Spis treści

Marketing polityczny – jak podczas kampanii wyborczej (i nie tylko) prowadzić dialog z odbiorcami?

Promocja w sieci kojarzy się z usługami, produktami, budową marki osobistej. Niewielu takie działania wiąże z radnymi, prezydentami miast, przedstawicielami różnych szczebli samorządu. A przecież, w czasie kampanii wyborczych (i nie tylko), użytkownicy szukają w sieci informacji na temat kandydatów, ich programów, kampanii itp. Kandydaci natomiast, za pomocą wpisów, artykułów i innych publikacji mogą nawiązać dialog z  wyborcami, zbudować z nimi relację. 

Content, content i jeszcze raz content

Dialog z wyborcami, przedstawienie swojej osoby, programu, celów jest podstawowym działaniem podczas kampanii. Internet umożliwia kandydatom docieranie do szerokiego grona odbiorców, pozwala także na szybsze i bardziej elastyczne reagowanie na bieżące wydarzenia oraz długoterminowe kształtowanie narracji kampanii. Jakie dokładnie możliwości mają przedstawiciele samorządu, by dotrzeć do odbiorców? 

Interaktywność i angażowanie wyborców a social media

Media społecznościowe, na przykład Facebook, Tik-tok, Twitter to dwukierunkowa komunikacja między kandydatami a wyborcami. Działania w obrębie takich platform nie tylko zwiększają zaangażowanie wyborców w proces polityczny, ale też pozwalają na gromadzenie cennych informacji zwrotnych oraz danych dotyczących preferencji i oczekiwań elektoratu.

O publikacji jakiego typu treści powinni więc pomyśleć przedstawiciele różnych szczebli samorządu? 

Treści edukacyjne i informacyjne

 • Program wyborczy i priorytety: Regularne posty dotyczące kluczowych punktów programu wyborczego, treści wyjaśniające, jak planowane inicjatywy wpłyną na życie wyborców.
 • Analizy i komentarze: Analizy bieżących wydarzeń, komentarze dotyczące polityki krajowej i międzynarodowej (taki content podkreśla kompetencje i zaangażowanie kandydata).

Kampania od kuchni i życie prywatne 

 • Życie osobiste i pasje: Zdjęcia i opisy ukazujące kandydata w mniej formalnych sytuacjach, np. spędzanie czasu z rodziną, hobby. Content tego typu podkreśla cechy charakteru i wartości, które są ważne dla wyborców, czyni kandydata nie tylko postacią polityczną, ale też osobą, z którą można się utożsamić.
 • Za kulisami kampanii: Filmy i zdjęcia pokazujące przygotowania do różnego typu wydarzeń, spotkań z zespołem i wolontariuszami. Takie treści budują poczucie wspólnoty i zaangażowania.

Interakcja i zaangażowanie

 • Q&A (pytania i odpowiedzi): Sesje na żywo lub posty, w których kandydat odpowiada na pytania wyborców to sposób, by pokazać otwartość na dialog i chęć zrozumienia problemów elektoratu.
 • Ankiety i badania: Publikowanie ankiet, które pozwolą poznać opinie wyborców na konkretne tematy, a co za tym idzie, dostosować przekaz i działania kampanii do oczekiwań elektoratu.

Treści mobilizujące i zachęcające do działania

 • Wezwania do akcji: Posty zachęcające do rejestracji na listy wyborcze, udziału w wydarzeniach czy pomocy w organizacji kampanii.

Treści wizualne i multimedialne

 • Infografiki: Infografiki prezentujące kluczowe informacje o programie wyborczym, osiągnięciach, planach i celach.
 • Filmy: Krótkie klipy przedstawiające kandydata w działaniu, przemówienia, spotkania z wyborcami.
 • Zdjęcia ze spotkań z wyborcami: Publikowanie zdjęć ze spotkań z wyborcami (zarówno z większych zgromadzeń, jak i z bardziej kameralnych rozmów). Takie fotografie ukazują kandydata jako osobę zaangażowaną w bezpośredni dialog z elektoratem, a to buduje pozytywny wizerunek i wskazuje na gotowość do słuchania potrzeb społeczności.
 • Zdjęcia z ważnych wydarzeń: Udokumentowanie uczestnictwa w kluczowych wydarzeniach publicznych, konferencjach czy innych znaczących okazjach. Zdjęcia te mogą podkreślać rolę kandydata jako aktywnego uczestnika życia publicznego i politycznego, a także jako świadka i części ważnych dla społeczeństwa momentów.

Kluczem do skutecznej komunikacji w mediach społecznościowych są autentyczność, spójność i zaangażowanie. Regularne publikowanie różnorodnych treści, które informują, edukują, angażują i mobilizują, może znacząco wpłynąć na zasięg kampanii i relację z wyborcami. 

Landing page, czyli strona lądowania, a docieranie do obywateli

Landing page (strona docelowa) kandydata, stanowi kluczowy element strategii marketingowej online, pełni rolę centrum informacyjnego i komunikacyjnego kampanii.

Landing page – cel i funkcja

Celem landing page’y jest nie tylko przekazywanie informacji o kandydacie, jego programie wyborczym i wartościach, ale również angażowanie wyborców i zachęcanie ich do działania. Na jakie elementy landingu w szczególności warto zwrócić uwagę?

Projektowanie i użyteczność

Landing page powinien być prosty, czytelny i współgrać z identyfikacją wizualną kampanii. Kluczowe informacje, takie jak biografia czy program wyborczy, powinny opisane zrozumiałym językiem. Ważna jest również optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych, ponieważ coraz więcej użytkowników korzysta z internetu za pomocą telefonów komórkowych.

Zawartość multimedialna

Elementy multimedialne, takie jak filmy, infografiki czy zdjęcia, mogą znacząco zwiększyć atrakcyjność strony. Materiały wideo z wystąpień kandydata, spotów wyborczych wzmocnią przekaz i uczynią stronę bardziej angażującą.

Call to Action (CTA)

Wyraźne i przekonujące wezwania do działania (CTA) są niezbędne. Mogą one zachęcać do zapisania się na newsletter, udostępnienia treści w mediach społecznościowych, rejestracji na wydarzenie. Ważne jest, aby CTA było widoczne i komunikowało korzyść dla użytkownika.

Integracja z mediami społecznościowymi

Strona www powinna być zintegrowana z profilami kandydata w mediach społecznościowych, umożliwiać łatwe udostępnianie treści i rozszerzanie zasięgu. Taka integracja pozwoli na budowanie społeczności wokół kandydata i promowanie interakcji z wyborcami.

Bezpieczeństwo i zgodność z przepisami

Zapewnienie bezpieczeństwa danych osobowych oraz zgodności strony z obowiązującymi przepisami prawa, takimi jak RODO, są konieczne. Nie tylko  budują zaufanie użytkowników, ale też chronią kampanię przed potencjalnymi problemami prawnymi.

Podsumowując, landing page kandydata odgrywa kluczową rolę w komunikacji z wyborcami. Efektywne wykorzystanie strony docelowej może przyczynić się do sukcesu kampanii, zwiększyć zasięg i skuteczność przekazu.

Blogowanie i publikacje

Regularne publikowanie artykułów na blogu, w których kandydat omawia bieżące wydarzenia, przedstawia opinię na różne tematy i szczegółowo opisuje elementy programu wyborczego, to kolejny krok. Merytoryczne artykuły warto publikować przez cały czas, nie tylko w trakcie kampanii.

Webinary i transmisje na żywo

 • Prowadzenie seminariów dotyczących ważnych dla społeczności tematów, umożliwia interakcję z uczestnikami i budowę pozytywnego wizerunku.
 • Transmisja na żywo wydarzeń, spotkań z wyborcami czy sesji Q&A to kolejne z zalecanych działań.

 

W dobie cyfryzacji kampanie wyborcze przenoszą się do przestrzeni internetowej, wykorzystują jej potencjał, by efektywnie docierać i angażować elektorat. Działania takie jak publikacja treści w mediach społecznościowych, personalizacja komunikatów oraz wykorzystanie multimedialnych formatów, w tym zdjęć z wydarzeń czy transmisji na żywo, stają się kluczowe w budowaniu relacji z wyborcami i promowaniu przekazu.

Jednocześnie, kandydaci i ich zespoły muszą pamiętać o etycznych aspektach działalności online, dbać o prawdziwość przekazywanych informacji i szanować prywatność użytkowników. Skuteczne wykorzystanie narzędzi cyfrowych, przy jednoczesnym zachowaniu transparentności i autentyczności działań, może przyczynić się do sukcesu kampanii wyborczej. Kluczowym elementem jest nie tylko wybór odpowiednich strategii, ale także sposób ich realizacji, skoncentrowany na budowaniu trwałych i pozytywnych relacji z elektoratem.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza