Spis treści

Breadcrumbs – co to jest? Definicja, korzyści dla użytkownika, wpływ na SEO

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ułatwić odwiedzającym poruszanie się po Twojej stronie internetowej? Rozwiązaniem jest Breadcrumbs, czyli menu okruszkowe. Okruszki stanowią ważny element struktury nawigacyjnej, prezentują hierarchię strony, ułatwiają znalezienie informacji. Są pomocne dla użytkowników, ale zapewniają też wsparcie w procesie pozycjonowania.

Breadcrumbs – co to? Definicja breadcrumbs

Breadcrumbs, inaczej okruszki chleba lub menu okruszkowe, to element interfejsu użytkownika, który wskazuje ścieżkę nawigacyjną na stronie internetowej lub w sklepie e-commerce. Breadcrumbs działają jak mapa, pokazują użytkownikowi, w jakim miejscu na stronie internetowej się znajduje, jak może wrócić na poprzednią podstronę lub przejść do innych sekcji witryny.

Breadcrumbs zwykle wyświetlane są w górnej części strony, tuż pod nagłówkiem, przedstawiane są w formie hierarchii stron odłączonych od siebie strzałkami lub znakami „>”, np. „Strona główna > Artykuły > Tytuł artykułu”.

Historia i ewolucja breadcrumbs

Początki breadcrumbs sięgają lat 90, kiedy to projektanci stron zaczęli poszukiwać sposobów na ułatwienie użytkownikom poruszania się w obrębie rozbudowanych witryny internetowych. Pomysł breadcrumbs wzorowany był na koncepcji z bajki „Jaś i Małgosia”,  w której dzieci zostawiały okruchy chleba, aby odnaleźć drogę do domu. Na przestrzeni lat, zarówno estetyka, jak i funkcjonalność breadcrumbs ewoluowały, stając się coraz bardziej wyrafinowanym i pomocnym elementem nawigacyjnym.

Zastosowanie breadcrumbs

Zastosowanie nawigacji okruszkowej jest coraz bardziej popularne. Okruszki stosowane są na stronach internetowych o różnym charakterze, a także w sklepach e-commerce. Oto kilka przykładów.

Okruszki a sklepy internetowe

Breadcrumbs pomagają klientom szybko przemieszczać się między kategoriami produktów, podkategoriami i konkretnymi produktami. Na przykład: Strona główna > Elektronika > Telewizory > Samsung QLED 65″.

Strony www z menu okruszkowym 

W przypadku blogów breadcrumbs umożliwiają czytelnikom łatwe poruszanie się między kategoriami, tagami oraz podstronami ofertowymi. Na przykład: Strona główna > Kategoria > Podkategoria > Nazwa usługi.

Strony edukacyjne i poradnikowe

Breadcrumbs ułatwiają użytkownikom śledzenie postępów w nauce czy w czytaniu poradnika. Na przykład: Strona główna > Kursy > Język angielski > Gramatyka > Czasy teraźniejsze.

Rodzaje Breadcrumbs

Istnieją trzy podstawowe rodzaje breadcrumbs, które można stosować w zależności od potrzeb użytkowników i struktury witryny. 

Breadcrumbs hierarchiczne

Są to najczęściej stosowane breadcrumbs, które pokazują hierarchię strony w stosunku do struktury witryny. Pozwalają one na szybkie poruszanie się między różnymi poziomami witryny. Przykład: Strona główna > Kategoria > Podkategoria > Nazwa artykułu.

Breadcrumbs atrybutów

Ten rodzaj breadcrumbs stosowany jest głównie w sklepach internetowych, gdzie użytkownik może filtrować produkty na podstawie różnych atrybutów, takich jak kolor, rozmiar czy producent. Przykład: Strona główna > Kategoria > Kolor: Niebieski > Rozmiar: M > Producent: XYZ.

Breadcrumbs ścieżkowe (Path-based)

Pokazują dokładną ścieżkę, którą użytkownik przeszedł na stronie, odwzorowują historię poruszania się w obrębie strony. Są mniej powszechne, ponieważ mogą prowadzić do długich łańcuchów breadcrumbs, które mogą być mylące dla użytkowników.

Breadcrumbs, zalety nawigacji okruszkowej, okruszki na stronach internetowych
Breadcrumbs, czyli menu okruszkowe – zalety

Korzyści stosowania breadcrumbs

Dlaczego warto stosować menu okruszkowe? Powodów jest wiele. Są to przede wszystkim użyteczność dla użytkowników i wsparcie procesu pozycjonowania.

Poprawa nawigacji użytkowników

Breadcrumbs ułatwiają użytkownikom poruszanie się w obrębie strony internetowej czy sklepu e-commerce. Okruszki dostarczają odwiedzającym informacji na temat hierarchii, kontekstu, relacji między poszczególnymi stronami. Dzięki temu użytkownicy wiedzą, w jakim miejscu na stronie www się znajdują oraz jakie inne informacje mogą być dla nich istotne. Ten dodatkowy kontekst może zachęcić użytkowników do dalszego przeglądania witryny, zamiast opuszczania jej po zobaczeniu jednej podstrony.

Wpływ na SEO

Breadcrumbs ułatwiają robotom zrozumienie struktury strony, co jest kluczowe dla efektywnego SEO. Sprawiają, że algorytmy wyszukiwarek lepiej rozumieją hierarchię witryny oraz to, w jaki sposób poszczególne podstrony są ze sobą powiązane.

Okruszki mają też pozytywny wpływ na indeksowanie treści. Ułatwiają śledzenie struktury strony, dzięki czemu wyszukiwarki mogą przypisać odpowiednie znaczenie i wartość różnym podstronom. Wszystko to sprawia, że witryna ma szansę na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Ponadto, breadcrumbs są często wyświetlane przez wyszukiwarki w snippetach, co może zachęcić użytkowników do odwiedzenia strony.

Zmniejszenie współczynnika odrzuceń

Współczynnik odrzuceń to wskaźnik, który mierzy procent odwiedzin na stronie. Brane pod uwagę są sesje, w przypadku których użytkownik opuszcza witrynę po zobaczeniu tylko jednej podstrony. Niska wartość tego wskaźnika świadczy o większym zaangażowaniu użytkowników oraz o wyższej satysfakcji z korzystania ze strony.

Breadcrumbs, poprzez ułatwienie nawigacji i dostarczenie informacji na temat hierarchii, mogą pomóc w zmniejszeniu współczynnika odrzuceń.

Zwiększenie zaufania

Obecność breadcrumbs może również zwiększyć zaufanie użytkowników do witryny. Profesjonalnie wyglądające i funkcjonalne breadcrumbs świadczą o dbałości twórców strony o wrażenia użytkowników.

Breadcrumbs WordPress

WordPress a breadcrumbs

WordPress to popularny system zarządzania treścią (CMS), który umożliwia tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi bez umiejętności programowania. Dzięki szerokiemu wachlarzowi motywów i wtyczek, WordPress umożliwia dostosowywanie wyglądu i funkcjonalności strony do indywidualnych potrzeb.

Breadcrumbs jako część motywu lub wtyczki

W WordPressie breadcrumbs mogą być dodane za pomocą dedykowanego motywu lub wtyczki. Aby dodać okruszki do swojej strony, można skorzystać z motywu, który ma już taką funkcję lub zainstalować odpowiednią wtyczkę. Następnie, w zależności od użytego rozwiązania, trzeba skonfigurować ustawienia breadcrumbs i dopasować je do swojej strony.

Podsumowując, breadcrumbs to rozwiązanie, które warto wdrożyć na swojej stronie internetowej. Dzięki okruszkom, odwiedzający będą mogli szybko i wygodnie poruszać się po w obrębie witryny, lepiej zrozumieją jej strukturę. Co więcej, strona zyska szanse na zajęcie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Do dzieła!

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza