atrybuty alt

Spis treści

Atrybuty Alt, czyli opisy obrazków ‒ czym są? Czy odgrywają jakąkolwiek rolę w SEO i UX?

Zdjęcia i obrazki to elementy, które znajdują się na każdej stronie internetowej. Grafiki powinny być estetyczne, dopasowane do tematyki strony www. Czy to wszystko? Nie. Powinniśmy pamiętać także o atrybutach alt. Czym są atrybuty alt i jaką rolę odgrywają w pozycjonowaniu? O tym poniżej. Zachęcamy do lektury!  

ALT ‒ co to? 

Atrybuty ALT to alternatywne opisy umieszczanych na naszej stronie www obrazków. Dlaczego wspomniane opisy są istotne? Roboty Google nie wiedzą, co przedstawia grafika, nie umieją jej odczytać. Dzięki atrybutom ALT robot może zinterpretować grafikę oraz odpowiednio ją sklasyfikować w wynikach wyszukiwania.

Atrybuty ALT są ważne nie tylko dla robotów, ale także dla użytkowników. 

  • Jeśli z jakichś powodów grafika nie wyświetli się, pojawi się opis ALT, który będzie informował użytkowników o tym, co przedstawiał obrazek. 
  • Atrybuty ALT są także pomocą dla osób niewidomych, korzystających z oprogramowania czytającego. 

Atrybuty ALT umieszczamy w kodzie HTML, wygląda to w następujący sposób: <img src=”nazwa-pliku.jpg” alt=”opisalt”/>. 

co to sa atrybuty alt

Atrybuty ALT ‒ dlaczego są ważne? 

Atrybuty ALT sprawiają, że strona www jest bardziej przyjazna dla użytkowników, w szczególności dla osób niewidomych. Strony przyjazne dla użytkowników są doceniane przez roboty Google, a co za tym idzie, uzyskują wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Możemy więc uznać, że starannie przygotowane opisy pozytywnie wpłyną na widoczność strony www. 

Jak powinny wyglądać atrybuty ALT?

Jak powinny wyglądać alternatywne opisy grafik?

  • Opis powinien pasować do rzeczywistej zawartości obrazka. 
  • Najlepiej, aby opis zawierał od 80 do 110 znaków. Zdarza się, że oprogramowania czytające ucinają dłuższe opisy. 
  • Przygotowując opisy, warto stosować równoważniki zdań. 
  • W opisach powinniśmy umieścić słowa i frazy kluczowe

Grafiki na stronie www ‒ o czym jeszcze pamiętać? 

Jeśli już jesteśmy przy grafikach, warto, abyśmy pamiętali o kilku innych kwestiach. A mianowicie o takich, jak: 

  • Kompresja ‒ brak kompresji grafik może sprawić, że obciążą one stronę, co poskutkuje zmniejszoną prędkością ładowania. Strona powinna otwierać się w ułamku sekundy, inaczej zniecierpliwiony użytkownik szybko ją opuści. Dobrze też mieć na uwadze fakt, że prędkość ładowania stanowi istotny czynnik rankingowy. Właśnie dlatego, im zdjęcia będą lżejsze, tym lepiej. 
  • Nazwy zdjęć ‒ kolejna kwestia to nazwy zdjęć. Nazwy, tak samo, jak atrybuty ALT, powinny być zgodne z zawartością obrazka. Ważne również, by były krótkie, konkretne oraz, by zawierały istotne słowa kluczowe. W przypadku nazw nie używamy polskich znaków, nie stosujemy także spacji, zamiast spacji wstawiamy minus -. Przypadkowe nazwy, typu: jpg5674, nie są zalecanym rozwiązaniem. 

Warto zadbać o to, by nasza strona www była dopracowana w każdym szczególe. Często pomijanym elementem są właśnie opisywane dziś atrybuty ALT. A przecież mają one znaczenie zarówno dla robotów Google, jak i dla użytkowników. 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Maciej Muchowski

Rozpoczął swoją karierę w branży SEO i marketingu w 2010 roku. Jego specjalizacją jest kreatywny link building oraz webdesign. W chwili obecnej największą przyjemność sprawia mu pozycjonowanie lokalne, którego optymalizację potrafi wykonać w ekspresowym tempie, nie tracąc przy tym, ani procenta jakości działania. Doskonale odnajduje się w skomplikowanych i zawiłych sytuacjach projektowych, kiedy nieocenione jest jego nieszablonowe podejście. W swojej bogatej karierze w branży SEO, tworzył strategie link buildingowe dla największych brandów w Polsce.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Jedna odpowiedź

  1. Uważam że ALT jest nie do przecenienia. Mocno na ten atrybut reagują wyszukiwarki wiedząc co jest na obrazie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza