Spis treści

Dopasowanie słów kluczowych – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Mimo starań i inwestowania w kampanie Google Ads, współczynnik konwersji maleje, a zysków wciąż brakuje? To czarny scenariusz, którego nie chce żadna firma. Jak więc uniknąć takiej sytuacji i cieszyć się z dobrych rezultatów reklam Google Ads? Kluczem jest odpowiednia optymalizacja działań, w tym prawidłowe dopasowanie słów kluczowych. Na czym polega dopasowanie słów kluczowych?

Dopasowanie słów kluczowych – co to? Definicja

Dopasowanie słów kluczowych to pojęcie związane z kampaniami reklamowymi Google Ads (dawniej Google Adwords), a konkretnie z określaniem zakresu fraz, na jakie będzie się wyświetlać reklama. W Google Ads wyróżniamy różne typy dopasowań słów kluczowych, za pomocą których możemy określić, w jakim stopniu dane słowo kluczowe musi być zbieżne z hasłem wyszukiwanym przez użytkownika, żeby doszło do wyświetlenia reklamy. Przykładowo, dopasowanie słów kluczowych pozwala ustalić, czy nasza reklama ma się wyświetlać wyłącznie na ściśle określoną frazę, na przykład “wynajem samochodów”, czy dodatkowo również na szerszy zakres fraz, powiązanych z frazą główną wpisaną przez użytkownika, na przykład “wynajem samochodów osobowych”, “tani wynajem samochodów”, “wynajem samochodów krótkoterminowy” itp. Innymi słowy, dopasowanie słów kluczowych pozwala na zwiększenie bądź zmniejszenie zakresu fraz, na które będzie się wyświetlać reklama w kampanii Google Ads. Dzięki temu osoba prowadzącą kampanię ma większą kontrolę nad budżetem.

Czym są słowa kluczowe?

Zanim zagłębimy się w tematykę dopasowania słów kluczowych w Google Ads, omówmy krótko, czym są słowa kluczowe.
Słowa kluczowe to wyrażenia, które użytkownicy wpisują w okno wyszukiwania, kiedy szukają określonych informacji, produktów czy usług. Dla właściciela firmy słowo kluczowe jest jednak nie tylko frazą, ale przede wszystkim mostem łączącym ofertę z potencjalnymi klientami.

Dopasowanie ścisłe, dopasowanie do wyrażenia, dopasowanie szerokie

Dopasowanie fraz w Google Ads pozwala na określenie kiedy, czyli po wpisaniu jakich zapytań, reklama ma się wyświetlić. Wybierasz frazy, które uważasz za istotne dla Twojej firmy i decydujesz, jakie zapytanie użytkownik powinien wpisać w okno wyszukiwania, aby reklama została wyemitowana.

Jest kilka sposobów dopasowania fraz – od ścisłych, gdzie reklama pokaże się tylko przy dokładnie określonej fazie, po bardziej ogólne, gdzie reklama może zostać wyświetlona także przy podobnych zapytaniach czy synonimach.

Dopasowanie fraz kluczowych ‒ rodzaje

Dopasowanie ścisłe

Wyświetlenie reklamy jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy użytkownik wpisze dokładne słowo kluczowe lub jego bardzo bliskie warianty, na przykład z błędem, zastosuje skrót lub liczbę mnogą.

Aby ustawić dopasowanie ścisłe dla słowa kluczowego, należy umieścić je w nawiasach kwadratowych.

Przy frazie [telewizor 50 cali], reklama zostanie pokazana dla takich zapytań jak telewizory 50 cali lub telewizor 50-calowy, ale nie dla telewizory o przekątnej 50 cali.

Dopasowanie do wyrażenia

Reklama pojawi się po wpisaniu zapytania, które zawiera całe wyrażenie lub jego bliskie warianty, z uwzględnieniem dodatkowych słów przed lub po wyrażeniu. Synonimy i odmiany wyrażenia nie są uwzględniane.
Aby ustawić słowo kluczowe w dopasowaniu do wyrażenia, musisz wybrane frazy, umieścić w cudzysłowie. 

Przy frazie „czarne buty” reklama zostanie wyświetlona dla zapytań: „czarne buty męskie”, „eleganckie czarne buty”, „buty czarne na lato”, ale nie dla „buty w kolorze czarnym”.

Dopasowanie szerokie

Dopasowanie szerokie w Google Ads to najbardziej elastyczny typ dopasowania słów kluczowych. Pozwala wyświetlać reklamy w odpowiedzi na różne zapytania, nawet luźno powiązane z Twoim słowem kluczowym, w tym synonimy, odmiany, błędy pisowni itp. Ze względu na tę elastyczność, dopasowanie szerokie może prowadzić do wyższej liczby wyświetleń reklam, ale także do wyższej liczby niekonwertujących kliknięć.

Dopasowanie szerokie jest w Google Ads domyślnym typem dopasowania słów kluczowych i nie wymaga żadnych specjalnych znaków przy wprowadzaniu frazy. Aby ustawić dopasowanie szerokie, wystarczy wpisać słowo kluczowe bez dodatkowych znaczników, np. czarne buty.

Dopasowanie szerokie z modyfikatorem

Dopasowanie szerokie z modifikatorem w Google Ads pozwala na większą precyzję w targetowaniu reklam. Jest to możliwe poprzez dodanie znaku plus (+) przed słowami, które muszą pojawić się w zapytaniu użytkownika.

Przykładem frazy z dopasowaniem szerokim z modyfikatorem jest +czarne +buty, co oznacza, że oba słowa czarne i buty muszą być zawarte w zapytaniu, choć niekoniecznie w tej kolejności.

Dopasowanie słów kluczowych Google Ads (dawniej Adwords) ‒ dlaczego jest ważne?

Dopasowanie słów kluczowych to jeden z ważniejszych elementów kampanii reklamowej Google Ads. Dobór fraz może wpłynąć na efektywność reklam, ich widoczność oraz koszt.

Jaką dokładnie rolę odgrywa dopasowanie słów kluczowych?

  • Docieranie do grupy docelowej: Wybierając słowa kluczowe, które dokładnie odpowiadają tematyce Twojej reklamy, zyskujesz pewność, że trafi ona do osób, które są zainteresowane Twoją ofertą. A to zwiększy skuteczność Twojej kampanii.
  • Optymalizacja kosztów: Google Ads działa w systemie aukcyjnym. Dobrze dobrane słowa kluczowe, jakość strony docelowej mają wpływ na ranking i koszt reklamy. 
  • Zwiększenie wartościowego ruchu: Odpowiednie dopasowanie słów kluczowych to wzrost ruchu oraz liczby użytkowników wykonujących pożądaną akcję, np. zakup produktu, rejestrację. 
  • Spełnienie oczekiwań użytkowników: Reklamy, które spełniają oczekiwania użytkowników to sposób na budowę pozytywnego wizerunku marki.
  • Lepsze wyniki w Google Ads Quality Score: Google ocenia jakość reklam m.in. na podstawie dopasowania słów kluczowych. Wysoki Quality Score może przyczynić się do niższych kosztów i lepszej widoczności reklam.

Jak optymalizować dopasowanie słów kluczowych?

Optymalizacja słów kluczowych to nieustanny proces testowania i weryfikacji różnych rozwiązań. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Zrozumienie i analiza targetu

Przed przystąpieniem do wyboru słów kluczowych zastanów się, jakie frazy mogą wpisywać w wyszukiwarkę osoby zainteresowane Twoją ofertą. Czy są to wyłącznie nazwy produktów i usług, czy także konkretne pytania, potrzeby, problemy.

Testowanie różnych kombinacji

Eksperymentuj z różnymi rodzajami dopasowania (ścisłe, szerokie, do wyrażenia) oraz z różnymi wariantami słów kluczowych, by zobaczyć, jakie działania przynoszą najlepsze rezultaty.

Eliminacja słów kluczowych, które nie przynoszą rezultatów 

Jeśli pewne słowa kluczowe nie przynoszą pożądanych wyników lub generują niechciany ruch, warto je wyeliminować lub zmienić strategię ich wykorzystania.

Obserwacja trendów

Język i zachowanie użytkowników zmieniają się. Nowe produkty, wydarzenia czy trendy mogą wpłynąć na to, jakie frazy są popularne. Warto więc śledzić wszelkie nowości i na tej podstawie aktualizować listę słów kluczowych.

Uwzględnianie kontekstu geograficznego i sezonowości

W zależności od lokalizacji i pory roku, pewne frazy mogą być bardziej popularne. Na przykład klimatyzator będzie popularniejszym słowem kluczowym latem, a ogrzewanie zimą.

Analiza konkurencji

Sprawdź, jakie słowa kluczowe są wykorzystywane przez Twoją konkurencję. Dzięki temu uzyskasz wskazówki dotyczące potencjalnych luk w strategii, a także inspiracje, które mogą okazać się przydatne podczas optymalizacji działań.

Narzędzia wspierające dobór i dopasowanie słów kluczowych

Istnieje wiele narzędzi, które pomogą Ci w wyborze odpowiednich słów kluczowych. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest Planer słów kluczowych Google. Narzędzie umożliwia analizę popularność poszczególnych fraz oraz oszacowanie kosztów kampanii reklamowej.

Pułapki i częste błędy w dopasowywaniu słów kluczowych

Odpowiednie dopasowanie słów kluczowych to podstawa skutecznego pozycjonowania i reklamy. Niestety, wiele osób popełnia błędy, które negatywnie wpływają na efektywność promocji firmy w sieci, są to przede wszystkim:

  • Wybieranie zbyt ogólnych fraz: Bardzo ogólne słowa kluczowe, takie jak buty czy telefon, mogą generować ogromne ilości ruchu, ale jednocześnie nie przyciągać odpowiedniej grupy odbiorców i skutkować niską konwersją.
  • Skupianie się wyłącznie na słowach o wysokim wolumenie wyszukiwań: Ignorowanie słów kluczowych, które mają mniejszą liczbę wyszukiwań, ale są bardziej precyzyjne (tzw. długi ogon, long tail), może sprawić, że ominiesz grupę bardzo zaangażowanych użytkowników.
  • Nieaktualizowanie listy słów kluczowych: Trendy i zachowania użytkowników się zmieniają. Frazy, które były popularne kilka miesięcy temu, teraz mogą już nie mieć znaczenia. Regularne przeglądanie i aktualizowanie listy słów kluczowych jest niezbędne.
  • Ignorowanie lokalnych słów kluczowych: Dla wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza tych działających lokalnie, kluczowe mogą być frazy zawierające nazwy miast, dzielnic. Dla zakładu fryzjerskiego działającego w Krakowie, fraza fryzjer Kraków będzie bardziej wartościowa niż fraza fryzjer. Zaniedbanie lokalnych słów kluczowych może sprawić, że strona nie będzie widoczna dla lokalnych klientów, co do których istnieje największe prawdopodobieństwo, że skorzystają z Twojej oferty.

Podsumowanie

Dopasowanie słów kluczowych to sztuka, która wymaga nie tylko znajomości narzędzi, ale przede wszystkim zrozumienia potrzeb i zachowania użytkowników. Dobór i optymalizacja słów kluczowych to klucz do sukcesu w świecie marketingu cyfrowego. Pamiętaj o regularnej analizie i dostosowywaniu strategii, a sukces w internecie będzie tylko kwestią czasu!

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza