Spis treści

Długi ogon – co to? Jak pozycjonować długi ogon? Poradnik

Frazy kluczowe długi ogon, znane również jako long tail, odgrywają istotną rolę w pozycjonowaniu stron www i sklepów e-commerce. Dlaczego? Ponieważ długie, precyzyjne frazy umożliwiają dotarcie do właściwej grupy odbiorców i przekształcanie ich w lojalnych czytelników czy klientów. Jako copywriterka niemal każdego dnia przygotowuję treści z wykorzystaniem fraz długiego ogona, pracuję też ze specjalistami ds. pozycjonowania, którzy zwiększają widoczność stron własnie na takie frazy. 

Dziś odpowiem na pytania, czym dokładnie są frazy long tail oraz jak ich wykorzystanie może wpłynąć na widoczność Twojej strony www. 

Frazy długi ogon – co to? Definicja długiego ogona 

Długi ogon (long tail) to pojęcie dotyczące pozycjonowania stron internetowych. Long tail to rozbudowana, długa fraza kluczowa, która składa się z kilku słów. Słowa kluczowe długiego ogona charakteryzują się tym, że są bardziej sprecyzowane, dopasowane do intencji użytkownika. Z frazą długiego ogona będziemy mieli do czynienia na przykład wtedy, kiedy zamiast wpisywać w wyszukiwarkę “wynajem samochodu”, wpiszemy “wynajem samochodu na jeden dzień”. Frazy long tail są zazwyczaj mniej popularne od ogólnych (generycznych), jednak ze względu na swoje większe dopasowanie do intencji użytkownika często generują wartościowszy ruch. Długi ogon przyciąga bowiem na stronę użytkowników, którzy dokładnie wiedzą, czego chcą, mają skonkretyzowany cel. Z frazami long tail wiąże się pojęcie pozycjonowania szerokiego, czyli strategii SEO polegającej na pozycjonowania strony na jak największą liczbę fraz, w dużej mierze właśnie na frazy z długiego ogona. Założenie pozycjonowania szerokiego jest takie, że co prawda jedna fraza long tail może i nie zwiększy w znaczący sposób ruchu na stronie, jednak wiele takich fraz już tak.

Długi ogon, czyli long tail – przykłady fraz

Oto kilka przykładów fraz kluczowych Długi Ogon dla różnych nisz:

Nisza: zdrowe odżywianie

 • najlepsze przepisy na zdrowe smoothie owocowe
 • jak zacząć dietę roślinną dla początkujących
 • zdrowe przekąski do pracy niskokaloryczne

Nisza: fitness, ćwiczenia na brzuch dla kobiet w domu

 • treningi siłowe z hantlami dla mężczyzn
 • porady dotyczące rozciągania przed biegiem

Nisza: technologia

 • najlepsze smartfony z długim czasem pracy baterii
 • porównanie kamer bezlusterkowych dla amatorów
 • recenzja laptopów do gier w przystępnej cenie

Nisza: podróże

 • romantyczne weekendowe wycieczki w górach
 • porady dla podróżujących po Europie z plecakiem
 • najlepsze atrakcje turystyczne w Rzymie dla rodzin

Nisza: edukacja

 • kursy online z nauki programowania dla dzieci
 • poradnik wyboru studiów na uczelniach technicznych
 • jak przygotować się do matury z języka angielskiego.

Pozycjonowanie na długi ogon

Pozycjonowanie długi ogon odgrywają istotną rolę w budowaniu ruchu na stronie www oraz w zwiększaniu konwersji. Czym dokładnie są wspomniane frazy? W porównaniu do krótkich, ogólnych fraz, frazy długi ogon są dłuższe, bardziej szczegółowe i precyzyjne. Pozwala to na ich lepsze dopasowanie do potrzeb użytkowników. Jakie są główne korzyści wynikające z wykorzystania wspomnianych fraz w strategii SEO? Dlaczego długi ogon w marketingu firmy może być dobrym wyborem?

Mniejsza konkurencja

Frazy kluczowe długi ogon zazwyczaj są mniej konkurencyjne niż krótkie frazy kluczowe. Dzięki temu, nawet jeśli Twoja strona nie ma jeszcze dużego autorytetu, masz szanse na zwiększenie ruchu organicznego. Pozycjonowanie na długi ogon może więc być drogą szybszego uzyskania widoczności w sieci.  

Wyższa konwersja

Użytkownicy, którzy posługują się długimi frazami kluczowymi, zwykle mają sprecyzowane oczekiwania i potrzeby. Są bardziej skłonni do podjęcia konkretnej akcji na Twojej stronie, takiej jak zapisanie się do newslettera, zakup produktu czy skorzystanie z usługi.

Lepsze pozycjonowanie

Google i inne wyszukiwarki doceniają wartościowe treści, które odpowiadają na konkretne zapytania użytkowników. Dlatego strony, które zawierają słowa kluczowe długi ogon, często są lepiej oceniane przez algorytmy wyszukiwarek i osiągają wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Budowanie autorytetu w niszy

Omawiane frazy kluczowe pozwalają na tworzenie treści, które są bardziej szczegółowe i precyzyjne. Może to być bardzo pomocne w budowie autorytetu tematycznego w danej dziedzinie.

Długi ogon pozycjonowanie – jak znaleźć frazy kluczowe long tail?

Narzędzia do badania słów kluczowych

Istnieje wiele narzędzi, które pomogą Ci znaleźć odpowiednie frazy kluczowe, oto kilka z nich:

 • Google Keyword Planner, czyli Planer słów kluczowych, to bezpłatne narzędzie Google. Planer pomaga znaleźć długie frazy kluczowe związane z Twoją niszą. Narzędzie dostarcza  też informacji na temat konkurencyjności fraz i potencjalnego ruchu.
 • Ahrefs to zaawansowane narzędzie do analizy słów kluczowych ‒ i nie tylko. W Ahrefsie sprawdzisz liczbę wyszukiwań różnego typu fraz, znajdziesz też informacje na temat konkurencji i linków.
 • SEMRush to popularne narzędzie, które pozwala na odkrywanie długich fraz kluczowych, analizę konkurencji i optymalizację treści.
 • KWFinder to intuicyjne narzędzie do badania słów kluczowych, które pomaga znaleźć frazy długi ogon o niskiej konkurencji i wysokim potencjale ruchu.

Analiza konkurencji

 • Przejrzyj strony konkurencyjnych firm. Sprawdź, jakie frazy kluczowe typu Długi Ogon wykorzystują w swoich treściach. Zastanów się, czy w Twoim przypadku także sprawdzą się takie wyrażenia.
 • Kiedy wpisujesz frazę w pasku wyszukiwania Google, wyszukiwarka proponuje Ci dalsze uzupełnienia. To doskonałe źródło inspiracji dla fraz kluczowych Długi Ogon. Możesz też skorzystać z narzędzi takich jak Ubersuggest czy AnswerThePublic.
 • Wykorzystanie forów, grup dyskusyjnych i mediów społecznościowych to kolejna opcja. Użytkownicy często zadają pytania i dzielą się swoimi doświadczeniami na forach, grupach dyskusyjnych czy w mediach społecznościowych. Przeglądaj te źródła, aby znaleźć pytania i tematy, które są istotne dla Twojej niszy, a następnie opracuj treści oparte na frazach kluczowych Długi Ogon, które odpowiadają na te pytania.
 Długi Ogon pozycjonowanie, Long Tail Keywords
Długi Ogon, czyli Long Tail Keywords

Jak pozycjonować długi ogon?

Tworzenie wartościowych i angażujących treści

Pozycjonowanie długi ogon musi uwzględniać pisanie wartościowych i angażujących treści. Upewnij się, że Twoje artykuły, opisy kategorii i produktów odpowiadają na pytania użytkowników, są merytoryczne i przyjemne w odbiorze.

Pamiętaj, że frazy kluczowe powinny być rozmieszczone w tekstach i nagłówkach w sposób naturalny. Unikaj zbyt dużego zagęszczenia, dzięki temu tekst będzie czytelny i przyjazny dla użytkowników.

Długi ogon seo  – optymalizacja tytułów i opisów

Tytuły i opisy są kluczowe dla SEO, ponieważ to one najczęściej pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Staraj się umieścić wybrane frazy kluczowe w tytułach artykułów oraz opisach meta, ale pamiętaj, aby zachować naturalność.

Wykorzystanie nagłówków H1, H2, H3

Nagłówki (H1, H2, H3) pomagają wyszukiwarkom zrozumieć strukturę i treść Twojego artykułu, Twojej strony www lub sklepu internetowego. Umieszczenie fraz kluczowych Długi Ogon w nagłówkach może poprawić Twoje pozycje w wynikach wyszukiwania. Upewnij się jednak, że nagłówki są związane z tematem i wprowadzają użytkowników w kolejne sekcje artykułu.

Umieszczenie fraz kluczowych w treści i atrybutach ALT

Frazy kluczowe długi ogon powinny być umieszczone w treści artykułu w sposób naturalny i odpowiedni dla kontekstu. Pamiętaj też, aby optymalizować atrybuty obrazów, takie jak „alt” i „title”, dodając frazy kluczowe, które opisują zdjęcia.

Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne

Budowanie sieci linków wewnętrznych i zewnętrznych to ważne działania w strategii pozycjonowania. Zadbaj o przemyślaną sieć linków wewnętrznych na Twojej stronie. Linkuj z artykułów blogowych do powiązanych stron ofertowych – frazy long tail mogą Ci posłużyć, jako anchory.

Staraj się również zdobywać linki zewnętrzne od renomowanych stron ‒ poprawi to autorytet witryny i przełoży się na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania.

Długi ogon marketing – monitorowanie wyników

Śledzenie pozycji słów kluczowych

Regularnie monitoruj pozycje wybranych fraz kluczowych, dzięki temu sprawdzisz skuteczność swojej strategii SEO. Narzędzia takie jak Ahrefs, SEMRush czy Google Search Console pomogą Ci w analizie wyników.

Długi ogon marketing – analiza ruchu na stronie

Przeanalizuj ruch na swojej stronie www lub w sklepie e-commerce. Sprawdź, które frazy kluczowe typu długi ogon generują najwięcej ruchu i konwersji. Na podstawie wniosków zoptymalizuj swoją strategię.

Bieżące badanie słów kluczowych i dostosowywanie strategii

Trendy i zachowania użytkowników są zmienne, dlatego ważne jest, aby na bieżąco prowadzić badanie słów kluczowych i optymalizować swoją strategię. Regularnie sprawdzaj nowe frazy kluczowe Długi Ogon, które mogą być istotne dla Twojej niszy i staraj się tworzyć treści związane z tymi frazami.

Podsumowując, określenie długi ogon dotyczy rozbudowanych fraz kluczowych.  Wykorzystanie fraz typu long tail związane jest z wieloma zaletami. Są to przede wszystkim mniejsza konkurencja, wyższa konwersja, lepsze pozycjonowanie i budowanie autorytetu. Frazy długiego ogona warto umieścić w treściach, które odpowiadają na potrzeby i pytania użytkowników, w nagłówkach. Należy pamiętać o  monitorowaniu wyników swojej strategii SEO i optymalizacji działań na podstawie uzyskanych wyników.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu na temat fraz kluczowych Długi Ogon! Jeśli uważasz, że artykuł był wartościowy, prosimy o polubienie, udostępnienie i komentowanie. Zapraszamy również do odwiedzenia innych artykułów na naszym blogu, gdzie znajdziesz więcej porad i wskazówek dotyczących SEO, marketingu treści i innych aspektów prowadzenia bloga.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza