Optymalizacja zdjęć na stronie www

Spis treści

Optymalizacja zdjęć na stronie www

Pozycjonując stronę www ‒ poza content marketingiem, optymalizacją kodu strony, linkowaniem wewnętrznym i zewnętrznym, pamiętać także powinniśmy o jakości grafik. Prawidłowo przeprowadzona optymalizacja zdjęć jest konieczna i z pewnością zostanie doceniona zarówno przez roboty Google’a, jak i przez użytkowników. Na jakie kwestie należy wrócić uwagę podczas optymalizacji? Poniżej garść wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Jak zoptymalizować zdjęcie na stronę www?

Waga grafiki (kb, mg)

Duże pliki graficzne wydłużają czas ładowania strony www, a jak wiadomo, użytkownicy internetu nie należą do zbyt cierpliwych, warto też pamiętać, że Google nie przepada za ładującymi się w nieskończoność stronami.

Tutaj konieczna jest kompresja, czyli zmniejszenie wagi zdjęcia ‒ najlepiej, aby waga grafiki nie przekraczała 150-200 KB. Kompresję przeprowadzić można, wykorzystując różnego typu płatne i bezpłatne narzędzia, między innymi takie, jak TinyJPG oraz TinyPNG. Użytkownicy WordPressa mogą korzystać z pomocy wtyczek.

Rozmiar grafiki

Istotne są także wymiary grafiki, powinny być dopasowane do innych elementów znajdujących się na stronie www. Ważne, aby zdjęcia nie były za małe lub przeciwnie za duże –  wtedy nie będą przyjemne w odbiorze. Większość CMS-ów automatycznie skaluje obraz do optymalnej wielkości. Mija się jednak z celem przesyłanie grafiki mającej 4000 x 4000 px, która ma zostać zmniejszona do rozmiaru 400 x 400 px.

Format obrazków

Kolejna kwestia to formaty zdjęć, które umieszczamy na stronie. Wśród najpopularniejszych formatów znajdują się:

  • GIF ‒ gify to pliki o jakości gorszej od obrazów JPEG i z dość małą paletą kolorów. Ów format sprawdzi się w przypadku miniaturek i animacji, odradzany jest natomiast do dużych zdjęć.
  • JPEG ‒ JPEG to dość stary typ plików, który może być znacznie skompresowany. Stracimy tutaj nieco na jakości, ale otrzymamy rekompensatę w postacie wagi pliku. JPEG bardzo często wykorzystywany jest w przypadku sklepów internetowych.
  • PNG (Portable Network Graphics) ‒ grafiki wyróżniają się bezproblemową kompresją, zmniejszając wagę zdjęcia, nie stracimy na jego jakości. Co więcej, grafika w formacie PNG zajmuje znacznie więcej miejsca na serwerze, niż JPG.

 

Nazwa grafiki

Duże znaczenie mają nazwy umieszczanych na stronie www obrazków. Nazewnictwo typu DSC_001, IMG_001, DCIM_001 nie jest dobrym pomysłem i z całą pewnością nie pomoże w pozycjonowaniu. Wskazane jest, aby w nazwach obrazków stosować słowa kluczowe, które opiszą, co znajduje się na zdjęciu. Pamiętajmy, że Google czyta opisy i wykorzystuje je do pozycjonowania w wyszukiwarce grafik.

Tworząc nazwy grafik, należy pamiętać o kilku kwestiach, przede wszystkim nie stosujmy polskich znaków, znaków specjalnych i dużych liter, ważne też, by spację zastąpić myślnikiem. To nie koniec, nazwa powinna być krótka i konkretna – najlepiej sprawdzą się tutaj frazy kluczowe, na przykład artykuly-samochodowe, sweterkaszmirowy-damski, buty-do-biegania. 

Optymalizacja atrybutu ALT, czyli opisu alternatywnego

Atrybut alt to opis zamieszczonej na stronie www grafiki, który przeznaczony jest dla robotów indeksujących. Jest to tekst alternatywny, który wyświetla się zamiast obrazka w przypadku problemu z wczytaniem grafiki. Wspomniany alternatywny tekst jest także odczytywany przez przeglądarki dla osób niewidomych.

Niektóre z CMS-ów umożliwiają nadanie atrybutów alt przy pomocy kreatora dodawana grafiki, w innych przypadkach atrybuty alt musimy zamieścić w kodzie HTML.

optymalizacja tagu alt a seo

Dlaczego optymalizacja zdjęć jest ważna?

Dlaczego optymalizacja grafiki jest tak istotna? Już wyjaśniamy, przede wszystkim dobrze dobrane zdjęcia to sposób, by wyróżnić się na tle konkurencji i zainteresować odbiorców. Treść przedzielona grafikami jest przyjemniejsza w odbiorze i bardziej zachęca do lektury.

To nie koniec, grafiki to jeden z czynników rankingowych Google’a. Nieodpowiednia optymalizacja grafik negatywnie wpłynie na czas ładowania się strony i sprawi, że domena znajdzie się na dalszych pozycjach w wyszukiwarce.

Skąd wziąć zdjęcia na stronę www?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przygotowanie autorskich grafik, które będą wyróżniać się na tle konkurencji. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy pobrać zdjęcia z darmowych źródeł, miedzy innymi takich, jak:

  • Pixabay
  • Fotolia
  • Pexels
  • Freepik

 

Oczywiście pamiętać należy o tym, by grafika była estetyczna i dopasowana tematycznie do tematu artykułu, opisu kategorii bądź produktu.

Podsumowanie

Podczas optymalizacji grafiki na stronie internetowa powinnyśmy pamiętać o takich kwestiach, jak waga i rozmiar grafiki, a także jej prawidłowa, zawierająca frazę kluczowa nazwa oraz atrybut alt. Prawidłowo zoptymalizowana grafika nie spowolni ładowanie strony www, a to zostanie docenione zarówno przez użytkowników, jak i przez roboty Google’a.

Ocena strony: 5/5 - (17 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza