Spis treści

Strona niewidoczna w Google – poznaj przyczyny i sposoby na przerwanie złej passy

Strona niewidoczna w Google – to problem, z którym zmaga się wiele firm. Jest to dość poważna kwestia, ponieważ widoczność w sieci ma przełożenie na ruch na stronie www, rozpoznawalność marki i konwersję. Warto więc poświęcić czas i energię na zidentyfikowanie problemu i przygotowanie strategii, która umożliwi zajęcie pozycji w topie. Ale zacznijmy od początku, co sprawia, że Twoja strona www lub sklep e-commerce są niewidoczne w Google? Co możesz zrobić, żeby to zmienić?  

Strona niewidoczna w Google

Dlaczego strona jest niewidoczna w Google? Takie pytanie zadaje wiele osób – wiem z autopsji, a co więcej, potwierdzają to narzędzia analityczne. Takie zapytanie wpisywane jest w okno wyszukiwania ponad 8k razy miesięcznie.

Strona niewidoczna w Google
Strona niewidoczna w Google

Niestety, jak w większości przypadków w pozycjonowaniu, nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi. 

Czy Twojej strony naprawdę nie ma w Google? 

Najlepiej, byś zaczął od weryfikacji jednej, kluczowej kwestii – z jakim rodzajem niewidoczności masz do czynienia. Czy dana podstrona nie została zaindeksowana, czy wyświetla się na bardzo niskich pozycjach, czy jakiś czas temu wyświetlała się na dobrych pozycjach, ale frazy kluczowe zostały usunięte z rankingu. Taka weryfikacja wyznaczy już kilka możliwości: 

Brak indeksacji

 • Przyczyna: Strona może nie być zaindeksowana, jeśli roboty wyszukiwarki mają problem z dostępem do strony, na przykład z powodu błędów w pliku robots.txt, braku mapy strony (sitemap.xml) lub błędów serwera. Jednym ze sposobów sprawdzenia czy witryna jest zaindeksowana jest wpisanie w pasek wyszukiwarki komendy site: nazwadomeny, np. site: 1stplace.pl/blog.
 • Rozwiązanie: Upewnij się, że plik robots.txt nie blokuje indeksowania ważnych podstron. Dodaj lub zaktualizuj mapę strony w Google Search Console, sprawdź również, czy na stronie www nie występują błędy serwera i czy jest ona odpowiednio skonfigurowana.

Niskie pozycje

 • Przyczyna: Zajmowanie niskich pozycji w wynikach wyszukiwania to często  efekt słabej optymalizacji SEO: niskiej jakości treści, słabego profilu linków zwrotnych lub braku optymalizacji pod kątem odpowiednich słów kluczowych.
 • Rozwiązanie: Przeprowadź audyt SEO i UX, zweryfikuj najsłabsze elementy witryny, usuń błędy. Skoncentruj się na tworzeniu wartościowych treści, zadbaj o budowę mocnego profilu linków zwrotnych oraz o optymalizację witryny pod kątem technicznym. 

Utracone frazy kluczowe

 • Przyczyna: Strona mogła stracić widoczność na konkretne frazy kluczowe z powodu zmian w algorytmach Google, aktywnych działań konkurencji, kar Google.
 • Rozwiązanie: Monitoruj zmiany w rankingach, np. za pomocą Google Search Console. Analizuj aktualizacje i dostosuj do nich swoje treści oraz strategie SEO. Sprawdź w Google Search Console powiadomienia dotyczące kar i banów.

Brak widoczności w Google – przyczyny 

Jak już wspomniałam powyżej, możemy wyróżnić kilka głównych przyczyn braku widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania – są to zarówno zmiany w algorytmach, jak i błędy na stronie www czy nieprzestrzeganie zasad Google. 

Zmiany w algorytmach Google

Aktualizacje Google skutkują zmianami w wynikach wyszukiwania. Ostatnia z aktualizacji – Google March 2024 Core Update, sprawiła, że widoczność wielu witryn zmniejszyła się o kilkadziesiąt procent. Celem Giganta była eliminacja spamu, redukcja treści niemających wartości dla odbiorców – strony z kiepskim contentem zleciały w dół. W przypadku spadków widoczności spowodowanych aktualizacjami rozwiązanie jest jedno, należy zapoznać się z nowymi wytycznymi i stosować się do nich. 

Kary i filtry Google

Kolejna przyczyna braku widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania to kary Google. Kary Google mogą spowodować spadek o kilka- lub kilkadziesiąt pozycji. W przypadku poważnych naruszeń, witryna może zostać usunięta z indeksu Google. Usunięcie witryny z indeksu to konieczność budowy nowej strony www, warto więc zadbać o to, by taka sytuacja nie miała miejsca.  

 • Kary ręczne: Nieprzestrzeganie wytycznych Google, na przykład przez ukrywanie treści czy nadmierne stosowanie fraz kluczowych to jedna z częstszych przyczyn kar ręcznych.
 • Filtry automatyczne: Filtry automatyczne często nakładane są na witryny, które manipulują wynikami wyszukiwania, na przykład poprzez nadmierne stosowanie technik link buildingu lub kopiowanie treści.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kar Google, zachęcam do lektury innych naszych artykułów: 

Filtr algorytmiczny – czym jest? Przyczyny kary od Google

Kara ręczna od Google – kiedy możemy ją otrzymać?

Filtr Google: ręczny i algorytmiczny. Jak sprawdzić? Jak usunąć karę?

Problemy techniczne

Problemy techniczne także mają negatywny wpływ na widoczność witryny. Są to przede wszystkim:

 • Błędy w kodzie strony: Błędy w kodzie HTML lub JavaScript mogą uniemożliwiać wyszukiwarkom prawidłowe przetwarzanie zawartości strony, utrudnić indeksowanie. Ostatecznie prowadzi do problemów z widocznością.
 • Nieprawidłowa konfiguracja serwera: Nieodpowiednia konfiguracja serwera może prowadzić do błędów, takich jak 500 (Internal Server Error) lub 503 (Service Unavailable), które uniemożliwiają Google indeksowanie strony.
 • Brak odpowiednich tagów meta: Meta tagi, np. meta description czy meta robots, odgrywają kluczową rolę w procesie indeksacji. Brak lub błędne użycie metatagów skutkuje problemami z indeksacją i niskim rankingiem strony.

Brak odpowiednich działań optymalizacyjnych

Strona może być niewidoczna w Google z powodu braku działań optymalizacyjnych, błędnej optymalizacji lub zbyt małej regularności prac. O najczęstszych błędach w pozycjonowaniu możesz przeczytać tutaj . Poniżej natomiast znajdziesz podstawowe informacje na ten temat. 

 • Brak optymalizacji pod kątem SEO: Nieoptymalizowana struktura strony, niewłaściwe użycie nagłówków (H1, H2) oraz brak optymalizacji grafik mogą negatywnie wpływać na widoczność strony w wyszukiwarce.
 • Słabe treści: Treści niskiej jakości, brak wartości dla użytkownika, a także duplikaty to kolejne przyczyny niskich pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • Brak odpowiednich słów kluczowych: Słowa kluczowe pomagają Google zrozumieć, na jakie zapytania dana strona powinna być wyświetlana. Nieprawidłowo dobrane frazy sprawiają, że witryna nie jest użyteczna dla odbiorców. Skutkuje to wysokim współczynnikiem odrzuceń, spadkiem konwersji i coraz mniejszą widocznością. 
strona niewidoczna w Google
Strona niewidoczna w Google – przyczyny

Inne przyczyny braku widoczności w Google 

Wśród innych przyczyn braku widoczności strony w Google wyróżniamy: 

 

 • Nowa witryna: Nowo utworzone strony nie są od razu widoczne w sieci, ponieważ potrzeba czasu, aby Google je zindeksowało. Taki proces może potrwać od kilku dni do kilku tygodni.
 • Szkodliwe linki zewnętrzne: Linki zewnętrze prowadzące z witryny uznanej za niebezpieczną lub spamerską mogą mieć bardzo zły wpływ na widoczność strony www. Powiązanie z podejrzanymi źródłami zmniejsza wiarygodność strony.
 • Ataki hakerskie: Ataki hakerskie i złośliwe oprogramowania przyczyniają się do usunięcia strony z wyników wyszukiwania. Google chce chronić użytkowników.
 • Błędy konfiguracji hostingu: Problemy z hostem, takie jak błędna konfiguracja DNS lub wygaśnięcie domeny, mogą sprawić, że strona stanie się niedostępna zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarek.
 • Kanibalizacja słów kluczowych: Jeśli na stronie znajduje się wiele podstron optymalizowanych pod kątem tych samych słów kluczowych, mogą one konkurować ze sobą, co osłabia ich pozycje w wynikach wyszukiwania.
 • Błędy w przekierowaniach: Niewłaściwie skonfigurowane przekierowania 301 lub 302 mogą prowadzić do pętli przekierowań lub błędów, które utrudniają indeksowanie strony.

Strona niewidoczna w Google – jak temu zaradzić? 

Przejdźmy teraz do złotych zasad, o których powinieneś, pamiętać podczas prowadzenia działań z zakresu e-marketingu. 

 • Google chce zapewniać użytkownikom jak najwyższą jakość wyników wyszukiwania. Zadbaj o to, by Twoje działania wpisywały się w tę regułę. Skup się na użyteczności witryny dla użytkowników, autorytecie tematycznym. 
 • Pamiętaj o przestrzeganiu zasad dotyczących spamu. Google nie toleruje takich działań, jak maskowanie treści, wprowadzanie odbiorców w błąd, nadużywanie autorytetu wygasłej domeny, spam w linkach.
 • Pamiętaj o naturalnym rozmieszczeniu fraz kluczowych, wykorzystaj nie tylko frazy główne, ale także semantyczne, intencyjne, long tail
 • Wybierając źródła publikacji zewnętrznych, skup się na tym, by zachować zgodność tematyczną – nie publikuj na stronach skupiających się na zagadnieniach odległych od Twojej branży. 
 • Nie łam zasad Google. Jeśli prowadziłeś działania niezgodne z wytycznymi Google, napraw swoje błędy. 
 • Wszystkie działania powinny być prowadzone regularnie. Pokaż Google, że Twoja strona żyje i warto ją odwiedzać. Zwiększysz dzięki temu cralw budget, a to przełoży się na szybszą indeksację i lepszą widoczność w sieci. 

Podsumowując, powody niewidoczności strony www lub sklepu e-commerce w Google mogą być różne, choć wyróżniamy kilka głównych przyczyn. W wielu przypadkach możliwe jest naprawienie błędów i stopniowe zwiększanie widoczności, a co za tym idzie, pozycji firmy na rynku. Pamiętaj jednak, że pozycjonowanie jest procesem długotrwałym – działania warto rozpocząć jak najszybciej. 

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć i jak określić przyczynę braku widoczności w sieci, zachęcamy do kontaktu z naszą agencją e-marketingową. W 1stplace.pl przeprowadzimy szczegółowy audyt SEO, opracujemy strategię działań i zadbamy o to, by Twoja strona zajmowała coraz wyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza