co to jest format webP

Spis treści

Format WebP / Web P – co to jest?

WebP to format grafik oraz obrazów, który powstał już w 2010 roku. Jest to format udoskonalany przez Google, który został pozyskany od firmy On2 Technologies. Uczciwie muszę przyznać, że przez długi okres czasu po jego powstaniu praktycznie nie miałem z nim styczności, natomiast przyszedł czas kiedy nadrobiłem zaległości.

Format WebP, a jpg, png, gif

Format WebP oprócz tego, że jest formatem strasznie niekompatybilnym, posiada pewną przewagę nad formatami takimi jak jpg, png czy gif, jest po prostu sporo lżejszy. O ile? Okazuje się, że nawet o 30-40%, co jest sporą wartością w kontekście sprawnego ładowania grafik na strony www.

Format webp potrafi obniżyć wagę grafik w jpg nawet do 85%. Dodatkowo posiada wsparcie w zakresie przezroczystości czego brakuje np. formatowi jpg.

Dlaczego wybrać format WebP?

Odpowiedź jest tutaj dość banalna. Format WebP jest wydajny, lekki, posiada wsparcie dla przezroczystości i przede wszystkim rozwija go jedna z najwiekszych korporacji na świecie. Wyszukiwarka internetowa Google odpowiada za ponad 80% całkowitego ruchu w internecie, dlatego musimy dostosować się do reguł gry jakie ustala.

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że pozycjonowanie stron internetowych również mocno kieruje się w stronę formatu WebP, dlatego jeśli chcesz, aby Twoja strona internetowa była widoczna, sprawdź w jakim formacie widnieją Twoje grafiki na stronie. Ewentualnie przekaż informacje dotyczące formatu WebP firmie, która obsługuje Twoją stronę. W każdym razie każda dobra agencja SEO, z pewnością ma świadomość jaki format grafik jest w tym momencie najbardziej pożądany.

Czy wszystkie przeglądarki internetowe obsługują format WebP?

Na dzień dzisiejszy praktycznie wszystkie przeglądarki internetowe obsługują format WebP. Ale nie zawsze tak było.

Pierwsza przeglądarką obsługująca WebP było popularne Google Chrome. Następnie do tego grona dołączyła Opera. W 2018 roku do obsługi WebP przystąpił Microsoft Edge, a w 2019 Mozilla Firefox.

Czy warto umieszczać na stronie www grafiki w formacie WebP?

Uważam, że zdecydowanie warto zainwestować w konwersję obecnych grafik na stronie www na format WebP. Każdemu właścicielowi strony internetowej powinno zależeć na jej widoczności, a obecnie Google premiuje szybko ładujące się strony www, które mają być wygodne dla użytkowników. Dodatkowo może się okazać, że grafiki w formacie WebP będą znacznie bardziej wskazane niż np. jpg czy png.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?