Czy hosting ma wpływ na SEO? Czy wybór serwera ma znaczenie w procesie pozycjonowania strony internetowej? Jeśli tak, na jakie kwestie zwrócić uwagę, wybierając firmę hostingową i czego się wystrzegać? Poniżej garść informacji. Zachęcamy do lektury!
Hosting a SEO
Zacznijmy od odpowiedzi na zadane w tytule pytanie, czyli: czy hosting ma wpływ na SEO? Odpowiedź brzmi tak. Hosting ma wpływ na pozycjonowanie stron i sklepów internetowych. Kiepskiej jakości serwer może w znacznym stopniu utrudnić nam życie i sprawić, że widoczność witryny będzie mniejsza. Wydajny serwer jest więc konieczny.
Wybór hostingu ‒ na co zwrócić uwagę?
Kontakt z klientem
Przy wyborze hostingu pod uwagę należy wziąć jakość obsługi klienta. To, czy w razie problemów, pytań, otrzymamy sprawną odpowiedź i pomoc. Czas oczekiwania na wsparcie, wynoszący tydzień czy nawet kilka tygodni, może kosztować nas wiele nerwów.
Szybkość hostingu
Szybkość ładowania strony www jest ważnym czynnikiem rankingowym. Ma wpływ także na zadowolenie użytkowników. Zbyt długi czas oczekiwania, aż strona będzie w pełni interaktywna, kończy się jej wyłączeniem przez odwiedzającego i przeklikaniem do konkurencji.
Na szybkość ładowania wpływa wiele czynników, są to między innymi optymalizacja kodu strony, kompresja grafik, zbyt duża liczba niepotrzebnych wtyczek. To nie koniec. Duże znaczenie ma także hosting ‒ im wolniejszy, tym strona będzie wolniej się ładować, a to poskutkuje wyższym współczynnikiem odrzuceń.
Hosting a dyski serwera
Rodzaj dysków wykorzystywanych przez serwer, to kolejna z kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Rodzaj dysków ma wpływ na to, jaki czas będzie potrzebny do uruchomienia plików, które są niezbędne, by wyświetlić witrynę.
Najlepiej, aby wybrany hosting wykorzystywał dyski SSD. Dyski HDD, czyli dyski talerzowe, stanowią już nieco archaiczne rozwiązanie.
Bezpieczeństwo hostingu
Bezpieczeństwo hostingu to kolejna, bardzo ważna kwestia. Absolutną podstawą jest certyfikat SSL. Ów certyfikat stanowi gwarancję szyfrowania informacji przesyłanych pomiędzy serwerem a przeglądarką użytkownika.
Koniecznie też sprawdźmy formę zabezpieczenia, danych to, czy kopie zapasowe przechowywane są w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu zyskamy pewność, że w razie utraty głównej wersji strony, odzyskamy dane.
Ważne też, by w razie ewentualnych problemów, na przykład takich, jak atak hakerów, zawirusowanie, dostawca hostingu wiedział, jak sobie poradzić z zaistniałą sytuacją i zareagował w błyskawiczny sposób.
Awaryjność hostingu
Jeśli roboty kilkukrotnie trafią na awarię strony, będzie to niekorzystnie wpływać na widoczność witryny. Częste awarie strony (spowodowane nie tylko problemami z hostingiem, ale też innymi czynnikami), mogą poskutkować nawet wyindeksowaniem strony.
Spamerski hosting
Jeśli na hostingu znajdują się treści o tematyce zakazanej lub rozsyłane są z niego spamerskie informacje, także nie wróży to niczego dobrego naszej stronie. W przypadku takich incydentów, Google może obniżyć pozycje wszystkich stron, które znajdują się na danym hostingu.
Jeśli mamy wątpliwości, co do wyboru hostingu, skonsultujmy się ze specjalistą. Z pewnością udzieli nam szczegółowych informacji i zaproponuje optymalne rozwiązanie.