Spis treści

Sitelinks – dlaczego są ważne i jak je zdobyć?

Sitelinks stanowią ważny element w strukturze wyników wyszukiwania – umożliwiają natychmiastowe dotarcie do ważnych sekcji witryny. Dzięki wspomnianym odnośnikom, czas potrzebny na znalezienie pożądanych informacji jest skrócony, a ogólna widoczność i dostępność stron internetowych ulega poprawie. W naszym artykule przyjrzymy się sitelinkom – opowiemy, czym dokładnie są i dlaczego są tak ważne. 

Sitelinks – co to? 

Sitelinks, znane również jako odnośniki serwisowe, to linki, które prowadzą na konkretne podstrony. Sitelinki widoczne są z poziomu wyników wyszukiwania – wyświetlane są pod tytułem i opisem strony. Google za pomocą takich linków promuje strony internetowe, które są najbardziej przyjazne dla użytkowników.

W przypadku bezpłatnych wyników wyszukiwania, podstrony, które wyświetlane będą w postaci sitelinków wybierane są automatycznie – duże znaczenie przy ich wyborze ma CTR. Istnieje jednak możliwość wykluczenia poszczególnych podstron. Przy kampaniach Google Ads można wskazać, które podstrony mają być umieszczone w postaci linków (choć decydujące znaczenie ma także CTR).

Site links
Site links

One-line sitelinks

One-line sitelinks to uproszczona wersja tradycyjnych sitelinks. One-line sitelinks wyświetlają się jako pojedynczy rząd skróconych odnośników, zazwyczaj bez opisów. Tego typu linki oferują użytkownikom szybki dostęp do kluczowych sekcji strony, zwiększają jej użyteczność i usprawniają nawigację. One-line sitelinks są szczególnie przydatne w przypadku urządzeń mobilnych. 

one line site links
one line site links

Jak uzyskać sitelinki? 

Sitelinki to wiele korzyści, sposób na zyskanie uwagi użytkownika i zwiększenie ruchu na stronie www. Ale, co zrobić, by uzyskać takie linki? Wśród najistotniejszych kroków znajdują się: 

  • Optymalizacja struktury strony: Upewnij się, że Twoja strona www ma logiczną strukturę. Pamiętaj o przyjaznych adresach url, odpowiednich nagłówkach (H1, H2, H3) oraz wyraźnie zdefiniowanych sekcjach i podstronach.
  • Linki wewnętrzne: Stwórz silną strukturę linkowania wewnętrznego. Usprawni ona nawigację i wskaże najważniejsze sekcje. 
  • Wartościowe treści: Zadbaj o to, by na Twojej stronie znalazły się wartościowe, unikalne i wartościowe treści. Wysokiej jakości content jest ważny dla użytkowników i daje szansę na zwiększenie widoczności witryny.
  • Breadcrumb: Breadcrumb (menu okruszkowe): To narzędzie nawigacyjne, które pomaga użytkownikom oraz Google zrozumieć strukturę witryny. Menu okruszkowe to kolejny krok w stronę uzyskania sitelinków.
  • Poprawa szybkości ładowania strony: Google preferuje witryny o wysokiej prędkości ładowania. Optymalizacja tego parametru może nie tylko poprawić doświadczenie użytkowników, ale też przyczynić się do lepszego rankingu w wyszukiwarce.

Pamiętaj jednak, że to Google decyduje, jakie linki pojawią się w wynikach wyszukiwania. Nie ma pewnej, w 100% skutecznej metody na uzyskanie odnośników, ale przestrzeganie najlepszych praktyk SEO zwiększa szanse na ich otrzymanie.

Sitelinks – dlaczego są ważne? 

Sitelinks, czyli odnośniki serwsowe, to ułatwienie dla użytkowników, a także wiele korzyści dla właściciela strony internetowej. 

  • Większa użyteczność: Sitelinks ułatwiają i przyspieszają dostęp do kluczowych sekcji strony. Użytkownicy mogą sprawnie znaleźć potrzebne informacje, bez konieczności przeszukiwania całej witryny. 
  • Zwiększenie widoczności strony: Sitelinks zajmują więcej miejsca w wynikach wyszukiwania, dzięki temu, dana strona wyróżnia się na tle innych. Zwiększa to prawdopodobieństwo kliknięć. 
  • Wsparcie pozycjonowania: Chociaż sitelinki nie gwarantują uzyskania wyższych pozycji w Google, mogą mieć pozytywny wpływ na widoczność witryny, np. poprzez zmniejszenie współczynnika odrzuceń i wydłużenie czasu sesji. 
  • Bezpośredni dostęp do ofert i promocji: Sitelinki mogą kierować użytkowników bezpośrednio na strony ofertowe, co zwiększa efektywność kampanii marketingowych.

Sitelinks to ułatwienie dla użytkowników, ale też wsparcie strategii marketingowych i pozycjonowania witryny. 

Podsumowanie

Sitelinks, czyli odnośniki serwisowe, to linki wyświetlane pod tytułem i opisem strony www. Takie linki ułatwiają dostęp do różnych sekcji strony internetowej, poprawiają doświadczenie użytkownika i umożliwiają szybsze dotarcie do poszukiwanych treści. Sitelinks mają również pozytywny wpływ na SEO – mogą zwiększyć wskaźniki klikalności (CTR) oraz zaangażowanie użytkowników. 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza