Bezpieczeństwo strony internetowej

Spis treści

Bezpieczeństwo w sieci: ile wiesz na ten temat? 7 top porad

Bezpieczeństwo w sieci to gorący temat. Temat, którym powinien zainteresować się każdy z nas. Prowadzisz własny biznes? Z pewnością wiesz, jak ważna jest ochrona witryny firmowej bądź sklepu e-commerce. Każdego dnia szukasz w sieci produktów i informacji? Powinieneś wiedzieć, jak chronić swoje dane. Poniżej garść informacji na temat zagrożeń w sieci i sposobów ochrony. 

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w sieci? 

Jak zwiększyć bezpieczeństwo w sieci? Ważne jest, by przestrzegać kilku podstawowych zasad. Odpowiednie nawyki mogą  znacznie zwiększyć ochronę danych i innych zasobów. 

1. Stosowanie HTTPS

Implementacja HTTPS to konieczność. Protokół HTTPS to gwarancja szyfrowania danych przesyłanych między użytkownikiem a serwerem, ochrona przed osobami nieupoważnionymi. Wdrożenie certyfikatu ssl jest ważne w przypadku każdej strony internetowej, szczególnie, jeśli chodzi o sklepy internetowe, w których użytkownicy dokonują płatności i zostawiają swoje dane. 

 • Jako właściciel strony www lub sklepu e-commerce, powinieneś zadbać o wdrożenie certyfikatu SSL. To ochrona użytkowników i zasobów Twojej witryny. Co więcej, witryny bez certyfikatu wyświetlane są jako potencjalnie niebezpieczne, a to skutkuje spadkiem zainteresowania ze strony użytkownika. 
 • Jako użytkownik internetu omijaj strony bez ważnego certyfikatu SSL. Jak możesz zweryfikować, czy witryna ma wspomniany certyfikat? Wystarczy, że sprawdzisz pasek adresu przeglądarki. Jeśli zobaczysz zamkniętą kłódkę, a adres będzie zaczynał się od https:// (nie http://), strona jest bezpieczna. Możesz również kliknąć ikonę kłódki, aby uzyskać więcej informacji na temat certyfikatu, w tym jego ważności i wydawcy.

2. Silne hasła i uwierzytelnianie dwuskładnikowe 

Twórz zróżnicowane i silne hasła, zawierające małe i wielkie litery oraz znaki specjalne. Jeśli to możliwe, wybierz opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Wiele osób ma swoje ulubione hasło, które zwykle nie jest zbyt skomplikowane. Ponadto, część użytkowników ustawia takie samo hasło, podczas logowania na różne portale, witryny, konta itp. Wykorzystywanie takiego samego i w dodatku słabego hasła, zmniejsza bezpieczeństwo Twoich danych w sieci.  

3. Regularne kopie zapasowe

Regularnie twórz kopie zapasowe. Dzięki temu, w przypadku ataku lub awarii, przywrócisz prawidłową wersję strony.

Kopie zapasowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu, najlepiej poza głównym serwerem, na przykład w chmurze lub na oddzielnym, fizycznym nośniku. Zalecanym rozwiązaniem jest też stosowanie szyfrowanych kopii zapasowych – zabezpieczy to dane przed osobami nieupoważnionymi i  zwiększy bezpieczeństwo przechowywanych informacji.

4. Regularne aktualizacje oprogramowania

Regularne aktualizacje systemu zarządzania treścią (CMS), wtyczek i skryptów minimalizują ryzyko powstawania luk w zabezpieczeniach. Zwiększa to ochronę przed atakami cyberprzestępców, złośliwym oprogramowaniem i innymi formami ataków.

5. Wykorzystanie firewalla aplikacji webowej (WAF)

Wykorzystanie firewalla aplikacji webowej (WAF) jest jedną z kluczowych praktyk, które zwiększają bezpieczeństwo strony www. WAF działa niczym bramka między żądaniami użytkownika a serwerem aplikacji – analizuje i filtruje. Taka konfiguracja pozwala na wczesne wykrycie i blokowanie potencjalnie złośliwych działań, na przykład ataków Cross-Site Scripting (XSS), SQL Injection. Pozwala to na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia aplikacji lub wycieku danych.

6. Szkolenia z bezpieczeństwa dla pracowników

Ważne jest nieustanne zwiększanie wiedzy na temat bezpieczeństwa strony www. Istotną rolę odgrywają tutaj szkolenia – nie tylko dla Ciebie, jako właściciela witryny, ale także dla Twoich pracowników. Organizuj szkolenia, zadbaj o to, by Twoi pracownicy wiedzieli, na co uważać i jak chronić zasoby internetowe firmy.  

7. Monitoring 

Wdrożenie systemów monitorujących, które wykrywają nieautoryzowaną aktywność lub inne anomalie, to kolejny krok w stronę zwiększania bezpieczeństwa witryny. Szybka reakcja na potencjalne zagrożenia może w znacznym stopniu ograniczyć szkody i pomóc w szybszym usunięciu zagrożenia.

Implementacja tych praktyk znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa stron internetowych, zmniejsza ryzyko naruszenia danych i innych cyberataków.

Bezpieczeństwo w sieci
Bezpieczeństwo w sieci: najważniejsze informacje

Niebezpieczeństwa w sieci: przegląd zagrożeń

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie czekają w sieci. Nawet podstawowa wiedza z tego zakresu może okazać się bardzo przydatna i ochronić Twoje dane. 

1. Phishing

 • Definicja: Phishing to rodzaj cyberataku, którego celem jest wyłudzenie poufnych danych, takich jak hasła, dane karty kredytowej czy informacje dotyczące konta bankowego. Przestępca, by skłonić ofiary do podania danych osobowych, podszywa się pod zaufane osoby lub instytucje, stosuje fałszywe e-maile, wiadomości SMS lub strony internetowe. Zwykle wykorzystywane są  taktyki manipulacji psychologicznej – zaatakowany się boi, jest pod presją, a to znacznie zwiększa skuteczność przestępcy.
 • Ochrona: Sprawdzanie linków, używanie rozszerzeń antyphishingowych, edukacja.

2. Malware (złośliwe oprogramowanie)

 • Definicja: Oprogramowanie stworzone w celu uszkadzania i wykradania danych lub zakłócania działania urządzeń.
 • Ochrona: Regularne aktualizacje programów antywirusowych, niekorzystanie z podejrzanych plików i linków. 

3. Ransomware

 • Definicja: Rodzaj malware, który szyfruje dane na urządzeniu ofiary i żąda okupu za ich odblokowanie.
 • Ochrona: Tworzenie kopii zapasowych danych, aktualizacje oprogramowania, edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu.

4. Ataki DDoS (Distributed Denial of Service)

 • Definicja: Ataki DDoS (Distributed Denial of Service) to forma cyber ataku, który polega na przeciążeniu serwerów masowym ruchem internetowym. Prowadzi to do spowolnienia lub całkowitego zablokowania dostępu do atakowanej strony lub usługi internetowej. Ataki DDoS mogą być stosowane jako forma szantażu, akt wandalizmu cyfrowego lub jako sposób na odwrócenie uwagi od innych złośliwych działań prowadzonych przez atakujących.
 • Ochrona: Firmy stosują różnorodne techniki obronne, w tym zaawansowane systemy rozpoznawania i filtracji ruchu, które odróżniają faktyczne zainteresowanie stroną www od ruchu generowanego przez botnety. Zastosowanie specjalistycznych rozwiązań filtrujących ruch sieciowy, korzystanie z usług hostingowych oferujących ochronę przed DDoS to jedne z najlepszych sposobów ochrony. 

5. SQL Injection

 • Definicja: SQL Injection to technika ataku, która polega na wprowadzaniu złośliwego kodu SQL do aplikacji internetowej. Takie działanie umożliwia manipulację bazą danych. Przestępca wykorzystuje luki w zabezpieczeniach, które nie weryfikują danych wprowadzanych przez użytkowników i pozwalają na wykonanie nieautoryzowanych zapytań lub komend SQL. Skutki takiego ataku mogą być poważne – od kradzieży poufnych danych, takich jak dane osobowe użytkowników, hasła czy informacje finansowe, po usunięcie lub modyfikację baz danych. 
 • Ochrona: Używanie parametryzowanych zapytań, regularne testy penetracyjne aplikacji, aktualizacja i zabezpieczenie baz danych.

6. Cross-Site Scripting (XSS)

 • Definicja: Atak, w którym złośliwy skrypt umieszczony jest w treści strony internetowej widzianej przez użytkowników.
 • Ochrona: Sanitacja danych wejściowych i wyjściowych w aplikacjach webowych, stosowanie zabezpieczeń, np. Content Security Policy.

7. Man-in-the-Middle (MitM)

 • Definicja: Atak, w przypadku którego przestępca wkracza między dwie komunikujące się ze sobą strony. Celem jest przechwytywanie lub manipulowanie przesyłanymi danymi.
 • Ochrona: Szyfrowanie danych za pomocą HTTPS, stosowanie bezpiecznych sieci VPN, unikanie otwartych sieci Wi-Fi.

Każde z tych zagrożeń wymaga specyficznych środków ostrożności i metod ochrony. Regularna edukacja i świadomość użytkowników w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego są kluczowe, by w prawidłowy sposób bronić się przed rosnącą liczbą cyberzagrożeń.

 Sprawdzanie bezpieczeństwa strony www

W weryfikacji bezpieczeństwa strony www lub sklepu e-commerce pomocne są różnego typu narzędzia, zarówno płatne, jak i bezpłatne. Wśród dostępnych opcji znajdują się: 

 • Google Search Console – to narzędzie Google, które umożliwia monitorowanie i rozwiązywanie problemów związanych z indeksowaniem i bezpieczeństwem strony.
 • OWASP ZAP (Zed Attack Proxy) – to  otwarte oprogramowanie, które umożliwia wykrywanie luk w zabezpieczeniach aplikacji webowych.
 • Nessus –  Skaner Nesus ocenia podatność strony na różnego typu zagrożenia, umożliwia wykrycie szkodliwego oprogramowania. Narzędzie skanuje bazy danych, systemy operacyjne, urządzenia.
 • Testy – Metody oceny obejmują również testy penetracyjne, które polegają na symulowaniu ataków, w celu identyfikacji słabych punktów systemu. Takie ataki można przeprowadzić manualnie lub za pomocą zautomatyzowanych narzędzi.

Strona do sprawdzania bezpieczeństwa linków – jakie narzędzia wykorzystać?

Sprawdzanie linków jest kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa strony. Złośliwe odnośniki mogą prowadzić do infekcji malware lub oszustw phishingowych. Jak można zweryfikować bezpieczeństwo linków? 

 • VirusTotal – umożliwia sprawdzenie adresu URL pod kątem złośliwego oprogramowania i phishingu, korzysta z różnych silników antywirusowych.
 • PhishTank – specjalistyczna strona do sprawdzania linków pod kątem prób phishingowych.
 • Sucuri SiteCheck – oferuje szybkie skanowanie strony internetowej w celu wykrycia złośliwego oprogramowania i potencjalnych zagrożeń.

Wykorzystanie powyższych narzędzi umożliwia monitorowanie i ocenę bezpieczeństwa linków, co jest istotne zarówno w zwiększaniu ochrony strony www, jak i jej użytkowników.

Audyt bezpieczeństwa strony www

Audyt bezpieczeństwa strony obejmuje zarówno analizę front-endu, jak i back-endu strony. Ocenie podlega konfiguracja serwera, w tym uprawnienia dostępu, stosowane protokoły i zabezpieczenia przed atakami zewnętrznymi. Kolejnym krokiem jest przeskanowanie strony pod kątem luk w zabezpieczeniach, np.  nieaktualnych oprogramowań czy podatności wtyczek i skryptów na zagrożenia.

Bezpieczeństwo w sieci a widoczność witryny w wynikach wyszukiwania 

Warto też zaznaczyć, że bezpieczeństwo witryny internetowej ma bezpośredni wpływ na jej widoczność w sieci

 • Wyszukiwarki, np. Google przyznają wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania stronom, które uznawane są za wartościowe i bezpieczne. Witryny z certyfikatem SSL, bezpiecznymi połączeniami HTTPS i wolne od malware, są lepiej oceniane.
 • Bezpieczne strony www i sklepy e-commerce cieszą się większym zaufaniem użytkowników, a co za tym idzie, generują wyższą konwersję.
 • Strony, które często padają ofiarą ataków lub mające słabe zabezpieczenia, mogą być odbierane jako niebezpieczne, co negatywnie wpływa na wizerunek i zyski firmy. 
 • Częste awarie strony mają negatywny wpływ na crawl budget

Bezpieczeństwo w sieci – podsumowanie 

Podsumowując, bezpieczeństwo witryny i ochrona przed cyberatakami są niezmiernie ważne. Każda z firm powinna zadbać o zabezpieczenie danych użytkowników i infrastruktury. To kluczowy czynnik, wpływający na widoczność w sieci, ruch na stronie, a ostatecznie, na sukces komercyjny. Utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest inwestycją w lepszą przyszłość biznesu.

Zadbaj o bezpieczeństwo w sieci: własne, swoich klientów, zasobów internetowych. W dobie internetu to niezmiernie ważne. 

 

Ocena strony: 5/5 - (3 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza