworzą fundament trwałej widoczności w sieci, wiarygodności i rozpoznawalności. 

 

 

 

 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza