Ahrefs backlink checker

Spis treści

Ahrefs backlink checker, czyli kontroler linków – czym jest, jak z niego korzystać?

Narzędzia SEO usprawniają i ułatwiają proces pozycjonowania stron www i sklepów e-commerce. Jednym z popularniejszych rozwiązań z tego zakresu jest tytułowy Ahrefs. Narzędzie jest dużym wsparciem w procesie zwiększania widoczności witryny, ułatwia znalezienie fraz kluczowych, sprawdzenie widoczności konkurencyjnych stron www, weryfikację ruchu. Ahrefs to także kopalnia wiedzy na temat backlinków. Jak działa backlink checker Ahrefsa? Jakich dokładnie informacji dostarcza?  

Czym jest Ahrefs?

Zanim omówię, czym jest funkcja backlink checker, pokrótce przypomnę, czym jest sam Ahrefs. Jest to specjalistyczne narzędzie, które dostarcza wielu informacji na temat stron www i sklepów e-commerce. Narzędzie ma wiele bardzo przydatnych funkcji, są to:

  • Site Explorer – dostarcza szczegółowych informacji na temat kondycji witryny: wysokości ruchu, linków zwrotnych, fraz kluczowych zajmujących topowe pozycje w sieci. To jedna z moich ulubionych funkcji.
  • Keywords Explorer – to opcja, z której sama bardzo często korzystam. Dzięki Keywords Explorer mogę łatwo sprawdzić liczbę wyszukiwań wybranej frazy kluczowej, uzyskać informacje na temat frazy głównej i fraz powiązanych. 
  • Site Audit – to rozwiązanie, z którego korzysta wielu pozycjonerów i właścicieli stron www. Site Audit umożliwia przeprowadzenie szczegółowego audytu technicznego strony internetowej.
  • Rank Tracker – to funkcja, dzięki której właściciele stron internetowych mogą zweryfikować pozycje witryny, porównać wyniki do konkurencyjnych firm.
  • Content Explorer – Content Explorer to sposób na sprawne znalezienie najlepszego contentu na interesujący Cię temat. 
  • Web Explorer – funkcja dostępna w planach Advanced i wyższych, pozwalająca na wyszukanie informacji na temat marki, produktu, konkurencji.
  • Competitive Analysis – umożliwia przeprowadzenie szczegółowej analizy działań konkurencji.

Ahrefs stanowi ważny element w arsenale agencji e-marketingowych, specjalistów ds. pozycjonowania, specjalistów ds. link buildingu, content kreatorów. Sama, jako copywriterka i content managerka korzystam z Ahrefsa codziennie – głównie wtedy, gdy szukam inspiracji lub przygotowuję strukturę artykułu, opisu produktu lub usługi.

Ahrefs backlink checker – co to?

Ahrefs backlink checker, po polsku kontroler linków zwrotnych, to narzędzie, które  pozwala na łatwą i sprawną weryfikację rodzaju i liczby linków oraz domen linkujących do dowolnej witryny. Ów chceker jest bardzo dobrym źródłem wiedzy na temat link biuldingu stron www. 

Jakie informacje możesz uzyskać za pomocą narzędzia? 

  • Całkowita liczba linków kierujących na wybraną stronę www lub do wybranego sklepu e-commerce. Możesz zweryfikować zarówno własną witrynę, jak i witrynę konkurencji. 
  • Liczba domen linkujących, czyli liczba stron, zawierających link kierujący na wybraną przez Ciebie stronę www. 
link checker
link checker – liczba linków zewnętrznych

W menu po lewej stronie znajduje się jeszcze kilka opcji. Z doświadczenia – jak i od działu technicznego wiem, że warto z nich korzystać. 

 

back links checker Ahrefs

 

Linki zwrotne

To sekcja, która zawiera wiele cennych informacji na temat profilu linków Twojej witryny. Zweryfikujesz tutaj:

  • Domeny odsyłające: to konkretne podstrony, na których znajduje się link kierujący na wybraną stronę www. 
  • Domain Rating (DR): to moc linków danej witryny, porównana do innych, znajdujących się w bazie odnośników. DR oceniany jest w skali 1-100. 
  • Ruch domeny linkującej: to wysokość ruchu, jaki generuje witryna. 
  • Linkowane domeny dofollow: w tej kolumnie znajdują się informacje dotyczące liczby stron www, do których linkuje witryna odsyłająca. Pod uwagę brane są wyłącznie linki dofollow.
  • ZW: to liczba linków zewnętrznych danej witryny. 
  • KW: to liczba słów kluczowych, na które witryna odsyłająca wyświetla się w top 100 wyników wyszukiwania.

Ahrefs backlink checker pozwala także na weryfikację takich czynników, jak: 

  • Uszkodzone linki zwrotne

W tej sekcji możesz znaleźć informacje na temat uszkodzonych linków zwrotnych, np. błędów 404. Taka wiedza umożliwi Ci rozpoczęcie odpowiednich działań optymalizacyjnych. 

  • Odsyłające domeny 

Zyskujesz tutaj informacje na temat źródła oraz liczby linków. W tej sekcji znajdują się również takie informacje, jak: DR, ruch czy słowa kluczowe. Dodatkowo nowe odnośniki oznaczone są etykietą Nowe

  • Anchory 

To sekcja, która pozwoli Ci sprawdzić teksty anchorów, które kierują ze źródeł zewnętrznych na Twoją witrynę. 

  • Linking authors

To kolejna opcji, która zawiera informacje o autorach linkujących na daną stronę. 

Muszę także dodać, że widoczne w Ahrefsie linki oznaczone są etykietami:

  • nofollow: czyli odnośniki niemające mocy SEO, 
  • dofolow: linki, które mają pozytywny wpływ na pozycjonowanie witryny, 
  • content: linki umieszczone w treści strony, 
  • image: linki graficzne. 

Takie etykiety sprawiają, że od razu wiadomo, jaki charakter ma dany odnośnik – i można to wykorzystać. Znów przykład z autopsji. Gdy zweryfikuję, że na stronę 1stplace.pl prowadzi link nofollow, a kieruje on z wartościowego źródła, kontaktuje się z odpowiednimi osobami i pytam, czy jest możliwość zamiany odnośnika na dofollow. Czasem pytam również o możliwość współpracy z zakresu link buildingu. 

Weryfikacja backlinków – dlaczego to takie ważne? 

Dlaczego weryfikacja linków jest taka ważna? W dzisiejszych czasach priorytetem jest jakość, nie liczba. Odnośniki powinny pochodzić ze źródeł mających autorytet i nawiązujących pod kątem tematyki do Twojej strony www. Wybierając źródło, z którego będziesz chciał pozyskać link, sprawdź: 

  • Jaki DR ma dana strona? Im wyższy, tym oczywiście lepiej. 
  • Jak wysoki ruch generuje witryna? Wysoki ruch generowany przez witrynę linkującą, zwiększa szanse na to, że więcej użytkowników przeklika się z jej poziomu na Twoją stronę. 
  • Do jak wielu domen linkuje wybrana przez Ciebie strona? Duża liczba linków wychodzących i niewielka przychodzących nie jest dobrym znakiem. 
  • Na jakie słowa kluczowe wyświetla się dana strona www? Czy mogą na nią trafić Twoi potencjalni klienci? 

Jako content managerka często odpowiedzialna jestem za współpracę z różnymi firmami np. w zakresie wymiany artykułów, blogowania gościnnego itp. Wyszukanie wartościowych witryn, które będą pod kątem tematycznym pasowały do naszej agencji, nie jest prostym zadaniem – Ahrefs jest tutaj bardzo dużym wsparciem. 

Ahrefs backlink checker – dlaczego jeszcze warto korzystać? 

  • Za pomocą Ahrefsa możesz zweryfikować działania konkurencji, sprawdzić, jakie odnośniki pozyskują inne firmy z branży. Taki research będzie doskonałym źródłem inspiracji, pozwoli Ci znaleźć wartościowe źródła, które linkują na konkurencyjne strony, ale do Twojej strony niestety nie. 
  • Dzięki dostępnym w narzędziu danym, sprawdzisz kondycję profilu linków swojej witryny i będziesz mógł wprowadzić odpowiednie zmiany w strategii. 
  • Mocny profil linków zwiększy wiarygodność Twojej strony, a to dobra droga do uzyskania widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania oraz do wzrostu konwersji. 

Free Ahrefs backlink checker

W sieci dostępna jest bezpłatna wersja backlink checkera. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą bezkosztowo wypróbować możliwości narzędzia. Należy jednak pamiętać, że jest to okrojona wersja, która nie dostarcza tak wielu informacji, jak pełny pakiet. 

Co musisz zrobić, aby wypróbować wersję bezpłatną?

  • Wpisz w okno wyszukiwania Free Ahrefs backlink checker,
  • kliknij link, 
  • wpisz dowolną domenę i kliknij Enter

Narzędzie w przeciągu kilku sekund dostarczy Ci dane na temat profilu linków danej firmy. 

Free Ahrefs backlink checker
Free Ahrefs backlink checker

Podsumowanie 

Podsumowując, Ahrefs backlink checker to sposób na weryfikację backlinków kierujących na dowolną stronę internetową. Narzędzie dostarcza informacji na temat domen linkujących – ruchu, jaki generują, profilu linków, fraz kluczowych. Taka wiedza to sposób, by prowadzić świadome i skuteczne działania z zakresu link buildingu. 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza