Spis treści

Wyciekły dokumenty Google – co wiemy o działaniu algorytmów?

Koncentrujesz się na zwiększaniu widoczności strony www lub sklepu e-commerce w wynikach organicznych? Z pewnością więc wiesz, że nawet mała wskazówka dotycząca działania algorytmów Google jest na wagę złota. W ostatnich dniach stało się coś, czego nikt z nas się nie spodziewał, wyciekły dokumenty Google. Jakie informacje zawierały? Czego dowiedzieliśmy się na temat działania algorytmów Google?

Dokumenty Google – jak to się stało, że ujrzały światło dzienne? 

Co tak naprawdę się wydarzyło? Jak to się stało, że dokumenty Giganta ujrzały światło dzienne? Według źródeł, 13 marca 2024 roku, w serwisie Github, pojawiły się dokumenty, które docelowo miały być udostępnione współzałożycielowi SparkToro. Co ciekawe, za publikację wspomnianych dokumentów odpowiada bot yoshi-code-bot.

Materiału jest bardzo dużo, udostępniona została tylko część i nie została jeszcze w całości przeanalizowana. Uzyskaliśmy jednak: 

 • 2596 modułów z 14 014 atrybutami, które mogą wpływać na ranking witryny, 
 • zawarte w dokumencie informacje są aktualne na marzec 2024 roku, 
 • informacje skupiają się wokół czynników, które mogą mieć wpływ na widoczność w sieci, nie określają jednak ich wagi. 

Jakie wskazówki znajdujemy w dokumencie? 

Content 

 • Dla Google liczy się wartościowy, oryginalny, przydatny dla użytkownika content. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Co więcej, treść nabrała jeszcze większego znaczenia.  
 • Dłuższy content może zajmować niższe pozycje, krótsze treści oceniane są w skali od 0 do 512 – pierwsze skrzypce gra tutaj oryginalność. Oceniane są także treści witryn Your Money Your Life. 
 • Tytuł strony musi pasować do rzeczywistej tematyki witryny.
 • Kolejna kwestia to autorytet autora. Treść powinna być przygotowana przez specjalistę bądź osobę współpracującą z ekspertem. Ważne, by treść zawierała informacje dotyczące autora. 
 • Google zwraca uwagę na wielkość fontów. Chodzi tutaj głównie o nagłówki, czyli H1, H2, H3, H4 oraz stosowanie fontów różnej wielkości – w zależności od klasy nagłówka.

Spadek w wynikach wyszukiwania 

Spadek widoczności treści w sieci może być spowodowany przez następujące czynniki: 

 • Brak satysfakcji użytkownika.
 • Nietematyczne linki zewnętrzne, odnośniki kierujące ze źródeł niepowiązanych tematycznie z pozycjonowaną stroną 
 • Podejrzane opinie dotyczące produktu: możemy się domyśleć, że chodzi tutaj o liczbę opinii, średnią ocen i regularność opinii (wszystkie opinie z jednego dnia miesiąca nie są wiarygodne). Ważne są także wiarygodność autorów opinii oraz wpisy w agregatorach porównywarek.
 • Lokalizacja: można przyjąć, że chodzi tutaj o fizyczną lokalizację firmy i jej obszar działania, istotne dane, takie jak adres, NIP, REGON, powiązanie lokalizacji z opiniami na profilu Firmy w Google, komentarzami w agregatorach.
 •  Tematyczność strony: wysoce prawdopodobne, że chodzi tutaj o autorytet tematyczny, naturalne anchory, tematyczne linki zewnętrzne. 
 • Tematyka: spadek widoczności odnotowują treści o charakterze pornograficznym.

Aktualizacje 

Kolejna kwestia to bieżące aktualizacje, choć nieraz było o tym głośno, mamy potwierdzenie. Google zapisuje każdą zmianę w obrębie podstrony. Jeśli jednak chodzi o ranking, kluczową rolę odgrywa 20 ostatnich aktualizacji.

Silna marka

Budowa popularnej, cieszącej się zaufaniem marki – i to nie tylko w środowisku Google, to kolejny krok w stronę trwałej widoczności w wynikach organicznych. 

Linki 

Linki nadal są istotnym czynnikiem rankingowym. Odnośniki kiepskiej jakości są ignorowane i z pewnością nie przyczynią się do zwiększenia widoczności strony www. Odnośniki powinny być tematyczne i pochodzić z zaufanych źródeł. 

Strona główna 

Kluczowe znaczenie ma strona główna, dobrze zoptymalizowana zwiększa wiarygodność firmy. W przypadku nowych podstron, na temat których nie ma danych dotyczących zachowania użytkownika i szeroko pojętych czynników behawioralnych, Google koncentruje się na danych dotyczących strony głównej. 

Kliki, kliknięcia 

Im użytkownicy więcej klikają, tym lepiej. Google analizuje  bad clicks (złe kliknięcia) good clicks (dobre kliknięcia), last longest clicks (ostatnie najdłuższe kliknięcia) i unsquashed Clicks (niezrównane kliknięcia). 

Co jeszcze ma znaczenie?

 • Podczas tworzenia rankingu wykorzystywane są także dane z wyszukiwarki Chrome.
 • Duże znaczenie mają daty, Google szuka takich informacji. 
 • Istnieje jest pojęcie site authority, które wskazuje na to, że kiepskie treści – nawet te znajdujące się na niewielkiej liczbie podstron, mogą negatywnie wpłynąć na ranking całej witryny. 
 • Ważny jest tytuł strony, musi on pasować do witryny, w pełni oddawać jej tematykę. 

Wskazówki w pigułce dla Ciebie 

 • Jeśli chcesz utrzymać widoczność w sieci, postaw na wartościowy, oryginalny content. Treść nie musi być długa. 
 • Zadbaj o to, by na stronie www pojawiły się informacje na temat autora treści. Krótkie bio podkreślające wiedzę i doświadczenie osoby tworzącej treści są bardzo zalecane. 
 • Publikacja treści od czasu do czasu to za mało. Dla Google liczy się świeży content – zadbaj o regularną publikację. 
 • Linki muszą pochodzić z zaufanych źródeł, pasujących tematycznie do Twojej strony www. 
 • Budowa autorytetu strony to kolejny czynnik, który wpływa na widoczność witryny w sieci. 
 • Nie ograniczaj sie wyłącznie do pozycjonowania, zadbaj o budowę silnej, rozpoznawalnej marki, także poza ekosystemem Google. 
 • Analizuj rezultaty działań, sprawdzaj, które elementy strony są klikane przez użytkowników, a które omijane szerokim łukiem. 

Zachęcamy do lektury naszego bloga – gdy tylko dowiemy się czegoś więcej – od razu Cię poinformujemy!  

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza