jak sprawdzić pozycje i widoczność w wyszukiwarce Google

Spis treści

Jak sprawdzić widoczność i pozycje strony w wyszukiwarce Google?

Każdego dnia użytkownicy wpisują miliony zapytań w okna wyszukiwarek internetowych – w Polsce najpopularniejszą z nich jest Google. Poprzez wysokie pozycje strony przedsiębiorcy docierają do potencjalnych klientów i zwiększają konwersję. Wyścig o miejsce w TOP10 jest więc zacięty. Ale, warto pamiętać, że pozycjonowanie witryny to proces wieloetapowy wymagający regularnych działań i  bieżącego monitoringu widoczności strony.

Dziś skupimy się na ostatniej z kwestii. W poniższym wpisie omówimy, w jaki sposób sprawdzić widoczność strony w Google, jak zweryfikować pozycje poszczególnych fraz kluczowych, przedstawimy też pomocne narzędzia.

Jak działa wyszukiwarka Google?

Zacznijmy od wyjaśnienia, w jaki sposób funkcjonuje wyszukiwarka Google. Użytkownik wpisuje zapytanie, a wyszukiwarka, sortując swoje zasoby, zwraca wyniki w jak najlepszym stopniu dopasowane do danego pytania. Na jakiej podstawie wyszukiwarka ocenia, które wyniki będą najlepiej odpowiadać intencji użytkownika? Za tę funkcje odpowiada algorytm wyszukiwarki Google, którego zadaniem jest indeksacja oraz rankingowanie stron. 

Widoczność strony w Google – co to?

Widoczność strony w Google odgrywa ogromną rolę w świecie marketingu internetowego. Kiedy mówimy o widoczności, mamy na myśli miejsce, które strona www zajmuje w wynikach wyszukiwania (i nie tylko), na istotne dla biznesu frazy kluczowe.

Widoczność to pozycje strony w wynikach organicznych i nieorganicznych, lokalizacja na mapie, ale także opinie klientów, zdjęcia produktów. To wiele elementów, które wpływają na to, jak firma jest postrzegana w sieci.

W dzisiejszych czasach budowa strony internetowej to za mało. Aby naprawdę zaistnieć w świecie cyfrowym, trzeba zadbać o widoczność firmy w Google.

Widoczność strony w Google – rodzaje wyników wyszukiwania

Widoczność w Google można podzielić na kilka kluczowych rodzajów:

 • Wyniki organiczne: Algorytmu Google (pisaliśmy już o nim powyżej), analizuje wiele czynników, są to treść strony, struktura linków wewnętrznych, jakość linków zewnętrznych, prędkość ładowania, autorytet w sieci oraz wiele innych aspektów. Gdy użytkownik wpisze zapytanie, rozpoczyna się rankowanie stron. Strony uznane za najbardziej wartościowe wyświetlane są jako pierwsze i cieszą się zazwyczaj najwyższą konwersją. Kluczową cechą wyników organicznych jest to, że są one bezpłatne – nie płacisz za kliknięcia, jak w przypadku reklam. 
 • Wyniki nieorganiczne (płatne): Wyniki nieorganiczne, nazywane reklamami w Google, pojawiają się na górze, na dole lub po bokach wyników organicznych (a także w karcie Zakupy, na stronach partnerów Google, na YouTube i w innych miejscach w sieci). Są to reklamy płatne, opłata najczęściej naliczana jest za każde kliknięcie. Jest to system aukcyjny, a na ranking reklamy wpływają takie czynniki, jak dopasowanie do zapytania użytkownika, jakość strony docelowej i przewidywany CTR.  
 • Google Maps: Dla firm o charakterze lokalnym niezwykle ważna jest widoczność w Google Maps. Dzięki optymalizacji Profilu w Google firmy mogą docierać do lokalnych odbiorców, zwiększyć swoją rozpoznawalność na lokalnym rynku. 

 

jak sprawdzic widocznosc i pozycje strony imnternetowej w wyszukiwarce google
Widoczność strony www w Google

Rodzaje widoczności w wyszukiwarce Google

Wiesz już, czym jest widoczność strony w Google i dlaczego jest ważna. Ale, jak możesz sprawdzić widoczność strony w sieci?  

Sprawdzanie widoczności w wyszukiwarce Google możemy podzielić na dwa rodzaje, są to widoczność kompleksowa oraz widoczność na poszczególne frazy kluczowe w oparciu o pozycje.

Kompleksowa widoczność z wyszukiwarce Google

Kompleksowa widoczność w wyszukiwarce Google to doskonały sposób, aby zweryfikować kondycję strony internetowej. Możesz sprawdzić czy strona internetowa zyskuje na liczbie wejść oraz na jakie słowa kluczowe wyświetla się w wyszukiwarce Google. Narzędziami, które pomogą Ci w kompleksowej analizie widoczności są:

 • Google Search Console (narzędzie w pełni darmowe)
 • Google Analytics (narzędzie w pełni darmowe)
 • Senuto (narzędzie płatne)
 • SemStorm (narzędzie płatne)
 • Ahrefs (narzędzie płatne)

Widoczność w wyszukiwarce Google na podstawie fraz kluczowych

Widoczność w wyszukiwarce Google może być również sprawdzana na podstawie konkretnych słów kluczowych. Jest to bardziej szczegółowy sposób analizy widoczności, ponieważ koncentrujemy się jedynie na ściśle interesujących nas frazach.

Narzędziami, które pomogą nam w sprawdzeniu pozycji poszczególnych słów kluczowych są:

 • Google Search Console (narzędzie w pełni darmowe)
 • Wyszukiwarka Google w trybie incognito (narzędzie w pełni darmowe)
 • Strony z monitoringami pozycji (narzędzie darmowe z limitem fraz)
 • Dedykowany panel pozycji oparty o serwery proxy (narzędzie płatne)

Jak widać, w obu przypadkach mamy możliwość darmowego monitorowania widoczności czy to całego serwisu czy poszczególnych fraz. Oczywiście płatne narzędzia są z reguły bardziej rozbudowane i dają znacznie więcej możliwości, jeśli chodzi o szczegółowe analizy.

widoczność strony w Google co to, jak sprawdzić
Widoczność strony w Google – co to jest? Jak sprawdzić?

Jak sprawdzić pozycje w Google?

Przyjrzyjmy się konkretnym metodom weryfikacji widoczności strony www. 

Google Search Console 

Żeby właściwie zobrazować proces analizy, posłużę się narzędziem, które jest darmowe i każdy będzie w stanie wykonać własny pomiar.

jak sprawdzic pozycje strony w google
Jak sprawdzić pozycję strony?

Przejdźmy więc do narzędzia, jakim jest Google Search Console (jeśli jeszcze go nie zainstalowałeś na stronie, to oczywiście w pierwszej kolejności musisz to zrobić). Wejdź na stronę https://search.google.com/search-console, wybierz zakładkę skuteczność, a następnie wyniki wyszukiwania. Zobaczysz następujący widok:

jak sprawdzić widoczność strony w google
Jak sprawdzić pozycje strony w Google?

W tym przypadku zaznaczone  filtry to typ wyszukiwania (sieć) oraz  czas (3 ostatnie miesiące). Oczywiście filtrów jest znacznie więcej i możesz uzyskiwać również wyniki w oparciu o współczynnik CTR czy średnią pozycję.

W zakładce poniżej do wyboru masz kilka opcji dotyczących danych ze strony internetowej. Aktualnie interesuje nas zakładka zapytania, ponieważ to właśnie ona pokazuje wszystkie słowa kluczowe, na które rankuje w wyszukiwarce strona internetowa. Możesz wybrać konkretne słowo z listy i sprawdzić (monitorować), jak kształtuje się jego widoczność w wybranym okresie.

Ahrefs 

Widoczność strony internetowej w Google możesz też zweryfikować za pomocą narzędzia Ahrefs. To narzędzie płatne, ale dostarcza wielu informacji na temat widoczności strony na poszczególne frazy kluczowe. Ahrefs to także kombajn danych na temat profilu linków, wartości ruchu oraz innych, istotnych parametrów. 

Wróćmy jednak do weryfikacji słów kluczowych. Wystarczy, że wkleisz link do interesującej Cię podstrony lub witryny. Kolejny krok to kliknięcie zakładki Organic keywords. To wszystko.  Za pomocą kilku kliknięć otrzymasz dane na temat pozycji słów kluczowych, spadków i wzrostów widoczności konkretnych fraz, ruchu.

Uzyskane dane to ogromna pomoc w procesie optymalizacji strategii zwiększania widoczności strony w sieci. Minusem narzędzia jest cena. Indywidualny zakup dostępów to wydatek od około 100$ miesięcznie – dla małych firm może to być zbyt duży koszt. Ale 

Z Ahrefsa korzysta jednak większość profesjonalnych agencji e-marketingowych, na przykład 1stplace.pl. Współpracując z firmą SEO, możesz zapytać o narzędzia wykorzystywane do weryfikacji efektów pozycjonowania i o to, czy specjaliści mają dostęp do Ahrefsa.  

Widoczność strony w Google – tryb incognito

Możesz też wykorzystać w zupełności manualną metodę do sprawdzania pozycji strony www lub sklepu e-commerce w sieci. W jaki sposób? W przeglądarce internetowej włącz tryb incognito i wpisz interesujące Cię słowo kluczowe. Następnie zweryfikuj otrzymane wyniki wyszukiwania. Jest to monotonny i długotrwały proces, ale możesz wykonać wszystko samodzielnie, bez wsparcia jakichkolwiek narzędzi.

Bardzo ważne jest, aby włączyć tryb incognito. Przeglądarka zapisuje historię naszych wyszukiwań i personalizuje wyniki, brak trybu incognito sprawi, ze nie otrzymasz wiarygodnych wyników.  

Dlaczego widoczność w wyszukiwarce Google jest istotna?

Odpowiedź jest prosta – z wyszukiwarki Google w Polsce korzysta ponad 97% użytkowników. Jeśli chcesz budować pozycję swojego biznesu, zyskać rozpoznawalność, widoczność w wyszukiwarce Google jest konieczna. Pozycja w TOP10 praktycznie zawsze przekłada się na większe zyski oraz generowanie leadów.

Jak zwiększyć widoczność strony w Google?

Tutaj z pomocą przychodzą usługi z zakresu optymalizacji (SEO Search Engine Optimization) oraz pozycjonowanie stron internetowych. Pozycjonowanie jest procesem mającym na celu zwiększenie widoczności strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Część działań, które sprawią, że strona zajmie wyższe pozycje i będzie lepiej rozumiana przez roboty wyszukiwarki, możesz wykonać samodzielnie. Jeżeli jednak chcesz osiągać najwyższe pozycje w wyszukiwarce Google, pomoc dobrej agencji SEO będzie niezbędna. 

Jakie korzyści płyną z dużej widoczności w wyszukiwarce Google?

Korzyści płynących z widoczności w wyszukiwarkach jest naprawdę sporo.

 • Na początek warto wspomnieć, że użytkownicy, po wpisaniu danego słowa kluczowego w okno wyszukiwarki, przeglądają w 90% jedynie pierwszą stronę wyników. Jeśli użylibyśmy porównania do targowiska, to można stwierdzić, że będąc w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania, jesteś na najbardziej obleganych miejscach na targowisku. Pozostaje jedynie zadbać o wysoką jakość usług i produktów, aby klientów przybywało.
 • Kolejną, istotną korzyścią jest prestiż i zainteresowanie marką – dobra widoczność kreuje wizerunek eksperta. Kiedy Twoje stoisko znajduje się w najlepszym miejscu na targowisku, klienci wiedzą, że mają do czynienia z kimś profesjonalnym, kimś kto zna się na rzeczy. Tak samo jest w przypadku widoczności firmy w sieci. 

FAQ: Jak sprawdzić widoczność i pozycje w wyszukiwarce Google?

1. Czym różni się widoczność od pozycji w Google?

W pierwszym przypadku mówimy o ogólnej widoczności strony w wynikach wyszukiwania. O tym, na jaką liczbę i rodzaj  fraz kluczowych, oraz  jak często jest wyświetlana.

Pozycja to natomiast konkretne miejsce w rankingu Google, które strona zajmuje na daną frazę. 

2. Czy muszę płacić, aby sprawdzić pozycje strony w Google?

Nie zawsze. Możesz ręcznie sprawdzać pozycje w Google lub korzystać z bezpłatnych narzędzi online. Jednak płatne narzędzia, takie jak Ahrefs, SEMrush czy Moz, oferują bardziej zaawansowane funkcje i dokładniejsze analizy.

3. Czy personalizacja wyszukiwania przez Google wpłynie na moje wyniki?

Tak, Google dostosowuje wyniki wyszukiwania na podstawie historii przeglądania użytkownika, lokalizacji i innych czynników. Aby uzyskać bardziej neutralne wyniki, możesz korzystać z trybu incognito w przeglądarce.

4. Czy wyniki na urządzeniach mobilnych różnią się od wyników na komputerach stacjonarnych?

Tak, mogą się różnić. Algorytm Google traktuje nieco inaczej wyszukiwania na urządzeniach mobilnych, uwzględniając czynniki takie jak responsywność strony.

5. Jak często powinienem sprawdzać swoją pozycję w Google?

To zależy od Twoich celów i strategii. Jeśli aktywnie pracujesz nad optymalizacją SEO, warto monitorować pozycje co najmniej raz w tygodniu. W przypadku długoterminowych strategii sprawdzanie raz w miesiącu może być wystarczające. Koniecznie też należy zweryfikować widoczność po różnego typu aktualizacjach Google. 

6. Czy istnieją narzędzia dedykowane konkretnie do monitorowania lokalnych wyników wyszukiwania?

Tak, niektóre narzędzia SEO oferują funkcje skierowane specjalnie na monitorowanie wyników wyszukiwania lokalnego, co jest szczególnie ważne dla firm lokalnych, np. Planner Słów Kluczowych Google, Ahrefs. 

7. Czym jest Google Search Console i czy pomoże mi w monitorowaniu pozycji?

Google Search Console to bezpłatne narzędzie oferowane przez Google, które pozwala monitorować wydajność strony w wyszukiwarce. Możesz śledzić średnie pozycje, ilość kliknięć i wyświetleń dla różnych zapytań.

Na koniec kilka wniosków. Zawsze warto dbać o widoczność w wyszukiwarkach internetowych. Użytkownicy szukają w sieci odpowiedzi na swoje pytania oraz intencje. Niezbędny do wysokiej widoczności jest skuteczny proces pozycjonowania. Podstawową optymalizację powinniśmy móc przeprowadzić samodzielnie, natomiast jeśli chcemy zdobywać szczyty w wyszukiwarkach musimy wspomóc się pracą agencji SEO, która wspomoże nas z zakresu bardziej zaawansowanych prac oraz procesu link buildingu.

Oczywiście z naszej strony zapraszamy do wyboru agencji SEO jaką jest 1stplace.pl. Jesteśmy responsywni i zawsze wybieramy najlepszy plan działań dla naszych klientów, tak, aby ich kompleksowa widoczność w wyszukiwarce była zawsze na jak najwyższym poziomie.

Ocena strony: 5/5 - (3 głosów)
Paweł Kapłan

W branży marketingu internetowego od 2010 roku. Swoja przygodę rozpoczynał od lokalnego SEO oraz Google Ads (w tamtym czasie jeszcze Google Adwords), natomiast znacznie bardziej zaczęło go pociągać tradycyjne pozycjonowanie w bardzo trudnych i konkurencyjnych branżach. Pracował przy wielu projektach dla dużych brandów(Empik, Bonprix, BMW), ale najbardziej lubi mocne wyzwania gdzie klient znajduje się w pozycji "underdoga". Paweł brał udział w warsztatach prowadzonych przez takie osobistości jak Dixon Jones (Majestic SEO), Razvan Gavrilas (cognitiveSEO) czy Neil Patel.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza