Spis treści

Google Lens, czyli Obiektyw Google. Wyszukiwanie obrazem i inne funkcje, które warto znać

Szukasz w sieci informacji na temat przedmiotu lub obiektu, ale nie otrzymujesz satysfakcjonujących wyników? A może podczas spaceru zauważyłeś piękną roślinę, a teraz nie możesz znaleźć jej nazwy? Google Lens, czyli Obiektyw Google, to sposób, by szybko uzyskać informacje na temat obiektów, artykułów itp.  – wystarczy zrobić zdjęcie. To nie wszystko. Dzięki omawianej technologii, firmy mogą wzbogacić doświadczenia zakupowe klientów, zaoferować im nowy, interaktywny sposób odkrywania produktów. Jakie jeszcze funkcje ma Google Lens? Jak działa?

Google Lens – co to? 

Google Lens to zaawansowana technologia rozpoznawania i interpretowania obrazów za pomocą kamery urządzenia, np. smartfona. Aplikacja uruchomiona została w 2017 roku i do dziś cieszy się popularnością. 

Historia Google Lens

Początkowo aplikacja była dostępna jako funkcja w Google Photos i asystencie Google na urządzeniach Pixel. W późniejszym czasie jej dostępność została powiększona o urządzenia z systemem Android i iOS.

Wraz z rozwojem technologii, Lens stało się narzędziem samodzielnym, dostępnym jako aplikacja, którą można pobrać z Google Play Store i App Store. 

Google Lens (obiektyw) – funkcje i zastosowanie 

Google Lens ma wiele przydatnych funkcji, wśród najistotniejszych znajdują się:

 • Rozpoznawanie obiektów: Lens potrafi identyfikować produkty, zabytki, rośliny, zwierzęta i inne obiekty.
 • Tłumaczenie tekstów: Narzędzie umożliwia tłumaczenie tekstów (bez konieczności ich przepisywania). Aby zobaczyć tłumaczenie na ekranie, wystarczy skierować kamerę na tekst.
 • Wyszukiwanie podobnych produktów: Po zeskanowaniu produktu, Google Lens pomaga w znalezieniu go w internecie, dostarcza linki do sklepów, w których można zakupić dany artykuł. 
 • Rozpoznawanie tekstu: Technologia umożliwia skanowanie i rozpoznawanie tekstu, co jest szczególnie przydatne przy digitalizacji dokumentów, wizytówek czy notatek.

Rozwój Google Lens podkreśla zaangażowanie Google w tworzenie bardziej intuicyjnych i interaktywnych sposobów wyszukiwania informacji. Dzięki ciągłym aktualizacjom i integracji z innymi produktami Google, Lens jest wszechstronnym narzędziem, które zmienia sposób, w jaki postrzegamy i używamy technologii w codziennym życiu.

Lens Google – jak działa?

Działanie omawianej dziś technologii opiera się na złożonych algorytmach i modelach uczenia maszynowego, które umożliwiają rozpoznawanie obiektów, tekstów, obrazów.

Przetwarzanie obrazu i rozpoznawanie wzorców

Podstawą działania Google Lens jest przetwarzanie obrazu i rozpoznawanie wzorców. Gdy użytkownik kieruje kamerę na obiekt i aktywuje Google Lens, aplikacja wykonuje zdjęcie lub nagranie, które jest natychmiast analizowane w celu identyfikacji najistotniejszych cech. Algorytmy przetwarzania obrazu rozdzielają obraz na mniejsze fragmenty, co umożliwia identyfikację kształtów, kolorów, tekstur oraz innych elementów, które są kluczowe dla rozpoznania obiektu.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Google wykorzystuje ogromne bazy danych obrazów i tekstów, które służą jako materiał szkoleniowy dla modeli AI. Dzięki technikom uczenia głębokiego (deep learning), możliwe jest rozpoznanie nieskończonej liczby obiektów, tekstów i scen z dużą dokładnością. Każde użycie Google Lens przyczynia się do udoskonalania modeli, co sprawia, że są one bardziej precyzyjne i wszechstronne.

Rozpoznawanie tekstu

Google Lens wykorzystuje technologię OCR (Optical Character Recognition), która umożliwia rozpoznawanie i interpretacje tekstu na obrazach. Takie rozwiązanie sprawa, że użytkownicy mogą sprawnie przetłumaczyć teksty, wyszukiwać informacje na temat zeskanowanych produktów lub cyfrowo przetwarzać tekst z wizytówek i dokumentów.

Interakcja z bazami danych

Po zidentyfikowaniu obiektów, tekstów lub scen, następuje proces wyszukiwania informacji w bazach danych Google i w internecie. Dzięki temu użytkownicy mogą otrzymać dane na temat zabytków, dzieł sztuki, roślin, zwierząt i wielu innych obiektów.

Szyfrowanie i prywatność

Wszystkie dane przetwarzane przez Google Lens są szyfrowane i przetwarzane z zachowaniem wysokich standardów prywatności.

Google Lens – korzyści dla biznesu 

 • Google Lens to sposób na zwiększenie widoczności oferty, a co za tym idzie, konwersję.
 • Dzięki funkcji rozpoznawania obrazu, klienci mogą skanować opakowania i reklamy, zdobyć dodatkowe informacje, opinie o produktach bądź od razu przejść do linku zakupowego.

 • Google Lens zwiększa zaangażowanie użytkowników, oferuje im niepowtarzalne doświadczenia oparte na interakcji wizualnej.

 • Firmy mogą też wykorzystać omawianą technologię do tworzenia kreatywnych kampanii marketingowych.

Google Lens online – jak korzystać?

Google Lens umożliwia użytkownikom identyfikację obiektów i tekstów przez przesyłanie zdjęć lub wklejanie linków w wyszukiwarkę. Wspomniana wersja, dostępna bez konieczności instalacji, to szybki dostęp do informacji o zeskanowanych elementach, choć w porównaniu do aplikacji mobilnej, z pewnymi  ograniczeniami.

Dostęp do Google Lens przez przeglądarkę

 • Otwórz przeglądarkę internetową na swoim komputerze, smartfonie lub tablecie.
 • Przejdź na stronę wyszukiwania Google (google.com).
 • Zaloguj się na konto Google.

Użycie Google Lens

 • W prawym górnym rogu wyszukiwarki Google znajdziesz ikonę aparatu. Kliknij, aby aktywować funkcję wyszukiwania obrazem.
 • Po kliknięciu ikony aparatu zostaniesz przekierowany do interfejsu Google Lens.
 • Masz teraz dwie opcje: przesłać zdjęcie z urządzenia lub wkleić URL obrazu.
 • Aby przesłać zdjęcie, kliknij Prześlij zdjęcie i wybierz plik obrazu z pamięci urządzenia.

 Analiza i wyniki

 • Google Lens automatycznie przetworzy zdjęcie i rozpocznie poszukiwanie powiązanych informacji.
 • Wyniki zostaną wyświetlone na ekranie – mogą one obejmować identyfikację obiektów, tekstów, podobnych obrazów, a także linki do stron internetowych związanych z analizowanym obiektem.

Google Lens online – ograniczenia

Funkcje takie jak natychmiastowe tłumaczenie tekstu czy skanowanie kodów QR, w wersji przeglądarkowej mogą być niedostępne . Ponadto, jakość i precyzja uzyskanych wyników często uzależnione są od rozdzielczości oraz jakości przesyłanych obrazów.

Google Lens PC

Chociaż Google Lens  to przede wszystkim aplikacja mobilna, istnieją sposoby na wykorzystanie funkcji narzędzia na komputerach stacjonarnych i laptopach. 

Integracja z przeglądarką

 • Wyszukiwanie obrazem w Google: Aby skorzystać z funkcjonalności podobnych do tych dostępnych w Google Lens, możesz wykorzystać wyszukiwanie obrazem Google bezpośrednio z przeglądarki internetowej na komputerze.
 • Rozszerzenia przeglądarki: Dostępne są rozszerzenia, które integrują funkcje Google Lens z przeglądarką, ułatwiając użytkowanie narzędzia podczas przeglądania internetu.
 • Google Fotos: Korzystając z Google Fotos na PC, można uzyskać dostęp do niektórych funkcji rozpoznawania obrazu podobnych do tych w Google Lens, szczególnie jeśli chodzi o organizację i wyszukiwanie zdjęć.

Google Lens iOS

Użytkownikom urządzeń z systemem iOS, Google Lens oferuje wiele ciekawych opcji – od rozpoznawania obiektów, po tłumaczenie tekstu. 

Google Lens iOS – instalacja i konfiguracja

 • Pobierz aplikację: Google Lens jest dostępne w ramach aplikacji Google i Google Fotos na systemie iOS. Aplikacje te możesz pobrać bezpośrednio z App Store.
 • Logowanie: Aby korzystać z pełni możliwości, zaloguj się na swoje konto Google w aplikacji.

Korzystanie z aplikacji

 • Otwórz aplikację Google lub Google Fotos i znajdź ikonę Google Lens (zwykle w formie kamery).
 • Skieruj kamerę na obiekt, tekst lub obraz, który chcesz zanalizować, a następnie dotknij ikony Lens, aby przetworzyć obraz.
 • Przejrzyj wyniki i wykorzystaj dostępne funkcje, takie jak tłumaczenie, wyszukiwanie produktów, identyfikację miejsc i wiele innych.

Google Lens iPhone

Użytkownicy iPhone’ów mają dostęp do kilku unikalnych funkcji, które wykorzystują zaawansowane możliwości urządzeń Apple.

Wskazówki

 • Wykorzystaj Siri Shortcuts: Aby szybko uruchamiać Google Lens z ekranu głównego lub za pomocą komendy głosowej, możesz tworzyć skróty Siri.
 • Tryb Live Translate: Dzięki integracji z iOS, Google Lens umożliwia tłumaczenie tekstów.

Google Lens Translate

Funkcja tłumaczenia w Google Lens to narzędzie, które umożliwia tłumaczenie tekstów na zdjęciach za pomocą kamery urządzenia. Korzystając z zaawansowanych technologii sztucznej inteligencji, Google Lens potrafi rozpoznać tekst w różnych językach i natychmiast go przetłumaczyć, wyświetlając tłumaczenie na oryginalnym obrazie.

Aby użyć tej funkcji, wystarczy uruchomić Google Lens, skierować kamerę na tekst i wybrać opcję tłumaczenia. Jest to szczególnie przydatne podczas podróży, nauki języków lub przy przeglądaniu materiałów w języku obcym.

Google Lens aplikacja – czy warto?

Aplikacja Google Lens to wiele funkcjonalności, które mogą ułatwić codzienne zadania i interakcje z otaczającym światem. Zaletami aplikacji są m.in. szybkie rozpoznawanie obiektów, tekstów, roślin, zwierząt oraz dostęp do szczegółowych informacji na ich temat. Ponadto, funkcja tłumaczenia w czasie rzeczywistym może okazać się nieoceniona dla podróżujących lub osób uczących się języków obcych.

Wśród potencjalnych wad wymienić możemy konieczność dostępu do internetu oraz ograniczenia w rozpoznawaniu niektórych obiektów czy tekstów w mniej popularnych językach. Mimo drobnych wad, Google Lens wyróżnia się wszechstronnością i integracją z ekosystemem Google, co czyni ją bardzo przydatnym narzędziem dla szerokiego grona użytkowników.

Podsumowanie

Google Lens to innowacyjne narzędzie, które łączy zaawansowane technologie rozpoznawania obrazu i sztucznej inteligencji. Wśród najistotniejszych funkcji narzędzia znajdują się tłumaczenie tekstów w czasie rzeczywistym, identyfikacja obiektów, dostęp do odpowiedzi na wiele pytań. Narzędzie jest coraz bardziej doceniane zarówno przez osoby prywatne, jak i przez firmy i przedsiębiorstwa. 

 

Google Lens analizuje obrazy za pomocą zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji. Rozpoznaje obiekty, teksty, obrazy i dostarcza użytkownikom informacji związanych z zeskanowanymi elementami.

 

Aby włączyć Google Lens, otwórz aplikację Google na swoim smartfonie i kliknij ikonę Lens (przypominającą aparat), obok paska wyszukiwania. Na urządzeniach z systemem Android znajdziesz ją również w aplikacji Google Fotos.

 

Google Lens, jako dedykowana aplikacja mobilna, jest zaprojektowana do użytku na smartfonach i tabletach. Jednakże, Google umożliwia także wyszukiwanie obrazem w wyszukiwarce internetowej. 

Google Lens działa także na PC, z takiej opcji możesz skorzystać poprzez przeglądarkę internetową i funkcję wyszukiwania obrazem Google.

 

Google Lens tłumacz rozpoznaje i tłumaczy tekst na zdjęciach w czasie rzeczywistym. Wykorzystywana jest tutaj technologia OCR oraz zaawansowane algorytmy tłumaczenia.

 

Użytkownicy mogą korzystać z Google Lens także w przeglądarce Google Chrome. Aby to zrobić, należy  prawym przyciskiem myszy kliknąć dowolny obraz na stronie internetowej i wybrać opcję Szukaj obrazu w Google Lens.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza