Spis treści

Strategia SEO dla małych firm w 5 krokach

Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach to rozwiązanie reklamowe dedykowane zarówno mniejszym firmom, średniej wielkości organizacjom oraz korporacjom zatrudniającym powyżej 50 osób. W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na strategii SEO dla małych firm – z budżetem nieprzekraczającym kilku tysięcy złotych netto miesięcznie. Chcesz dowiedzieć się więcej? W takim razie przeczytaj ten artykuł!

Czym jest strategia SEO?

Strategia SEO to zbiór działań optymalizacyjnych mających na celu poprawę widoczności Twojej strony w sektorze wyszukiwarek. Dotyczy to zarówno lidera rynkowego – Google, posiadającego obecnie 92.61% udziałów, jak i pozostałych wyszukiwarek:
● Bing (2.79%),
● YANDEX (1.65%),
● Yahoo! (1.1%),
● DuckDuckGo (0.52%),
● Baidu (0.44%).
Poprzez implementację starannie opracowanej strategii pozycjonerskiej uzyskasz ruch na swojej stronie pochodzący z każdej wyszukiwarki. Kwestia odpowiedniego podejścia w połączeniu z systematycznymi i przemyślanymi działaniami optymalizacyjnymi.

Pozycjonowanie, seo, seo dla małych firm
Pozycjonowanie strony www – strategia SEO dla małych firm

Jaka strategia SEO dla małych firm? – 5 prostych kroków

Na początku zacznij od przeprowadzenia kompleksowego audytu SEO swojej strony, aby zweryfikować jej wady i zalety. Możesz zlecić to także agencji marketingowej – analiza będzie wtedy dokładniejsza. Specjaliści również wskażą niezbędne elementy do poprawy, udzielając dodatkowo praktycznych wskazówek.
Przechodząc jednak do konkretów – jak powinna wyglądać strategia SEO dla małej firmy? Warto oprzeć ją o m.in.:
● optymalizację treści w witrynie,
● dostosowanie strony do standardów technicznego SEO,
● wdrożenie odpowiednich działań link buildingowych,
● rozwój content marketingu,
● podjęcie działań związanych z lokalnym SEO.

Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Krok 1 – optymalizacja treści w witrynie

Optymalizacja treści w witrynie powinna zostać przeprowadzona przez osobę z doświadczeniem w copywritingu oraz SEO. W pierwszej kolejności należy wybrać frazy kluczowe, które są istotne pod kątem pozycjonerskim i sprzedażowym. Następnie rekomendujemy:
● stworzyć wysokiej jakości treści – na stronę główną oraz wszystkie podkategorie (z uwzględnieniem ogólnych fraz kluczowych oraz ewentualnie long tail SEO);
● dodać grafiki oraz screenshoty do utworzonego contentu – w celu zwiększenia użyteczności serwisu;
● wdrożyć wypunktowania oraz tabelki – dzięki temu treści będą bardziej przejrzyste.
● poprawić merytorykę już istniejących tekstów – w celu zagwarantowania odbiorcom jak najbardziej użytecznego contentu;
● wdrożyć odpowiednią strukturę nagłówków – najistotniejsze z punktu widzenia SEO są nagłówki rzędu pierwszego (H1), drugiego (H2) i trzeciego (H3) z odpowiednimi słowami kluczowymi;
● zoptymalizować meta tagi – zarówno meta title (tytuł strony), jak i meta description (opis strony).
Optymalizując treści w witrynie zadbaj również o wzmocnienie linkowania wewnętrznego. Dzięki temu użytkownicy będą mogli sprawnie poruszać się po witrynie, a roboty Google szybciej zaindeksują konkretne podstrony.
Przydatne narzędzia do optymalizacji treści:
● Surfer SEO lub Contadu – tworzenie zoptymalizowanych treści.
● Senuto lub Ubersuggest – dobór słow kluczowych oraz weryfikacja widoczności.

Krok 2 – dostosowanie strony do wytycznych technicznego SEO

Na tym etapie przydatna będzie wiedza z zakresu tworzenia stron WWW oraz projektowania pod kątem UX. Obecnie liczy się przede wszystkim wydajność, interaktywność oraz responsywność serwisów WWW. Decydując się na optymalizację technicznego SEO, zadbaj o m.in.:
● wdrożenie szyfrowania HTTPS – wdrożenie certyfikatu SSL (tzw. zielonej kłódki w lewym rogu paska wyszukiwań) pozwoli zabezpieczyć stronę przed cyberatakami oraz dane użytkowników przed „wyciekiem”;
● dostosowanie witryny zgodnie z zasadami mobile first – ponad 59% ruchu na stronach internetowych pochodzi z urządzeń mobilnych (dlatego zadbaj o responsywność serwisu zgodnie z najnowszymi standardami SXO);
● przyspieszenie witryny – poprzez minimalizację skryptów Java, kompresję obrazków (np. za pomocą TinyJPG) oraz konsolidację kodu źródłowego HTML i CSS.
Rekomendujemy również zadbać o poprawę interaktywności strony oraz jej stabilności wizualnej. W tym celu należy poprawnie zoptymalizować kluczowe wskaźniki Core Web Vitals – czyli LCP (ang. Largest Contentful Paint), FID (ang. First Input Delay) oraz CLS (ang. Cumulative Layout Shift).

LCP – Largest Contentful Paint

Oznacza czas potrzebny na wyświetlenie największego bloku zawartości w serwisie. Aby poprawić LCP, należy:
● zoptymalizować rozmiary obrazów,
● zminimalizować wykorzystywane zewnętrzne skrypty,
● skompresowanie pliki CSS i JavaScript,
● wdrożyć techniki buforowania przeglądarki (browser caching).

FID – First Input Delay

Oznacza opóźnienie pierwszego interaktywnego działania użytkownika na stronie (np. kliknięcie linku lub przycisku CTA). Aby zoptymalizować FID, należy skrócić czas reakcji strony na interakcje użytkownika. Można to osiągnąć poprzez:
● minimalizację blokujących zasobów,
● zastosowanie asynchronicznego ładowania skryptów,
● eliminację zbędnych zadań JavaScript,
● optymalizację przetwarzania wątków (thread) przeglądarki.

CLS – Cumulative Layout Shift

Oznacza niezamierzone zmiany układu strony podczas jej ładowania (szczególnie w pierwszych sekundach). Aby zoptymalizować CLS:
● zdefiniuj wymiary obrazów,
● zarezerwuj miejsce dla dynamicznych treści,
● unikaj implementacji treści nad istniejącymi elementami (w tym reklam).
Przydatne narzędzia do optymalizacji technicznej strony:
● Google PageSpeed Insights – analizuje szybkość ładowania strony zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach. Daje wskazówki dotyczące optymalizacji i sugeruje poprawki, które można wprowadzić, aby zwiększyć wydajność strony.
● GTmetrix – narzędzie do analizy wydajności strony, które sprawdza czas ładowania serwisu, optymalizację obrazów, zastosowanie pamięci podręcznej przeglądarki i wiele innych czynników. Udostępnia raporty z sugestiami optymalizacyjnymi, które pomagają zoptymalizować stronę.
● SEMrush – oferuje analizę konkurencyjną, badanie słów kluczowych, sprawdzanie rankingu, audyt techniczny strony i wiele innych. Pomaga w optymalizacji zarówno treści, jak i elementów technicznych.

Krok 3 – wdrożenie odpowiednich działań link buildingowych

Nowoczesny link building opiera się przede wszystkim o pozyskiwanie wyłącznie wartościowych odnośników z renomowanych, wiarygodnych źródeł.
Wskazówki dot. link buildingu – strategia SEO w praktyce:
● Twórz wartościowe treści, które przyciągną uwagę użytkowników oraz innych witryn i zachęcą do udostępnienia contentu dostępnego na Twojej stronie.
● Korzystaj z potencjału wpisów gościnnych – nawiązuj regularne współprace z pokrewnymi serwisami branżowymi.
● Poszukaj możliwości linkowania z lokalnych serwisów, katalogów firm oraz branżowych portali internetowych. To pomoże wzmocnić Twoją obecność w lokalnym kontekście i zwiększyć wartość profilu linków.
● Rozpocznij współpracę z partnerami biznesowymi, którzy mogą udostępnić link do Twojej strony w zamian za dostarczenie wartościowej treści (np. w formie wywiadu eksperckiego).
● Bądź aktywny w branżowych społecznościach online. Przyłącz się do grup dyskusyjnych lub społeczności online związanych z Twoją branżą. Dziel się wiedzą i doświadczeniem, a także udzielaj odpowiedzi na pytania innych użytkowników.
● Współpracuj z influencerami i blogerami. Zidentyfikuj wpływowych influencerów i blogerów w Twojej branży i nawiąż z nimi współpracę. Mogą oni napisać recenzję Twojego produktu, opublikować artykuł sponsorowany lub udostępnić link do Twojej strony na swoim blogu czy też w mediach społecznościowych.
Warto również monitorować konkurencję. Przeanalizuj profile linków swoich konkurentów i zidentyfikuj witryny, które do nich linkują. Następnie spróbuj zdobyć odnośniki z tych samych lub podobnych serwisów. Pomocne w tym przypadku będzie Majestic SEO. Aby zweryfikować linki konkurencji, powinieneś:
● Wybrać narzędzie „Site Explorer” w menu głównym na stronie Majestic SEO.
● Wpisać adres URL konkurencyjnej witryny, którą chcesz zbadać.
● Zdecydować się na odpowiednią opcję, na przykład „Backlinks” lub „Referring domains”, aby uzyskać informacje o linkach prowadzących do konkurencji.
● Moz Link Explorer – dostarcza informacji na temat linków zwrotnych, zarówno dla Twojej strony, jak i konkurentów. Możesz użyć go do identyfikacji wartościowych stron w celu poprawy profilu linków, sprawdzenia jakości odnośników oraz oceny potencjału linkowania.
● BuzzStream – narzędzie do zarządzania kampaniami link buildingowymi. Umożliwia śledzenie postępów, zarządzanie kontaktami, wysyłanie personalizowanych wiadomości e-mail i zarządzanie harmonogramem działań. Pomaga w organizacji procesu link buildingu i utrzymaniu relacji z potencjalnymi partnerami.

Krok 4 – rozwój content marketingu

Content marketing może obejmować m.in.:
● tworzenie wpisów blogowych,
● przygotowywanie e-booków i poradników,
● nagrywanie wideo,
● tworzenie treści na social media,
● nagrywanie podcastów.
Strategia SEO dla małych firm powinna w pierwszej kolejności uwzględnić tworzenie wpisów blogowych. Na ich podstawie można w późniejszym czasie tworzyć e-mail marketing, e-booki, wideo, treści na social media oraz podcasty.
Jeżeli prawidłowo dobierzesz frazy kluczowe long tail SEO (powyżej 3-4 wyrazów), skutecznie rozwiniesz swojego bloga i zwiększysz konwersję nawet o 3-5%. Uzyskując dodatkowy ruch blogowy, pozyskasz więcej zdecydowanych klientów – ze względu na precyzyjność doboru fraz long tail SEO. Poskutkuje to również nowymi opcjami monetyzacji, np. za pomocą:
● marketingu afiliacyjnego,
● współprac partnerskich z firmami,
● reklam Google AdSense,
● płatnych newsletterów,
● usług doradczych i konsultingowych.
Przydatne narzędzia do usprawnienia działań content marketingowych:
● Google Analytics – pozwala na śledzenie ruchu w obrębie witryny, analizę zachowań użytkowników oraz weryfikację źródeł konwersji (w opcji „Zdarzenia” lub „Cele”).
● Canva – narzędzie przydatne do tworzenia wizualnie atrakcyjnych treści. Canva oferuje wiele gotowych szablonów i elementów, które można dostosować do własnych potrzeb.
● CoSchedule Headline Analyzer – narzędzie oceniające skuteczność nagłówków. Pozwala wprowadzić propozycje nagłówków i analizuje ich jakość.

Krok 5 – podjęcie działań związanych z lokalnym SEO

Lokalne SEO wiąże się przede wszystkim z doborem słów kluczowych pod konkretne miasta, w których działasz. Należy jednak pamiętać, że pozycjonowanie w obrębie konkretnej miejscowości, gminy lub powiatu warto oprzeć dodatkowo o wizytówkę Google Moja Firma. Aby ją stworzyć:
1. Zaloguj się na swoje konto Google lub utwórz nowe konto, jeśli jeszcze go nie masz.
2. Przejdź na stronę Google Moja Firma (https://www.google.com/intl/pl_pl/business/).
3. Kliknij przycisk „Zacznij teraz” lub „Dodaj swoją firmę do Google”.
4. Wprowadź nazwę przedsiębiorstwa. Upewnij się, że podajesz dokładne i spójne informacje, które będą wykorzystywane w Twojej wizytówce (może to być skrótowa nazwa).
5. Wybierz kategorię swojej firmy. To pomoże Google w lepszym dopasowaniu Twojej wizytówki do odpowiednich zapytań wyszukiwania.
6. Podaj dokładny adres siedziby, pod którym działasz fizycznie. Możesz wybrać opcję „Zaznacz na mapie”, aby precyzyjnie określić lokalizację.
7. Dodaj informacje kontaktowe, takie jak numer telefonu i adres e-mail.
8. Wprowadź adres swojej strony internetowej, jeśli posiadasz.
9. Potwierdź informacje o swojej firmie. W tym celu Google wyśle Ci list z kodem weryfikacyjnym.
10. Po potwierdzeniu wizytówki możesz dodać dodatkowe informacje (np. godziny otwarcia, opis firmy, zdjęcia, oceny i opinie).
Prawidłowo zoptymalizowana wizytówka wygląda w ten sposób:


Dzięki aktywnemu profilowi Google Moja Firma będziesz widoczny zarówno w tekstowych wynikach wyszukiwania, ale również lokalnych katalogach oraz tzw. lokalnym 3-packu.

Strategia SEO dla małych firm – podsumowanie

Pozycjonowanie stron w Internecie wymaga strategicznego podejścia oraz doświadczenia w optymalizacji SEO, a także projektowaniu pod kątem doświadczeń użytkowników. Biorąc natomiast pod uwagę obecne standardy, szanse na sukces w sieci mają wszystkie firmy – również te mniejsze. Jeżeli potrzebujesz indywidualnej strategii SEO, doprecyzowanej zgodnie z Twoimi oczekiwaniami oraz trendami branży, w której działasz – napisz do nas wiadomość lub zadzwoń. Chętnie udzielimy merytorycznych porad i nawiążemy współpracę owocującą większymi zyskami Twojego przedsiębiorstwa. W razie pytań, pozostajemy dyspozycyjni.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi: Strategia SEO dla małych firm

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat strategii SEO dla małych firm.

1. Jak długo trwa realizacja strategii SEO dla małej firmy?

Realizacja strategii SEO dla małej firmy wiąże się najczęściej z konsekwentną pracą nad stroną – w zakresie 6-12 miesięcy. Po tym czasie odnotujesz regularny wzrost liczby klientów na stronie internetowej oraz maksymalizację zysków. Wiele natomiast zależy od branży, w której działasz oraz specyfiki pozycjonowanych fraz.

2. Ile kosztuje stworzenie indywidualnej strategii SEO dla małej firmy?

W 1stplace.pl za stworzenie indywidualnej strategii SEO nie zapłacisz nic. Wystarczy, że podejmiesz z nami współpracę w zakresie pozycjonowania. Aby uzyskać kompleksową wycenę za optymalizację SEO, napisz do nas maila lub zadzwoń. W razie pytań pozostajemy dyspozycyjni mailowo lub telefonicznie!

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza