Omnichannel , Omnichannel co to

Spis treści

Omnichannel – odpowiedź nowoczesnego e-commerce na oczekiwania klientów

Ach, te zakupy! Dla jednych źródło prawdziwej radości, dla innych zło konieczne. Ale, niezależnie od indywidualnych preferencji, każdy z nas oczekuje jednego, że ów proces będzie jak najbardziej komfortowy, przebiegnie sprawnie, a efekt finalny będzie w 100% satysfakcjonujący. I tu na scenę wkracza omnichannel.

Omnichannel to strategia, która zaciera granicę między światem online i offline i przenosi doświadczenie zakupowe na zupełnie inny poziom. W erze, w której technologia idzie w parze z koncentracją na potrzebach klientów, konsumenci oczekują nie tylko produktów, ale także doświadczeń — spersonalizowanych ofert, spójnej komunikacji.

Omnichannel – zarys historyczny 

Choć termin omnichannel pojawił się stosunkowo niedawno, to idea, którą reprezentuje, ma już swoje lata. Warto spojrzeć wstecz i zweryfikować, skąd wziął się ów koncept i dlaczego zyskuje na popularności.

Zaczęło się od prostego marketingu jednokanałowego, w którym relacja z klientem opierała się na pojedynczym punkcie kontaktu, na przykład sklepie stacjonarnym lub katalogu wysyłkowym.

Potem przyszła era marketingu wielokanałowego, czyli multichannel. Marki zaczęły docierać do klientów poprzez różne, niezależne od siebie kanały, takie jak sklep internetowy, media społecznościowe czy e-mail marketing. Choć dawało to większe możliwości, często brakowało spójności w komunikacji i obsłudze klienta.
W końcu nadeszła rewolucja, pojawiło się pojęcie omnichannel, które stało się odpowiedzią na rosnące oczekiwania klientów. Klientów, którzy zaczęli łączyć zakupy online z wizytami w sklepach stacjonarnych.

E-commerce omnichannel

W dobie pandemii COVID-19 wzrosła popularność zakupów online. Konsumenci, ze względów bezpieczeństwa, zaczęli częściej korzystać z rozwiązań oferowanych przez e-commerce

Mimo tego sklepy stacjonarne nadal odgrywają istotną rolę w krajobrazie handlowym. W wielu przypadkach klienci chcą zobaczyć produkt, dotknąć go, a nawet porozmawiać z ekspertem przed dokonaniem zakupu.
Tutaj pojawia się geniusz strategii omnichannel. Strategii, która zaczyna się tam, gdzie kończy się multichannel – łączy wszystkie dostępne kanały komunikacji i sprzedaży w jedną, harmonijną całość, zapewnia klientom spójne i zintegrowane doświadczenia na każdym etapie podróży zakupowej.

W erze cyfrowej, gdzie granice pomiędzy światem online i offline zacierają się, strategia omnichannel jest nie tylko miłym dodatkiem, ale koniecznością. Nie chodzi już tylko o to, żeby być wszędzie tam, gdzie klient, ale przede wszystkim o to, aby zapewnić odbiorcom spójność i jakość doświadczeń.

Omnichannel co to? Definicja

Krótko mówiąc, omnichannel to strategia integrująca różne kanały komunikacji i sprzedaży ‒ tak, aby klient miał spójne i zharmonizowane doświadczenie, niezależnie od tego, czy kupuje online czy w sklepie stacjonarnym. 

Działania jednokanałowe – ograniczone, ale nie bez wartości

Strategie jednokanałowe, mimo że są już nieco przestarzałe, wciąż mają swoje miejsce w świecie marketingu. Koncentracja na jednym, dobrze znanym kanale pozwala na redukcję kosztów i scentralizowanie działań. To natomiast ułatwia zarządzanie procesami, kontrolę jakości i analizę danych.

Działania jednokanałowe nie są jednak pozbawione wad. Ograniczają możliwość rozwoju firmy, nie pozwalają na elastyczne dostosowywanie strategii do dynamicznych warunków rynkowych i oczekiwań klientów. Brak integracji różnych kanałów komunikacyjnych i sprzedażowych może również prowadzić do braku spójności w doświadczeniach klienta, co z kolei negatywnie wpływa na proces budowania długoterminowych relacji.

Omnichannel marketing – implementacja strategii

Firmy, wdrażając strategię omnichannel, muszą zwrócić uwagę na szereg elementów. Przyjrzyjmy się najważniejszym aspektom, które tworzą kompleksowy i zintegrowany system.

Zrozumienie potrzeb klienta

Centralnym punktem strategii omnichannel jest klient. Firma powinna zrozumieć potrzeby, zachowania i oczekiwania odbiorcy. 

Spójna komunikacja

Omnichannel wymaga spójnej komunikacji na wszystkich poziomach – zarówno w zakresie treści, jak i elementów wizualnych. Ważne jest, aby klient otrzymywał jednolite i konsekwentne komunikaty, niezależnie od tego, z jakiego kanału korzysta.

Analiza obecnej sytuacji

Warto zacząć od analizy działań, które były prowadzone do tej pory. Jakie rozwiązania sprawdzały się, a jakie nie? Jaka jest struktura kanałów sprzedaży? Audyt narzędzi i strategii, identyfikacja mocnych i słabych stron to dobry pierwszy krok.

Integracja systemów

Zintegrowanie wszystkich systemów IT jest podstawą sprawnego działania strategii omnichannel. Harmonijna współpraca systemów CRM, ERP, systemów zarządzania treścią, itp., pozwoli na płynny przepływ informacji między różnymi działami firmy.

Szkolenie pracowników

Odpowiednie przygotowanie i szkolenie zespołu jest kluczowe. Pracownicy muszą być świadomi celów strategii omnichannel, mieć umiejętności niezbędne do jej wdrażania i optymalizacji. 

Elastyczność, gotowość do zmian

Elastyczność i gotowość do szybkiego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe i trendy konsumenckie są  bardzo ważne. Implementując strategię omnichannel, warto mieć wypracowane metody pracy, które pozwolą na bieżące dostosowywanie strategii do aktualnych potrzeb rynku.

Monitorowanie i ciągłe doskonalenie

Po wdrożeniu strategii, konieczne jest ciągłe monitorowanie efektywności i dokonywanie korekt. Stworzenie systemu KPIs, który pozwoli na mierzenie wyników i wyciąganie wniosków, jest tutaj kluczowe.

Podsumowując, implementacja strategii omnichannel to proces wieloetapowy, który wymaga analizy wielu aspektów działania firmy. Ostatecznym celem jest stworzenie ekosystemu, w którym różne kanały sprzedaży i komunikacji współpracują ze sobą. 

Strategie omnichannel – korzyści i wyzwania 

Korzyści

  • Większa satysfakcja klienta

Dzięki spójnym doświadczeniom w różnych kanałach, klienci czują się bardziej zrozumiani, poznają markę, wiedzą, czego się spodziewać.

  • Większa lojalność odbiorców

Budując relacje oparte na zaufaniu, firmy zwiększają szanse na poszerzenie grona stałych klientów, ambasadorów.

  • Lepsza wydajność

Integracja systemów i narzędzi pozwala na zwiększenie wydajności pracy.

Wyzwania

  • Wysokie koszty wdrożenia

Wdrożenie strategii wymaga zasobów finansowych, czasu i specjalistycznej wiedzy.

  • Szkolenie zespołu

Kolejne wyzwanie to wprowadzenie pracowników w nowe działania, omówienie strategii, organizacja szkoleń

  • Zmiany w kulturze organizacyjnej

Wdrożenie strategii omnichannel zazwyczaj wymaga głębokich zmian w kulturze przedsiębiorstwa, współpracy między różnymi działami.

Omnichannel vs. multichannel

Choć terminy omnichannel i multichannel mogą wydawać się synonimami, istnieją między nimi różnice. Omnichannel koncentruje się na zapewnieniu spójnych doświadczeń klientowi korzystającemu z różnych kanałów komunikacji i sprzedaży. Multichannel i crosschannel koncentrują się na różnych kanałach, ale nie zapewniają pełnej integracji między nimi.

omnichannel, omnichannel co to, omnichannel marketing
Omnichannel marketing – najważniejsze informacje: omnichannel co to? zalety i  strategia omnichannel

Omnichannel przykłady

Starbucks

Starbucks z sukcesem wdrożył program lojalnościowy, który łączy doświadczenia online i offline. Dzięki aplikacji mobilnej klienci mogą zarządzać swoim kontem, gromadzić punkty oraz zamawiać i płacić za swoje zakupy, omijając kolejki.

IKEA

IKEA, chcąc uprościć proces zakupowy, proponuje klientom aplikację AR (augmented reality). Dzięki temu zainteresowany może łatwo sprawdzić, jak wybrany mebel będzie prezentował się w danym pomieszczeniu.

Podsumowanie

Omnichannel to nie tylko strategia biznesowa, to również filozofia, która stawia klienta w centrum, skupia się na zrozumieniu jego potrzeb na każdym możliwym poziomie. To dążenie do perfekcji, do stworzenia ekosystemu, który nie tylko sprzedaje, ale również buduje relacje, wzmacnia zaufanie i inspiruje.
Warto pamiętać, że każda firma, niezależnie od swojej wielkości, może z powodzeniem wdrożyć strategię omnichannel. Nie będzie to proces prosty i szybki, ale z pewnością przyniesie wiele korzyści. Wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w różnych kanałach komunikacji, może okazać się kluczowe dla przyszłego sukcesu.
Przyszłość należy do tych, którzy potrafią słuchać i reagować na potrzeby swoich klientów. Dołącz do nich, budując przyszłość handlu w oparciu o strategię omnichannel.

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza