Spis treści

Dopasowanie ścisłe fraz kluczowych – na czym polega? Czy warto z niego korzystać?

Rodzaje reklam, optymalizacja budżetu, rozszerzenia, bannery – na temat Google Ads słyszymy z wielu źródeł. Wciąż też pojawiają się zmiany, które sprawiają, że w naszych głowach powstaje jeszcze większy chaos. Dziś wrócimy do podstaw, zajmiemy się jedną z elementarnych kwestii w kampaniach Google Ads, a dokładnej, dopasowaniem ścisłym fraz kluczowych. Dobór i dopasowanie fraz wpływają na koszty reklam, konwersję, ROI, warto więc wiedzieć, co i jak.

Dopasowanie ścisłe ‒ co to?

Dopasowanie ścisłe (Exact Match), to jeden z typów dopasowań słów kluczowych w Google Ads. Jest najwęższym typem dopasowania, czyli powoduje wyświetlanie reklamy w stosunkowo wąskim zakresie fraz. Exact Match powoduje wyświetlanie reklamy w dopasowaniu dokładnym, czyli dokładnie na frazę wpisaną przez użytkownika lub jej bliską odmianę o tym samym znaczeniu. Innymi słowy, reklama pojawia się wyłącznie wtedy, gdy użytkownik wpisze w okno wyszukiwania konkretnie określoną frazę lub zbliżoną do niej odmianę.

Dopasowanie ścisłe powoduje, że reklama jest wyświetlana, kiedy na przykład użytkownik zastosuje liczbę mnogą lub pojedynczą, popełni błąd ortograficzny albo literówkę, zastosuje skrót (np. KPRM – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów), bądź inny szyk wyrazów, ale pozostawiając to samo znaczenie (np. rowery Poznań / Poznań rowery), wpisze wyraz pokrewny (np. rybak / rybackie), zastosuje bądź pominie wyrazy funkcyjne (np. do, dla, w).

Dopasowanie ścisłe Google Ads ‒ definicja

Dopasowanie ścisłe to jedna z opcji w kampaniach reklamowych Google Ads (dawniej Adwords). Umożliwia ona wyświetlanie reklam tylko wtedy, gdy użytkownik wpisze frazę kluczową o takim samym znaczeniu, jak fraza wybrana przez reklamodawcę.

Ustawienie dopasowania ścisłego

Aby skorzystać z dopasowania ścisłego w systemie reklamowym Google Ads, należy umieścić wybraną frazę kluczową w nawiasach kwadratowych. To proste oznaczenie informuje system, że chcemy, aby reklama była wyświetlana tylko wtedy, gdy ktoś wpisze w wyszukiwarkę  konkretną frazę kluczową lub jej bardzo bliskie warianty.

Przykład:

Jeśli chcesz skorzystać z dopasowania ścisłego dla frazy „czerwone buty sportowe”, do systemu reklamowego wprowadź ją w następujący sposób: [czerwone buty sportowe].
Używając nawiasów kwadratowych, masz pewność, że Twoja reklama osiągnie najwyższy poziom precyzji w dopasowaniu do zapytań użytkowników.

Dopasowanie ścisłe Google Ads – zalety

Przyjrzyjmy się zaletom związanym ze ścisłym dopasowaniem słów kluczowych (Exact Match).

Większa precyzja w zarządzaniu reklamami

Korzystając z dopasowania ścisłego, masz pewność, że Twoja reklama wyświetli się użytkownikom, którzy szukają oferowanych przez Ciebie produktów, usług. Zwiększa to wartościowy ruch na stronie.

Redukcja niechcianego ruchu

Dopasowanie ścisłe eliminuje ryzyko, że reklama zostanie wyemitowana w odpowiedzi na niepowiązane zapytania, co może mieć miejsce w przypadku dopasowania szerokiego.

Wyższy ROI (zwrot z inwestycji)

Choć dopasowanie ścisłe generuje mniej ruchu niż inne typy dopasowań, to jednak ruch ten jest bardziej wartościowy. Pomaga także zminimalizować koszty, które rosną, gdy reklamę klikają użytkownicy, którzy nie są zainteresowani ofertą. Wszystko to prowadzi do wyższego zwrotu z inwestycji.

Zastosowanie dopasowania ścisłego jest szczególnie korzystne dla firm, które chcą skupić się na bardzo konkretnych, niszowych frazach kluczowych. Takie podejście umożliwia bardziej skupioną i skuteczną komunikację z potencjalnymi klientami.

Dopasowanie ścisłe Google Ads – wady

Wśród potencjalnych wad dopasowania ścisłego możemy wymienić:

 • Ryzyko utraty potencjalnych klientów: Użytkownicy w różny sposób formułują wpisywane w okno wyszukiwania zapytania. Stosując zbyt wiele wykluczeń lub bardzo restrykcyjne dopasowania, możesz nie dotrzeć do grupy osób, która jest zainteresowana Twoją ofertą.
 • Konieczność prowadzenia dokładnej analizy: Powinieneś mieć pewność, że wybrane frazy są ważne dla Twojej firmy i interesujące dla grupy docelowej.
Dopasowanie ścisłe Google Ads, dopasowanie ścisłe co to
Dopasowanie ścisłe Google Ads – co to? Zalety i wyzwania

Dopasowanie przybliżone, do wyrażenia, negatywne

Dopasowanie przybliżone (szerokie)

Dopasowanie przybliżone, często nazywane szerokim, to najbardziej elastyczna forma dopasowania fraz kluczowych w Google Ads. Reklama może być wyświetlana w odpowiedzi na szeroki zakres zapytań.

Zalety:

 • Większy zasięg: Dzięki tej formie dopasowania, Twoja reklama ma potencjalnie największą szansę na dotarcie do szerokiego grona użytkowników.
 • Odkrywanie nowych fraz: Dzięki dopasowaniu szerokiemu możesz odkryć nowe frazy kluczowe, których wcześniej nie brałeś pod uwagę, a które generują ruch.

Wady:

 • Wyższe koszty: Możesz płacić za kliknięcia, które nie przynoszą wartości biznesowej, co obniży ROI kampanii.
 • Przykład: Jeśli wybierzesz słowo kluczowe „buty sportowe”, Twoja reklama wyświetlana będzie także na takie zapytania, jak „buty na wędrówkę” czy „historia butów sportowych”.

Dopasowanie do wyrażenia

Dopasowanie do wyrażenia to forma pośrednia między dopasowaniem szerokim a ścisłym. Twoja reklama będzie wyświetlana, gdy ktoś wpisze konkretną frazę kluczową lub jej bardzo bliskie warianty, a także wtedy, gdy zapytanie będzie zawierać dodatkowe słowa przed lub po frazie.

Zalety:

 • Większa kontrola: Twoja reklama będzie lepiej dopasowana do intencji użytkownika niż przy dopasowaniu szerokim.
 • Szeroki zasięg: Dotrzesz do dużej liczby potencjalnych klientów (chociaż mniejszej niż w dopasowaniu przybliżonym).

Wady:

 • Ograniczenie zasięgu: Istnieje ryzyko, że ominiesz pewne wartościowe zapytania.
 • Przepalenie budżetu: Mogą zdarzyć się sytuacje, gdy reklama zostanie wyświetlona dla fraz, które technicznie pasują do wyrażenia, ale nie są dokładnie tym, co miałeś na myśli. To może prowadzić do niechcianych kliknięć i niepotrzebnych kosztów.

Przykład: Dla frazy kluczowej „czarne buty sportowe”, Twoja reklama może zostać wyświetlona dla zapytań takich jak „kup czarne buty sportowe” czy „czarne buty sportowe dla mężczyzn”, ale nie dla „buty sportowe w kolorze czarnym”.

Dopasowanie wykluczające (negatywne)

Dopasowanie wykluczające, inaczej negatywne, umożliwia wykluczenie słów kluczowych, na które nie chcesz się reklamować. Jest to niezwykle przydatna opcja, która pozwala na eliminację niechcianego ruchu, przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności kampanii.

Zalety:

 • Skupienie na wartościowym ruchu: Poprzez eliminację nieistotnych fraz kluczowych, kierujesz reklamy do odpowiedniej grupy odbiorców.
 • Kontrola budżetu: Dzięki wykluczeniu niepotrzebnych fraz, zmniejszasz ryzyko płacenia za kliknięcia, które nie przynoszą wartości dla Twojego biznesu.
 • Zwiększenie ROI: Skupiając się na frazach, które generują konwersje, zwiększasz zwrot z inwestycji.

Wady:

 • Ryzyko nadmiernego wykluczenia: Istnieje ryzyko wykluczenia ważnych dla firmy fraz kluczowych.
 • Konieczność regularnej aktualizacji: Aby dopasowanie negatywne było skuteczne, trzeba regularnie przeglądać i aktualizować listę wykluczonych słów kluczowych.

Przykład: Jeśli prowadzisz sklep z luksusowymi butami i nie chcesz, aby Twoja reklama była wyświetlana dla zapytań o „tanie buty”, możesz dodać słowo „tanie” do listy wykluczeń w Twojej kampanii.

Dopasowanie przybliżone, do wyrażenia i ścisłe

W zależności od Twojego celu biznesowego i budżetu, zdecyduj które z dopasowań będzie najbardziej odpowiednie dla Twojej kampanii – dopasowanie przybliżone, do wyrażenia, ścisłe?  Ważne , abyś regularnie monitorował wyniki i na tej podstawie prowadził działania optymalizacyjne. Pomoc specjalisty lub agencji e-marketingowej może być niezbędna. 

Jak efektywnie korzystać z dopasowania ścisłego?

 • Analiza fraz kluczowych: Zastanów się, jakie dokładne frazy kluczowe są dla Ciebie najważniejsze.
 • Monitorowanie wyników: Sprawdzaj, które z fraz generują najwięcej konwersji i na podstawie zebranych danych wykonaj optymalizację.
 • Łączenie z innymi rodzajami dopasowań: W zależności od branży i celu kampanii, możesz łączyć różne typy dopasowań.

Podsumowanie

Dopasowanie ścisłe fraz kluczowych w Google Ads, inaczej Exact Match, to potężne narzędzie, które pozwala na precyzyjne dotarcie do odbiorcy. Dzięki temu Twoja reklama wyświetlana jest wyłącznie osobom zainteresowanym dokładnie takimi produktami i usługami, jakie oferujesz. Choć dopasowanie ścisłe nie jest pozbawione wad, w odpowiednich rękach może przynieść znakomite rezultaty.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza