Spis treści

Śledzenie konwersji – jak zmienić kliknięcia w zyski?

W dynamicznym świecie e-marketingu, wyzwaniem jest nie tylko przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów, ale przede wszystkim, skłonienie ich do podjęcia konkretnych działań. Tutaj na scenę wkracza śledzenie konwersji – działanie, dzięki któremu można zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy wchodzą w interakcję z  kampaniami i jakie akcje podejmują po kliknięciu reklamy. Każde działanie – od zakupów po subskrypcję newslettera, może być zmierzone, przeanalizowane i optymalizowane – tak, by zmaksymalizować skuteczność zainwestowanych środków.

Śledzenie konwersji – co to? 

Śledzenie konwersji to jedna z funkcji dostępnych na koncie Google Ads. O konwersji mówimy, gdy użytkownik wykona pożądane przez nas działanie, na przykład, wyśle zapytanie ofertowe, zakupi produkt lub usługę. Dzięki śledzeniu konwersji możemy zliczać liczbę konkretnych, przeprowadzonych przez użytkowników akcji. Dostarcza to informacji na temat skuteczności reklam.

Czym są konwersje w Google Ads?

Google Ads to jedna z najbardziej zaawansowanych platform reklamowych, umożliwia ona emisję, precyzyjne targetowanie oraz monitorowanie rezultatów kampanii, przede wszystkim konwersji.  

Konwersje w Google Ads to wykonane przez użytkownika akcje, które można uznać za wskaźnik sukcesu kampanii. Są to działania, które przyczyniają się do realizacji celów biznesowych danej firmy.

Przykłady konwersji w Google Ads

 • Zakup: Najbardziej bezpośrednia forma konwersji, w przypadku której użytkownik dokonuje zakupu produktu bezpośrednio po kliknięciu reklamy.
 • Wypełnienie formularza: Konwersja ma miejsce, gdy użytkownik wypełnia formularz kontaktowy, zgłoszeniowy lub inny. Wypełnienie formularza jest ważnym elementem w strategii generowania leadów, głównie w takich branżach, jak usługi finansowe, edukacja, nieruchomości.
 • Subskrypcja newslettera: Liczba zapisów na newsletter to ważny parametr dla firm dążących do budowania długoterminowych relacji z klientami i prowadzenia efektywnego marketingu e-mailowego.
 • Pobranie aplikacji: W przypadku firm technologicznych lub mobilnych, konwersja może oznaczać pobranie aplikacji.
 • Oglądanie wideo: Dla kampanii, które mają na celu zwiększenie świadomości marki lub edukację, konwersją może być ukończenie oglądania wideo promocyjnego.

Konwersję stanowić mogą także takie działania, jak: 

 • połączenie telefoniczne 
 • korzystanie z chatu
 • zarezerwowanie wizyty 
 • przeglądanie konkretnej podstrony 
 • pobranie pliku. 

Śledzenie konwersji pozwala nie tylko na ocenę rentowności poszczególnych reklam i słów kluczowych, ale także na bieżącą optymalizację kampanii, a co za tym idzie, uzyskanie lepszych wyników.

Jak sprawdzić konwersje w Google Ads?

Śledzenie konwersji nie jest skomplikowanych działaniem, poniżej krótka instrukcja. 

 • Po zalogowaniu na konto Google Ads, przejdź do sekcji Narzędzia i ustawienia, a następnie do zakładki Konwersje. W tym miejscu znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące wszystkich śledzonych konwersji.
 • Dashboard pozwoli Ci na szybki wgląd w takie dane, jak liczba konwersji, koszt konwersji (CPC) oraz wartość konwersji w porównaniu do wydatków.
 • W zakładce Kampanie możesz zmienić widok kolumn – tak, by wyświetlały statystyki dotyczące konwersji. Ułatwi Ci to analizę skuteczności poszczególnych kampanii.
 • Możesz dodać takie kolumny jak Konwersje, Wartość konwersji a koszt czy Wskaźnik konwersji, które dostarczą Ci bardziej szczegółowych informacji.

Śledzenie konwersji a Google Analytics

Integracja konta Google Ads z Google Analytics umożliwia bardziej szczegółową analizę, na przykład identyfikację źródeł ruchu, nowych sesji, odsłon strony www.  

Optymalizacja konwersji – wskazówki dla Ciebie 

 • Regularnie analizuj dane związane z konwersjami, zwracaj uwagę na trendy i wzorce, które mogą sygnalizować konieczność zmian w kampaniach.
 • Eksperymentuj z różnymi rodzajami reklam, grupami docelowymi, słowami kluczowymi oraz ustawieniami kampanii – sprawdź, które rozwiązania przynoszą najlepsze wyniki.
 • Aby porównać skuteczność różnych wariantów Twoich reklam, wykorzystaj testy A/B.
 • Skoncentruj wydatki na kampaniach i słowach kluczowych, które generują najwięcej wartościowych konwersji.

Monitorowanie i analiza konwersji w Google Ads są niezbędne w prowadzeniu efektywnych kampanii reklamowych. Zebrane dane umożliwiają przeprowadzenie skutecznej optymalizacji i zwiększenie zysków z inwestycji w reklamę cyfrową.

Podsumowanie 

Śledzenie konwersji jest kluczowym elementem optymalizacji kampanii reklamowych. Poprzez analizę takich akcji, jak zakup, wypełnienie formularza czy subskrypcja newslettera, można mierzyć skuteczność działań, zrozumieć zachowanie użytkowników i efektywne zarządzać budżetem reklamowym. Eksperymentowanie z różnymi wersjami reklamy oraz regularne dostosowywanie strategii to klucz do zwiększenia ROI i maksymalizacji skuteczności działań marketingowych.

 

 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza