czy wiek domeny ma wplyw na pozycjonowanie

Spis treści

Czy wiek domeny ma wpływ na SEO i pozycjonowanie?

Czy wiek domeny ma wpływ na pozycjonowanie? Na ten temat krążą różne opinie. Część osób twierdzi, że jest to ważny czynnik rankingowy, część natomiast uznaje, że nie ma on większego znaczenia. Jak jest w rzeczywistości? Co dobrze wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury! 

Wiek domeny a pozycjonowanie 

Czym jest wiek domeny? To czas liczony od momentu zarejestrowania domeny. Roboty Google mogą jednak weryfikować tę kwestię inaczej i rozpoczynać odliczanie od momentu, w którym stronę www po raz pierwszy odwiedził robot indeksujący.  

W 2010 roku Google potwierdziło, że wiek domeny wpływa na pozycjonowanie. Nie pojawiły się jednak bardziej szczegółowe informacje na ten temat. 7 lat później, czyli w 2017 roku, Google zaprzeczyło, że miałby to być ważny czynnik rankingowy. 

Teoretycznie więc ów czynnik nie ma dużego wpływu na pozycjonowanie. Nie przyczyni się do zwiększenia lub spadku pozycji w wyszukiwarce Google. 

Czynniki związane z domeną a pozycjonowanie 

Jak już wspomnieliśmy, wiek domeny nie ma dużego wpływu na pozycjonowanie. Ważniejsze wydają się inne czynniki związane z domeną. 

Historia domeny a pozycjonowanie 

O ile wiek domeny nie jest istotnym czynnikiem rankingowym, to jest nim historia domeny. Przeszłość strony www ma wpływ na pozycje w wynikach wyszukiwania. Istotne są tutaj takie kwestie, jak: 

Filtry i kary 

Filtry i kary nałożone przez Google mają duże znaczenie. Jeśli w przeszłości, podczas pozycjonowania strony wykorzystywane były nieuczciwe praktyki SEOblack hat SEO, a na witrynę zostały nałożone kary, nie pozostanie to bez echa. Takie domeny będą miały problem z budową autorytetu i uzyskaniem wysokich pozycji.   

Przerwy w działaniu witryny 

Przerwy w działaniu witryny, spowodowane na przykład brakiem przedłużenia umowy, awariami, atakami hakerskimi, wirusami to kolejny czynnik mający wpływ na widoczność strony w Google. Im częstsze przerwy w działaniu strony, tym możemy mieć większe trudności w uzyskaniu wyższych pozycji. Co więcej, jeśli odwiedzające stronę roboty będą trafiać na awarie, dana strona może zostać wyindeksowana. 

wiek domeny a pozycjonowanie

Rozszerzenia domeny 

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na pozycje domeny jest dopasowanie rozszerzeń. Rozszerzenia, na przykład .edu, .gov wskazują na charakter danej strony. Wyróżniamy następujące rodzaje rozszerzeń:

  • .com ‒ to rozszerzenie informujące o międzynarodowym charakterze witryny, 
  • .pl ‒ wskazuje na działanie na obszarze danego kraju. PL to Polska,  
  • .gov ‒ rozszerzenie dla witryn mających charakter rządowy, 
  • .edu ‒ rozszerzenie dla witryn mających charakter edukacyjny, 
  • .org ‒ rozszerzenie dla stron organizacji. 

Serwer domeny 

Domeny znajdujące się na spamerskim serwerze także nie są promowane przez roboty Google. Co więcej, kiepskiej jakości serwer może sprawić, że witryna będzie działać wolniej, mogą też pojawić się awarie. Warto więc zadbać o to, by witryna znajdowała się na zaufanym serwerze. 

Wiek domeny nie jest istotnym czynnikiem rankingowym. Ważniejszymi czynnikami są między innymi historia strony www oraz incydenty w postaci stosowania nieuczciwych metod pozycjonowania, częste awarie witryny czy spamerski hosting.

Jak Ci się podoba artykuł? Oceń
Paweł Kapłan

W branży marketingu internetowego od 2010 roku. Swoja przygodę rozpoczynał od lokalnego SEO oraz Google Ads (w tamtym czasie jeszcze Google Adwords), natomiast znacznie bardziej zaczęło go pociągać tradycyjne pozycjonowanie w bardzo trudnych i konkurencyjnych branżach. Pracował przy wielu projektach dla dużych brandów(Empik, Bonprix, BMW), ale najbardziej lubi mocne wyzwania gdzie klient znajduje się w pozycji "underdoga". Paweł brał udział w warsztatach prowadzonych przez takie osobistości jak Dixon Jones (Majestic SEO), Razvan Gavrilas (cognitiveSEO) czy Neil Patel.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza