Protokół TLS jest pojęciem znanym w szczególności osobom odpowiadającym za bezpieczeństwo przesyłania danych. Każda osoba zajmująca się usługami takimi jak tworzenie stron internetowych czy pozycjonowanie stron www, powinna potrafić wykorzystać protokół TLS w celu zabezpieczenia wrażliwych danych.
TLS – definicja
TLS, czyli Transport Layer Security, to protokół, który potwierdza poufność danych i transmisji. Zapewnia bezpieczeństwo podczas przesyłania haseł, rachunków bankowych i innych, wrażliwych danych. Ów protokół odpowiada za szyfrowanie transmisji pomiędzy przeglądarką a serwerem.
TLS wykorzystywany jest nie tylko na stronach internetowych, ale także w przypadku aplikacji czy poczty www. Przy adresach URL chronionych za pomocą TLS widoczna jest ikonka zamkniętej kłódki. TLS to ulepszona wersja popularnego certyfikatu SSL.
Certyfikat TLS – jak działa?
Certyfikat TLS ma za zadanie zabezpieczać wszystkie wrażliwe dane podczas ich przesyłania na lini klient – serwer. Takimi danymi są między innymi hasła, dane do logowania, dane kart kredytowych czy korespondencja prywatna.
TLS, a SSL – jakie są różnice?
TLS jest następcą protokołu SSL. Wykorzystuje w chwili obecnej bardziej zaawansowane metody szyfrowania danych i funkcjonuje w nieco inny sposób niż popularny SSL. Jedną z najistotniejszych różnic jest zestaw szyfrów, które oba protokoły wykorzystują. Poza tym różnice przeważnie są niewielkie i z pewnością nie będzie ich w stanie zauważyć osoba nieobeznana w tematyce cyberbezpieczeństwa.
Protokół TLS – zalety
Protokół bezpieczeństwa taki jak TLS zabezpiecza nas przed atakami hakerów i osób trzecich, które w przypadku jego braku mogłyby wejść w posiadanie wrażliwych dla nas danych. Zaawansowane systemy bezpieczeństwa takie jak TLS powinny być wykorzystywane na każdej nowoczesnej stronie internetowej.
Historia wersji protokołu
Protokół bezpieczeństwa przeszedł pewną historię ewolucyjną:
- SSL
- SSL 2
- SSL 3
- TLS 1.0
- TLS 1.1
- TLS 1.2
- TLS 1.3
Ostatni protokół czyli TLS 1.3 został przedstawiony w 2018 roku, jako następca protokołu TLS 1.2 i uznany jako nowy standard.
Protokół TLS, a pozycjonowanie stron internetowych
Każdy web developer powinien mieć z tyłu głowy wyposażenie strony internetowej w odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa. Kiedy mówimy o usłudze takiej jak pozycjonowanie stron, to musimy mieć na uwadze, że wyszukiwarki internetowe takie jak Google, premiują strony które wykorzystują szyfrowanie danych. Jest to w pełni logiczne, ponieważ Google dba o to, aby użytkownicy trafiali wyłącznie na strony gwarantujące wyższe standardy bezpieczeństwa.
TLS – podsumowanie
Wykorzystanie protokołu TLS z pewnością przysłuży się naszej stronie czy sklepowi internetowemu. Pamiętajmy, że jest to ważne zarówno z punktu widzenia osób odwiedzających stronę jak wyszukiwarek internetowych.