Spis treści

Content – jak zweryfikować jego jakość? Jakie treści lubią użytkownicy i roboty Google

O contencie mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Google docenia witryny, które wdrażają wartościowe treści, teksty kiepskiej jakości giną w sieci i tak naprawdę…, mogłoby ich nie być. Co więcej, użytkownicy, w tym Twoi klienci nie widzą żadnego powodu, by poświęcać czas na słabe treści – oczekują, że sprawnie znajdą wartościowe informacje. Jak więc weryfikować jakość contentu? Jak podejść do pisania treści, aby praca nie poszła na marne i przyniosła konkretne korzyści?

Treści na stronie – tytuł i temat, czyli podstawy podstaw

Internet to kopalnia wiedzy, ale… bywa różnie. Czasem nie możemy znaleźć konkretnej informacji. Innym razem klikamy ciekawy tytuł, ale okazuje się, że  artykuł, nie wyczerpuje tematu lub content omawia zupełnie inne zagadnienia, niż się spodziewaliśmy. Nikt z nas tego nie lubi. 

Nie pozwól na to, by takie sytuacje miały miejsce w przypadku Twojej strony www i Twoich klientów. Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace nad treścią, dokładnie przeanalizuj temat – przemyśl, czy faktycznie będzie on użyteczny dla Twojej grupy docelowej, czy pasuje do Twojej witryny. Odpowiedz sobie na pytanie: jaki jest cel danego tekstu i dlaczego powinien pojawić się w sieci? To bardzo istotne kwestie. Wraz z popularnością AI, sieć zalała fala kiepskich, niepotrzebnych tekstów – pisanych bez jakiegokolwiek celu.

Pamiętaj, że użytkownicy:

  • nie mają zaufania do stron www i sklepów e-commerce, które wdrażają słaby content
  • nie angażują się w eksplorację witryn, które nie spełniają ich oczekiwań.

Google natomiast wciąż dąży do tego, by wyniki wyszukiwania miały coraz wyższą jakość i nie wyświetla w topowych wynikach wyszukiwania treści, które nie spełniają określonych kryteriów.  

Brak dokładnej analizy, nieodpowiedni temat, pisanie bez celu to strata czasu, działania, które nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. 

Pisanie treści – jak to ugryźć?

Masz temat tekstu i roboczy tytuł – co dalej? Przychodzi czas na prace właściwe. Warto, byś miał na uwadze kilka kwestii.

Nagłówki

Najlepiej zacząć od nagłówków, przygotować za ich pomocą plan treści. Pamiętaj, że w nagłówkach powinny znaleźć się słowa kluczowe. Ważne jest także oznaczone ich  odpowiednim fontem. Kolejna kwestia, każdy tekst powinien mieć jeden nagłówek H1 oraz nagłówki H2 i, jeśli jest taka potrzeba H3. 

Oryginalność, świeże spojrzenie

Zadbaj o to, by Twoje teksty różniły się od treści konkurencji. Oryginalność jest bardzo ważna i ma wpływ na ranking Google. Z doświadczenia wiem, że przygotowanie treści, która będzie merytoryczna, przyjemna w lekturze, a przy tym wszystkim oryginalna, nie należy do prostych zadań. Jak można to ugryźć?

  • wykorzystaj opinie i komentarze klientów,
  • porozmawiaj ze specjalistami od obsługi klienta – mają oni bezpośredni kontakt z odbiorcami, znają ich obiekcje, najczęstsze pytania,
  • przedstaw problem z innej perspektywy, zaprezentuj swój punkt widzenia i własne wnioski.

Nie ograniczaj się do powielania treści, które są na innych stronach internetowych, zadbaj o powiew świeżości, o pierwiastek ekstra.

Treści produktowe

Skoro wiele sklepów e-commerce oferuje ten sam produkt, to czy możemy mówić o unikalności? Oczywiście, specyfikacja i parametry techniczne muszą pozostać bez zmian, ale istnieje kilka możliwości, by opis był bardziej użyteczny dla odbiorcy. Poniżej kilka wskazówek: 

  • zadbaj o to, by tekst był wyczerpujący i zawierał istotne informacje,
  • skup się na tym, by opis był przydatny dla odbiorcy, by pomógł mu w podjęciu decyzji,
  • pokaż użytkownikowi, że masz wiedzę na temat danego produktu,
  • używaj zrozumiałego języka, zadbaj o by, by odbiorca w pełni rozumiał Twoją treść 
  • zadbaj o wyraźne zdjęcia, ukazujące produkt z różnej perspektywy

Kilka przydatnych porad możemy także znaleźć na stronie Google: 

  • powiedz, kiedy produkt się sprawdzi, w jaki sposób może ułatwić codzienne aktywności
  • napisz, czym dany towar odróżnia się od innych modeli/ wersji
  • uzasadnij, dlaczego dany produkt jest dobrym wyborem (najlepiej byś podzielił się własnymi doświadczeniami)
  • nie kopiuj opisów ze strony producenta, przeciwnie, zadbaj o to, by Twój opis był bardziej szczegółowy.
Content
Content – o czym pamiętać, by odnieść sukces

Content z Ai czy bez Ai?


Pytanie, które jeśli chodzi o content, pojawia się bardzo często. Czy treści generowane AI są okej, czy nie? Sama korzystam ze wsparcia AI, np. zadaję konkretne pytanie, a odpowiedź umożliwia mi przygotowanie fragmentu tekstu. Zdarza się także, że Ai generuje dla mnie listy punktowe czy konkretne fragmenty treści. Wszystko to ułatwia i usprawnia moją pracę. Ale, co ważne, teksty Ai zawsze poddaje edycji.

A jak Google zapatruje się na treści Ai? Stanowisko Giganta jest niezmienne od długiego czasu – najważniejsza jest jakość tekstów to, by były przydatne dla odbiorców.

treści ai
Treści AI a widoczność w sieci

Kto przygotował treść?

Już z samej treści powinno wynikać, że w jej przygotowaniu uczestniczyła osoba, która zna temat, mająca specjalistyczną wiedzę i doświadczenie. Taki content cieszy się największym zaufaniem odbiorców, wpisuje się w E-E-A-T (experience, expertise, authoritativeness, trustworthiness, w tł. doświadczenie, wiedza, wiarygodność, zaufanie) i ma wpływ na wiarygodność witryny w oczach Google.

Dla przykładu, gdy czytam tekst o wybielaniu zębów, jest on dla mnie bardziej wiarygodny, gdy wiem, że został przygotowany przez higienistkę stomatologiczną, lekarza bądź we współpracy z wymienionymi specjalistami. 

Jak możesz zwiększyć autorytet autora? 

  • przygotuj bio z informacjami na temat wykształcenia, doświadczenia, sukcesów autora,
  • ważne są linki, odnośniki do profili w mediach społecznościowych i innych publikacji itp.
Autorytet autora:
Autorytet autora: bio na stronie 1stplace.pl

Weryfikacja jakości contentu na stronie www – jak to zrobić?

O tym, że treść powinna być wysokiej jakości, że powinna być przydatna dla użytkownika i wyróżniać się na tle konkurencji słychać z każdej strony. Ale jak to zweryfikować? Przecież nieraz zdarza się tak, że pracujemy nad tekstem bardzo długo, a po publikacji okazuje się, że nikt go nie czyta, Tekst ląduje na końcu rankingu Google, a generowany niego ruch wynosi zero.

Jak więc zweryfikować jakość contentu i jakie przesłanki uwzględnić, podczas optymalizacji? Z pomocą przychodzi sam Gigant, który wskazuje kilkanaście pytań, które warto sobie zdać. Są to pytania, które skupiają się wokół takiej tematyki, jak jakość, wiarygodność, dopasowanie do potrzeb użytkowników. Poniżej kilka przykładowych pytań, kompletną listę można znaleźć na stronie Giganta.

  • Czy treść zawiera szczegółowe wnioski, opinie, raporty, analizy?
  • Czy treść wyczerpuje temat?
  • Czy treść zawiera informacje, które nie są oczywiste?
  • Czy treści zostały przygotowane lub sprawdzone przez osobę, która zna temat
  • Czy nagłówek nie jest zbyt przekombinowany?
  • Czy dany tekst mógłby zostać umieszczone w czasopiśmie lub książce?
  • Czy content skupia się wokół określonego tematu?
  • Czy po lekturze Twoich treści, użytkownicy muszą także sięgać do innych źródeł?
  • Czy sugerujesz, że tekst odpowiada na pytania, na które w rzeczywistości nie odpowiada?

Czy wiesz, że … ciekawostki o contencie 

  • Ponad 80% marketerów uważa, że wideo jest kluczowym elementem ich strategii marketingowej.
  • Firmy, które regularnie publikują artykuły blogowe, generują o 67% więcej leadów niż te, które tego nie robią.
  • Marki, które publikują ponad 16 postów na blogu miesięcznie, generują aż 3,5 razy więcej ruchu niż te, witryny, na których pojawiają się od 0 do 4 postów miesięcznie.
  • TikTok cieszy się ogromną popularnością wśród młodszych osób. Filmy na TikToku mają o 50% większe zaangażowanie niż na innych platformach.
  • Content generowany przez użytkowników (User-Generated Content) jest postrzegany jako bardziej wiarygodny niż treści tworzone przez samą markę
  • Artykuły w formie list punktowych mają wyższe wskaźniki kliknięć i udostępnień niż tradycyjne artykuły. Użytkownicy cenią uporządkowane i łatwe do przyswojenia treści.
  • Interaktywne treści, takie jak quizy, ankiety czy kalkulatory, mogą generować aż 2 razy więcej zaangażowania niż tradycyjne treści statyczne.
  • Infografiki w mediach społecznościowych są udostępniane 3 razy częściej niż inne rodzaje treści.
  • Treści spersonalizowane mają w porównaniu do treści niespersonalizowanych o 42% wyższy współczynnik otwarcia i o 29% wyższy wskaźnik kliknięć.

Podsumowanie

Podsumowując, ważne jest, by treść, która pojawia się na Twojej stronie www, była przydatna dla odbiorców, by nie była wyłącznie powieleniem tekstów, które znajdują się na innych stronach www. Skup się także na tym, by tekst zawierał oryginalne wnioski, omawiał dany temat w wyczerpujący sposób – tak, by odbiorca po lekturze tekst nie musiał już zaglądać do innych źródeł. Liczą się także przemyślane nagłówki, przedstawienie czytelnikom unikalnych informacji.
Nie możemy też pominąć autorytetu autora. Treści przygotowane przez osobę mającą specjalistyczną wiedzę i doświadczenie są wiarygodne, cieszą się zaufaniem użytkowników i uznaniem Google.

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza