Spis treści

Obiekcje – jak je zbijać i prowadzić skuteczne rozmowy sprzedażowe?

Zmierzenie się z obiekcjami klienta można porównać do wspinaczki – to trudne, ale i ekscytujące wyzwanie, które daje ogromną satysfakcję. Obiekcje nie są końcem drogi, ale raczej wskazówkami, dzięki którym można rozwiać wątpliwości klienta, skupić na odpowiednim punkcie oferty. Skuteczne adresowanie i rozwiązywanie obiekcji nie tylko otwiera przed sprzedawcą drzwi do nowych transakcji, ale również buduje fundament długotrwałych relacji z klientami. Jak więc przekuć obiekcje w sukcesy i wykorzystać je do wzmacniania swojej pozycji na rynku?

Obiekcje – co to?

Obiekcja to wyrażona przez klienta wątpliwość dotycząca produktu lub usługi. Jest to naturalna część procesu decyzyjnego, w której klient szuka potwierdzenia wartości oferty, dopasowania produktu do swoich potrzeb, szansy na  rozwiązanie ewentualnych problemów. Obiekcje nie powinny być postrzegane negatywnie; są one sygnałem, że klient jest zaangażowany w proces zakupowy i potrzebuje dodatkowych informacji, aby podjąć decyzję.

Rodzaje obiekcji

W procesie sprzedaży możemy spotkać się z różnymi rodzajami obiekcji. Oto niektóre z nich.

 • Obiekcje cenowe: Klient uważa, że produkt jest za drogi lub nie widzi uzasadnienia dla ceny.
 • Obiekcje jakościowe: Wątpliwości dotyczące jakości, trwałości lub efektywności produktu.
 • Obiekcje dotyczące czasu: Klient nie jest przekonany co do momentu zakupu, może uważać, że to nie jest odpowiedni czas na inwestycję.
 • Obiekcje związane z potrzebą: Klient nie jest przekonany, czy produkt spełni jego oczekiwania lub rozwiąże konkretny problem.

Obiekcje Klienta – co warto o nich wiedzieć?

Rozumienie obiekcji to klucz do skuteczniejszej sprzedaży i budowania lepszych relacji z klientami. Obiekcje nie są jedynie barierami, są również sygnałami, które mogą dostarczyć cennych informacji o potrzebach, preferencjach i obawach klientów. Analiza wątpliwości klientów pozwala na lepsze dostosowanie oferty i komunikacji, co przekłada się na wyższą efektywność sprzedażową.

Dlaczego klienci mają obiekcje?

 • Brak zrozumienia korzyści: Często obiekcje wynikają z niewystarczającego zrozumienia korzyści związanych z zakupem produktu lub usługi. Może to być sygnał, że wartości oferty nie zostały odpowiednio wyjaśnione lub skomunikowane w sposób, który rezonuje z potrzebami klienta.
 • Niepewność: Klienci mogą mieć obawy dotyczące ryzyka związanego z zakupem, np. strach przed zmianą dostawcy, przed niezadowoleniem z produktu czy nieuzasadnioną inwestycją.
 • Porównanie z konkurencją: Obiekcje często są skutkiem porównania oferty z produktami konkurencji. Klient może wątpić w przewagi konkurencyjne lub szukać potwierdzenia, że dokonuje najlepszego wyboru.
 • Ograniczenia budżetowe: Kwestie cenowe są częstym źródłem obiekcji i mogą sygnalizować, że klient musi uzasadnić wydatek przed sobą lub innymi decydentami w organizacji.
Obiekcje
Obiekcje: obiekcje co to, trudny klient, jak zbijać obiekcje?

Co obiekcje mówią o Twojej ofercie?

Analiza obiekcji może dostarczyć cennych wskazówek, dotyczących optymalizacji oferty i strategii sprzedaży. 

 • Potrzeba dostosowania komunikacji: Jeśli obiekcje dotyczą korzyści, warto pomyśleć o zmianie sposobu prezentacji oferty, udoskonaleniu komunikacji. 
 • Znaczenie budowania zaufania: Obiekcje wynikające z niepewności podkreślają potrzebę budowania zaufania, np.  przez zapewnienie gwarancji, prezentowanie case studies, recenzji lub rekomendacji.
 • Porównanie z konkurencją: Obiekcje porównawcze wskazują na konieczność wyraźniejszego komunikowania unikalnych wartości oferty lub przewag nad konkurencją.
 • Elastyczność cenowa i wartość: Kwestie budżetowe mogą sugerować potrzebę stworzenia elastyczniejszych opcji cenowych, zróżnicowanych pakietów lub wyraźniejszego uzasadnienia wartości oferty w stosunku do ceny.

Rozumienie i odpowiednie reagowanie na obiekcje klienta to nie tylko sposób na zwiększenie sprzedaży, ale również na dostosowanie oferty do zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów.

Obiekcje Klienta – jak je zbijać?

Skuteczne radzenie sobie z obiekcjami klienta wymaga zrozumienia, empatii i odpowiedniej techniki. Oto kilka metod, które pomogą przekształcić obiekcje w szanse na zamknięcie sprzedaży.

Techniki zbijania obiekcji

 • Aktywne słuchanie: Zanim odpowiesz na obiekcję, upewnij się, że dokładnie ją zrozumiałeś. Daj klientowi wyrazić swoje obawy, nie przerywaj mu, pokaż, że traktujesz jego wątpliwości poważnie.
 • Potwierdź i przekształć: Zamiast negować obiekcję, potwierdź jej istnienie („Rozumiem, dlaczego cena może być dla Pana/Pani ważna…”), a następnie delikatnie przekształć ją, podkreślając wartość oferty.
 • Stosuj pytania: Zamiast bezpośrednio odpierać obiekcję, zadaj pytania, które pomogą klientowi dojść do wniosku, że Twoja oferta jest rozwiązaniem jego problemu („Czy jeśli moglibyśmy rozwiązać problem X, byłby to dla Pana/Pani wystarczający powód, aby rozważyć naszą ofertę?”).
 • Użyj dowodów: Poprzyj swoje argumenty dowodami, takimi jak studium przypadku, referencje, badania rynkowe, które prezentują wartość i skuteczność oferty.
 • Oferuj alternatywy: Jeśli obiekcja dotyczy konkretnej cechy produktu lub aspektu oferty, przedstaw alternatywne rozwiązania.

Przykłady skutecznych odpowiedzi

 • Obiekcje cenowe: „Rozumiem, że cena jest ważnym czynnikiem. Czy mogę pokazać, jak nasza oferta przyczyni się do zwiększenia oszczędności w dłuższym okresie?”
 • Obiekcje dotyczące jakości: „Czy mogę podzielić się z Panem/Panią historiami klientów, którzy mieli podobne obawy oraz tym, jak nasz produkt spełnił ich oczekiwania?”
 • Obiekcje dotyczące czasu: „Wygląda na to, że timing jest kluczowy. Czy jest jakiś szczególny termin, w którym rozwiązanie tego problemu byłoby dla Pana/Pani korzystne?”
 • Obiekcje związane z potrzebą: „Czy mogę zapytać, jakie są priorytety lub problemy, które chciałby/chciałaby Pan/Pani rozwiązać? Pomoże to nam znaleźć odpowiednie rozwiązanie.”

FAQ

Jak wygląda schemat obsługi klienta?

Schemat obsługi klienta zazwyczaj obejmuje kilka kluczowych etapów: rozpoznanie potrzeb, prezentację oferty, adresowanie obiekcji, negocjacje oraz zamknięcie sprzedaży. Ważne jest, aby na każdym etapie skupić się na budowaniu relacji, aktywnym słuchaniu i dostosowywaniu komunikacji do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta.

Skryptu rozmowy sprzedażowej wzór – czy istnieje?

Tak, jednak skrypt rozmowy sprzedażowej powinien być elastyczny i dostosowany do specyfiki produktu, branży oraz profilu klienta. Wzór skryptu może zawierać wstępne przywitanie, pytania kwalifikacyjne, prezentację korzyści, adresowanie potencjalnych obiekcji, zachętę do działania. Kluczem jest zachowanie naturalności i możliwość dostosowania skryptu do bieżącej interakcji.

Trudny klient scenki – jak radzić sobie z trudnym rozmówcą?

W przypadku trudnych klientów, kluczowe jest zachowanie spokoju, empatii oraz profesjonalizmu. Możesz użyć techniki „czuć, rozumieć, pokazać” (feel, felt, found): „Rozumiem, jak się Pan/Pani czuje, inni klienci mieli podobne obawy, ale…”. Ważne jest, aby słuchać bez przerywania, potwierdzać odczuwane przez klienta emocje i dążyć do znalezienia odpowiedniego rozwiązania.

Argument nie do zbicia – jak sobie poradzić?

Kiedy spotkasz się z argumentem nie do zbicia, ważne jest, aby nie zaprzeczać bezpośrednio, lecz zaoferować dodatkowy kontekst lub perspektywę, która może zmienić percepcję klienta. Możesz również przekierować rozmowę na obszary, w których Twoja oferta jest silniejsza, lub na korzyści, które mogą przeważyć nad przedstawionym argumentem.

Czy obiekcje zawsze można zbić?

Nie zawsze możliwe jest całkowite zbijanie obiekcji, ale każdą obiekcję można traktować jako okazję do dalszej dyskusji, lepszego zrozumienia potrzeb klienta. Ważne jest, aby podchodzić do obiekcji jak do punktu wyjścia do dalszej rozmowy, a nie jak do końca dialogu. Nawet jeśli nie uda się przekonać klienta od razu, profesjonalne i empatyczne podejście może zbudować podstawę do przyszłej współpracy.

Podsumowanie

Umiejętność radzenia sobie z obiekcjami jest niezbędna w procesie sprzedaży, ponieważ pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb klienta i budowanie trwałej relacji. Praktykowanie wymienionych technik i stosowanie ich w odpowiednich sytuacjach może znacząco zwiększyć szanse na sukces. Pamiętaj, że każda obiekcja to szansa na optymalizację oferty i dopasowanie jej do oczekiwań klienta. Powodzenia!

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza