Spis treści

reCAPTCHA – ochrona przed botami i spamem

Żyjemy w czasach, w których nawet niepozorne kliknięcie może stać się celem cyberprzestępców. Właśnie dlatego, przez cały czas, z tyłu głowy musimy mieć  troskę o bezpieczeństwo w sieci. Tu na pierwszej linii obrony staje reCAPTCHA, rozwiązanie Google, które skutecznie rozróżnia ludzi i maszyny. To niepozorne narzędzie, na które nieraz natykamy się podczas surfowania po internecie, pełni ważną rolę w ochronie przed automatycznymi atakami i niechcianym spamem. Jak dokładnie działa reCAPTCHA, jak włączyć taką funkcję? 

reCAPTCHA – co to? 

reCAPTCHA to opracowany przez Google system bezpieczeństwa, którego zadaniem jest, mówiąc najprościej, odróżnianie ludzi od maszyn (botów). Dzięki wykorzystaniu zaawansowanego modułu analizy ryzyka reCAPTCHA zapewnia ochronę przed automatycznymi oprogramowaniami i zmniejsza szansę zagrożenia atakami, oszustwami i innymi zagrożeniami.  

Różnice między reCAPTCHA a tradycyjnymi CAPTCHA

reCAPTCHA różni się od tradycyjnych systemów CAPTCHA – główną różnicą jest wykorzystanie bardziej zaawansowanych metody analizy zachowania użytkownika. Tradycyjne CAPTCHA to zwykle przepisanie tekstu ze zniekształconego obrazka. Takie zadanie jest dość czasochłonne i często irytuje użytkowników. reCAPTCHA skupia się na metodach, które są mniej inwazyjne dla użytkownika, są to na przykład analiza ruchu myszki czy czasu spędzonego na stronie www.

Rodzaje reCAPTCHA

Google proponuje różne rozwiązania są to reCAPTCHA v2, reCAPTCHA v3 oraz reCAPTCHA Enterprise. 

reCAPTCHA v2

reCAPTCHA wersja 2 to popularna forma weryfikacji nie jestem robotem, która wymaga od użytkowników zaznaczenia odpowiedniego pola. Jeśli algorytm uzna zachowanie użytkownika za nietypowe, może poprosić o rozwiązanie łamigłówki obrazkowej.

reCAPTCHA v3

reCAPTCHA v3 działa w tle, niezauważalnie analizuje przeprowadzane przez użytkownika akcje i weryfikuje, czy dany użytkownik jest człowiekiem. System przypisuje odbiorcy wynik (score), na podstawie którego określane jest prawdopodobieństwo prowadzenia działań przez bota.

 reCAPTCHA v3 jest idealnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy przeprowadzane przez użytkownika działania nie powinny być zakłócane, np. w bankowości online, podczas wypełniania formularzy rejestracyjnych czy robienia zakupów w sieci. 

reCAPTCHA Enterprise

reCAPTCHA Enterprise to rozszerzona wersja reCAPTCHA, która została  zaprojektowana z myślą o firmach, które potrzebują bardziej zaawansowanych funkcji zabezpieczeń. Wykorzystywana jest tutaj technologia oceny ryzyka i zaawansowana analiza zachowań użytkowników. Celem jest zapewnienie ochrony przed zautomatyzowanymi atakami i nadużyciami przy jednoczesnej minimalizacji  zakłóceń akcji przeprowadzanych przez prawdziwych użytkowników.

reCAPTCHA Enterprise pozwala firmom dostosować poziom ochrony oraz analizować szczegółowe dane dotyczące ruchu na ich stronach -umożliwia to lepszą ochronę i bardziej precyzyjne zarządzanie bezpieczeństwem cyfrowym.

reCAPTCHA – dlaczego warto? 

reCAPTCHA zwiększa bezpieczeństwo stron www i aplikacji. Omawiany system to większa ochrona przed spamem, złośliwym oprogramowaniem, automatycznym nadużywaniem zasobów witryny. To także: 

 • wykrywanie podejrzanych prób logowania
 • identyfikacja nienaturalnego zachowania 
 • mniejsze ryzyko przejęcia konta
 • walka z oszustwami płatniczymi 
 • mniejsze zagrożenie SMS traffic pumpingiem (czyli generowaniem w krótkim czasie wysokiego ruchu, którego źródłem są wiadomości  sms) 
 • większe bezpieczeństwo transakcji online
 • mniejsze ryzyko Web scrapingu.

reCAPTCHA:  jak włączyć?

Rejestracja 

 • Przejdź na oficjalną stronę Google reCAPTCHA i zarejestruj się, korzystając z konta Google.
 • Wybierz typ reCAPTCHA (np. reCAPTCHA v2 lub reCAPTCHA v3), a następnie zarejestruj swoją domenę. Po zakończeniu procesu rejestracji, otrzymasz klucze API – klucz witryny i klucz tajny.

Dodanie reCAPTCHA

Integracja reCAPTCHA ze stroną internetową wymaga umieszczenia kodu JavaScript od Google oraz modyfikacji odpowiednich formularzy.

 • Dodaj skrypt JavaScript do sekcji <head> lub bezpośrednio przed tagiem </body> swojej strony HTML. Przykładowy skrypt może wyglądać tak:
 reCAPTCHA, reCAPTCHA jak włączyć
reCAPTCHA: jak włączyć?
 • Dodaj widget reCAPTCHA do formularza na swojej stronie. 

Weryfikacja odpowiedzi użytkownika na serwerze

 • Po zintegrowaniu reCAPTCHA, musisz także zaimplementować odpowiednią logikę na serwerze – to konieczne, by możliwa była weryfikacja odpowiedzi reCAPTCHA, które wysyłane są przez użytkowników za pośrednictwem formularzy.
 • Użyj swojego klucza tajnego, aby wysłać zapytanie zwrotne do Google i zweryfikować, czy użytkownik został poprawnie zweryfikowany.
 reCAPTCHA
reCAPTCHA: jak dodać

Testowanie i dostosowywanie

Po zaimplementowaniu reCAPTCHA, przetestuj formularz z poziomu różnych urządzeń i przeglądarek, upewnić się, że reCAPTCHA działa poprawnie i nie ma negatywnego wpływu na satysfakcję użytkownika. 

reCAPTCHA może znacząco poprawić bezpieczeństwo Twojej strony internetowej, zabezpieczyć ją przed spamem i automatycznymi atakami, a jednocześnie zapewnić użytkownikom pozytywne doświadczenia.

reCAPTCHA admin console, czyli konsola admininstacyjna 

reCAPTCHA Admin Console to narzędzie administracyjne dla użytkowników Google reCAPTCHA. Consola umożliwia monitorowanie i zarządzanie implementacjami systemu na różnych stronach internetowych, dostarcza szczegółowych statystyk i analiz. Uzyskane dane pokazują, w jaki sposób reCAPTCHA chroni witryny przed botami i spamem.

Użytkownicy mogą przeglądać dane takie jak:

 • liczba przeprowadzonych weryfikacji
 • ocena ryzyka
 • procentowe zaliczenie weryfikacji przez użytkowników.

Dodatkowo, konsola pozwala na zarządzanie kluczami API, dodawanie lub usuwanie domen oraz dostosowywanie zabezpieczeń dla poszczególnych witryn. Wszystko to umożliwia precyzyjną kontrolę nad funkcjonalnością reCAPTCHA.

Podsumowanie 

reCAPTCHA to technologia opracowana przez Google, mająca na celu ochronę stron internetowych przed spamem i automatycznymi atakami botów. Omawiana technologia dostępna jest w różnych wersjach, są to reCAPTCHA v2, która wymaga od użytkowników zaznaczenia pola „Nie jestem robotem” lub rozwiązania prostej łamigłówki graficznej, oraz reCAPTCHA v3, która działa w tle i ocenia zachowanie użytkownika na stronie, przyznając mu ocenę ryzyka bez przeszkadzania w interakcji. reCAPTCHA oferuje także specjalną wersję dla przedsiębiorstw, zwaną reCAPTCHA Enterprise.  Aby skutecznie zaimplementować i zarządzać reCAPTCHA, użytkownicy mogą korzystać z reCAPTCHA Admin Console, która umożliwia monitorowanie wydajności i konfigurację ustawień.

 

 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza