Network marketing

Spis treści

Network marketing – czym jest? Czy jest opłacalny, czy lepiej go unikać?

Network marketing, czyli marketing wielopoziomowy (MLM), to temat, który wzbudza skrajne emocje — od entuzjastycznych opowieści o sukcesach aż po ostrzeżenia przed potencjalnymi pułapkami. Dla jednych, MLM jest drogą do niezależności finansowej i elastyczności w życiu zawodowym, dla innych — przestrogą przed modelami biznesowymi, które obiecują znacznie więcej, niż są w stanie zaoferować.

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w złożony świat network marketingu, przedstawimy przykłady marek, które działają w takim modelu oraz opowiemy, w jaki sposób zminimalizować ryzyko i odnieść sukces.

Network marketing – co to?

Network marketing znany jest także jako marketing sieciowy lub MLM – multi level marketing, co tłumaczymy jako marketing wielopoziomowy. Jest to model biznesowy, który polega na budowaniu sieci dystrybutorów zajmujących się sprzedażą produktów lub usług danej firmy. Osoby pracujące w takim systemie zarabiają nie tylko na sprzedaży bezpośredniej, ale także na sprzedaży prowadzonej przez handlowców, których sami zrekrutowali.

Jak działa network marketing?

Network marketing to połączenie sprzedaży bezpośredniej z możliwością budowania własnej sieci dystrybucyjnej. Ważne jest tutaj zrozumienie dwóch aspektów: procesu rekrutacji oraz sprzedaży.

 • Rekrutacja: Osoba pracująca w danym modelu, może rekrutować sprzedawców, tworzyć nowe poziomy dystrybucji. Lider uzyskuje prowizję od samodzielnej sprzedaży, jak i od transakcji sfinalizowanych przez  zrekrutowane osoby. 
 • Sprzedaż: Podstawowym zadaniem dystrybutora jest efektywna sprzedaż. Wymaga to nie tylko znajomości cech i korzyści produktu, ale również umiejętności budowania relacji z klientami oraz efektywnego komunikowania wartości produktu. Dystrybutorzy często korzystają z takich narzędzi, jak katalogi, próbki czy demo produktów. 

Piramida finansowa a mlm

Network marketing przez wiele osób traktowany jest jako piramida finansowa, co nie buduje mu dobrej sławy. MLM nie jest jednak rodzajem piramidy finansowej. Przygotowaliśmy krótkie porównanie wspomnianych modeli.

Network marketing

Network marketing to:

 • sprzedaż realnych produktów i usług, prezentacja konkretnej oferty
 • legalny model biznesowy
 • możliwość zarobku poprzez sprzedaż własną, jak i prowizje uzyskane ze sprzedaży zrekrutowanych sprzedawców. 

Piramida finansowa

Piramida finansowa to natomiast:

 • brak konkretnych produktów, usług
 • nielegalny, zabroniony w wielu krajach model biznesowy
 • zarobek uzyskany poprzez wpłaty osób, które dołączają do piramidy. 

Network marketing praca – jakich korzyści możesz się spodziewać?

Jakich korzyści mogą spodziewać się osoby rozpoczynające prace na zasadach network marketingu?

 • Zaletą jest brak dużych inwestycji początkowych (choć duża inwestycja jest pojęciem względnym). Wiele firm wymaga zakupu zestawu startowego. 
 • Część firm organizuje specjalistyczne szkolenia z zakresu sprzedaży, procesu rekrutacji, skutecznej komunikacji itp. Uczestnictwo w takich szkoleniach to krok w stronę rozwoju osobistego i zawodowego.
 • Zadania obejmują zarówno sprzedaż, jaki i organizację procesu rekrutacji, np.  przeprowadzanie rozmów z kandydatami, wybór osób, które dołączą do zespołu.
 • Samodzielna sprzedaż oraz prowizje uzyskane dzięki sprzedaży zespołu handlowców to comiesięczny dochód.

Network marketing jak zacząć? Na co zwrócić uwagę?

Jak rozpocząć pracę w modelu marketingu sieciowego? Na co zwrócić uwagę, by zminimalizować ryzyko niepowodzenia i znaleźć uczciwą firmę? O czym pamiętać po rozpoczęciu pracy, by maksymalizować korzyści?

 • Wybór firmy: W pierwszej kolejności wykonaj dokładny research potencjalnych firm MLM. Oceń reputację, jakość produktów, strukturę wynagrodzeń oraz wsparcie zapewniane nowym dystrybutorom.
 • Wiedza na temat produktów i modelu biznesowego: Zapoznaj się z oferowanymi przez daną firmę produktami, przeanalizuj działanie modelu biznesowego. Dobrym pomysłem jest wypróbowanie produktów przed rekomendowaniem ich innym osobom.
 • Szkolenia i edukacja: Uczestniczenie w szkoleniach oferowanych przez firmę pomoże Ci zdobyć niezbędne umiejętności w zakresie sprzedaży i rekrutacji. Korzystanie z zasobów edukacyjnych, zarówno tych dostarczanych przez firmę, jak i zewnętrznych, jest kluczowe dla Twojego rozwoju.
 • Budowanie sieci: Rozpocznij budowę sieci dystrybutorów. Stopniowo rozszerzaj swoją sieć, wykorzystując różnorodne techniki i narzędzia marketingowe.
 • Wyznaczanie celów i planowanie: Wyznaczaj realistyczne cele dotyczące sprzedaży i rekrutacji. Planuj swoje działania, monitoruj postępy, optymalizuj strategię.

Network marketing – moje doświadczenie 

W czasach studenckich, kiedy szukałam pracy dorywczej, także trafiłam na ofertę dotyczącą współpracy w omawianym dziś modelu. Było to ponad dziesięć lat temu, więc świat wyglądał nieco inaczej. Warunkiem rozpoczęcia współpracy, był zakup zastawy startowego w cenie 365 zł – jak argumentował to lider, tylko złotówka dziennie przez rok. Szkolenia? Brak. Wsparcie? Brak. Oczywiście nie przyjęłam tej oferty i nie żałowałam. Aktualnie jednak wiele firm oferuje korzystne warunki, z którymi warto się zapoznać. 

Network marketing zarobki

Zarobki w network marketingu są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu czynników, takich jak zaangażowanie, umiejętności sprzedażowe, a także struktura i plan wynagrodzeń oferowany przez konkretną firmę MLM. Podstawowym źródłem dochodu są prowizje z własnej sprzedaży, ale duże znaczenie mają również premie i prowizje uzyskiwane z budowania sieci dystrybutorów.

Przykłady firm MLM

Omawiany dziś model współpracy obecny jest w wielu firmach, korzystają z niego zarówno nowe, jak i popularne, działające na rynku od lat marki. Poniżej kilka przykładów.

Avon

 • Opis: Avon jest jedną z najstarszych firm działających w systemie sprzedaży bezpośredniej. W ofercie Avonu dostępne są przede wszystkim kosmetyki, ale także biżuteria i akcesoria.
 • Model biznesowy: Chociaż Avon tradycyjnie stosował model sprzedaży bezpośredniej, wprowadził również elementy MLM, umożliwiając przedstawicielom zarabianie prowizji od sprzedaży wykonanej przez rekrutowane osoby.

Mary Kay

 • Opis: Mary Kay to kolejna firma działająca branży kosmetycznej. W ofercie znajdują się przede wszystkim produkty do makijażu i pielęgnacji skóry.
 • Model biznesowy: Podobnie jak w przypadku innych firm MLM, konsultanci Mary Kay zarabiają nie tylko na sprzedaży produktów, ale także na prowizjach od sprzedaży dokonanej przez osoby, które rekrutowali.

Amway

 • Opis: Amway to globalna firma działająca w branży sprzedaży bezpośredniej, oferująca produkty dla zdrowia, urody oraz domu.
 • Model biznesowy: W Amway  dystrybutorzy zarabiają na sprzedaży produktów oraz rekrutacji nowych członków do swojej sieci. Firma kładzie duży nacisk na szkolenia i wsparcie swoich dystrybutorów.

Network marketing – podsumowanie 

Network marketing, znany również jako marketing sieciowy lub marketing wielopoziomowy (MLM), to model biznesowy opierający się na dystrybucji produktów lub usług przez niezależnych sprzedawców. Handlowcy uzyskują prowizję zarówno z bezpośrednich sprzedaży, jak i z transakcji przeprowadzonych przez zrekrutowane osoby. Współczesne technologie i media społecznościowe zdecydowanie zmieniają oblicze branży, czynią ją bardziej dostępną. Sukces w MLM często uzależniony jest od umiejętności sprzedażowych, zdolności budowania sieci oraz rzetelnej oceny wybranego programu marketingowego.

 

 

 

MLM co to?

MLM (Multi-Level Marketing), czyli marketing wielopoziomowy, to strategia sprzedaży bezpośredniej, zgodnie z którą dystrybutorzy zarabiają prowizje nie tylko na własnej sprzedaży, ale również na sprzedaży osób, które sami rekrutowali do swojej sieci. Model ten często wykorzystywany jest przez firmy sprzedające produkty konsumenckie, takie jak suplementy zdrowotne, kosmetyki czy artykuły gospodarstwa domowego.

Opinie na temat MLM są podzielone. Wiele osób uznaje MLM za rozwiązanie umożliwiające prowadzenie własnego biznesu, z niskimi kosztami początkowymi oraz elastycznością w zakresie godzin pracy. Krytycy natomiast wskazują na wysokie ryzyko i niskie prawdopodobieństwo osiągnięcia znaczących zarobków, co często jest związane z potrzebą ciągłej rekrutacji nowych członków. Ponadto, niektóre firmy MLM były krytykowane za praktyki przypominające schematy piramidalne, gdzie dochody są generowane głównie przez rekrutację nowych dystrybutorów, a nie przez rzeczywistą sprzedaż produktów.

Web marketing, znany także jako marketing internetowy, to praktyka wykorzystywania internetu do promowania produktów i usług. Taka metoda obejmuje szereg technik, np. SEO (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek), SEM (marketing w wyszukiwarkach), marketing w mediach społecznościowych, marketing treści oraz email marketing.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza