vpn

Spis treści

VPN – czym jest i dlaczego każdy powinien z niego korzystać?

Mimo rosnącej świadomości dotyczącej bezpieczeństwa w sieci, przypadki wycieku danych, kradzieży tożsamości i innych form cyberataków wciąż się zdarzają. W dzisiejszym świecie, w którym aktywność cyfrowa jest ogromna, znalezienie skutecznych sposobów ochrony prywatności jest niezbędne. Z pomocą przychodzi technologia VPN (Virtual Private Network), która nie tylko zwiększa anonimowość, ale także zabezpiecza dane przed niepożądanym dostępem. 

VPN co to?

VPN, czyli Wirtualna Sieć Prywatna (Virtual Private Network), to technologia, która pozwala na bezpieczne korzystanie z internetu. Wspomniana sieć tworzy zaszyfrowany tunel, którym przesyłane są dane. Zwiększa to bezpieczeństwo oraz zapewnia ochronę przed hakerami i innymi zagrożeniami.

Po nawiązaniu połączenia z siecią VPN, urządzenie łączy się z serwerem VPN. Serwer działa jako pośrednik – wysyła zapytania do internetu i odbiera informacje, które następnie przekazuje użytkownikowi. Dzięki temu, użytkownik może przeglądać internet z dodatkową warstwą ochrony, co jest szczególnie przydatne podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi.

VPN – zastosowanie

 • Praca zdalna: W czasach, w których coraz więcej osób pracuje zdalnie, VPN umożliwia bezpieczny dostęp do zasobów firmowych. Sieć VPN pozwala pracownikom na bezpieczne łączenie się z wewnętrznymi systemami firmy, takimi jak bazy danych czy narzędzia. Minimalizuje także ryzyko, że poufne informacje zostaną przechwycone przez osoby trzecie.
 • Korzystanie z publicznego Wi-Fi: Z publicznej sieci Wi-Fi, dostępnej w kawiarniach, na lotniskach czy w hotelach, korzysta wielu z nas. Takie rozwiązanie jest wygodne, ale wymaga zachowania ostrożności. VPN chroni przesyłane dane, zapobiega potencjalnym atakom, takim jak „man-in-the-middle”, gdzie atakujący może przechwytywać i manipulować przesyłanymi danymi.
 • Ochrona prywatności: VPN  maskuje tożsamość i lokalizację użytkownika, zwiększa anonimowość w sieci.

Korzystanie z sieci VPN stało się nie tylko metodą na zwiększenie bezpieczeństwa i prywatności w sieci, ale również nieodzownym narzędziem w nowoczesnym, cyfrowym świecie, w którym ochrona danych osobowych i firmowych jest na wagę złota.

VPN na różnych urządzeniach

O ochronie danych powinniśmy pamiętać zarówno podczas korzystania z Internetu za pomocą telefonu, jak i komputera czy tabletu. 

VPN na telefon

VPN na telefonie działa podobnie jak w przypadku innych urządzeń: tworzy bezpieczne, zaszyfrowane połączenie między telefonem a internetem. Takie rozwiązanie maskuje lokalizację i chroni dane. Jest to bardzo przydatne, podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, które w szczególności narażone są na ataki hackerskie. VPN w telefonie pozwala na zachowanie większej anonimowości. 

Darmowy VPN na komputer

Sieć VPN na komputer to kolejna z zalecanych możliwości. W zależności od potrzeb i preferencji, skorzystać możesz zarówno z płatnych, jak i bezpłatnych rozwiązań VPN. Wybierając darmową opcję, zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 • Bezpieczeństwo: Upewnij się, że wybrany VPN używa silnych protokołów szyfrowania.
 • Prywatność: Sprawdź, czy dostawca VPN prowadzi logi aktywności użytkowników. Idealnie, gdyby wybrany przez Ciebie VPN nie prowadził żadnych logów.
 • Limit danych: Darmowe VPN często mają ograniczenia dotyczące ilości danych, które możesz przesłać. Zastanów się, czy ów limit będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb.
 • Wydajność: Darmowe sieci VPN mogą działać wolniej od płatnych odpowiedników, głównie ze względu na większą liczbę użytkowników i mniejszą liczbę serwerów.


Popularne, darmowe VPN na komputer to m.in. ProtonVPN, który oferuje nieograniczoną ilość danych, a także Windscribe, który jest ceniony za wysoki poziom prywatności.

VPN w przeglądarkach

Dodawanie rozszerzeń VPN do przeglądarek internetowych, takich jak Chrome czy Opera, jest szybkim i łatwym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Rozszerzenia te działają podobnie do tradycyjnych aplikacji VPN, ale są ograniczone wyłącznie do aktywności w przeglądarce.

 • Chrome VPN: Dla przeglądarki Google Chrome dostępnych jest wiele rozszerzeń VPN, są to na przykład NordVPN czy TunnelBear. Są one łatwe w instalacji i obsłudze, pozwalają także na szybkie przełączanie lokalizacji serwerów.
 • Opera VPN: Opera, jako jedna z nielicznych przeglądarek, ma wbudowaną funkcję VPN, która pozwala użytkownikom na łatwe i szybkie korzystanie z bezpiecznej sieci, bez potrzeby instalowania dodatkowych rozszerzeń.

Korzystanie z VPN na różnych urządzeniach może znacząco zwiększyć Twoje bezpieczeństwo i prywatność online. Niezależnie od tego, czy  zależy Ci na ochronie danych w telefonie, czy na anonimowym przeglądaniu internetu na komputerze, VPN jest wysoce zalecanym rozwiązaniem.

Jak VPN chroni prywatność i dane online?

 • Szyfrowanie danych: Główną funkcją VPN jest szyfrowanie danych przesyłanych między urządzeniem użytkownika a serwerem VPN. Dzięki temu, nawet jeśli dane zostaną przechwycone, są one zaszyfrowane i nieczytelne dla osób trzecich, takich jak hakerzy czy dostawcy usług internetowych.
 • Ukrywanie adresu IP: VPN maskuje Twój adres IP – zastępuje go adresem IP serwera VPN. Dzięki temu, Twoja lokalizacja i działania online są niewidoczne dla innych, np. hakerów.
 • Zabezpieczenie danych: Wiele systemów VPN wyposażonych jest w funkcje, które skutecznie zapobiegają wyciekom takich  danych, jak IP, DNS i WebRTC.
 • Blokada złośliwego oprogramowania i reklam: Niektóre VPN-y, oprócz podstawowego szyfrowania, oferują dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak ochrona przed złośliwym oprogramowaniem, blokada reklam, ochrona przed phishingiem.

VPN – przegląd dostawców

Jakich dostawców VPN, zarówno płatnych, jak i darmowych, masz do wyboru? Przygotowaliśmy krótki przegląd. 

Nord VPN

Zalety:

 • Silne szyfrowanie (AES-256) i protokoły (NordLynx bazujący na WireGuard).
 • Szybka prędkość połączenia, idealna dla strumieniowania i gier online.
 • Dostawca nie przechowuje żadnych informacji dotyczących aktywności online użytkowników. 

Potencjalne wady:

 • Cena może być nieco wyższa w porównaniu do innych dostawców, szczególnie przy miesięcznych planach subskrypcyjnych.
 • Niektóre serwery, w czasie dużej aktywności użytkowników, mogą być przeciążone.

Proton VPN

Bezpieczeństwo i unikalne cechy:

 • Silne szyfrowanie end-to-end i brak logów.
 • Darmowa wersja Proton VPN oferuje nieograniczoną ilość danych, ale ogranicza prędkość połączenia i dostęp do serwerów.

Zalety:

 • Proton VPN proponuje darmowe usługi, jednak z pewnymi ograniczeniami.
 • Silne zaangażowanie w ochronę prywatności i bezpieczeństwo.

Potencjalne wady:

 • Możliwy spadek prędkości, zwłaszcza na darmowych serwerach.

Express VPN

Zalety:

 • Dostawca nie prowadzi logów użytkowników. 
 • Wysoka prędkość, idealna do strumieniowania wideo w wysokiej rozdzielczości.
 • Zaawansowane szyfrowanie (AES-256), własne, bezpieczne protokoły (Lightway).
 • Intuicyjny interfejs, który jest przyjazny nawet dla początkujących użytkowników.
 • Wsparcie klienta dostępne 24/7.

Potencjalne wady:

 • Wyższy koszt w porównaniu do konkurencji, szczególnie w przypadku krótkoterminowych planów subskrypcyjnych.
 

VPN – porównywanie funkcji  

 • FortiClient VPN: To oferowane przez firmę Fortinet rozwiązanie, znane z wysokiego poziomu bezpieczeństwa w korporacyjnych środowiskach IT. FortiClient VPN zapewnia zintegrowane zabezpieczenia, obejmujące zarówno szyfrowanie danych, jak i zaawansowaną kontrolę dostępu. Jest to opcja szczególnie doceniana w środowiskach wymagających silnej ochrony, np. zabezpieczenia zdalnego dostępu do zasobów firmowych.
 • NordVPN: NordVPN jest jednym z liderów rynku VPN. Wśród zalet systemu wymienić możemy takie funkcje, jak Double VPN (podwójne szyfrowanie danych) oraz CyberSec, (ochrona przed złośliwym oprogramowaniem i reklamami).
 • ExpressVPN: Express, by zapewnić szybkie i bezpieczne połączenie, wykorzystuje zaawansowany protokół Lightway. Zapewnia również ochronę DNS i automatyczny kill switch, który chroni dane w przypadku nieoczekiwanej utraty połączenia.

Jak wybrać VPN?

Wybór odpowiedniej usługi VPN (Virtual Private Network) jest kluczowy, by zwiększyć bezpieczeństwo i prywatność online. Poszczególne, dostępne na rynku  VPN-y, różnią się pod kątem oferowanych funkcji, kosztów itp. Warto więc przeanalizować kilka ofert i wybrać tę, która będzie najlepiej dopasowana do potrzeb. 

Jak wybrać VPN? 

 • Szybkość: Wysoka prędkość połączenia jest niezbędna dla płynnego strumieniowania treści, gier online czy po prostu sprawnego przeglądania internetu. Prędkość systemu VPN zazwyczaj uzależniona jest od liczby dostępnych serwerów oraz ich lokalizacji. 
 • Bezpieczeństwo: Poszukaj usług VPN, które zapewniają zaawansowane funkcje szyfrowania, takie jak AES-256. Sprawdź, czy dostawca stosuje niezawodne protokoły VPN, takie jak OpenVPN, IKEv2, lub WireGuard. Zweryfikuj także, czy usługa obejmuje takie funkcje, jak automatyczne wyłączanie (kill switch) oraz ochrona przed wyciekami DNS i IP.
 • Liczba dostępnych serwerów: Większa liczba serwerów zazwyczaj oznacza lepszą dystrybucję obciążenia i szybsze połączenia. Ważne jest, aby dostawca VPN dysponował serwerami w wielu różnych lokalizacjach.
 • Wsparcie klienta: Dużą rolę odgrywa obsługa klienta, w szczególności, gdy pojawiają się problemy techniczne. Wsparcie 24/7, zarówno za pomocą czatu na żywo, jak i maila, jest dużym ułatwieniem.
 • Polityka prywatności: Zrozumiała, przejrzysta polityka prywatności, oświadczenie, że dostawca nie przechowuje logów aktywności użytkowników to kolejny, istotny czynnik. 

Płatne a darmowe usługi VPN

 • Darmowe VPN: Darmowe VPN są kuszącą opcją dla osób, które mają organiczny budżet. Takie rozwiązania często jednak mają ograniczenia, takie jak limity danych, mniejsza liczba serwerów, wolniejsza prędkość i mniej zaawansowane opcje bezpieczeństwa. Jeśli Twoje potrzeby są podstawowe i dotyczą tylko okazjonalnego korzystania z sieci VPN, darmowa opcja może być wystarczająca.
 • Płatne VPN: W przypadku osób, które potrzebują wysokiego poziomu ochrony, stabilności i funkcjonalności – płatna usługa będzie lepszym wyborem. Płatne VPN-y to zazwyczaj wyższa prędkości, więcej serwerów, lepsze bezpieczeństwo i brak limitów danych.
 • Porównanie ofert: Przed podjęciem decyzji, warto skorzystać z okresów próbnych lub gwarancji zwrotu pieniędzy – takie rozwiązanie oferuje wielu dostawców VPN. Kopalnia informacji będą także opinie innych użytkowników  – pomogą one ocenić wiarygodność i skuteczność różnych usług VPN.

Podsumowanie 

VPN (Virtual Private Network) to kluczowe narzędzie dla każdego, kto ceni sobie bezpieczeństwo i prywatność w sieci. VPN szyfruje przesyłane przez Internet dane, ukrywa adres IP użytkownika, chroni przed nieautoryzowanym dostępem. Sieć VPN zapewnia prywatność, szczególnie ważną podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, chroni dane przed hakerami. Wszystko to sprawia, że z sieci korzystają zarówno firmy i przedsiębiorstwa, jak i użytkownicy prywatni. 

 

Ocena strony: 5/5 - (1 głosów)
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Zapisz się do naszego Newslettera

bądź na bieżąco ze światem
marketingu internetowego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Picture of Karina Zielińska
Karina Zielińska

Piszę, praktycznie o wszystkim. Zawsze robię z sercem i na 100%. Nawet wtedy, gdy temat jest z kosmosu i wymaga godzin researchu. Stawiam na współpracę, w której każdy jest wygrany.

Podobne publikacje

Chcesz odkryć potencjał
swojej strony?

Reklamy PPC
Strony i sklepy
Social Media
Więcej z kategorii Wiedza