Spis treści

CPM – koszt za tysiąc wyświetleń. Twój przewodnik

Reklama w sieci jest kluczowym elementem strategii marketingowych firm na całym świecie. Różnorodność dostępnych dla reklamodawców modeli płatności sprawia, że wybór odpowiedniego rozwiązania może być trudny. W artykule przyjrzyę się jednemu z popularnych modeli – CPM, czyli Cost per Mille. Omówię wady, zalety oraz to, w jaki sposób CPM można wykorzystać w strategii marketingowej.

CPM (Cost per Mille) co to? Definicja CPM

CPM, czyli Cost per Mille, to model płatności w reklamie internetowej, który opiera się na liczbie wyświetleń danej reklamy. Mille to tysiąc, co oznacza, że reklamodawcy płacą za każde tysiąc wyświetleń swojej reklamy. CPM jest szczególnie popularny w przypadku kampanii mających na celu zbudowanie świadomości marki lub zwiększenie zasięgu, ponieważ pozwala na dotarcie do jak największej liczby odbiorców.

Jak działa CPM?

Działanie CPM polega na ustaleniu ceny za 1 000 wyświetleń reklamy. W praktyce oznacza to, że reklamodawca płaci za każde tysiąc wyświetleń swojej reklamy, niezależnie od tego, czy odbiorcy klikną link, czy nie.

Jak obliczyć cpm?

Aby obliczyć CPM, potrzebujesz dwóch informacji: całkowitego kosztu kampanii reklamowej oraz liczby wyświetleń reklamy.

Oto prosty sposób obliczenia CPM:

  • Zbierz dane na temat całkowitego kosztu kampanii reklamowej (K) oraz liczby wyświetleń reklamy (W).
  • Oblicz liczbę tysięcy wyświetleń reklamy, dzieląc liczbę wyświetleń (W) przez 1000.
  • Podziel całkowity koszt kampanii (K) przez liczbę tysięcy wyświetleń, aby uzyskać wartość CPM.
  • CPM wzór matematyczny: CPM = (K / (W / 1000))

Na przykład, jeśli planujesz wydać 20 000 zł na kampanię, która ma osiągnąć 2 000 000 wyświetleń, CPM wynosi:

CPM = (20 000 PLN / 2 000 000 wyświetleń) * 1000 = 10 PLN

W tym przypadku, zapłacisz 10 PLN za każde tysiąc wyświetleń swojej reklamy

Obliczanie CPM – jaki budżet na CPM?

Wybór odpowiedniego budżetu CPM zależy od wielu czynników, takich jak branża, cel kampanii czy kanał reklamowy. Specjaliści Google Ads w 1stplace.pl zawsze  dokładnie analizują każdy przypadek i na tej podstawie proponują optymalne rozwiązanie. Zawsze należy dokładnie przeanalizować swoją strategię i określić koszty, które przyniosą najlepsze wyniki.

CPM krok po kroku

1.Określenie celów kampanii

Przy planowaniu kampanii CPM należy określić cele. Ważne, by ustalić czy chodzi o zwiększenie świadomości marki, czy też o konwersję?

2. Wybór odpowiednich kanałów i formatów reklamowych

Następnie należy wybrać odpowiednie kanały i formaty reklamowe. Mogą to być na przykład social media czy strony internetowe.

3. Śledzenie wyników i optymalizacja kampanii

Ostatnim krokiem jest śledzenie wyników i optymalizacja kampanii. Należy stale monitorować wyniki kampanii, a w razie potrzeby przeprowadzić optymalizację. 

CPM marketing – zalety 

Skuteczność w budowaniu świadomości marki

CPM jest skutecznym narzędziem w budowaniu świadomości marki. Reklamy wyświetlane są tysiące razy, dzięki czemu grono odbiorców jest znacznie szersze niż w przypadku innych modeli rozliczeń reklamowych.

Łatwość w porównaniu efektywności różnych kampanii

W przypadku CPM łatwo jest zweryfikować efektywność różnych kampanii. Reklamodawcy mogą łatwo porównać koszt wyświetleń z innymi modelami i wybrać najbardziej korzystną opcję.

Wady CPM

Brak bezpośredniej relacji między kosztem a konwersją

Największą wadą CPM jest brak bezpośredniej relacji między kosztem a konwersją. Reklamodawcy nie mają pewności, że wyświetlenie reklamy przyniesie zamierzony efekt.

Trudność w optymalizacji kampanii pod kątem konwersji

Reklamodawcy powinni stale monitorować wyniki i optymalizować swoje kampanie. Wymaga to nakładów czasu i odpowiedniej wiedzy. 

Cost per Mille, CPM zalety, Cpm co to
CPM – Cost per Mille, najważniejsze informacje

Główne zalety i wady modelu CPM

Główną zaletą modelu CPM jest skuteczność w budowaniu świadomości marki, łatwość w porównaniu efektywności różnych kampanii oraz elastyczność w zarządzaniu budżetem reklamowym. Głównymi wadami są brak bezpośredniej relacji między kosztem a konwersją, możliwość nadużyć oraz trudność w optymalizacji kampanii pod kątem konwersji.

Inne modele płatności

Oprócz CPM, popularne są również modele płatności oparte na kliknięciach (CPC) lub określonych działaniach (CPA). Oto krótkie porównanie tych modeli:

CPC (Cost per Click)

W modelu CPC reklamodawca płaci za każde kliknięcie w reklamę, niezależnie od liczby jej wyświetleń. Ten model jest często stosowany w przypadku kampanii, które mają generować ruch na stronie internetowej lub skierować użytkowników do określonej oferty.

CPA (Cost per Action)

Model CPA polega na płaceniu za konkretne działanie użytkownika, takie jak zakup, rejestracja czy wypełnienie formularza. Ten model jest najbardziej efektywny dla kampanii o wysokiej konwersji, ponieważ reklamodawca płaci tylko za osiągnięte rezultaty.

CPM a Google Ads 

CPM (Cost Per Mille) jest jedną z opcji rozliczeniowych dostępnych w Google Ads, szczególnie dla kampanii zorientowanych na wyświetlenia, takich jak kampanie w sieci reklamowej Google Display Network (GDN) czy YouTube. W tych przypadkach reklamodawcy mogą wybrać model CPM jako alternatywę dla modelu PPC (Pay Per Click). 

Warto jednak pamiętać, że model CPM w Google Ads różni się od tradycyjnego modelu CPM stosowanego w innych platformach reklamowych. W Google Ads, CPM jest często używany w strategii „Target CPM”, gdzie reklamodawca ustawia docelowy koszt za tysiąc wyświetleń, a system automatycznie optymalizuje licytacje, aby osiągnąć ten cel.

CPM a pozycjonowanie stron www

Integracja strategii CPM (Cost Per Mille), z pozycjonowaniem stron internetowych i sklepów e-commerce może przynieść znaczące korzyści dla firm, które pragną zwiększyć swoją obecność w sieci oraz wzmocnić świadomość marki. Po latach pracy w agencji e-marketingowej wiem, że duet w postaci Google Ads i SEO ma wiele zalet.

CPM to model szczególnie użyteczny dla kampanii koncentrujących się na zwiększeniu świadomości marki (pozwala dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców). Z kolei pozycjonowanie stron internetowych ma na celu optymalizację witryny pod kątem wyszukiwarek internetowych, uzyskanie jak najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.

W praktyce, połączenie strategii CPM z pozycjonowaniem stron internetowych umożliwia firmom skoncentrowanie się na szerokim zasięgu i wzmacnianiu swojej obecności w sieci, przy jednoczesnej optymalizacji ruch organicznego i poprawie pozycji w wynikach wyszukiwania.

CPM to skuteczny model rozliczeń reklamowych, który może być wykorzystany w różnych kampaniach marketingowych. Jednakże ma swoje wady, takie jak brak bezpośredniej relacji między kosztem a konwersją. Aby skutecznie wykorzystać CPM w strategii marketingowej, należy określić cele kampanii, wybrać odpowiednie kanały i formaty reklamowe oraz stale monitorować wyniki i optymalizować kampanie.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza