jak sprawdzić pozycje i widoczność w wyszukiwarce Google

Spis treści

Jak sprawdzić widoczność i pozycje strony w wyszukiwarce Google?

Każdego dnia w internecie użytkownicy wpisują miliony zapytań w wyszukiwarkach internetowych. W Polsce zdecydowanie najpopularniejszą z nich jest Google. Poprzez wysokie pozycje w wyszukiwarce Google, polscy przedsiębiorcy są w stanie docierać do potencjalnych klientów. W poniższym wpisie przedstawimy sposoby omawiające w jaki sposób sprawdzić swoją widoczność oraz pozycje w wyszukiwarce Google oraz jakie narzędzia możemy do tego wykorzystać.

Jak działa wyszukiwarka Google?

Zacznijmy przede wszystkim od tego w jaki sposób funkcjonuje wyszukiwarka Google. Użytkownik wpisuje zapytanie do okna wyszukiwarki, a ta sortując swoje zasoby zwraca mu najtrafniejsze wyniki dla danego zapytania. Pojawia się tutaj pytanie, na jakiej podstawie wyszukiwarka ocenia, że przedstawione wyniki będą najlepiej odpowiadać intencji użytkownika wpisującego zapytanie? Za tę funkcje odpowiada przede wszystkim algorytm wyszukiwarki Google, który ma zadania filtrowania oraz nadawania rankingu dla poszczególnych stron po wpisaniu odpowiednich słów kluczowych w pole wyszukiwarki.

Dlaczego widoczność w wyszukiwarce Google jest istotna?

Odpowiedź jest prosta – z wyszukiwarki Google w Polsce korzysta ponad 97% użytkowników. Jeśli chcemy w jakikolwiek sposób budować pozycję swojego biznesu w internecie, będziemy musieli również być widoczni w wyszukiwarce Google. Wysoka widoczność praktycznie zawsze przekłada się na większe zyski sprzedażowe oraz generowanie leadów.jak sprawdzic widocznosc i pozycje strony imnternetowej w wyszukiwarce google

Jak być widocznym w wyszukiwarce Google?

Tutaj z pomocą przychodzą nam usługi z zakresu optymalizacji (SEO Search Engine Optimization) oraz pozycjonowanie stron internetowych. Pozycjonowanie jest procesem mającym na celu podniesienie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. Podstawowe podejście do procesu pozycjonowania może wykonać praktycznie każdy. Część elementów, które należy wykonać, aby strona wyświetlała się wyżej i była lepiej rozumiana przez roboty wyszukiwarki, naprawdę nie należy do trudnych rzeczy. Jeżeli jednak będziemy chcieli osiągać najwyższe pozycje w wyszukiwarce Google będziemy musieli skorzystać z usług dobrej agencji SEO.

Jakie korzyści płyną z dużej widoczności w wyszukiwarce Google?

Korzyści płynących z wysokiej widoczności w wyszukiwarkach jest naprawdę sporo. Warto na początek wspomnieć, że użytkownicy po wpisaniu danego słowa kluczowego w okno wyszukiwarki przeglądają w 90% jedynie pierwsza stronę wyników wyszukiwań. Jeśli użylibyśmy porównania do targowiska to można stwierdzić, że będąc w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania jesteśmy absolutnie na najbardziej obleganych miejscach na targowisku. Kręci się tu najwięcej potencjalnych klientów, a my znajdujemy się na piedestale. Pozostaje nam jedynie zadbać o wysoką jakość usług i produktów, aby klienci chcieli je od nas kupić. Kolejną istotna korzyścią jest prestiż i zainteresowanie naszą marką – to kreuje wizerunek eksperta. Dodatkowo kiedy mamy stoisko w najlepszym miejscu na targowisku, klienci wiedzą, że mają do czynienia z kimś profesjonalnym, kimś kto zna się na rzeczy, bo przecież w końcu samo wielkie Google nas tu umieściło, a to musi o czymś świadczyć. 

Pojawia się tutaj również wstępne zainteresowanie naszymi usługami lub produktami wśród klientów którzy nie maja jeszcze sprecyzowanych planów lub dopiero rozglądają się za firmą, której mogliby zaufać.

Rodzaje widoczności w wyszukiwarce Google

Sprawdzanie widoczności w wyszukiwarce Google możemy podzielić na dwie opcje – Widoczność kompleksowa oraz widoczność dla poszczególnych fraz kluczowych w oparciu o pozycje.

Kompleksowa widoczność z wyszukiwarce Google

Kompleksowa widoczność w wyszukiwarce Google, to doskonały sposób, aby mierzyć rozwój całej naszej strony internetowej. Możemy tutaj zaobserwować czy nasza strona internetowa zyskuje na ilości wejść oraz na jakie słowa kluczowe wyświetla się w wyszukiwarce Google. Narzędziami, które pomogą nam w kompleksowym sprawdzaniu widoczności są:

  • Google Search Console (narzędzie w pełni darmowe)
  • Google Analytics (narzędzie w pełni darmowe)
  • Senuto (narzędzie płatne)
  • SemStorm (narzędzie płatne)
  • Ahrefs (narzędzie płatne)

Widoczność w wyszukiwarce Google na podstawie fraz kluczowych

Widoczność w wyszukiwarce Google może być również sprawdzana na podstawie konkretnych słów kluczowych. Jest to bardziej szczegółowy sposób sprawdzania widoczności, ponieważ koncentrujemy się jedynie na ściśle interesujących nas frazach.

Narzędziami, które pomogą nam w sprawdzeniu pozycji poszczególnych słów kluczowych są:

  • Google Search Console (narzędzie w pełni darmowe)
  • Wyszukiwarka Google w trybie incognito (narzędzie w pełni darmowe)
  • Strony z monitoringami pozycji (narzędzie darmowe z limitem fraz)
  • Dedykowany panel pozycji oparty o serwery proxy (narzędzie płatne)

Jak widać w oby przypadkach mamy możliwość darmowego monitorowania widoczności czy to całego serwisu czy poszczególnych fraz. Oczywiście płatne narzędzia są z reguły bardziej rozbudowane i dają znacznie więcej możliwości jeśli chodzi o szczegółowe analizy.

Sprawdzanie widoczności oraz pozycji w wyszukiwarce Google w praktyce

Żeby właściwie zobrazować jak możemy sprawdzić naszą widoczność w wyszukiwarce Google posłużę się narzędziem które jest darmowe i każdy będzie w stanie wykonać własny pomiar.

Przejdźmy więc do narzędzia jakim jest Google Search Console (jeśli jeszcze go nie zainstalowałeś na stronie to oczywiście w pierwszej kolejności musisz to zrobić). Przechodzimy więc pod adres https://search.google.com/search-console, wybieramy zakładkę skuteczność, a następnie wyniki wyszukiwania. Ukazuje nam się teraz następujący widok:jak sprawdzic pozycje strony w google

Jak widać filtry, które zaznaczyłem to typ wyszukiwania (w tym przypadku sieć) oraz okres czasu (w tym przypadku 3 ostatnie miesiące). Oczywiście filtrów jest znacznie więcej i możemy uzyskiwać również wyniki w oparciu o współczynnik CTR czy średnią pozycję.

W zakładce poniżej mamy do wyboru kilka opcji dotyczących danych z naszej strony internetowej. Nas w tym przypadku interesuje zakładka „zapytania”, ponieważ to właśnie ona pokazuje nam wszystkie słowa kluczowe na które rankuje w wyszukiwarce nasza strona internetowa. Możemy tutaj wybrać konkretne słowo z listy i sprawdzić (monitorować) jak kształtuje się jego widoczność w wybranym przez nas okresie czasu.jak sprawdzić widoczność strony w google

Możemy również wykorzystać w zupełności manualną metodę do sprawdzania pozycji o której wspominaliśmy wyżej, a mianowicie w przeglądarce internetowej odpalić tryb incognito i wpisać interesujące nas słowo kluczowe. Następnie zaczynamy wertować otrzymane wyniki wyszukiwania i szukać naszej strony na danej pozycji. Jest to monotonna i długotrwała metoda, natomiast możemy wykonać ja samodzielnie bez wsparcia ze strony jakichkolwiek narzędzi. Bardzo ważne jet tutaj, aby ręcznego sprawdzania pozycji dokonywać za pomocą trybu incognito w przeglądarce internetowej. W przypadku bycia zalogowanym w przeglądarce, wyniki wyszukiwania mogą się znacznie różnić, ponieważ przeglądarka zapisuje historię naszych wyszukiwań i personalizuje wyniki.

Na koniec kilka wniosków. Zawsze warto dbać o widoczność w wyszukiwarkach internetowych. Są to miejsca gdzie użytkownicy zawsze szukają odpowiedzi na swoje pytania oraz intencje. Niezbędny do wysokiej widoczności jest skuteczny proces pozycjonowania. Podstawową optymalizację powinniśmy móc przeprowadzić samodzielnie, natomiast jeśli chcemy zdobywać szczyty w wyszukiwarkach musimy wspomóc się pracą agencji SEO, która wspomoże nas z zakresu bardziej zaawansowanych prac oraz procesu link buildingu.

Oczywiście z naszej strony zapraszamy do wyboru agencji SEO jaką jest 1stplace.pl. Jesteśmy responsywni i zawsze wybieramy najlepszy plan działań dla naszych klientów, tak, aby ich kompleksowa widoczność w wyszukiwarce była zawsze na jak najwyższym poziomie.

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?