Pozycjonowanie, widoczność w sieci, wartościowy ruch na stronie internetowej. To zagadnienia, z którymi na co dzień spotykają się właściciele zarówno niedużych, jak i sporych biznesów. Dziś jednak wracamy do podstaw. Co konkretnie mamy na myśli? Sposób działania wyszukiwarki Google. Proces, jaki kończy się wyświetleniem danego adresu URL w wyszukiwarce. Zachęcamy do lektury!
Roboty Google – jak działają?
Jak działają roboty Google? Możemy wyróżnić cztery etapy, są to: skanowanie, renderowanie, indeksowanie, wyświetlanie. Na czym polega każdy z nich?
Skanowanie/Crawlowanie
Pierwszy etap to skanowanie. Roboty Google przemierzają internet i odwiedzają strony www. Skanują odwiedzane podstrony i gromadzą informacje na ich temat. Boty weryfikują, czy w obrębie strony pojawiły się nowe adresy URL, treści, obrazy, gromadzą informacje na temat układu poszczególnych elementów.
Rozpoczyna się proces pobierania treści, obrazów, kodu strony, wszystkich informacji, które mogą pomóc robotom w zrozumieniu zawartości witryny. Wszystkie wspomniane elementy zapisywane są na dyskach twardych Google.
Czy jako właściciele domeny w jakimkolwiek stopniu wpływamy na proces skanowania? Możemy zablokować robotom dostęp do poszczególnych podstron, na przykład do panelu administratora czy koszyka. Informacje o braku dostępu do poszczególnych podstron umieszczamy w pliku robots.txt.
Indeksowanie i renderowanie
Kolejny etap skupia się wokół analizy zgromadzonych informacji. Weryfikacji poddawane są:
- treści, wideo, grafiki
- kod strony
- linki wychodzące
- czas ładowania strony www
Roboty klasyfikują zasoby, umieszczają je w indeksach, dostarczają informacji do silnika wyszukiwarki.
Dopiero po indeksacji strona wyświetla się w wyszukiwarce Google. Jeśli na etapie indeksacji pojawią się błędy i strona nie zostanie zaindeksowana, zostaniemy o tym poinformowani w Google Search Console.
O tym, jak często roboty będą indeksować naszą stronę decyduje crawl budget. Musimy pamiętać, że miara odwiedzin strony przez roboty Google nie jest nieskończona. Czynniki mogące zwiększyć częstotliwość indeksowania to: regularne publikacje, wartościowe linki zewnętrzne, dobra wydajność serwera.
Przejdźmy teraz do drugiego ze znajdujących się w nagłówku pojęć, czyli do renderowania. O renderowaniu mówimy, gdy strona lub część strony napisana jest nie w HTML-u, ale w języku JavaScript. Aby roboty mogły zrozumieć kod, w pierwszej kolejności musi on być wyrenderowany.
Rankowanie
W końcu przechodzimy do rankowania. Na tym etapie ustalane są pozycje podstron w bezpłatnych wynikach wyszukiwania na daną frazę kluczową. Algorytmy Google wybierają strony, które w jak najlepszym stopniu spełnią oczekiwania użytkownika. Oczywiście, im wyżej znajdziemy się w rankingu, tym lepiej dla naszego biznesu.
Wyświetlanie
Warto zawalczyć o to, by nasza strona www wyświetlała się w TOP10 wyników wyszukiwania. Dla użytkowników najistotniejsze są właśnie witryny z pierwszej strony wyszukiwarki.
Podsumowując, zanim użytkownik będzie mógł odwiedzić naszą stronę, zanim będzie ona widoczna w wynikach wyszukiwania, musi zostać zaindeksowana. Roboty Google skanują stronę, indeksują ją, rankują. Warto dołożyć wszelkich starań, by crawl budget witryny był jak największy oraz, by zajmowała ona wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.