Spis treści

Czy praca w agencji seo jest trudna?

Czy praca w agencji seo jest trudna? Jakie umiejętności powinien mieć skuteczny pozycjoner? Na powyższe pytania odpowie specjalista seo, który pozycjonowaniem zajmuje się od ponad 5 lat.

Czy seo specialist to trudny zawód? 

Zadaniem specjalisty seo jest optymalizacja strony www lub sklepu e-commerce pod kątem seo, ale też ux, czyli user experience. Czy to trudna praca? Moim zdaniem i tak i nie. Są łatwiejsze i trudniejsze zadania. Praktycznie każdy pozycjoner stron internetowych będzie miał inne zdanie na ten temat. Konkretne działanie może być trudne dla jednej osoby, a dla innej łatwe.

Uważam jednak, że praca w agencji seo jest wymagająca. Konieczne są nie tylko uzyskanie wiedzy i zdobycie umiejętności, ale też bieżące śledzenie zmian, aktualizacji, znajomość nowych algorytmów.

Oczywiście poziom trudności działań oraz ich liczba, będą różnić się w zależności od zajmowanego stanowiska. Junior, specjalista ds. seo, head of seo będą odpowiedzialni za zadania o innym poziomie trudności, za pozycjonowanie stron klientów z różnymi budżetami.

Jakie umiejętności powinien mieć specjalista seo? Czy ich zdobycie jest trudne?

Jakie umiejętności powinna mieć osoba, która chce zostać specjalistą seo? Myślę, i większość osób zgodzi się ze mną, że dużą rolę odgrywa umiejętność posługiwania się narzędziami seo. Podstawowe narzędzia seo to między innymi Google Search Console, Planer słów kluczowych, Ahrefs, Senuto. Narzędzia pozwolą sprawdzić widoczność strony, zweryfikować działania konkurencji.

Wśród rzeczy, które powinien umieć specjalista seo wymienić mogę także obsługę FTP klienta, zaawansowane operatory wyszukiwania, kompresję grafik, przygotowanie atrybutów alt.

Ważne jest też analityczne myślenie – umiejętności analityczne będą bardzo pomocne podczas budowania strategii, weryfikacji rezultatów działań.

Przyda się także wiedza z zakresu marketingu internetowego, wiedza o mediach społecznościowych. Seo specialist powinien też znać ważne pojęcia seo. Nie mogę też pominąć umiejętności obsługi systemów cms – przede wszystkim systemu cms WordPress.

Za jakie prace odpowiada specjalista seo i czy są to trudne zadania?

Moim zdaniem najważniejsze zadania w agencji seo to:

 • przeprowadzenie kompleksowego audytu seo
 • budowanie strategii pozycjonowania stron i sklepów internetowych
 • analiza konkurencji ze środowiska internetowego
 • wyszukiwanie nisz tematycznych w danej branży
 • działania związane z techniczną optymalizacją stron
 • słowa kluczowe – ich dobór i analiza
 • prace z zakresu optymalizacji stron www – metadane, adresy url, certyfikat ssl
 • prace techniczne – robots.txt, htaccess, Sitemap.xml, Alt tagi, przekierowania, błędy 404
 • prace z obszaru link buildingu
 • prace nad strukturą strony www, tak by była intuicyjna w obsłudze
 • prace, dzięki którym strona będzie bezawaryjnie wyświetlać się na urządzeniach mobilnych
 • optymalizacja prędkości ładowania strony www bądź sklepu e-commerce
 • analiza postępów związanych z przeprowadzonymi działaniami.

Aby strona internetowa zyskała widoczność w wynikach wyszukiwania Google, konieczne jest przeprowadzanie wielu działań. Osoba odpowiedzialna za pozycjonowanie stron www powinna więc mieć wiedzę z różnych dziedzin – zarówno zakresu informatyki, content marketingu, jak i wyszukiwania słów kluczowych, programowania.

Czy trudno zostać pozycjonerem? Czy trudno jest utrzymać się na wspomnianym stanowisku?

Na tę chwilę nie ma specjalistycznych studiów kierunkowych, które przygotowywały do pracy na stanowisku specjalisty seo. Moim zdaniem wiele zależy od naszego zaangażowania, pracy, jaką włożymy w poszerzanie wiedzy, rozwijanie umiejętności.

Ale jak szkolić się w zakresie pozycjonowania?

Ja zaczynałem od materiałów dostępnych w internecie, przeglądałem fora internetowe, czytałem poradniki, e-booki, słuchałem podcastów i webinarów.
Umiejętności praktyczne z zakresu pozycjonowania stron www i sklepów e-commerce to przede wszystkim praktyki i staże. Po odbytym stażu otrzymałem propozycję pracy jako młodszy seo. To był etap, w którym poszerzałem i systematyzowałem podstawową wiedzę na temat widoczności strony www w wynikach wyszukiwania, na temat pozycjonowania. Zobaczyłem, jak wygląda praca w seo, poznałem istotne narzędzia.

Oprócz pracy w agencji seo, przez cały czas zgłębiałem wiedzę we własnym zakresie. Dużo czytałem, uczestniczyłem w szkoleniach.

Ile zarabia pozycjoner stron www?

To jedno z częściej zadawanych pytań. Na wysokość pensji specjalisty seo wpływa kilka czynników, przedział jest bardzo szeroki, wynosi od około 3000 zł do nawet 10 000 zł.

Na wysokość zarobków wpływają oczywiście wiedza i doświadczenie seowca, jego zaangażowanie, chęć zwiększania wiedzy i rozwijania umiejętności. Wpływ na zarobki ma także miasto, a także prestiż agencji.

Właściciel agencji, oprócz podstawowej pensji, może też zdecydować premię dla swoich pracowników.

Czy w agencji e-marketingowej jest trudna?

Czy praca pozycjonera jest trudna. Moim zdaniem i tak i nie. Na specjalistę seo czeka w codziennej pracy wiele fajnych, przyjemnych zadań, jak i trudnych wyzwań.

Marzysz o pracy w agencji marketingowej? Szukaj ofert na agregatorze Jooble.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
1stplace

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza