Spis treści

Marketing holistyczny ‒ czym jest? dlaczego jest ważny?

Marketing holistyczny to marketing kompleksowy, obecny w każdym obszarze działania firmy ‒ wszystkie podejmowane kroki muszą być spójne i zmierzać do jednego celu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat marketingu holistycznego, jakie komponenty są najistotniejsze w przypadku takiej strategii i jakie są jej największe zalety? Zachęcamy do lektury!

Marketing holistyczny – definicja

Wyjaśnienie pojęcia marketing holistyczny warto rozpocząć od cytatu z Arystotelesa:

“Całość to więcej niż suma jej składników”.

Człowiek to więcej niż oczy, nos, uszy i inne części ciała, to organizm, który prawidłowo funkcjonuje tylko wtedy, gdy wszystkie narządy są zdrowe i “współpracują” ze sobą. Ponadto, mimo tego że każdy z nas zbudowany jest w taki sam sposób, różnimy się od siebie, a każda jednostka jest na swój sposób wyjątkowa.
To samo dotyczy firm i przedsiębiorstw, które prowadzą strategię marketingu holistycznego. W przypadku takich biznesów wszystkie działy muszą współpracować ze sobą i być traktowane jako całość. Kreacja i wdrażanie strategii marketingowych nie przebiega tutaj w izolacji, a spójna komunikacja i zmierzanie do jednego celu to priorytet. Co więcej, podczas tworzenia strategii marketingu holistycznego interesy interesariuszy, pracowników, klientów, potencjalnych klientów czy dostawców traktowane są jako całość.

4 komponenty marketingu holistycznego

W przypadku marketingu holistycznego wyróżniamy 4 komponenty, każdy z nich jest niezwykle ważny i ma wpływ na sukces lub porażkę biznesu. Są to relationship marketing, internal marketing, integrated marketing i societal marketing.

 • Relationship marketing – to mówiąc najprościej, marketing relacji, marketing partnerstwa, którego celem jest budowa wartościowych, długotrwałych relacji pomiędzy interesariuszami, pracownikami i innymi osobami będącymi ważną częścią biznesu, a klientami. Stworzenie silnej, emocjonalnej więzi jest tutaj ważniejsze niż osiągnięcie krótkotrwałych korzyści, ponieważ skutkuje lojalnością, zaangażowaniem i trwałym zadowoleniem klientów. Liczą się tutaj wysokiej jakości obsługa, wartościowy content, email marketing, influencer marketing i inne.
 • Integrated Marketing ‒ założeniem marketingu zintegrowanego jest stworzenie silnych, spójnych przekazów tak, aby zarówno klienci, jaki i pracownicy czy partnerzy biznesowi mieli takie same spostrzeżenia dotyczące firmy. Właśnie dlatego wszystkie działania – PR, kampanie w mediach społecznościowych, design marketing, sposób komunikacji, sprzedaż i promocje muszą być jasne, dobrze przemyślane i spójne.
 • Internal Marketingmarketing wewnętrzny to kolejny, niezwykle ważny komponent marketingu holistycznego. Tutaj koncentrujemy się na pracownikach nazywanych również klientami wewnętrznymi. Pracownicy powinni być usatysfakcjonowani z każdego aspektu swojej pracy – mowa tutaj zarówno o działaniach, ze które są odpowiedzialni, ale również o sposobie zarządzania firmą, komunikacji z pracownikami oraz o filozofii firmy. Istotne są również dobrze przemyślana koordynacja pomiędzy działami, unikanie konfliktów ‒ a gdy pojawią się, rozwiązywanie ich. Takie podejście sprawia, że pracownicy są bardziej zaangażowani w swoją pracę, wykonują ją z pasją i włączają się w realizację wspólnych celów.
 • Social responsible marketing ‒ marketing społecznie odpowiedzialny koncentruje się na działaniach dla dobra ogółu, przedstawia zespół tworzący firmę jako dobrych obywateli, którzy troszczą się o całą społeczność. Przykładem takiego marketingu może być dbałość o środowisko, ekologiczna produkcja, poruszanie istotnych problemów społecznych. Tego typu działania pozwalają dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, nie tylko do klientów i pracowników danej firmy. To sposób na budowanie długotrwałych relacji ze społeczeństwem.

 

marketing holistyczny - komponenty

Dlaczego marketing holistyczny jest ważny?

Dlaczego podejście holistyczne jest ważne?

 • Budowa świadomości marki ‒ podejście holistyczne to sposób na zwiększanie świadomość marki wśród społeczeństwa. W dzisiejszych czasach, kiedy wielu wierzy bardziej w markę niż w sam produkt, jest to niezmiernie ważne. Lubimy marki i wybieramy te, z którymi w jakiś sposób się identyfikujemy.
 • Konsekwencja — każda firma, która chce przez długi czas utrzymać się na rynku, musi pamiętać o konsekwencji w działaniu. Przemyślane komunikaty, które pojawiają się w różnych mediach, stworzą całościowy obraz firmy i sprawiają, że komunikacja będzie bardziej efektywna. To droga do zdobycia zaufania wśród klientów i zbudowania trwałego, pozytywnego obrazu firmy w umysłach odbiorców. Brak spójności, sprzeczne komunikaty szybko zniechęcą potencjalnych klientów.
 • Efektywność — harmonijne działanie wszystkich działów firmy i realizacja wspólnych celów zwiększą wydajność działań i zminimalizują potrzebę ich powielania, oszczędzając tym samym pieniądze i czas firmy. Ponadto, spójna strategia sprawia, że łatwiej dostrzec potencjalne zagrożenie, niespójności i problemy.
 • Skuteczność ‒ strategia marketingu holistycznego koncentruje się na celach długoterminowych, na budowaniu trwałych relacji pomiędzy firmą i pracownikami, jak również firmą i klientami, a to przynosi wiele korzyści – zarówno niematerialnych, jak i materialnych.

 

Marketing holistyczny ‒ 3 kroki

Jakie kroki powinniśmy podjąć podczas budowania strategii marketingowej?

 • Analiza i identyfikacja – analiza potencjału biznesowego firmy, wartości i postaw oraz poznanie potrzeb klientów to niezwykle ważny krok w budowaniu strategii marketingu holistycznego.
 • Kreacja – dokładna analiza potrzeb i oczekiwań klientów, poznanie problemów, z jakimi się zmagają, zagłębienie się w ich psychikę i znalezienie najlepszego sposobu komunikacji.
 • Realizacja ‒ zarządzanie relacjami z klientami, przedstawienie im wartości marki, budowanie zaufania.

 

Podsumowanie

Marketing holistyczny to marketing kompleksowy, zgodnie z którym wszystkie działania podejmowane przez firmę muszą być spójne i zmierzać do jednego celu. Firma traktowana jest tutaj, jak żywy organizm. Komponenty marketingu holistycznego to budowanie relacji, marketing zintegrowany, wewnętrzny i społecznie odpowiedzialny.

Ocena strony: 4.9/5 - (14 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza