Roboty wyszukiwarki – to właśnie one sprawiają, że ekosystem Google działa sprawnie i wyświetla trafne wyniki. Dzięki botom, odpowiedź na Twoje zapytanie pojawia się w ułamku sekundy – i nie ma tutaj znaczenia, czy szukasz grafik, produktu, informacji, czy wideo. A czym dokładnie są roboty Google i jakie funkcje pełnią poszczególne z nich? O tym poniżej.
Robot wyszukiwarki – co to?
Robot wyszukiwarki (bot, Googlebot, crawler, pająk) to specjalistyczne, wykorzystywane przez Google oprogramowanie. Zadaniem robotów jest odnajdywanie, skanowanie, renderowanie, indeksowanie witryn internetowych. Roboty wyszukiwarki gromadzą informacje na temat zawartości strony www: struktury, treści, linków i innych elementów, odpowiadają także za wyświetlenie witryn w kolejności od najbardziej przydatnych dla użytkownika.
Robot wyszukiwarki Google
Część robotów Google działała automatycznie, doskonałym przykładem są tutaj:
- skanowanie sieci,
- aktualizacja bazy danych o nowe strony www i sklepy e-commerce,
- zapis w indeksie zmian, które pojawiły się w obrębie różnych witryn.
Roboty Google działają także na żądanie, gdy użytkownik wpisuje w okno wyszukiwarki zapytanie, w ułamku sekundy dostarczają odpowiedzi.
Jakie roboty Google wyróżniamy?
Googleboty
Najważniejsze roboty wyszukiwarki to Googleboty – odpowiadają one za indeksację stron www i sklepów e-commerce. Wyróżniamy Google boty indeksujące wersje mobilne oraz boty indeksujące wersje desktopowe.
Google Image bot
Googlebot Image bot przeszukuje i indeksuje obrazy. Bot działa podobnie do opisanego powyżej Googlebota, ale skupia się na analizie plików graficznych – ich tagów, opisów i dopasowania do tematyki strony. To właśnie ten robot sprawia, że w Google Grafika wyświetlane są różnego typu obrazy.
Googlebot Video
Google Video to robot zajmujący się poszukiwaniem i indeksowaniem treści wideo. Ów bot analizuje tytuły, opisy, tagi wideo oraz zawartość stron www, na których znajdują się filmy. Google Video bot sprawia, że użytkownicy szukający plików wideo uzyskują odpowiednie wyniki.
Google News bot
Google News bot przegląda treści publikowane przez serwisy informacyjne, indeksuje taki content i wyświetla go w Google News. Wszystko to sprawia, że użytkownicy mają dostęp do aktualnych informacji z interesujących ich obszarów.
Google Store bot
Google Store bot to robot przeszukujący sklepy e-commerce. Bot indeksuje produkty, ich opisy, ceny, dostępność. Dzięki temu Google shopping, czyli karta Zakupy, zawiera aktualne oferty, a użytkownicy mogą sprawnie znaleźć najlepsze produkty online.
GoogleOther bot
GoogleOther bot to nic innego, jak kategoria obejmująca boty, które nie pasują do przedstawionych powyżej. GoogleOther to między innymi roboty testowe, eksperymentalne lub te, które mają bardziej specyficzne i niszowe zadania w ekosystemie Google.
Boty specjalne
Wyróżniamy także boty specjalne, które pełnią ważną rolę w przypadku stron www korzystających z określonych usług. Wśród specjalnych robotów wyszukiwarki znajdują się:
APIs-Google
APIs-Google to robot, który przeszukuje i indeksuje strony internetowe korzystające z interfejsów API (Application Programming Interface). Zadaniem robota jest analizowanie sposobu, w jaki strony internetowe wykorzystują różne usługi API, monitorowanie ich wydajności i zgodności z wytycznymi Google.
AdsBot
AdsBot to rodzina robotów Google zaprojektowanych do przeszukiwania stron internetowych korzystających z reklam Google Ads. Wyróżniamy różne warianty AdsBota, są to:
- AdsBot-Google: Sprawdza strony docelowe, weryfikuje czy są zgodne z zasadami reklam Google i zapewniają dobre doświadczenie użytkownikom.
- AdsBot-Mobile: Przeszukuje mobilne wersje stron docelowych reklam, oceniając ich optymalizację pod kątem urządzeń mobilnych.
- AdsBot-Mobile-Web: Skupia się na mobilnych stronach internetowych, oceniaj ich jakość i wydajność dla użytkowników mobilnych.
AdSense
AdSense bot, znany również jako Mediapartners-Google, to robot przeszukujący strony internetowe, które korzystają z Google AdSense . Głównym zadaniem bota jest analiza stron www i dopasowanie do nich odpowiednich reklam.
Co możesz zrobić, by boty Gogle odwiedzały Twoją witrynę?
- Utwórz i zaktualizuj plik sitemap.xml
- Dodaj witrynę do Google Search Console
- Twórz wartościowe i unikalne treści
- Optymalizuj strukturę URL
- Popraw szybkość ładowania strony
- Wykorzystaj dane strukturalne
- Zadbaj o responsywność strony
- Twórz linki wewnętrzne
- Zadbaj o bezpieczeństwo strony (HTTPS)
- Monitoruj i naprawiaj błędy indeksowania
- Postaw na bezpieczny zaufany hosting.
Podsumowanie
Googlebot i inne roboty Google, takie jak Googlebot Image, Google Video, Google News, Google Store Bot, GoogleOther to wykorzystywane przez Giganta narzędzia, które umożliwiają przeszukiwanie i indeksowanie zasobów internetu. Googlebot, główny robot wyszukiwarki, skanuje strony internetowe, analizuje ich zawartość i dodaje je do indeksu. Googlebot Image i Google Video, koncentrują się na obrazach i treściach wideo, podczas gdy Google News Bot przeszukuje serwisy informacyjne, a Google Store Bot indeksuje produkty ze sklepów internetowych. GoogleOther obejmuje inne, mające specyficzne zadania roboty.