Spis treści

Błąd 500 – co oznacza? Odkryj przyczyny wewnętrznego błędu serwera i sprawdź, jak się go pozbyć?

Chyba każdy z nas, przynajmniej raz, podczas surfowania po internecie, natknął się na błąd 500. Sytuacja, w której próbujemy otworzyć stronę, a zamiast tego otrzymujemy wiadomość o błędzie serwera, może być frustrująca. W artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu. Poznasz definicję błędu 500, różne rodzaje błędów serwera oraz przyczyny, które mogą prowadzić do wystąpienia takich błędów.

Błąd 500 – co oznacza?

Błąd 500 znany jest również jako „Internal Server Error” (wewnętrzny błąd serwera). Jest to ogólny kod odpowiedzi HTTP, który sygnalizuje, że serwer napotkał problem z przetworzeniem żądania i nie może go dokończyć. W praktyce oznacza to, że po stronie serwera pojawił się błąd. Nie otrzymujemy jednak konkretnej informacji na temat źródła problemu. Użytkownik widzi jedynie ogólny komunikat o wystąpieniu błędu.

Różne rodzaje błędów serwera (500-511)

Błąd 500 jest jednym z kilku kodów odpowiedzi serwera, które wskazują na różne problemy. Oto lista błędów serwera z przedziału 500-511.

 • 500 Internal Server Error – ogólny błąd serwera, nieznany problem.
 • 501 Not Implemented – serwer nie rozpoznaje metody żądania lub nie może jej obsłużyć.
 • 502 Bad Gateway – serwer otrzymał nieprawidłową odpowiedź od innego serwera.
 • 503 Service Unavailable – serwer jest czasowo niedostępny z powodu przeciążenia lub konserwacji.
 • 504 Gateway Timeout – serwer nie otrzymał odpowiedzi od innego serwera w wymaganym czasie.
 • 505 HTTP Version Not Supported – serwer nie obsługuje wersji protokołu HTTP użytej w żądaniu.
 • 506 Variant Also Negotiates – wystąpił problem z konfiguracją serwera, który prowadzi do błędnego negocjowania zawartości.
 • 507 Insufficient Storage – serwer nie ma wystarczającej przestrzeni dyskowej, aby przetworzyć żądanie.
 • 508 Loop Detected – serwer wykrył nieskończoną pętlę podczas przetwarzania żądania.
 • 510 Not Extended – żądanie nie zawiera informacji potrzebnych do rozszerzenia żądania.
 • 511 Network Authentication Required – klient musi się uwierzytelnić, aby uzyskać dostęp do sieci.

 

Inne błędy, inne kody odpowiedzi serwera 

Błędy HTTP są oznaczone trzycyfrowymi kodami, które informują o stanie żądania i odpowiedzi serwera. Pierwsza cyfra kodu wskazuje na kategorię błędu. Oprócz błędów 500, wyróżniamy także błędy, jak: 100, 200, 300, 400. Oto krótkie omówienie każdej kategorii:

Błędy 100 (kody informacyjne)

Takie kody informują o tym, że serwer otrzymał żądanie i jest w trakcie przetwarzania. Są one przejściowe i zwykle nie wymagają żadnej interwencji ze strony użytkownika.
Przykład: 100 Continue – informuje, że serwer otrzymał część żądania i oczekuje na resztę.

Błędy 200 (kody sukcesu)

Te kody wskazują, że żądanie zostało pomyślnie przetworzone, a odpowiedź serwera jest poprawna. Kody te informują, że żądanie zakończyło się sukcesem.
Przykład: 200 OK – informuje, że żądanie zakończyło się powodzeniem, a serwer dostarczył oczekiwane dane.

Błędy 300 (kody przekierowania):

Informują o konieczności dodatkowych działań ze strony klienta (przeglądarki), zazwyczaj związanych z przekierowaniem na inny adres URL. Klient musi wykonać dodatkowe żądanie, aby dokończyć przetwarzanie.
Przykład: 301 Moved Permanently – informuje, że żądany zasób został na stałe przeniesiony pod nowy adres URL.

Błędy 400 (kody błędu klienta)

Te kody informują o błędach po stronie klienta (przeglądarki), które uniemożliwiają przetworzenie żądania przez serwer. Błędy te są zazwyczaj wynikiem niepoprawnego żądania lub braku autoryzacji.
Przykład: 404 Not Found – informuje, że żądany zasób nie został znaleziony na serwerze.

Przyczyny błędu 500 internal server error

Błąd 500 może mieć różne przyczyny. Oto kilka z nich:

Problemy z zasobami serwera

Błąd 500 może wystąpić, jeśli serwer, na którym umieściłeś swoją stronę www jest przeciążony lub ma niewystarczającą ilość pamięci operacyjnej (RAM). Przeciążenie serwera liczbą zapytań sprawi, że hosting nie obsłuży wszystkich żądań równocześnie. Przekroczenie limitu czasu oczekiwania na odpowiedź ze strony serwera także poskutkuje błędem 500. 

Błędna konfiguracja pliku .htaccess 

Błędy w konfiguracji serwera, na przykład nieprawidłowe ustawienia pliku .htaccess lub nieprawidłowe ustawienia modułów hostingu także mogą powodować błąd 500.

Problemy z bazą danych 

Kolejna przyczyna to sytuacja, w której serwer nie może połączyć się z bazą danych lub baza danych jest uszkodzona.

Wadliwe wtyczki lub motywy

W przypadku systemów zarządzania treścią, np. WordPressa, błędy 500 mogą wynikać z niekompatybilnych bądź uszkodzonych wtyczek i motywów.

500 internal server error ogólny kod stanu http informujący o problemach z serverem
500 internal server error – wewnętrzny błąd serwera, przyczyny

Jak naprawić błąd 500?

A jak zapobiegać błędom 500?

Staranna praca nad kodem źródłowym strony www

Jednym z kluczowych działań jest dbałość o jakość kodu źródłowego strony. Upewnij się, że kod jest wolny od błędów składniowych i logicznych. Korzystaj z narzędzi do sprawdzania jakości kodu, pamiętaj o regularnych audytach – dzięki temu wykryjesz ewentualne problemy.

Monitorowanie serwera

Monitorowanie stanu serwera pozwala na szybkie wykrywanie problemów, które mogą prowadzić do błędu 500. Używaj narzędzi monitorujących, które kontrolują zużycie zasobów, takich jak procesor, pamięć RAM i przestrzeń dyskowa. W ten sposób będziesz mógł szybko zidentyfikować przeciążenie serwera czy brak dostępnej przestrzeni dyskowej i podjąć odpowiednie działania.

Regularne tworzenie kopii zapasowych

Regularne tworzenie kopii zapasowych, bazy danych oraz plików konfiguracyjnych pozwala na szybkie przywrócenie strony do działania w przypadku wystąpienia błędu 500. Przechowuj kopie zapasowe w bezpiecznym miejscu, aby w razie potrzeby móc szybko je przywrócić, wrócić do poprzedniej wersji oprogramowania. 

Testowanie wtyczek i motywów

Jeśli korzystasz z systemów zarządzania treścią, np. z WordPressa, zanim zainstalujesz nową wtyczkę lub motyw, upewnij się, że są kompatybilne z Twoją wersją systemu i nie wywołają konfliktów z innymi zainstalowanymi wtyczkami. Przeprowadzaj regularne aktualizacje wtyczek i motywów, aby uniknąć problemów związanych z nieaktualnym kodem.

Zapewnienie właściwych uprawnień plików

Sprawdź, czy pliki na serwerze mają właściwe uprawnienia. Nieprawidłowe uprawnienia mogą prowadzić do błędów 500, gdy serwer będzie odczytywał lub zapisywał dane. Jeśli będzie taka potrzeba, zmień uprawnienia plików. 

Utrzymanie aktualnej wersji oprogramowania serwera

Aktualizuj oprogramowanie serwera, takie jak system operacyjny, oprogramowanie serwera WWW (np. Apache, Nginx), interpreter języków programowania (np. PHP, Python) oraz system zarządzania bazami danych. Aktualne oprogramowanie jest ważne dla utrzymania bezpieczeństwa i stabilności serwera, co umożliwia uniknięcie błędów 500.

Testy wydajności

Regularnie przeprowadzaj testy wydajności strony internetowej, dzięki temu sprawdzisz, jak witryna radzi sobie z obciążeniem. Testy umożliwią identyfikację słabych punktów, które podczas wzmożonego ruchu na stronie mogą prowadzić do błędu 500. Na podstawie wyników możesz przeprowadzić działania optymalizacyjne.

Utrzymanie dobrej komunikacji z dostawcą hostingu

Istotny jest także kontakt z dostawcą usług hostingowych. Dostawca może pomóc w diagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów związanych z błędem 500.

500 internal server error jak naprawić błąd 500 jak chronić stronę internetową od 500
Jak naprawić błąd 500 internal server error

Jak rozpoznać błąd 500?

Błąd 500 może przybierać różne formy, zależnie od serwera i konfiguracji systemu. Przykładowy komunikat
dotyczący błędu 500 może brzmieć:

 • 500 Internal Server Error
 • HTTP Error 500
 • That’s an error
 • 500 – wewnętrzny błąd serwera
 • Error 500 – Internal Server Error
 • Błąd HTTP 500 – wewnętrzny błąd serwera
 • Błąd 500 – serwer napotkał niespodziewaną sytuację
 • Temporary Error (500).


W jaki sposób możesz zidentyfikować błąd 500? Warto sprawdzić logi serwera. Oto kilka metod, które można wykorzystać:

 • Panel administracyjny hostingu – wiele usług hostingowych oferuje dostęp do logów serwera przez panel administracyjny (np. cPanel, Plesk, DirectAdmin).
 • FTP/SFTP – dostęp do logów serwera możesz uzyskać, łącząc się z serwerem za pomocą klienta FTP lub SFTP i lokalizując pliki logów, zazwyczaj znajdujące się w katalogu /logs lub /var/log.
 • SSH – jeśli masz dostęp SSH do serwera, możesz użyć poleceń, takich jak „tail” lub „grep”, aby przeszukiwać pliki logów i filtrować istotne informacje.

Narzędzia do monitorowania stanu serwera

Monitorowanie stanu serwera jest kluczowe dla utrzymania stabilności witryny i szybkiego rozwiązywania problemów –  zanim zniechęcą użytkowników. Oto kilka narzędzi, które pomogą Ci w monitorowaniu serwera:

Uptime Robot

Uptime Robot, w skrócie UR to narzędzie, które pozwala monitorować dostępność witryny co 5 minut. Gdy pojawią się problemy, takie jak błąd 500, otrzymasz powiadomienie.

New Relic

Jest to kompleksowe narzędzie do monitorowania wydajności aplikacji i serwera, które umożliwia analizowanie zgłaszanych błędów oraz śledzenie zużycia zasobów serwera.

Datadog

To jeszcze jedno zaawansowane narzędzie do monitorowania, które pozwala na śledzenie wydajności serwera, zgłaszanie błędów i analizowanie danych w czasie rzeczywistym.

Nagios

Jest to popularne narzędzie open-source do monitorowania infrastruktury IT, które pozwala na kontrolowanie stanu serwera, procesów i zasobów.


Błąd 500 może być uciążliwy zarówno właścicieli witryn, jak i użytkowników. Zrozumienie powodów występowania 500 oraz wiedza na temat naprawy pozwolą szybko wyeliminować błąd. Pamiętaj, że klucz do uniknięcia wewnętrznych błędów serwera stanowią regularne monitorowanie, utrzymanie aktualnego oprogramowania oraz stosowanie dobrych praktyk kodowania.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza