Spis treści

Dane strukturalne – wdrożenie, testy, wpływ na SEO

Wiele osób z pewnością zgodzi się ze mną, że optymalizacja strony pod kątem SEO i wrażeń użytkowników (UX) jest kluczowa dla sukcesu witryn internetowych.  Ale, aby zyskać widoczność w sieci i zainteresowanie odbiorców, pod uwagę trzeba wziąć wiele czynników. Są to między innymi dane strukturalne. Z doświadczenia wiem, że niestety, dane strukturalne często są pomijane w strategii e-marketingowej. Dziś więc nieco przybliżę ich znaczenie. 

Dane strukturalne – co to? Definicja

Dane strukturalne, nazywane także danymi uporządkowanymi, schema, rich snippets, structural data, to fragmenty kodu lub znaczniki umieszczane w kodzie strony internetowej.

Dane strukturalne kategoryzują treści na stronie, dzięki czemu roboty wyszukiwarek lepiej rozumieją ich sens oraz kontekst. Wdrożenie danych uporządkowanych pozwala również na wyświetlanie dodatkowych informacji w wyszukiwarce. Dane mogą wyświetlać się pod postacią tak zwanych wyników rozszerzonych (rich snippets) lub grafów wiedzy (knowledge graph).

Jak dodać dane strukturalne na stronie?

Jak dodać dane strukturalne? Dane strukturalne mogą zostać wdrożone za pomocą różnych formatów: mikrodane (schema.org), JSON-LD, RDFa (Resource Description Framework in Attributes), mikroformaty (hCard).

  • JSON-LD (JavaScript Object Notation for Linked Data) to preferowany przez Google format. Kod ze Schema.org należy umieścić w sekcji <head> lub <body>.
  • Microdata – format oparty na atrybutach HTML, które dodawane są bezpośrednio do elementów strony, opisujących ich zawartość.
  • RDFa (Resource Description Framework in Attributes) – podobnie jak Microdata, format oparty na atrybutach HTML, ale związany z ogólnym standardem RDF, służącym do opisu zasobów w sieci.

Dane strukturalne WordPress

WordPress to najpopularniejszy system CMS. Wspomniana platforma oferuje różne wtyczki, które pomagają w zarządzaniu danymi strukturalnymi, są to miedzy innymi Yoast SEO, Rank Math czy All in One SEO Pack. Wtyczki pozwalają na łatwe dodawanie formatów takich jak JSON-LD czy mikrodane. Dzięki stosowaniu danych strukturalnych na stronach opartych o WordPress, zyskujemy większe szanse na widoczność serwisu w wynikach wyszukiwania i konwersję. 

Dane strukturalne Shoper, dane strukturalne Prestashop

Platformy e-commerce: PrestaShop i Shoper także oferują wbudowane funkcje oraz dodatkowe moduły i wtyczki, które ułatwiają zarządzanie danymi strukturalnymi.

  • PrestaShop: PrestaShop posiada wbudowane narzędzia do zarządzania danymi strukturalnymi, takie jak mikrodane Schema.org, które poprawiają indeksowanie sklepu w wynikach wyszukiwania. Można też skorzystać z dodatkowych modułów, takich jak „Google Rich Snippets” czy „SEO Expert”, aby jeszcze bardziej zoptymalizować dane strukturalne na swojej stronie.
  • Shoper: Platforma Shoper umożliwia zarządzanie danymi strukturalnymi poprzez wbudowane narzędzia do optymalizacji SEO. Użytkownicy mogą również dodawać dane strukturalne, takie jak JSON-LD czy mikrodane za pomocą własnych skryptów lub korzystając z dostępnych wtyczek, np. „SEO Superheroes”. 

Wdrożenie danych strukturalnych zarówno na platformie PrestaShop, jak i Shoper pozwala na poprawę widoczności sklepów internetowych, lepszą indeksację przez wyszukiwarki oraz bardziej atrakcyjne wyświetlanie wyników wyszukiwania, co może przyczynić się do zwiększenia ruchu i konwersji.

Przykłady zastosowania danych strukturalnych

Dane strukturalne mogą być wykorzystane w różnorodnych kontekstach, w zależności od rodzaju treści na stronie internetowej. Oto kilka popularnych przykładów zastosowania danych strukturalnych:

Oceny i recenzje

Oceny produktów, recenzje usług przyciągają uwagę odbiorców i mogą przyczynić się do powiększenia grona klientów. 

Produkty e-commerce

Za pomocą danych strukturalnych możemy podać informacje o nazwie, cenie, dostępności, dostawie produktu. Takie informacje będą bardzo przydatne dla potencjalnych klientów. Sama często zwracam uwagę na widoczne na stronie wyników wyszukiwania informacje o produkcie – zdarza się, że decydują one o tym, czy odwiedzę daną witrynę. 

Wydarzenia, miejsca i organizacje

Poprzez zastosowanie danych strukturalnych, możemy dostarczyć informacji o rodzaju, lokalizacji, dacie i godzinie wydarzenia.

Przepisy kulinarne i wideo

Dane strukturalne stosowane są w kontekście przepisów. W snippetach można zawrzeć informacje o czasie przygotowania posiłku, liczbie kalorii czy składnikach. Kilka ważnych informacji sprawi, że przepis będzie bardziej atrakcyjny w wynikach wyszukiwania.

Breadcrumb tzw. okruszki

Menu okruszkowe w znacznym stopniu ułatwia poruszanie się w obrębie strony www. Okruszki informują o hierarchii poszczególnych podstron, o powiązaniach między podstronami.

FAQ

FAQ widoczne w wynikach wyszukiwania to kolejne z rozwiązań. Taka sekcja sprawi, że dostarczymy użytkownikom, już z poziomu strony wyników wyszukiwania, najważniejsze informacje na dany temat.

Wykorzystanie danych strukturalnych pozwala na lepsze zrozumienie treści przez wyszukiwarki, co z kolei prowadzi do wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania oraz atrakcyjniejszego wyświetlania stron w postaci rich snippets.

Warto zatem zainwestować czas i wysiłek w optymalizację swojej witryny pod kątem danych strukturalnych, cieszyć się lepszymi efektami w działaniach SEO i większym ruchem na stronie www. 

Rich snippets, dane strukrurajne, rich snippets rodzaje
Dane strukturalne Google

 

Dane strukturalne test

Jak wykonać test danych strukturalnych? Sprawdzanie danych strukturalnych na stronie internetowej może obejmować różne aspekty, takie jak poprawność kodu HTML, CSS, struktury danych w JavaScript oraz dane wykorzystywane przez różne komponenty strony.

Oto kilka metod, które polecają specjaliści do spraw pozycjonowania z 1stplace.pl:

Walidacja HTML i CSS

  • Walidator HTML, np. W3C HTML Validator (https://validator.w3.org/), umożliwi sprawdzenie poprawności struktury HTML.
  • Walidator CSS, np. W3C CSS ValidatorW(https://jigsaw.w3.org/css-validator/), umożliwi weryfikację poprawności arkuszy stylów CSS.

Sprawdzanie struktury danych w JavaScript

  • Należy otworzyć narzędzia deweloperskie w przeglądarce (np. w Chrome naciśnij Ctrl + Shift + I lub Cmd + Opt + I na Macu).
  • Następny krok to przejście do zakładki „Console” (Konsola) lub „Sources” (Źródła) i sprawdzenie, czy występują błędy związane ze strukturami danych w kodzie JavaScript. W konsoli można też ręcznie sprawdzać i manipulować strukturami danych, używając składni JavaScript.

Inspekcja elementów strony

Użycie narzędzi deweloperskich przeglądarki, to kolejna możliwość. Można w ten sposób sprawdzić poprawność struktury danych używanych przez różne komponenty, np. listy, tabele czy formularze.
W przypadku dynamicznych stron, warto sprawdzić, czy dane są prawidłowo ładowane i renderowane z serwera, używając zakładki „Network” (Sieć) w narzędziach deweloperskich.

Testowanie mikrodanych i danych strukturalnych SEO

Wykorzystanie narzędzi, takich jak Google Rich Results Test (https://search.google.com/test/rich-results) lub Google Structured Data Testing Tool (https://developers.google.com/structured-data/testing-tool/), umożliwi sprawdzenie poprawności mikrodanych i danych strukturalnych używanych w celach SEO.

Analiza danych serwerowych

Jeśli mamy dostęp do danych serwerowych, sprawdźmy poprawność i spójność danych przechowywanych w bazie danych lub plikach, które są używane przez stronę. Można to zrobić przy użyciu narzędzi do zarządzania bazami danych (np. phpMyAdmin, pgAdmin) lub przeglądając pliki na serwerze.

Pamiętajmy, że każda strona internetowa jest inna, więc powyższe metody mogą wymagać dostosowania do konkretnego przypadku. Sprawdzanie danych strukturalnych na stronie może też wymagać współpracy z programistami.

Korzyści płynące z zastosowania danych strukturalnych

Dane strukturalne mają znaczący wpływ na SEO (optymalizację pod kątem wyszukiwarek) oraz na wrażenia użytkowników. Oto kilka kluczowych aspektów, które pokazują, jak dane strukturalne wpływają na wspomniane obszary:

Dane strukturalne seo

Dane strukturalne ułatwiają robotom wyszukiwarek, takim jak Googlebot, zrozumienie zawartości strony. Dzięki temu jakość indeksacji jest wyższa, a strona www ma większe szanse na osiągnięcie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Dane strukturalne Google (Rich Snippets)

Dane strukturalne pozwalają na generowanie bogatszych fragmentów w wynikach wyszukiwania. We wspomnianych fragmentach znajdują się dodatkowe informacje, takie jak oceny, ceny czy zdjęcia. Te dodatkowe elementy mogą zwiększyć atrakcyjność wyników wyszukiwania, doprowadzić do zwiększenia liczby kliknięć i lepszego ruchu na stronie.

Poprawa UX (User Experience)

Stosowanie danych strukturalnych sprawia, że użytkownik widzi istotne informacje, na przykład o dostępności produktu, już z poziomu wyszukiwarki. 

Lepsza nawigacja na stronie

Strukturyzacja danych pomaga tworzyć intuicyjne menu i mapy witryny, co ułatwia użytkownikom nawigację na stronie, a także szybsze odnalezienie poszukiwanych informacji. 

Wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Dane strukturalne ułatwiają korzystanie z witryny osobom niepełnosprawnym. Jest to możliwe poprzez wspieranie technologii asystujących, takich jak czytniki ekranowe, które wykorzystują te dane do poprawienia interakcji z treścią strony.

 

Podsumowując, właściwe wykorzystanie danych strukturalnych na stronie internetowej lub w sklepie  e-commerce jest kluczowe dla lepszego indeksowania oraz poprawy widoczności. Dzięki narzędziom do testowania danych strukturalnych oraz intuicyjnym platformom CMS, takim jak WordPress, Shoper, Prestashop wdrożenie i zarządzanie danymi jest bezproblemowe.

Aby dodać dane strukturalne na stronę, można skorzystać z różnych metod, takich jak ręczne dodawanie kodu HTML z mikrodanymi, stosowanie formatu JSON-LD, czy korzystanie z wtyczek i modułów dedykowanych dla popularnych platform CMS i e-commerce.

Współczesny internet stawia na wygodę i szybkość, dlatego warto zadbać o to, aby strona była jak najlepiej przygotowana do przetwarzania przez wyszukiwarki. Poprawne wdrożenie danych strukturalnych przyczyni się do lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania, co z kolei zwiększy ruch na stronie i przyczyni się do osiągnięcia sukcesu w świecie cyfrowym.

Ocena strony: 5/5 - (2 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza