Spis treści

LinkedIn ads – sieć profesjonalistów i wsparcie marketingu b2b

6 800 000 – tyle wynosi liczba kont zarejestrowanych na LinkedIn, a nowych użytkowników wciąż przybywa. Wykorzystanie możliwości, jakie daje platforma, może być doskonałym wsparciem e-marketingu firmy, zwłaszcza marketingu b2b. Jedną z opcji umożliwiających szybkie zwiększenie widoczności na omawianej platformie jest LinkedIn Ads. Jak działają takie kampanie, jakie korzyści mogą przynieść i czy są dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy?

LinkedIn – platforma profesjonalistów 

LinkedIn to platforma skupiająca profesjonalistów, firmy, osoby aktywnie działające w wielu branżach. Jeśli więc zależy Ci na pozyskiwaniu kontaktów biznesowych, dotarciu do specjalistów, sprzedawców, rekruterów, jest to miejsce, w którym nie może Cię zabraknąć.  

LinkedIn Ads – co to? 

LinkedIn Ads to system reklamowy na platformie LinkedIn, który umożliwia firmom i organizacjom tworzenie oraz dystrybucję spersonalizowanych reklam. LinkedIn Ads proponuje różne formaty reklamy i daje wiele możliwości targetowania.  To duże wsparcie w  budowaniu świadomości marki, generowaniu leadów, rekrutacji oraz realizacji innych celów biznesowych.

LinkedIn Ads definicja
LinkedIn Ads: co to, definicja

LinkedIn Ads – formaty reklam 

LinkedIn Ads obejmuje różne formaty reklam, a to daje możliwość dopasowania kampanii  do celu biznesowego, rodzaju komunikatu itp. Wśród dostępnych opcji znajdują się: 

Reklamy tekstowe (text ads)

Na reklamę tekstową składa się nagłówek, tekst i obraz. Takie kampanie są dobrym wyborem w przypadku takich celów, jak zwiększenie rozpoznawalności marki, generowanie ruchu na stronie www i konwersji. 

Reklamy dynamiczne

Reklamy dynamiczne na LinkedIn to zaawansowany format reklamowy, który personalizuje treści na podstawie danych profilowych użytkowników LinkedIn. Tekst i obraz (na przykład zdjęcie profilowe użytkownika), są automatycznie dopasowywane do konkretnego odbiorcy – zwiększa to trafność i skuteczność reklam.

Reklamy dynamiczne często wykorzystywane są podczas rekrutacji, w promocji marki osobistej czy w celu zwiększenia rozpoznawalności firmy. 

Wyróżniamy różne formaty reklam dynamicznych, są to: 

 • Follower Ads -kampanie promujące stronę www na LinkedInie, zachęcające do odwiedzenia profilu,
 • Spotlight Ads – umożliwiają reklamę usług, produktów, wydarzeń,
 • Job Ads – reklamy promujące oferty pracy. 

Reklamy treści sponsorowanych 

Wyróżniamy różne rodzaje treści sponsorowanych, są to: 

 • reklamy z pojedynczym zdjęciem
 • reklamy karuzelowe
 • reklamy wideo
 • reklamy pojedynczej oferty pracy. 

Każdy z formatów sprawdzi się w realizacji innych celów marketingowych, przy każdym należy spełnić określone wymagania. 

Reklamy w wiadomościach

Reklamy w wiadomościach, znane jako Sponsored InMail, umożliwiają wysyłanie spersonalizowanych wiadomości na skrzynki odbiorcze użytkowników LinkedIn. Taka forma reklamy umożliwia wysyłanie dłuższych, spersonalizowanych komunikatów, które mogą zawierać tekst, linki, a nawet załączniki. Co więcej, wiadomości Sponsored InMail dostarczane tylko wtedy, gdy użytkownicy są aktywni na platformie – zwiększa to prawdopodobieństwo zyskania uwagi odbiorcy.

Takie reklamy doskonale sprawdzają się w przypadku promocji wydarzeń, ofert specjalnych oraz innych inicjatyw wymagających bezpośredniego kontaktu z odbiorcami.

Reklamy konwersacyjne 

Reklamy konwersacyjne także trafiają do skrzynki użytkownika LinkedIn. Taki format reklamowy angażuje odbiorców poprzez dialog. Reklamy zaprojektowane są w taki sposób, by przypominały naturalną rozmowę – odbiorca ma do wyboru kilka opcji odpowiedzi, które prowadzą do różnych ścieżek konwersacji. Dzięki temu reklamodawcy mogą bardziej efektywnie angażować odbiorcę, zbierać informacje zwrotne. 

Reklamy na wydarzenie 

Reklamy na wydarzenie (Event Ads) umożliwiają promocję wydarzeń, np. webinarów, konferencji czy warsztatów. Takie reklamy to sposób na docieranie do odpowiedniej grupy profesjonalistów i zachęcanie ich do uczestnictwa w wydarzeniu. Tego typu reklamy zawierają kluczowe informacje, takie jak data, miejsce i opis wydarzenia, a także przyciski typu Zarejestruj się lub Więcej informacji

Ads manager LinkedIn

Ads Manager na LinkedIn to centralna platforma do zarządzania reklamami. Z tego poziomu możliwe jest tworzenie, uruchamianie i monitorowanie kampanii reklamowych na LinkedIn.

Tworzenie kampanii

Ads manager LinkedIn umożliwia tworzenie nowych kampanii reklamowych, wybór celów kampanii, konfigurację takich elementów, jak formaty reklam, treści, obrazy filmy.

Targetowanie odbiorców

Ads Manager oferuje zaawansowane opcje targetowania – bardziej precyzyjne niż w przypadku innych platform. Reklamy można kierować na podstawie takich kryteriów, jak: 

 • lokalizacja i język
 • wiek, płeć
 • zainteresowania
 • wielkość, branża, przychody firmy
 • zajmowane stanowisko
 • doświadczenie zawodowe 
 • wykształcenie. 

Budżet i harmonogram

Dzięki elastycznym opcjom budżetowania, środki na reklamę przez cały czas są pod kontrolą. Reklamodawcy mogą ustawić budżet całkowity, czyli podać maksymalną kwotę kampanii, lub wybrać budżet dzienny, który określa limit wydatków na każdy dzień trwania kampanii. Minimalny, dzienny budżet kampanii LinkedIn Ads to 38,30 zł. Wysokość optymalnego budżetu uzależniona jest między innymi od rodzaju reklam, celów biznesowych, grupy docelowej, konkurencji. 

Kolejna funkcja to łatwe planowanie harmonogramu wyświetlania reklam. Mogą to być konkretne dni tygodnia, a nawet określone godziny, w których reklamy będą aktywne. Taka opcja pozwala na dostosowanie kampanii do zachowania i dostępności docelowej grupy odbiorców.

Monitoring i analiza

Dzięki dostępnym w LinkedIn Ads statystykom, można na bieżąco śledzić skuteczność kampanii. LinkedIn dostarcza informacje na temat wyświetleń, kliknięć, kosztu za kliknięcie (CPC), konwersji i ROI. Ułatwia to optymalizację działań i umożliwia uzyskanie lepszych rezultatów. 

Zarządzanie wieloma kontami i kampaniami

LinkedIn Ads Manager umożliwia zarządzanie różnymi kontami i kampaniami z jednego miejsca.

LinkedIn Ads Library

LinkedIn Ads Library to narzędzie, które umożliwia przeglądanie publicznych reklam uruchomionych na platformie LinkedIn. Biblioteka działa bardzo podobnie do innych, np. biblikoteki dostępnej na Facebooku.

 • Przejrzystość działań reklamowych: Użytkownicy mogą zweryfikować, jakie reklamy są aktywne na LinkedIn. Ułatwia to zrozumienie trendów rynkowych i strategii konkurencji.
 • Analiza konkurencji: Firmy mogą analizować reklamy konkurencji – pomaga to w opracowywaniu skutecznych strategii marketingowych.
 • Inspiracja: Przeglądanie aktywnych kampanii reklamowych może dostarczyć pomysłów i inspiracji.  

LinkedIn Ads Library to wartościowe źródło wiedzy dla wszystkich, którzy szukają inspiracji i chcą dowiedziać się więcej o reklamach na Linkedinie. 

LinkedIn Ads – korzyści dla Twojego biznesu  

Omówiliśmy już najważniejsze kwestie dotyczące kampanii LinkedIn Ads: formaty reklam i funkcje Ads managera. Ale, jakie dokładnie korzyści zyskują firmy decydujące się na promocje na LinkedIn? 

 • Docieranie do profesjonalistów: LinkedIn jest platformą skupiającą profesjonalistów z różnych branż. Reklamy mogą być skierowane do specjalistów, menedżerów wyższego szczebla, decydentów oraz innych osób, które aktywnie działają w biznesie.
 • Zaawansowane targetowanie: LinkedIn umożliwia precyzyjne targetowanie – bardziej precyzyjne niż opcje oferowane przez inne platformy social mediów.
 • Budowanie świadomości marki: Reklamy na LinkedIn zwiększają  świadomości marki wśród profesjonalistów i potencjalnych klientów. Regularne działania zbudować wizeunek firmy jako lidera w danej branży.
 • Generowanie leadów na LinkedIn: Reklamy na LinkedIn to skuteczne narzędzie do generowania kontaktów biznesowych, zwłaszcza w sektorze B2B. Platforma udostępnia formularze leadowe, które umożliwiają użytkownikom łatwe i szybkie przekazywanie danych kontaktowych. Jest to istotne dla efektywnego prowadzenia działań sprzedażowych i marketingowych.
 • Promowanie treści: LinkedIn jest idealną platformą do promowania treści, które mają na celu edukację, podkreślanie specjalistycznej wiedzy. Reklamy mogą efektywnie zwiększać zasięg publikacji, artykułów czy badań. 
 • Rekrutacja talentów: Oprócz tradycyjnych korzyści marketingowych, LinkedIn Ads umożliwia promowanie ofert pracy, docieranie do osób mających wysokie kompetencje w danej dziedzinie. Targetowanie reklam na konkretne profile zawodowe pozwala na dotarcie do potencjalnych kandydatów, którzy szukają pracy i są otwarci na nowe możliwości.
 • Analiza i optymalizacja kampanii: LinkedIn udostępnia narzędzia analityczne, które ułatwiają weryfikację skuteczność kampanii w czasie rzeczywistym. Dostęp do takich danych, jak liczba wyświetleń, kliknięć, konwersji pozwala na ciągłą optymalizację kampanii.

Korzystanie z LinkedIn Ads daje firmom możliwość skutecznego dotarcia do profesjonalnej społeczności, generowania wartościowych leadów i budowania autorytetu w branży, co w długoterminowej perspektywie może przekładać się na znaczący wzrost biznesowy.

LinkedIn Ads: korzyści dla Twojej firmy
LinkedIn Ads: korzyści dla Twojej firmy

Czy LinkedIn to rozwiązanie dla Ciebie?

Mimo że masz już pewną wiedzę na temat kampanii LinkedIn Ads, wciąż masz wątpliwości, czy to rozwiązanie dla Ciebie? Zadaj sobie kilka pytań, ułatwią Ci one podjęcie decyzji. 

 • Kim są moi klienci?

Czy moi klienci to profesjonaliści lub firmy działające w określonych branżach? Czy moja grupa docelowa korzysta z LinkedIn?

 • Jakie są cele mojej kampanii marketingowej?

Czy chcę zwiększyć świadomość marki, generować leady, rekrutować pracowników, czy promować konkretne produkty i usługi? Czy wspomniane cele mogę realizować przez LinkedIn?

 • Jak wyglądały rezultaty kampanii prowadzonych na innych platformach społecznościowych?

Czy LinkedIn oferuje lepszy, czy porównywalny zwrot z inwestycji (ROI) w porównaniu do innych kanałów, takich jak Facebook, Google Ads, tradycyjne media?

 • Jakimi zasobami dysponuję?

Czy mam wystarczające zasoby (czas, personel, budżet), by zaplanować, wdrożyć i optymalizować kampanię? Czy dobrym rozwiązaniem będzie pomoc agencji e-marketingowej? 

 • Jakie treści i materiały mogę wykorzystać w kampanii?

Czy dysponuję contentem, który mogę wykorzystać podczas promocji na LinkedIn? Mogą to być artykuły branżowe, studium przypadku, webinary, profesjonalne wideo.

 • Jakie działania z zakresu e-marketingu cyfrowego prowadzi moja firma?

Jakie efekty przynoszą moje aktualne działania marketingowe? Czy istnieje przestrzeń na poprawę? Czy LinkedIn może być odpowiednim miejscem ?

 • Jakie są trendy w mojej branży?

Jakie są obecne trendy w wykorzystaniu mediów społecznościowych w mojej branży? Czy konkurenci używają LinkedIn do promocji?

Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą Ci ocenić, czy LinkedIn Ads to w Twoim przypadku odpowiednie narzędzie. Dzięki temu decyzja dotycząca inwestycji w reklamy będzie bardziej przemyślana i oparta na konkretnej analizie potrzeb i możliwości.

LinkedIn ads – podsumowanie 

LinkedIn Ads to narzędzie reklamowe dedykowane profesjonalistom i firmom, które chcą skutecznie docierać do grupy specjalistów. LinkedIn umożliwia precyzyjne targetowanie reklam, np. na podstawie takich kryteriów, jak stanowisko, branża czy lokalizacja – pozwala to na dostosowanie kampanii do specyficznych potrzeb biznesowych. Reklamy na LinkedIn mogą przybierać różne formy, są to np.  treści sponsorowane, reklamy InMail, dynamiczne oraz wideo – zapewnia to wszechstronność w komunikacji marketingowej. Platforma oferuje również narzędzia analityczne, dzięki którym można śledzić efektywność kampanii i na bieżąco optymalizować strategie.

LinkedIn Ads to duże wsparcie w marketingu B2B, pomoc w generowaniu leadów, budowaniu świadomości marki, rekrutacji oraz promocji wydarzeń. 

 

 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza