Formularz kontaktowy

Spis treści

Formularz kontaktowy – czego unikać, o co zadbać i dlaczego jest taki ważny?

Choć formularz kontaktowy jest dość niepozornym elementem, to spełnia kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim, usprawnia komunikację, podkreśla profesjonalizm firmy i zwiększa satysfakcję odbiorców. Istotne jednak, by ów formularz był przyjazny dla użytkownika i działał bez zarzutu. Na co zwrócić uwagę? O tym poniżej! 

Formularz kontaktowy – definicja 

Formularz kontaktowy umożliwia użytkownikom strony www sprawny kontakt z firmą. To narzędzie, dzięki któremu zainteresowany może z poziomu witryny zadać pytanie czy opisać swój problem. Formularz jest automatycznie wysyłany do odpowiedniego odbiorcy. 

Użytkownik nie musi otwierać swojego e-maila, szukać adresu e-mail firmy, kopiować go itp. Wystarczy kilka kliknięć, by załatwić daną sprawę. 

Formularze są już właściwie standardem i znajdują się na większości stron internetowych, w tym stron w ogromnym ruchem, jak Zalando, InPost czy Allegro.

Jak powinien wyglądać formularz kontaktowy?

Jak wygląda dobrze przygotowany formularz kontaktowy? 

  • Formularz kontaktowy musi być przejrzysty i prosty w obsłudze. Użytkownicy nie powinni mieć problemów z uzupełnieniem poszczególnych pól.
  • Im mniejsza liczba pól do wypełnienia, tym lepiej. Użytkownicy nie chcą podawać zbyt wielu danych. 
  • Bardzo ważna jest responsywność. Zadbaj o to, by użytkownicy, bez względu na to, z jakiego urządzenia korzystają, mogli bez problemu uzupełnić i wysłać formularz. 
  • Walidacja danych to kolejny, istotny element. Chodzi tutaj o weryfikację wprowadzonych przez użytkownika informacji, np. poprawności adresu e-mail (czy zawiera symbol @) i nr telefonu (czy zawiera odpowiednią liczbę cyfr) itp.
  • Przy formularzu możesz zamieścić CTA, np. Zapisz się na kurs i zacznij mówić po angielsku
  • Formularz, jak każdy element strony www, powinien dobrze się prezentować. Pamiętaj o odstępach między polami, czytelnym foncie, interlinii itp.
  • Kilkukrotnie sprawdź, czy wiadomości od klientów docierają tam, gdzie powinny. Jeśli z pewnych powodów nie otrzymasz zgłoszenia, nie będziesz mógł na nie odpowiedzieć, a to może poskutkować irytacją klienta. 

 

Formularz kontaktowy, formularz kontaktowy wzór
Formularz kontaktowy wzór

 

formularz kontaktowy
formularz kontaktowy wzór
Formularz kontaktowy wzór

 

Gdzie umieścić formularz kontaktowy?

Formularz powinien znajdować się na każdej stronie www. Ale w której z zakładek? Czy na stronie umieścić jeden, czy kilka formularzy? Oczywiście, uzależnione jest to od profilu Twojej firmy, rodzaju strony czy grupy docelowej. Masz kilka możliwości. 

  • Użytkownicy chcący skorzystać z formularza, najczęściej zaglądają do zakładki Kontakt. Jeśli więc chcesz zaimplementować tylko jeden formularz, umieść go we wspomnianej zakładce.
  • Na stronie www lub w sklepie e-commerce możesz umieścić kilka formularzy, np. formularz w zakładce Kontakt, na stronie głównej, na blogu, w stopce, czy na poszczególnych podstronach.
  • Formularz powinien znaleźć się również w landingach ofertowych.

Formularz kontaktowy

Jak dodać formularz kontaktowy w WordPressie?

Jak dodać formularz na stronie www zbudowanej na WordPressie? Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie odpowiednich wtyczek, do dyspozycji masz zarówno płatne, jak i bezpłatne opcje. Wśród polecanych opcji znajdują się:

  • Contact Form 7 – to bardzo popularna, intuicyjna w obsłudze wtyczka.
  • WPForms: Prosta w obsłudze wtyczka, wykorzystująca metodę przeciągnij i upuść.
  • Ninja Forms Contact Form – wtyczka umożliwia tworzenie zaawansowanych formularzy kontaktowych.
  • Gravity Forms – to dość droga, ale dająca wiele możliwości wtyczka, która umożliwia przygotowanie formularzy kontaktowych oraz innych formularzy z rozbudowanymi opcjami i integracjami.

Formularz kontaktowy w WordPressie – krok po kroku

Jak przebiega przygotowanie formularza z użyciem wtyczek? W zależności od wybranej wtyczki, poszczególne czynności mogą nieco się różnić. Przyjmijmy, że korzystamy z Contact Form 7.

  • Zaloguj się do WordPressa, w menu po lewej stronie kliknij Wtyczki.
  • Wyszukaj wtyczkę, która Cię interesuje, np. Contact Form 7, a następnie  kliknij Zainstaluj.
  • W menu po lewej stronie powinna pojawić się sekcja Formularze.
  • Przejdź do sekcji Formularze i rozpocznij konfigurację.
  • Zobaczysz cztery zakładki: Formularz, E-mail, Komunikaty i Ustawienia dodatkowe. W każdej z zakładek możesz przeprowadzić konkretne działania.
  1. Formularz: wybór pól, które użytkownik będzie musiał uzupełnić.
  2. E-mail: konfiguracja dodanych pól, obsługa e-maila nadawcy i odbiorcy.
  3. Komunikaty: czyli komunikaty błędu, potwierdzenie dotyczące przesłania wiadomości.
  4. Ustawienia: dodatkowe ustawienia formularza.

Na koniec sprawdź, czy wszystko działa tak, jak powinno. 

Rodzaje formularzy 

Oprócz opisanego powyżej formularza kontaktowego, wyróżniamy także inne rodzaje formularzy, są to: formularz ofertowy, rejestracyjny, zapisu na newsletter, zamówienia, wsparcia technicznego. 

Formularz ofertowy

  • Formularz skupiający się na konkretnej ofercie, określonym towarze. Za pomocą takich formularzy klienci mogą poprosić o wycenę, szczegóły dotyczące produktu itp. 

Formularz rejestracyjny

  • Taki formularz umożliwia rejestrację, np. na zajęcia sportowe, webinar, szkolenie itp. Formularze tego typu zwykle znajdują są na portalach e-learningowych, wykorzystywane są przez firmy szkoleniowe, kluby sportowe, szkoły językowe, szkoły tańca itp. Zazwyczaj użytkownik musi podać takie dane, jak imię, nazwisko, adres e-mail, hasło i potwierdzenie hasła.

Formularz zapisu na newsletter

  • Prosty formularz umożliwiający dołączenie do listy mailingowej firmy, który  zwykle wymaga podania imienia i adresu e-mail. Takie formularze często pojawiają się na blogach, stronach e-commerce, wykorzystywane są przez firmy, które chcą budować listę subskrybentów.
Formularz kontaktowy
Formularz kontaktowy: zapis na newsletter

Formularz opinii i sugestii

  • Formularz umożliwiający przesyłanie opinii, sugestii i komentarzy na temat produktów, usług, obsługi klienta. Takie formularze umożliwiają zbieranie feedbacku od użytkowników, sprawdzają się na stronach firmowych, portalach usługowych oraz w aplikacjach internetowych.

Formularz wsparcia technicznego

  • Formularz pozwalający na zgłaszanie problemów technicznych. Przy takich formularzach odbiorca zwykle proszony jest o wskazanie istoty problemu, opisanie go oraz podanie danych kontaktowych. Takie rozwiązanie często pojawia się stronach firm  zapewniających wsparcie techniczne, w aplikacjach internetowych oraz na stronach dostawców usług IT.

Każdy z formularzy spełnia określoną funkcję i może znacznie poprawić satysfakcję użytkowników. 

Jaką funkcję spełniają formularze?

Formularze, choć niepozorne, spełniają wiele istotnych funkcji. Jakich?

  • Profesjonalizm: Formularz podkreśla, że firmie zależy na kontakcie z klientami, pomaga budować profesjonalny wizerunek biznesu.
  • Wyższa jakość obsługi: Formularze zwiększają poziom obsługi klienta, sprawiają, że odbiorca szybciej uzyskuje odpowiedź na swoje pytania.
  • Automatyzacja: Formularze można zintegrować z innymi systemami, takimi jak CRM czy narzędzia do automatyzacji marketingu.
  • Generowanie leadów: Formularze wspierają także proces generowania leadów. 

Formularz kontaktowy to ważny element strony www lub sklepu e-commerce. O jego wdrożenie powinny zadbać zarówno firmy działające w sektorze B2B, jak i B2C.

Podsumowanie 

Podsumowując, formularz kontaktowy umożliwia użytkownikom, którzy trafili na Twoją stronę www lub do sklepu e-commerce, sprawne wysłanie zapytania do Twojej firmy. Pamiętaj jednak o tym, by formularz był przejrzysty i działał poprawnie na różnych urządzeniach. Ważne też, by nie zawierał zbyt dużej liczby pól do wypełnienia. Prawidłowo zoptymalizowany formularz to większa satysfakcja użytkownika, szansa na to, że będzie wracał, a konwersja wzrośnie. 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza