kody odpowiedzi serwera

Spis treści

Kody odpowiedzi serwera ‒ czym są, jakie informacje o Twojej stronie przekazują?

Kody odpowiedzi serwera. Często o nich słyszymy, lecz większość z nas nie do końca wie, czym są. Dziś nieco zgłębimy temat. Jakie informacje przekazywane są użytkownikom i robotom Google przez konkretne kody? Zachęcamy do lektury! 

Kody odpowiedzi serwera – co to? 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są tytułowe kody odpowiedzi serwera. To, mówiąc najprościej, informacje o sposobie realizacji zapytania. 

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Gdy użytkownik wpisze zapytanie w okno wyszukiwania, wyszukiwarka wysyła żądanie na serwer. Serwer odbiera żądanie i przesyła wskazane zasoby. Jeśli wszystko jest w porządku, strona wyświetla się. Serwer zwraca kod, jednak użytkownik go nie widzi.  

Jeśli wystąpią problemy, zamiast strony www wyświetlana jest informacja o kodzie błędu. Dzięki temu wiadomo, dlaczego wybrana podstrona nie może zostać wyświetlona. 

Wielu z nas, czekając na załadowanie strony www, z pewnością nieraz otrzymało kod odpowiedzi serwera. Mógł to być na przykład kod 404 z informacją, że dana strona nie istnieje lub kod 101 ‒ przekroczony maksymalny czas połączenia. 

Kody odpowiedzi serwera ‒ co oznaczają? 

Wyróżniamy różne rodzaje kodów odpowiedzi, z których każdy ma konkretne znaczenie. Wymienić możemy pięć głównych grup kodów, są to:  

 • 1xx ‒ kody informacyjne,
 • 2xx ‒ kody powodzenia,
 • 3xx ‒ kody informujące o przekierowaniach,
 • 4xx ‒ kody błędu aplikacji klienta,
 • 5xx ‒ kody błędu serwera. 

co znacza kody serwera

Kod 100, 400, 500 i inne ‒ co oznaczają? 

Najlepszą odpowiedź stanowi kod 200, który oznacza, że strona została wyświetlona w prawidłowy sposób.  Przyjrzyjmy się nieco bliżej także innym kodom. 

 1. 301 ‒ to kod informujący o stałym przekierowaniu adresu URL. Strona znajdująca się pod wskazanym adresem URL została trwale przeniesiona na inny URL. 
 2. 302 ‒ przekazuje informacje o tymczasowym przekierowaniu adresu URL (na przykład na czas prowadzenia prac serwisowych). Podstrona, którą chcemy wyświetlić, chwilowo dostępna jest pod innym adresem URL. 
 3. 304 ‒ informacja dla robotów, że w danym zasobie nie pojawiły się żadne zmiany. 
 4. 400 ‒ błędne zapytanie, które nie może być obsłużone przez serwer.  
 5. 403 ‒ informacja o braku uprawnień do wyświetlenia danej podstrony. 
 6. 404 ‒ nieznaleziona strona, być może kiedyś pod danym adresem URL znajdowała się podstrona, ale aktualnie jej nie ma. 
 7. 410 ‒ podstrona usunięta. Informacja, że strona, której szukamy, została celowo usunięta. 
 8. 500 ‒ wewnętrzny błąd serwera.
 9. 501 ‒ brak implementacji, brak funkcjonalności użytej w zapytaniu. 
 10. 503 ‒ serwer niedostępny, roboty mogą wrócić na daną podstronę za pewien czas. Częste problemy z serwerem mogą przyczynić się do spadku widoczności w Google oraz do utraty klientów. 

Dla osób z branży IT znajomość kodów jest obowiązkowa. Użytkownikom internetu, właścicielom witryn internetowym także się przynajmniej podstawowa wiedza z tego zakresu.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?