Google Street View

Spis treści

Google Street View – samochód Google, planowane podróże, Google Maps 

Od momentu, gdy po raz pierwszy kliknęliśmy ikonę ludzika w Google Maps, nasze postrzeganie nawigacji i eksploracji miejskiej przestrzeni zmieniło się na zawsze. Google Street View to usługa, która pozwala na wirtualny spacer po ulicach miast i zakątkach świata – jest to nie tylko fascynujące osiągnięcie technologiczne, ale również narzędzie mające nieocenioną wartość w wielu dziedzinach życia, także w biznesie. Czym dokładnie jest Google Street View, jakie możliwości daje, czym są samochody Google?

Street View Mapy Google – historia i rozwój

Zainaugurowany w 2007 roku Street View był projektem mającym na celu zwiększenie użyteczności map Google. Ów projekt, obejmujący kilka miast w Stanach Zjednoczonych, bardzo szybko rozwinął się do ponad 100 krajów, uwzględnił zarówno obszary metropolitalne, jak i wiejskie. Do dziś każdy rok przynosi innowacje, od ulepszonych kamer po możliwość podglądu podwodnych raf koralowych.

Google Street View – co to?

Google Street View to funkcja w ramach usługi Google Maps, która umożliwia wyświetlanie panoramicznych widoków ulic z perspektywy pieszego. Dzięki temu użytkownicy mają możliwość wirtualnego zwiedzania miejsc na całym świecie, od zacisznych uliczek historycznych miast po odległe i rzadko odwiedzane regiony. Dokładność i jakość obrazowania Street View umożliwia poznawanie  miejskich krajobrazów, zabytków, obiektów, przyrody.

Google Maps Street View – najważniejsze informacje

Street View to cyfrowy fenomen, który zrewolucjonizował sposób, w jaki patrzymy na mapy i nawigację. Możemy zobaczyć świat z perspektywy pieszego, co jest niezwykle przydatne przy planowaniu podróży, wizyt w nieznanych miastach czy po prostu przy odkrywaniu nowych miejsc. Street View staje się nieodłączną częścią Google Maps.
Usługa, od momentu uruchomienia, wciąż się rozwija, dodawane są nowe funkcje, takie jak widok wnętrza wybranych budynków, integracja z Google Earth oraz możliwość tworzenia własnych panoramicznych zdjęć.

Samochód Google Street View

Dane do Street View zbierane są za pomocą samochodu Google, który znany jest jako Street View Car lub Google car street view. To specjalnie przystosowany pojazd wyposażony w zaawansowane, umieszczone na dachu kamery panoramiczne, które rejestrują obrazy 360 stopni. Samochody Google wyposażone są w czujniki GPS do śledzenia lokalizacji oraz lasery do pomiaru odległości i tworzenia trójwymiarowych modeli środowiska. Street View Cars przemierzają ulice miast i dróg na całym świecie, systematycznie aktualizując i rozszerzając bazę danych Street View.

Technologia i metodologia Google Street View

Google Street View opiera się na zaawansowanych technologiach wykorzystywanych do zbierania danych geoprzestrzennych. Specjalistyczne pojazdy Google, wyposażone w wielokierunkowe kamery o wysokiej rozdzielczości, rejestrują obrazy 360 stopni. Obrazy są następnie przetwarzane – tak, by stworzyły panoramiczną prezentację otoczenia.

Funkcjonalności i interfejs użytkownika

Interakcja z usługą Street View nie jest trudna. Aby aktywować widok, należy przeciągnąć dostępną na mapie ikonę Pegmana do miejsca, które jest oznaczone niebieską linią. To oznaczenie informuje, że dla tej lokalizacji dostępny jest widok ulicy, który zostanie wyświetlony po upuszczeniu ikony.

Google wprowadziło też dodatkowe funkcje, takie jak możliwość przeglądania historycznych obrazów, co pozwala na wizualne śledzenie zmian w krajobrazie miejskim na przestrzeni lat.

Praktyczne zastosowania

Street View jest nieocenionym narzędziem dla podróżników, agentów nieruchomości, urbanistów czy nauczycieli. Pozwala na zwiedzanie potencjalnych miejsc docelowych, ocenę stanu nieruchomości czy planowanie rozwoju miejskiego.  Street View również umożliwia też uczniom wirtualne wycieczki do miejsc, których inaczej by nie zobaczyli.

Google Street View – planowane trasy

Google Street View to sposób, by odkrywać różne miejsca, a także pomoc w planowaniu podróży. Opracowując trasy, użytkownicy mogą wirtualnie przejść planowaną ścieżkę, co pomaga w identyfikacji punktów orientacyjnych i potencjalnych przeszkód. Dzięki funkcji wirtualnego przewodnika można z wyprzedzeniem poznać trasę, co jest szczególnie przydatne w przypadku złożonych skrzyżowań, trudnych w nawigacji obszarów miejskich czy po prostu, kiedy chcesz zaplanować idealny spacer. Jest to nieocenione narzędzie dla rowerzystów, pieszych i kierowców, którzy chcą lepiej  poznać swoje trasy przed wyruszeniem w drogę.

Street View – planowane podróże

Ta funkcja jest szczególnie przydatna dla podróżnych, którzy chcą zaplanować wycieczkę, dostosować ją do własnych potrzeb i zainteresowań. Google Street View pomaga w opracowaniu planu zwiedzania, jak i w doborze trasy, która będzie najbardziej komfortowa.

Google Street View a biznes i promocja marki

 • Profil Firmy w Google: Przedsiębiorstwa mogą dodawać obrazy Street View do Profilu Firmy w Google. Poprawia to widoczność w wyszukiwarce i na mapach Google, a także pozwala potencjalnym klientom na lepsze poznanie danej firmy.
 • Wirtualne spacery: Hotele, restauracje, galerie sztuki, salony SPA mogą tworzyć wirtualne spacery, dzięki którym użytkownik może zdalnie doświadczać atmosfery danego miejsca i lepiej je poznać.
 • Nieruchomości i rozwój miast: Street View pomaga firmom deweloperskim w prezentacji otoczenia i lokalizacji ich projektów, co jest kluczowe dla klientów podejmujących decyzje zakupowe.
 • Planowanie i logistyka: Firmy transportowe i logistyczne wykorzystują Street View do optymalizacji tras i planowania dostaw, co przekłada się na poprawę efektywności.
 • Marketing i reklama: Marketerzy mogą wykorzystywać obrazy Street View do tworzenia bardziej angażujących treści reklamowych, które pokazują produkty lub usługi w kontekście rzeczywistych lokalizacji. Takie działanie stworzy doskonały duet z pozycjonownaniem strony www, reklamą w internecie i innymi obszarami marketingu internetowego
 • Analiza konkurencji: Firmy korzystają ze Street View do monitorowania aktywności konkurentów i analizy środowiska biznesowego w różnych lokalizacjach.
 • Turystyka i atrakcje: Atrakcje turystyczne mogą wykorzystywać Street View, aby pokazać potencjalnym klientom, co mają do zaoferowania.
 • Wzmocnienie zaangażowania społecznościowego: Organizacje mogą pokazywać w Street View efekty swoich inicjatyw społecznych lub środowiskowych, budując zaufanie i pozytywny wizerunek.

Te zastosowania pokazują, że Google Street View może być potężnym narzędziem w rękach firmy, które chcą wyróżnić się w cyfrowym świecie, lepiej zrozumieć swoje otoczenie biznesowe i bardziej efektywnie komunikować się ze swoimi klientami.

Google Street View
Google Street View: samochód Google Street View, Google Street View planowane podróże, Google Street View Warszawa i inne zakątki świata

Street View a kwestie prawne

Street View nie jest jednak wolny od kontrowersji, zwłaszcza tych dotyczących prywatności. Google musiało zmierzyć się z wyzwaniami prawnymi związanymi z nieautoryzowanym wykorzystaniem wizerunku osób i miejsc. W odpowiedzi zaimplementowane zostały rozbudowane techniki rozmywania twarzy i rejestracji pojazdów.

Street View Google Earth

Street View w Google Earth pozwala odkrywać najdalsze zakątki naszej planety z wygodnej kanapy we własnym domu. Usługa ta integruje panoramiczne widoki ulic z trójwymiarową mapą świata, tworząc realistyczne doświadczenie. Możemy wirtualnie wznieść się nad miasta i góry, a następnie zanurzyć się w uliczne widoki, przechodząc płynnie między widokiem satelitarnym a poziomem ulicy. Użytkownicy Google Earth mogą obserwować wszystko z lotu ptaka, a także z perspektywy pieszej.

Jak włączyć Street View?

Aby włączyć Google Street View, należy na komputerze lub urządzeniu mobilnym uruchomić Google Maps. Po wpisaniu interesującej lokalizacji, na mapie pojawi się mały, pomarańczowy ludzik (znany jako Pegman). Aby aktywować widok ulicy, wystarczy przeciągnąć ikonę Pegmana na wybraną ulicę. Jeśli dana ulica jest dostępna w Street View, pojawi się niebieskie zaznaczenie. Po umieszczeniu ikony Pegmana na niebieskim obszarze, ekran przełączy się na widok panoramiczny z poziomu ulicy.

Street View Polska

Usługa Google Street View jest od wielu lat dostępna także w Polsce, umożliwia wirtualne podróże po różnych zakątkach kraju. Dzięki temu możemy podziwiać uroki i zabytki polskich miast, nie ruszając się z domu. Polska w Street View prezentuje się imponująco, a szczególnie wyróżniają się miasta takie jak Kraków, Łódź, Lublin, Poznań i Warszawa, każde z nich z własnymi unikalnymi cechami i historią.

Street View Warszawa

Stolica Polski, Warszawa, jest miastem feniksem, które wzniosło z ruin II wojny światowej. Za pomocą Street View możemy zobaczyć kontrast między zabytkową Starówką a nowoczesnymi wieżowcami w centrum miasta. Możemy wirtualnie przemierzać Trakt Królewski, spacerować po Łazienkach Królewskich czy podziwiać panoramę miasta z Pałacu Kultury i Nauki.

Street View Kraków

Kraków, dawna stolica Polski, jest skarbem narodowym pod względem architektury i kultury. Street View pozwala wirtualnie przechadzać się po malowniczym Rynku Głównym, podziwiać Wawel czy zgłębiać tajemnicze uliczki Kazimierza. Z każdym kliknięciem odkrywamy fragment bogatej historii i kultury tego miasta.

Street View Łódź

Łódź, znana z przemysłowego dziedzictwa, przez Street View ukazuje swoją transformację w nowoczesne centrum kultury i sztuki. Ulica Piotrkowska, najdłuższa ulica handlowa w Europie, wypełniona jest zabytkowymi kamienicami i modernistycznymi budynkami, które dzięki Street View można podziwiać bez pośpiechu.

Street View Lublin

Lublin, pełen zabytków i świadectw historii, dzięki Google Street View staje się dostępny dla każdego. Można wirtualnie zwiedzać Stare Miasto, Bramę Krakowską czy zamek w Lublinie, ciesząc się bogactwem kulturowym tego ważnego na mapie Polski miasta.

Street View Poznań

Poznań na Street View prezentuje zarówno zabytkowy Rynek z renesansowym Ratuszem, jak i nowoczesne centra handlowe. Dzięki usłudze możemy prześledzić historię miasta, od Ostrowa Tumskiego po nowoczesne dzielnice.

Street View Google Maps – porównanie z konkurencyjnymi usługami

Choć Street View jest najbardziej rozpoznawalną usługą, konkurenci tacy jak Apple Maps czy Mapillary oferują podobne rozwiązania.

Streetside Bing a Maps Street View

Bing Maps, konkurencyjna usługa stworzona przez Microsoft, oferuje podobne do Google Street View rozwiązania, znaną jako Bing Streetside. Streetside proponuje panoramiczne widoki ulic, umożliwia użytkownikom zobaczenie wielu miejsc. Choć Streetside Bing ma mniejszy zasięg niż Google Street View, stanowi ciekawą alternatywę dla użytkowników, którzy preferują usługi Microsoftu lub chcą zobaczyć znane miejsca z różnych perspektyw. Streetside wciąż się rozwija, dodawane są nowe obszary i dostępne widoki są aktualizowane.

Apple Maps Street View – Look Around

Apple Maps oferuje funkcję Look Around, która jest odpowiednikiem Street View Google Maps i pozwala użytkownikom na wirtualne zwiedzanie ulic w wybranych miastach.

 • Dostępność: Funkcja Look Around jest dostępna dla konkretnej liczby dużych miast i obszarów metropolitalnych.
 • Jakość obrazu: Look Around zapewnia wysokiej rozdzielczości obrazy 3D, umożliwiające płynne przemieszczanie się po ulicach i poznawanie otoczenia.
 • Interaktywność: Użytkownicy mogą swobodnie przemieszczać się po mapie, przesuwając palcem po ekranie lub, klikając ekran.
 • Łatwy dostęp: Aktywowanie Look Around jest proste – wystarczy wyszukać daną lokalizację w Apple Maps i kliknąć ikonę lornetki, która pojawia się na mapie.
 • Przyjazny interface: Look Around w Apple Maps ma przyjazny interfejs, który ułatwia poruszanie się po mapach bez potrzeby korzystania z dodatkowych narzędzi.
 • Integracja z systemem iOS: Jako natywna aplikacja dla urządzeń Apple, Look Around jest ściśle zintegrowana z innymi funkcjami systemu iOS, co zapewnia płynne użytkowanie i dostępność.

Jak włączyć Street View w Apple Maps?

Funkcja podobna do Street View w Apple Maps, znana jako Look Around, jest dostępna w wybranych miastach i może być aktywowana w następujący sposób:

 • Uruchom aplikację Apple Maps na urządzeniu iPhone lub iPad.
  Wyszukaj miasto, które obsługuje funkcję Look Around, na przykład Nowy Jork.
 • Powiększ widok, aż zobaczysz ikonę lornetki w prawym górnym rogu ekranu.
  Kliknij ikonę lornetki, aby aktywować funkcję Look Around i poruszać się po wybranym obszarze.
 • Pamiętaj, że funkcja Look Around w Apple Maps jest dostępna tylko w niektórych lokalizacjach i obsługiwanych miastach.

Jak włączyć Street View na Androidzie?

Aby włączyć Street View na urządzeniu z Androidem, należy uruchomić aplikację Google Maps, nawigować do wybranej lokalizacji, a następnie dotknąć ikony warstw i wybrać opcję Street view. Możliwe, że trzeba będzie przybliżyć mapę, aby można było przejść do widoku ulicznego. Można również wpisać nazwę lokalizacji w pasku wyszukiwania lub upuścić pinezkę, a następnie przewinąć kartę lokalizacji w dół do sekcji Najnowsze zdjęcia.

Dlaczego w Niemczech nie ma Street View?

Obecność Google Street View w Niemczech jest ograniczona głównie z powodu podejścia Niemców do prywatności. W Niemczech istnieje silna preferencja ochrony danych osobowych, co znacząco wpłynęło na dostępność i aktualizacje Street View w tym kraju.

Kiedy aktualizacja Street View?

Google Street View nie ma dokładnego harmonogramu aktualizacji. W obszarach miejskich i gęsto zaludnionych aktualizacje pojawiają się stosunkowo szybko, ale jeśli chodzi o tereny wiejskie, może to potrwać dłużej. Google obecnie skupia się na dodawaniu nowych obrazów do swojej bazy danych. Istnieje jednak globalny harmonogram, według którego samochody z kamerami Street View i tzw. trekkers (osoby z plecakami Street View) planują swoje trasy. Harmonogram ten jest dostępny na stronie Google i pokazuje, kiedy i

Google Street View – FAQ

Widok z Google Street View -jakie daje możliwości?

Widok z Google Street View to funkcjonalność, która umożliwia użytkownikom interaktywne poznanie dowolnego miejsca na ziemi – oferowanego przez tę usługę. Oto najważniejsze cechy i możliwości:

 • Panoramiczne Obrazy 360°: Google Street View oferuje panoramiczne widoki ulic, placówek handlowych, zabytków i krajobrazów.
 • Nawigacja: Użytkownicy mogą wirtualnie przemieszczać się po różnych obszarach.
 • Integracja z Mapami Google: Street View jest w pełni zintegrowane z Google Maps, co pozwala na łatwe przełączanie się między widokami mapy a widokami ulic.
 • Praktyczne zastosowanie: Widoki Street View mogą być używane do różnych celów, od planowania tras podróży, przez weryfikację adresów, po wirtualne odwiedzanie turystycznych atrakcji czy sprawdzanie warunków drogowych.

Samochody Google Street View – co to?

Samochody Google Street View to specjalnie wyposażone pojazdy, które używane są przez Google do zbierania panoramicznych zdjęć dla usługi Street View w Google Maps. Mają one zamontowane na dachu kamery 360 stopni, które rejestrują obrazy ulic i drogowych krajobrazów, kiedy samochody te przejeżdżają przez miasta i tereny wiejskie na całym świecie. Zebrane obrazy są następnie przetwarzane i dodawane do bazy danych Google Maps, umożliwiając użytkownikom wirtualne eksplorowanie okolic z poziomu ulicy. Samochody są też wyposażone w różne sensory i technologie, które pomagają w tworzeniu szczegółowych i dokładnych map cyfrowych.

Ludzik Google Street view – co to? 

Ludzik Google Street View, znany także jako Pegman, to ikona w kształcie małego człowieka, która służy jako narzędzie nawigacyjne w usłudze Google Maps. Użytkownicy mogą przeciągnąć i upuścić Pegmana na wybraną ulicę na mapie, aby aktywować widok Street View danego miejsca i wirtualnie przemieszczać się po nim.

Google Street View 2022 Polska – co warto wiedzieć?

Google Street View 2022 Polska to najnowsze, aktualne zdjęcia i panoramiczne widoki ulic w Polsce, które zostały zgromadzone i udostępnione przez usługę Google Street View w 2022 roku. Umożliwia to użytkownikom Google Maps wirtualne zwiedzanie polskich miast, ulic, zabytków oraz innych interesujących miejsc, korzystając z najświeższych danych wizualnych dostępnych dla danego obszaru w tym okresie.

Google Street View – podsumowanie

Google Street View to narzędzie, które znacząco rozszerza możliwości wirtualnej eksploracji świata. Dzięki specjalistycznym samochodom z kamerami 360 stopni, użytkownicy mają dostęp do szczegółowych widoków niemal z każdego miejsca na  świecie. Usługa ułatwia planowanie podróży, umożliwia wirtualne odwiedzanie takich miejsc jak Warszawa, Poznań, Kraków. Street View jest zintegrowane z Google Earth, oferując bogate, trójwymiarowe doświadczenie geograficzne. Ikona Pegmana staje się kluczem do aktywowania widoków ulicznych, co jest intuicyjne i łatwe dla użytkowników. Ciągłe aktualizacje i wprowadzanie innowacji sprawiają, że Street View nie tylko ułatwia nawigację, ale również otwiera nowe perspektywy dla turystyki, urbanistyki i poznawania świata.


Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza