Spis treści

Mapy Google – wiele możliwości dla firm, liczne ułatwienia dla każdego z nas

Od debiutu w 2005 roku, Mapy Google przekształciły się z prostej aplikacji w wielofunkcyjne narzędzie. Aktualnie, Google Maps to nie tylko wskazówki dojazdu, ale też wsparcie w promocji biznesu i szybkie wyszukiwanie ciekawych miejsc. Jakie jeszcze funkcje, przydatne dla firm i każdego użytkownika internetu, proponuje Google? Sprawdź i wykorzystaj w pełni potencjał narzędzia. 

Mapy Google – co to?

Mapy Google to bezpłatna, udostępniana przez Google usługa zapewniająca dostęp do map, planowanie tras oraz korzystanie z wielu innych funkcji. Każdy z nas może bez najmniejszych przeszkód przeglądać szczegółowe mapy ulic, odkrywać lokalne atrakcje i usługi, wyznaczyć trasę podróży. Kolejna opcja to sprawdzanie aktualnego natężenia ruchu, szacowanie czasu podróży w zależności od środka transportu, 

Mapy Google trasa – jak wyznaczyć?

Wyznaczanie trasy za pomocą map Google jest bardzo intuicyjne, należy wykonać następujące kroki. 

 • Znajdź miejsce docelowe: W okno wyszukiwania wpisz adres lub nazwę miejsca, do którego chcesz się udać, następnie naciśnij Enter lub kliknij ikonę lupki.
 • Wyznacz trasę: Po wybraniu miejsca docelowego kliknij Wyznacz trasę. 
 • Wprowadź punkt startowy: Wybierz punkt startowy lub, jeśli masz włączoną usługę lokalizacji, pozwól Mapom Google automatycznie określić Twoją lokalizację.
 • Wybierz środek transportu: Mapy Google dają możliwość wyznaczenia trasy  z różnymi środkami transportu – samochód, transport publiczny, pieszo, rower oraz lot. Wybierz ikonę odpowiadającą preferowanemu środkowi transportu, aby zobaczyć dostępne trasy.
 • Personalizuj trasę: Możesz dostosować trasę do potrzeb, np. klikając opcje, unikaj autostrad lub wyklucz opłaty drogowe. W przypadku transportu publicznego, możesz wybrać preferowany sposób podróży (np. tylko pociągi).
 • Przejrzyj sugerowane trasy: Mapy Google zaproponują jedną lub więcej tras wraz z szacowanym czasem podróży. Kliknij trasę, aby zobaczyć szczegółowe informacje.
 • Rozpocznij nawigację: Po wybraniu preferowanej trasy kliknij przycisk Start.

Porady dotyczące korzystania z różnych opcji transportu i personalizacji trasy:

 • Transport publiczny: Sprawdzaj godziny i czas przejazdu, aby dopasować podróż do swojego harmonogramu.
 • Rower: Mapy Google pokazują trasy przyjazne dla rowerzystów i szacowany czas dotarcia na miejsce.
 • Pieszo: Informacje na temat najkrótszej i najbezpieczniejszej trasy dla pieszych.
 • Samochód: Możesz aktywować takie opcje, jak unikanie opłat i autostrad, a dzięki temu łatwo dostosować trasę do swoich preferencji.

Taka nawigacja z pewności znacznie ułatwi podróżowanie i poznawanie różnych miejsc. 

Jak pobrać mapy offline Google?

Pobieranie map do użytku offline to przydatna funkcja, z której możesz korzystać nawet bez dostępu do internetu. Jak pobrać mapy do użytku offline? 

 • Otwórz aplikację: Upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję aplikacji Mapy Google.
 • Wybierz obszar: Znajdź obszar, którego mapę chcesz pobrać, może to być miasto lub konkretny region. Kliknij nazwę (na dole ekranu) i otwórz kartę miejsca.
 •  Pobierz: Kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu karty miejsca, wybierz Pobierz.
 • Wybierz obszar: Użyj funkcji przeciągania i zmiany rozmiaru na Mapach Google, aby wybrać dokładny obszar mapy, który chcesz pobrać. Zwróć uwagę, aby obszar ten nie przekraczał maksymalnego, dozwolonego do pobrania limitu.
 • Pobierz mapę: Po wybraniu obszaru, kliknij Pobierz i poczekaj, aż proces pobierania się zakończy. Rozmiar pliku uzależniony od wielkości wybranego obszaru.

Ważne uwagi

 • Dostępność pamięci: Upewnij się, że Twoje urządzenie ma wystarczającą ilość pamięci do zapisania mapy (mapy offline zajmują sporo miejsca).
 • Aktualizacja map: Mapy pobrane do użytku offline są ważne przez określony czas (zazwyczaj rok), po czym muszą być aktualizowane. Mapy Google automatycznie aktualizują pobrane mapy, gdy urządzenie jest podłączone do sieci Wi-Fi – jeśli ustawienia nie są zmienione.
 • Funkcjonalność: Należy pamiętać, że nie wszystkie funkcje Map Google będą dostępne w trybie offline, np. informacje o ruchu w czasie rzeczywistym czy wyszukiwanie firm.

Jak wysłać pinezkę w Mapach Google

Udostępnianie lokalizacji za pomocą pinezki w Mapach Google to sposób na pokazanie dokładnego miejsca znajomym czy klientom. Jak wysłać taką pinezkę? 

 • Znajdź lokalizację: Wpisz adres lub przesuń mapę, aby znaleźć miejsce, które chcesz udostępnić.
 • Umieść pinezkę:  Aby umieścić pinezkę, kliknij wybrane miejsce. W przypadku urządzenia mobilnego dotknij i przytrzymaj ekran.
 • Udostępnij lokalizację: Po umieszczeniu pinezki, na dole ekranu pojawi się karta z informacjami. Kliknij ikonę udostępniania lub opcję udostępnij
 • Wybierz sposób udostępnienia: Możesz skopiować link do schowka, wysłać go bezpośrednio przez aplikacje (np. e-mail, WhatsApp) lub udostępnić w mediach społecznościowych.

Jak usunąć pinezkę z Mapy Google?

Usuwanie wcześniej umieszczonej pinezki z Map Google jest równie proste, choć działania różnią się w zależności od tego, czy pinezka była tylko tymczasowo dodana na mapie, czy zapisana w Twoich miejscach

Usunięcie tymczasowej pinezki

 • Znajdź pinezkę: Przejdź do lokalizacji, w której umieściłeś tymczasową pinezkę.
 • Usuń pinezkę: Tymczasowe pinezki zazwyczaj znikają po zamknięciu aplikacji lub odświeżeniu strony. Jeśli chcesz usunąć pinezkę bez zamykania Map Google, możesz kliknąć dowolne miejsce na mapie – pinezka zostanie anulowana. 

Usunięcie zapisanej pinezki (miejsca)

 • Przejdź do sekcji Zapisane: Otwórz menu (przez kliknięcie zdjęcia profilowego lub trzech linii w lewym górnym rogu), wybierz Zapisane.
 • Znajdź zapisaną pinezkę: Przeglądaj listy zapisanych miejsc, aby znaleźć pinezkę, którą chcesz usunąć.
 • Usuń pinezkę: Kliknij miejsce, które chcesz usunąć, a następnie wybierz opcję edycji lub Usuń z zapisanych.

Mapy Google nawigacja – zalety 

 • Intuicyjność: Łatwa w obsłudze i intuicyjna nawigacja pozwala szybko znaleźć i śledzić trasę podróży.
 • Dokładność: Dzięki ciągłym aktualizacjom map i danych o ruchu, Google Maps oferuje jedne z najdokładniejszych, dostępnych na rynku informacji nawigacyjnych.
 • Wszechstronność: Możliwość wyboru między różnymi trybami transportu oraz dostosowanie trasy do indywidualnych preferencji sprawia, że jest to narzędzie przydatne dla każdego użytkownika.
 • Informacje dodatkowe: Oprócz nawigacji, Google Maps dostarcza także cenne informacje na temat firm i ciekawych miejsc, takich jak restauracje, stacje benzynowe czy parkingi, ułatwia to planowanie przystanków w trakcie podróży.

Nawigacja Mapy Google to dynamiczne i niezawodne narzędzie, które znacząco ułatwia poruszanie się po znanych i nieznanych terenach, czyniąc podróże mniej stresującymi i bardziej przyjemnymi.

Mapy Google – korzyści dla Twojej firmy

Mapy Google to nie tylko duże udogodnienie do każdego z nas, ale też mnóstwo możliwości dla firm o różnym profilu, które chcą docierać do lokalnych klientów. 

Zwiększenie widoczności w sieci 

Umieszczenie firmy na Mapach Google to sposób na zwiększenie widoczności w sieci. Poprzez dodanie szczegółowych informacji o firmie, takich jak nazwa, adres, godziny otwarcia, numery kontaktowe i strona internetowa, przedsiębiorstwa mogą łatwo dotrzeć do potencjalnych klientów, którzy szukają produktów lub usług w okolicy.

Zbieranie opinii 

Mapy Google umożliwiają użytkownikom dodawanie opinii o danej firmie, może to  pozytywnie wpłynąć na reputację i wiarygodność marki. Aktywne zarządzanie opiniami, odpowiadanie na komentarze i dziękowanie za pozytywne recenzje buduje zaufanie i zachęca do zapoznania się z ofertą. 

Promocje i aktualności

Za pomocą Map Google firmy mogą informować klientów o specjalnych promocjach, wydarzeniach czy nowościach w ofercie. Regularne aktualizacje, dodawanie nowych zdjęć czy informacji na profilu Firmy w Google pomagają utrzymać zainteresowanie i angażować społeczność.

Wsparcie pozycjonowania 

Dodanie firmy do Map Google, stosownie odpowiednich słów kluczowych, przemyślana optymalizacja profilu to szansa na dodatkową widoczność w wynikach wyszukiwania. Może to przełożyć się na wzrost rozpoznawalności, większy ruch na stronie i potencjalnie większe zyski. 

Analityka

Narzędzia analityczne dostarczone przez Google to możliwość weryfikacji liczby kliknięć, wyświetleń, sposób, by lepiej rozumieć potrzeby i oczekiwania klientów. Takie dane ułatwiają identyfiację trendów i preferencji konsumentów, są solidną podstawą do optymalizacji strategii marketingowych i poprawy widoczności online. 

Podsumowując, wykorzystanie Map Google do promowania firmy to wiele korzyści, od zwiększenia widoczności online po budowanie zaufania i lojalności klientów. W erze cyfrowej, obecność na Mapach Google jest niezbędna dla każdego przedsiębiorstwa, które chce skutecznie konkurować na rynku.

 

 

Street View to funkcja w Google Maps, która umożliwia użytkownikom wirtualny spacer po ulicach miast na całym świecie, oferując panoramiczne widoki 360 stopni.

 

Tryb satelitarny w Google Maps to widok z góry, który dostarcza zdjęcia satelitarne terenu, pozwalając na oglądanie szczegółów geograficznych, budynków i krajobrazów.

 

Google Maps zostało uruchomione w lutym 2005 roku.

Jeśli Google Maps nie działa, spróbuj wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki, zaktualizować aplikację do najnowszej wersji lub sprawdzić połączenie z internetem.

 

Google Moje Mapy to narzędzie, które pozwala na tworzenie niestandardowych map z własnymi punktami, trasami i obszarami. Jest to idealne rozwiązanie przy planowaniu podróży, projektów i prezentacji.

 

Pinezka w Mapach Google to sposób na oznaczanie specyficznych lokalizacji na mapie, umożliwia to szybkie znalezienie, zapisanie lub udostępnienie konkretnego miejsca.

 

Aby wysłać pinezkę z lokalizacją, otwórz Mapy Google i zaznacz lokalizację. Następnie, aby wysłać link do pinezki przez wiadomość, e-mail lub inne aplikacje, użyj opcji udostępniania. 

 

Oś czasu w Mapach Google to funkcja, która śledzi i wyświetla historię miejsc, które odwiedziłeś. Wykorzystywane są tutaj dane lokalizacyjne z Twojego urządzenia.

 

Aby zaktualizować Mapy Google, odwiedź Google Play Store lub Apple App Store, wyszukaj Google Maps i, jeśli jest dostępna nowa wersja, wybierz Aktualizuj. 

 

 

W ustawieniach Map Google warto zwrócić uwagę na opcje prywatności, takie jak zarządzanie danymi lokalizacji, historią wyszukiwań oraz preferencjami dotyczącymi nawigacji i wyświetlania.

 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza