E-commerce w sieci

Spis treści

E-commerce w sieci – gdzie powinien znaleźć się Twój content?

Jeśli sklep e-commerce ma generować zyski, musi być widoczny w sieci. Na ten temat mówi się (i pisze), bardzo wiele. Ale, w jakich miejscach w sieci możesz prezentować swoje produkty? O jakie działania powinieneś zadbać, by klienci mogli znaleźć Twoją ofertę i zapoznać się z nią? Mamy kilka wskazówek, zachęcamy do lektury!

Sprzedaż w e-commerce: content widoczny w sieci

Organiczne wyniki wyszukiwania

Organiczne wyniki wyszukiwania to punkt wyjścia. Większość ruchu w sklepach i witrynach internetowych ma swoje źródło w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. W jaki sposób możesz znaleźć się na wysokich pozycjach na konwertujące frazy? Tutaj konieczna jest dopracowana strategia, obejmująca działania on-site i off-site. W planie działań kluczową rolę grają wartościowe opisy produktów, merytoryczne artykuły blogowe, oryginalne treści – content to kluczowy czynnik rankingowy. Liczy się również nieustanna analiza rezultatów działań i bieżąca optymalizacja.

Na temat pozycjonowania sklepów e-commerce przygotowaliśmy już wiele treści, znajdziesz je tutaj, zachęcamy do lektury.

Google grafika

Zajęcia oferowanych przez Ciebie produktów, infografiki itp. mogą wyświetlać się w Google grafika. To dobry sposób, by dotrzeć do odbiorców, którzy szukają w sieci inspiracji na różnego typu stylizacje, aranżację mieszkania czy ogrodu, ciekawych prezentów, biżuterii. Ale, aby grafiki były widoczne w zakładce Google grafika, muszą być odpowiednio zoptymalizowane. Mamy kilka wskazówek:

 • Format: najlepiej, aby grafiki były w jednym z takich formatów, jak BMP, GIF, JPEG, PNG, WebP i SVG. Nazwę rozszerzenia warto umieścić w nazwie pliku.
 • Nazwa pliku: Nazwa pliku powinna zawierać słowa kluczowe pasujące tematyką do podstrony, na której  znajduje się zdjęcie. Opisy powinny być krótkie i na temat.
 • Jakość: Co do tego, jak ważna jest jakość zdjęć, zwłaszcza w sklepie e-commerce, nikogo nie trzeba przekonywać. Estetyczne obrazy to większa szansa na zyskanie zainteresowania odbiorcy, na to, że użytkownik kliknie link, a sesja na stronie będzie dłuższa. Kliknięcia i sygnały behawioralne są bardzo istotne dla Google i zwiększają szanse na zwiększenie widoczności w sieci.
 • Atrybuty alt i podpisy: Każdy obraz powinien mieć odpowiedni atrybut Alt, a także podpis. To właśnie stąd Google czerpie informacje na temat zawartości obrazu.
 • Metadane: Metadane i zawartość podstrony mają wpływ na to, kiedy dany obraz wyświetli się w zakładce Google Grafika. Zadbaj więc o odpowiednie tagi title i meta.

Obiektyw Google

Google obiektyw to kolejna z możliwości dla sklepów e-commerce. Obiektyw Google, znany również jako Google Lens, to narzędzie, które umożliwia łatwą interakcję z treściami e-commerce. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii rozpoznawania obrazów, Google Lens pozwala użytkownikom skanować produkty za pomocą kamery smartfona, co umożliwia szybkie znalezienie takich samych lub  podobnych produktów online.

Dzięki Google Lens firmy e-commerce zyskują kolejny sposób na docieranie do klientów. Mogą prezentować swoje produkty w odpowiedzi na wizualne zapytania użytkowników, a co za tym idzie, zwiększyć rozpoznawalność i konwersję.

Potencjalni klienci mogą sprawnie znaleźć interesujące ich produkty, wystarczy, że zrobią foto interesującego ich przedmiotu. Obiektyw Google umożliwia również zastosowanie augmented reality (AR) do prezentacji produktów, co może poprawić doświadczenia zakupowe, ułatwić sprawdzenie, jak dany produkt będzie wyglądał w ich danym otoczeniu. To wszystko sprawia, że Google Lens jest potężnym narzędziem dla e-commerce.

Profil Firmy w Google

Profil Firmy w Google można także założyć dla sklepu e-commerce. Konieczne jednak jest podanie lokalizacji, np. biura sklepu. Za pomocą profilu można promować różne produkty, informować klientów o promocjach i nowościach. Dla potencjalnych klientów to źródło wiedzy na temat sklepu, możliwość zweryfikowania opinii.

Karta Zakupy

Karta Zakupy to kolejne miejsce w sieci, w którym można zareklamować różnego typu produkty. Uzyskanie widoczności w karcie Zakupy wymaga uruchomienia kampanii Google Ads.

Dzięki kampaniom w Google Ads, sprzedawcy mogą precyzyjnie targetować swoje reklamy, docierać do osób aktywnie szukających określonych towarów. Każda reklama produktowa zawiera zdjęcie produktu, nazwę, a także inne informacje, np. dotyczące ceny, dostawy, a także opinii klientów. Zainteresowani, już z poziomu wyników wyszukiwania, widzą istotne informacje, a to zwiększa szanse na klik i konwersję.

Reklamy produktowe Google Ads to także inne plusy, między innymi: możliwość kontrolowania budżetu reklamowego, łatwe analizowanie wyników kampanii, bieżąca optymalizacja.

YouTube

YouTube to druga z najpopularniejszych wyszukiwarek, która także jest świetnym narzędziem do promocji sklepów e-commerce – zwłaszcza teraz, gdy video content staje się coraz bardziej popularny. Na YouTube można prezentować produkty, stylizacje, zademonstrować montaż różnego typu konstrukcji, tworzyć rankingi – możliwości jest dużo. Musisz jednak pamiętać, że takie treści powinny być odpowiednio zoptymalizowane, najważniejsze kwestie to:

 • frazy kluczowe w tytule, nagłówkach
 • opisy filmów
 • transkrypcja
 • miniaturki
 • metatagi.

Allegro

Własny sklep internetowy to możliwość budowania marki własnej i prowadzenia działań na własnych zasadach. Ale, część firm decyduje się na rozszerzenie sprzedaży o platformy e-handlu. Najpopularniejszą wśród takich platform jest Allegro. W przypadku Allegro, choć to platforma odwiedzana przez wielu klientów, trzeba pamiętać o pewnych wyzwaniach, między innymi o dużej konkurencji. Wartościowe opisy, udzielenie wszystkich informacji na temat produktu, estetyczne zdjęcia  to podstawa. Dodatkowo można zdecydować się na kampanie Allegro Ads

Media społecznościowe

Pinterest, LinkedIn, Instagram, Facebook to kolejne sposoby na promocję biznesu. Dokładnie przemyśl, z której z platform korzystają Twoi klienci, a następnie wykorzystaj jej potencjał w 100% potencjał.

 • Facebook: Regularne publikowanie postów i odpowiadanie na komentarze budują społeczność wokół marki. Facebook Live pozwala na prezentacje produktów na żywo, co dodatkowo humanizuje markę. Facebook Ads oferuje zaawansowane możliwości targetowania, co pozwala na dotarcie do grup odbiorców, np. na podstawie ich zainteresowań, demografii, i zachowania. Ponadto, narzędzia takie jak Facebook Insights dostarczają cenne statystyki, które pomagają w optymalizacji strategii marketingowej. 
 • Instagram: Wykorzystaj moc wizualnych treści. Możesz publikować wysokiej jakości zdjęcia produktów, tworzyć angażujące relacje i historie (Stories), a także korzystać z Instagram Shopping do bezpośredniej sprzedaży produktów. Instagram jest idealny do budowania wizerunku marki i bezpośredniego kontaktu z konsumentami.
 • Pinterest: Pinterest to źródło inspiracji i trendów. Do prezentacji produktów możesz wykorzystać piny, świetnym pomysłem jest też tworzenie tematycznych tablic (np. „Pomysły na prezent”).
 • LinkedIn: Idealny dla e-commerce koncentrujących się na klientach biznesowych (B2B). Możesz publikować artykuły branżowe, case studies, i informacje o produktach, które zainteresują profesjonalistów i firmy. LinkedIn sprzyja budowaniu wiarygodności i profesjonalnego wizerunku marki.
 • TikTok: Jeśli Twoi klienci to głównie młodsze osoby, doskonałym miejscem na promocję produktów będzie TikTok. Krótkie, kreatywne wideo z pewnością przyciągną odbiorców.

Podsumowując, jeśli chcesz odnieść sukces, zadbać o budowę rozpoznawalności Twojej marki.  Działania w sieci, np. pozycjonowanie czy social media to podstawa. Nie ograniczaj się jednak do działań w sieci. Targi, różnego typu imprezy branżowe, szkolenia, wszystko to stanowi drogę do budowy silnej pozycji na rynku. Zadbaj też o dobrą obsługę klienta, szybką wysyłkę towarów, estetyczne opakowania. Skup się na tym, by Twoja oferta była przejrzysta, a klienci mieli pewność, że pracują z profesjonalistą.

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza